PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ψυγείο μου δεν ψύχει!!



gosling
18-01-12, 21:23
Γεια χαρά και καλή χρονιά σε όλους!
Έχω πρόβλημα με το ψυγείο μου και θα ήθελα τη βοήθεια σας μήπως και διαγνώσουμε τι έχει!
Λοιπόν έχω ένα ψυγείο μάρκας Faure (μοντέλο frd235 w - όσο κι αν έψαξα στο ιντερνετ δεν βρήκα τίποτα)
εδώ και 10 χρόνια. Τώρα τελευταία και σταδιακά παρατήρησα πως η θερμοκρασία στη συντήρηση ήταν (όχι ανησυχητικά) υψηλή
ενώ η κατάψυξη δεν είχε κάποιο πρόβλημα (δεν είναι no frost ή όπως αλλιώς τα λένε οπότε η κατάψυξη είχε
αρκετό πάγο). Προχθές όμως τα πράγματα στη συντήρηση ήταν λες και τα είχα εκτός ψυγείου οπότε λέω ας βάλω
ένα θερμόμετρο να δω τι γίνεται και όντως η θερμοκρασία ήταν θερμοκρασία δωματίου. Στην κατάψυξη τα πράγματα ήταν
παγωμένα αλλά ο πάγος είχε αρχίσει να λιώνει (παρατήρησα μια κάποια υγρασία).
Δοκίμασα να πειράξω τον θερμοστάτη της συντήρησης(να μειώσω τη θερμοκρασία) αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Παράλληλα
δεν ακουγόταν ο συνήθης ήχος (του μοτέρ υποθέτω) που κάνει κάποιες φορές το ψυγείο παρά μόνο ένα σιγανό "ζζζζ" και η κίνηση
των υγρών από το πίσω μέρος του ψυγείου.
Στη συνέχεια έκανα απόψυξη (το άφησα εκτός ρεύματος για πάνω από 24 ώρες με τις πόρτες ανοιχτές). Μετά την απόψυξη το
ξαναέβαλα στην πρίζα για ένα 3ωρο. Καμία μείωση θερμοκρασίας ούτε στην κατάψυξη ούτε στην συντήρηση ούτε καν στα τοιχώματα του ψυγείου.
Από ήχους τα ίδια όπως παραπάνω.
Τέλος, το έβγαλα και πάλι από την πρίζα, το γύρισα και παρατήρησα πως το δοχείο που έχει κάτω κάτω έκαιγε, όχι όμως και τα σίδερα που
υπάρχουν στο πίσω μέρος του ψυγείου (δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση αλλά βλέπετε, σας δίνω όλες τις πληροφορίες!).
Αυτά τα λίγα!

tomka
19-01-12, 21:49
Καλησπερα....

Μαλλον εχει διαρροη κι εφυγε το φρεον....

Κυριακίδης
20-01-12, 05:11
Συμφωνώ ότι έχει διαρροή ... από τα τελευταία λόγια που γράφεις ... αυτό που είδες να καίει είναι η μηχανή του ψυγείου . Και στην περίπτωση (που είχε υγρά) τα "σίδερα" που λες . θα ήταν επίσης και αυτά ζεστά.
Τα Faure μοντέλα . τα έχω ξανατύχει και σε πολλαπλές περιπτώσεις , ότι πάσχουν από κακής ποιότητας σωληνώσεων μέσα στην κατάψυξη με αποτέλεσμα να διαβρώνονται σχετικά γρήγορα και να έχουν διαρροές . Ούτε λόγος για συμπλήρωμα υγρών. Πήγαινε το ψυγείο στην πόρτα της Faure και πες τους ότι τους το κάνεις δώρο , για να το χρησιμοποιήσουν αυτοί εναλλακτικά για ντουλάπα ή για ραφιέρες.

Nikos Anagnostou
20-01-12, 09:10
συμφωνο και εγω με τους προλαλησαντες αλλα γραφω οτι μπορει να φταιει (μια στο ενα εκατομυριο βεβαια)ο θερμοστατης συντηρησης,πριν το πεταξης γιατι δεν αξιζει ριξε μια ματια με ενα πολλυμετρο εαν αντιστοιχει στις θεμοκρασιες.

Κυριακίδης
20-01-12, 09:26
συμφωνο και εγω με τους προλαλησαντες αλλα γραφω οτι μπορει να φταιει (μια στο ενα εκατομυριο βεβαια)ο θερμοστατης συντηρησης,πριν το πεταξης γιατι δεν αξιζει ριξε μια ματια με ενα πολλυμετρο εαν αντιστοιχει στις θεμοκρασιες.
Καλημέρα Νίκο . Ο θερμοστάτης , εφόσον μας λέει τώρα πλέον ότι δεν έχει καθόλου ψύξη ούτε στην κατάψ - συντήρηση , άλλωστε επίσης δήλωσε ότι είδε την μηχανή ζεστή (δουλεύει), που αυτονόητα θα έπρεπε να έβλεπε και ψύξη στα τοιχώματα.
Επίσης μια σπάνια αιτία είναι να είναι από την ίδια μηχανή , π.χ. από χαμηλή συμπίεση ή σπασμένη βαλβίδα , αλλά και εκεί είναι ασύμφορο.

gosling
20-01-12, 12:38
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!
Φώναξα μάστορα να το δει και μου είπε ότι είναι τα υγρά του ότι κι αν σημαίνει αυτό και πως θέλει 80 ευρώ για επιδιόρθωση.
Τελικά μάλλον θα το αντικαταστήσω με κάποιο μεταχειρισμένο.Όλα τα χε η μαριωρή μες την κρίση το χαλασμένο ψυγείο της έλειπε!
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Κυριακίδης
20-01-12, 12:56
Κατάλαβα ! . Θα σου έπαιρνε προς το παρόν 80 ευρωπουλάκια .... και στον επόμενο μήνα θα σου ξαναερχόταν σαν Αρχιμαφιόζος που "πουλάει προστασία" .

Και μετά λέμε εμείς οι απλοί πολίτες .... κοίτα τι κάνουν τα .... λαμόγια οι πολιτικοί !!

Τέλος καλό!