PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολάει ο επιλογέας προγράμματος κατα την πλύση



stafidas
15-12-11, 22:40
Καλησπέρα

ακόμα ένα πρόβλημα με το πλυντηριο μου (μήπως ήρθε η ώρα να αγοράσω καινούριο?)
Επιλέγω ένα πρόγραμμα για πλύση και ξεκινάει κανονικά. Σιγά σιγά ο επιλογέας προγράμματος προχωράει αλλά μόλις φτάσει ανάμεσα από το 8 και το 9 κολάει και σταματάει το πλυντήριο. Αν τον μετκαινήσω με το χέρι, μετά το πλυντήριο συνεχίζει μέχρι το τέλος του προγράμματος κανονικά.
Τι μπορεί να συμβαίνει?

Στην παρακάτω φωτογραφία έχω ήδη ξεκολήσει τον επιλογέα αλλά έχω σημειώσει με κόκκινο το σημείο που κολάει.
26536

Ευχαριστώ.

FILMAN
16-12-11, 11:32
Ποια ενέργεια κάνει σ' εκείνη τη φάση το πλυντήριο; Π.χ. αν είναι να ζεστάνει τα νερά και έχει χαλάσει π.χ. η αντίσταση, τα νερά δεν θα ζεσταθούν ποτέ και το πρόγραμμα φυσικά δεν θα προχωρήσει.

stafidas
16-12-11, 13:44
Αν κρίνω από τα σχήματα που έχει στο 8 και στο 9, κάτι με στύψιμο και άδειασμα κάδου πρέπει να έχει να κάνει. Ίσως και με βάλε-βγάλε νερό... δεν ξέρω.

bchris
16-12-11, 13:58
Παιζει να ειναι και μηχανικο το προβλημα στον επιλογεα.
Δοκιμασε να τον βγαλεις να του ριξεις μια ματια μεσα (αν δεν το εχεις κανει ηδη) και αν ειναι δυνατο, προμηθευσου ενα καινουργιο.

xsterg
16-12-11, 16:41
ελα φιλε μου. το ιδιο προβλημα εχω και εγω σε ενα προγραμμα. απλα οταν φτασει σε αυτην την φαση το γυριζω μια σκαλα παρακατω με το χερι και συνεχιζει. το προγραμμα προχωραει κανονικα απλα μολις φτασει σε καποια θεση κανει την εργασια του και δεν παει στο επομενο βημα. ειναι καθαρα μηχανικο το προβλημα και ξεπερνιεται απλα και φθηνα με .... το χερι. δεν αξιζει να δωσεις χρηματα για την επισκευη του.

stafidas
16-12-11, 22:24
Φίλε xsterg, ακριβως ίδια περίπτωση :001_rolleyes:. Μέχρι τώρα το κάνω κι εγώ ένα κλικ... και όλα καλά. Απλά το μόνο κακό είναι ότι σε κρατάει στο σπίτι. Δεν μπορείς να βάλεις το πλυντηριο, να φύγεις και να έρθεις να το βρεις έτοιμο.
Θα δοκιμάσω να του ρίξω μια ματιά όπως λέει και ο Χρήστος και αν δεν βγάλω άκρη... δεν χάλασε κι ο κόσμος... τι είναι ένα κλικ? χαχα

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

xsterg
17-12-11, 20:39
εγω θα σου ελεγα να μην κανεις τιποτα. οποιαδηποτε επεμβαση εχει τον κινδυνο να χειροτερεψει την κατασταση. εγω το αφηνω ως εχει.

teo_GR
18-12-11, 15:20
Καλησπέρα.
Αν βγάλεις τον (εγκέφαλο) τον μηχανισμό πίσω από αυτό το περιστρεφόμενο κουμπί θα δεις ότι είναι ένα σύμπλεγμα με πολλούς πλαστικούς δίσκους ενωμένους με τον ίδιο άξονα. Και στο τέλος υπάρχει ένα μικρό μοτερακι.
Προσπάθησε με κάποιο σπρέι να καθαρίσεις τους δίσκους καθώς και το σύστημα με τα γρανάζια που υπάρχει ανάμεσα στους δίσκους και το μοτερακι. Αφού το καθαρίσεις καλά προσπάθησε να δεις όσο γίνετε αν οι εγκοπές που έχουν οι δίσκοι είναι οκ και δεν έχουν σκουπίδια η ξεραμένο γράσο. Τέλος βαλε λίγο καινούριο γρασακι και κάνε και μια προσευχή. Ελπίζω να έχεις αποτελέσματα.

stafidas
18-12-11, 20:27
Βασίλη ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά να σου πω την αλήθεια με φόβησες λίγο... Αν "λυθούν" αυτοί οι πλαστικοί δίσκοι... άντε να τους ξαναβάλω σε σειρά...
Θα το αφήσω έτσι όπως είναι και σε περίπτωση που χειροτερέψει, τότε θα μπω στην διαδικασία

teo_GR
18-12-11, 20:38
Μη φοβάσαι δεν λύνονται αν λύσεις το πάνω μέρος του πλυντηρίου και δεις την κατασκευή θα δεις ότι δεν έχεις πρόβλημα και επίσης θα καταλάβεις ότι η αρχή λειτουργιάς είναι καθαρά μηχανική. Το μόνο ηλεκτρικό που μπορεί να φταίει είναι το μοτερακι που και αυτό λόγο τρόπου κατασκευής είναι πολύ δύσκολο να πάθει ζημία.

konman
13-01-12, 15:34
Αν δειτε την εικονα στο 9 του προγραμματος εχει δυο εινονιδια το ενα ειναι
για το στυψιμο και το αλλο ειναι ενα σκαφακι, το σκαφακι σημαινει οτι αφηνει
τα ρουχα μεσα στο νερο και το μαλακτικο οση ωρα θελετε για να αρωματησουν
τα ρουχα.
Σε καποια μοντελα πλυντηριο υπαρχει επιλογη απο κουμπι για να σταματαει
το προγραμμα.