PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη σε σταθερό τηλέφωνο



giannis - IKARIA
03-01-12, 00:51
Έχω ένα ALCATEL γόνδολα το οποίο : δεν κουδουνίζει –δεν δίνει σιμά- δεν ακούγετε κανένας ήχος.
Αλά το πληκτρολόγιο λειτουργεί κανονικά- η οθόνη λειτουργεί – και παίρνει και τηλέφωνο κανονικά. Υποθέτω ότι το πρόβλημα είναι στο κλίπψ του ακουστικού δείτε την φωτογραφία.

Να είναι αυτό το πρόβλημα ;;


27283

sv4lqcnik
03-01-12, 02:31
κοψε το καλοδιο και πρεσαρε ενα αλλο κλιπσακι και δοκιμασε αν δεν διορθωθει κοτα παραμεσα για τιποτα αλο μπορει να μην κανει επαφη η να εχει κοπει απο ταρακουνημα κανενα καλωδιο η να εχει καμια ψυχρη κοληση αντε και καλη δερευνηση

FILMAN
10-01-12, 12:52
Είναι ποτέ δυνατόν να ακούς και να μιλάς κανονικά και εντούτοις να φταίει αυτό το καλώδιο που το τηλέφωνο δεν χτυπάει;

giannis - IKARIA
11-01-12, 01:25
Επισκεύασα το τηλέφωνο μου άλλαξα το κλιψάκι και λειτουργεί κανονικά
Αλλά μόνο σε δίκτυο ΟΤΕ σε Vodafone δεν καλεί και το πληκτρολόγιο είναι νεκρό
Στο σπίτι έχω ΟΤΕ
Υ.Γ. είναι από τις πρώτες μου επιτυχημένες επισκευές
2760727608

MacGyver
11-01-12, 10:56
Αν !!! συνδέεται σωστά (όχι απευθείας στην γραμμή Adsl της Vod), προφανώς δεν του αρκεί η τάση που δίνει το router σε voip συνδέσεις !!

giannis - IKARIA
11-01-12, 13:58
Καλημέρα!
Δεν λειτουργεί ούτε απευθείας στο ρούτερ ούτε στις πρίζες που δίνω από το ρούτερ σήμα σε όλο το σπίτι. Αλλά δεν με πειράζει θα το χρησιμοποιώ σε σπίτι που έχει ΟΤΕ.

Η σύνδεση που έχω της Vodafone είναι απλή τηλεφωνική γραμμή με κάρτα sim. Adsl ιντερνέτ