PDA

Επιστροφή στο Forum : Θόρυβος από μοτέρ πλυντηρίου ρούχων Brandt WM551



stafidas
10-12-11, 17:01
Καλησπέρα

Σήμερα το πλυντήριο μου είχε μια δυσάρεστη έκπληξη. Έβαλα μια πλύση και έκανε (πολύ) θόρυβο κάθε φορά που γύριζε ο κάδος. Όταν ήρθε η ώρα για το στύψιμο... έκλεισα τις πόρτες και έκανα τον κινέζο στους γείτονες... χαχα
Με το που τελείωσε η πλύση το άνοιξα, έβγαλα τον ιμάντα και γύρισα με το χέρι χωριστά τον κάδο και το μοτέρ. Ο θόρυβος τελικά έρχεται από το μοτέρ.
Εδώ να προσθέσω ότι έχω και μια μικρή διαρροή νερού (κατά την πλύση - όχι μόνιμη) αλλά ακόμα δεν έχω βρει από που.
Τι μπορώ να κάνω? Αν ανοίξω το μοτέρ που θα πρέπει να κοιτάξω και τι να ψάξω?
Το πλυντήριο είναι ανοιγόμενο από πάνω (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στο συγκεκριμένο πρόβλημα, απλά το αναφέρω).

Ευχαριστώ για την βοήθεια

nikosp
10-12-11, 17:26
Προφανώς έχουν πρόβλημα τα ρουλεμάν του μοτέρ
Αυτό όμως δεν πρέπει να στό έκανε ξαφνικά αλλά σιγά σιγά πρέπει να ξεκίνησε
Εάν μπορείς να αλλάξεις τα ρουλεμάν είσαι ΟΚ
Τωρα για την διαρροή ψάξτο λίγο

stafidas
10-12-11, 17:45
Κανα δυό-τρεις φορές είχα ακούσει παλι θόρυβο αλλά όχι τόσο δυνατό όσο σήμερα. Δεν είχα δώσει σημασία στα προηγούμενα αλλά σήμερα ήταν πολύ έντονο...
Πριν από κανένα εξάμηνο περίπου άλλαξα ρουλεμάν και έδρανο στον κάδο. Ρουλεμάν στο μοτέρ δεν έχω αλλάξει ποτέ αλλά φαντάζομαι θα το καταφέρω. Γενικά "πιάνουν" τα χέρια μου.
Εχεις να μου δώσεις κάποιο hint πως να το λύσω, που είναι το/τα ρουλεμάν, πόσα είναι κ.τ.λ. ?

Ερώτηση:
Θα το ανοίξω αύριο πρωί αλλά για ανταλλακτικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα Κυριακάτικα... αναγκαστικά από Δευτέρα.
Αν κάνω 1-2 πλύσεις ακόμα έτσι όπως είναι, θα του κάνω μεγαλύτερη ζημιά?

nikosp
10-12-11, 18:16
Θα σου συνιστούσα να μήν κάνεις καμμία πλύση
Εάν ξεμοντάρεις το μοτέρ θα δείς ότι ο ρότορας κινήται επάνω σε δύο ρουλεμάν
Αυτα θέλουν άλλαγμα
Θα σου φανεί λίγο δύσκολο να βγάλεις την τροχαλία που πιάνει ο ιμάντας
Πρόσεχε πολύ σε αυτό το σημείο γιατί μπορείς να κάνεις πρόβλημα στόν άξονα του μοτέρ
Τα ρουλεμάν είναι συνήθως κοινά και πρέπει να αγοράσεις αυτολίπαντα

xsterg
10-12-11, 20:44
εγω θα ελεγα να κοιταξει και τα αμορτισερ του πλυντηριου. μια φορα το πλυντηριο της μανας μου χοροπηδαγε σαν τρελο μεσα στο μπανιο. ειχαν χαλασει τα αμορτισερ και οι δονησεις μεταφερονταν στο σασι του πλυντηριου. μολις αλλαξα τα αμορτισερ το προβλημα λυθηκε.

stafidas
10-12-11, 21:30
Τα κοίταξα και τα αμορτισερ. Δεν εχουν προβλημα. Ο θόρυβος είναι από το μοτέρ.

Κυριακίδης
10-12-11, 21:31
Μαρίνε ... αυτό το πλυντήριο Brandt είναι από τα δυσκολότερα στις επισκευές. Ήμουν πρώην τεχνικός σε αυτά και άκουσε με ... ακόμη και για εμάς τους έμπειρους είναι αμάν ! αυτά τα πλυντήρια που ανοίγουν από πάνω . Είναι χωρίς υπερβολή σαν να θέλεις να ανοίξεις ένα δυναμό αυτοκινήτου με τα χέρια και μόνο!.

Πάντως αν επιμένεις, ότι κάνεις σημείωνε σε χαρτί ή κατά νου με λεπτομέρεια στο ότι βγάζεις να θυμάσαι πως το έβγαλες ποια βίδα από που κ.τ.λ.

Για αυτά που ρωτάς , αν όντως έβγαλες τον ιμάντα και δοκίμασες ότι ακούγεται το μοτέρ , τότε είναι το μοτέρ ... ( αλλά δοκίμασε και να περιστρέψεις και το τύμπανο του κάδου όπου βάζεις τα ρούχα (για να σιγουρευτείς ότι δεν ακούγεται και από εκεί).

Όσο για την διαρροή από νερά (αν εξ αρχής δεν διακρίνεις με ευκολία από που τα χάνει ) ... άνοιξε τα πλαϊνά καπάκια του πλυντηρίου ... και βάλτο να δουλέψει με νερό ... και κοίταζε από το πλάι και με μια μπαλαντέζα (φως) ... και ΠΡΟΣΟΧΗ μακριά τα δάκτυλα και τα χέρια από την τροχαλία του πλυντηρίου ή τα καλώδια .

Αν και πάλι δεν διακρίνεις νερά (διαρροής) ... τότε κοίταξε τέρμα στο πάτωμα να δεις εκεί για διαρροή ... και στο σημείο όπου θα δεις την διαρροή , ακολούθησε προς τα πάνω για τον εντοπισμό της τελικής διαρροής.

nikosp
11-12-11, 12:56
Δέν ξέρω κατα πόσο συμφαίρει αλλά νομίζω ότι έχω δει σε μαγαζιά που πουλάνε ανταλλακτικά πλυντηρίων και μοτέρ πλήρη
Δοκίμασε να ρωτήσεις εάν δέχουνται ανταλλαγή του δικού σου με ένα άλλο επισκευασμένο
Εάν είναι έτσι τότε κάντο χωρίς άλλο γιατί το λύσιμο του μοτέρ είναι κάτι που μπορεί να σου βγεί κάπως δύσκολο

stafidas
11-12-11, 13:05
Καλημέρα,


... ( αλλά δοκίμασε και να περιστρέψεις και το τύμπανο του κάδου όπου βάζεις τα ρούχα ...

Φίλε Μιχάλη με την ορολογία στο αντικείμενο δεν τα πάω και πολύ καλά οπότε συγχώρεσε με αν κάνω κάποιο λάθος ή αν κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά. Όταν λες τύμπανο του κάδου φαντάζομαι εννοείς αυτό που λέω εγώ κάδο, εκεί που βάζεις τα ρούχα μέσα. Ή μήπως το τύμπανο είναι κάτι άλλο?

Εβγαλα το μοτέρ από το πλυντήριο και δοκίμασα να γυρίσω τον κάδο μόνο του. Είναι τελείως αθόρυβος.
Το δε μοτέρ από την άλλη όταν το γυρίζω εκτός πλυντηρίου έχει βέβαια κάποιο θόρυβο αλλά όχι τόσο έντονο όσο όταν ήταν εντός του πλυντηρίου. Φαντάζομαι επειδή το πλυντηριο λειτουργεί κάπως σαν ηχείο ??? ή μήπως εχω διπλό πρόβλημα? Παρατηρησα επίσης ότι ο ιμάντας είναι λίγο χαλαρός και δεν κάθεται ακριβώς στη θέση του. Εχει καβαλήσει λίγο προς το μέρος του πλυντηρίου. Υπάρχει περίπτωση να ακουμπάει στο πλαστικό και να δημιουργεί τον θόρυβο (ή μέρος του θορύβου)?

Λοιπόν, το πρόβλημα τώρα είναι πως να λύσω το μοτέρ για να φτάσω στα ρουλεμάν. Είναι μια compact κατασκευή χωρίς βίδες και δεν ξέρω πως να προχωρήσω. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Βάζω και 3 φωτογραφίες που πήρα με το κινητό. Δεν είναι τόσο καθαρές. Αν χρειαστεί μπορώ να ανεβάσω από φωτογραφική κάμερα και να είναι πιο καθαρή εικόνα.
262792628026281

PanagiotisHlektrlogos
11-12-11, 13:16
Το συγκεκριμένο μοτέρ έχει "φάει" το μπροστινό ρουλεμάν λάδωσε το λίγο μήπως και δουλέψει αλλιώτικα άστο για αλλαγή τη Δευτέρα! Η τροχαλία βγαίνει?

stafidas
11-12-11, 13:26
Η τροχαλία ποια είναι? Αυτός ο άξονας που εξέχει μπροστά στον οποίο συνδέεται ο ιμάντας? Πως βγαίνει?

Κυριακίδης
11-12-11, 14:03
Αμάν βρε Μαρίνε .... δεν έφτανε που είχες μπροστά σου γκρεμό ... έχεις και το ρέμα πίσω σου!!
Εκτός του ότι έχεις δύσκολο πλυντήριο ... αυτό μας έλειπε να έχεις και το δυσκολότερο μοτέρ . :saad:
Πάντως την τροχαλία (του μοτέρ στην φωτογραφία ) θα την βγάλεις με έναν μικρό εξολκέα και με δυο "πόδια" .... αφού βγει η τροχαλία (σημείωσε και πως την έβγαλες πιο είναι το εμπρός μέρος και πιο το πίσω για όταν το ξαναβάλεις) .. όταν θα το ξαναβάλεις θα το χτυπάς για να μπει όχι κατευθείαν με το σφυρί αλλά θα βάλεις πιο μπροστά ένα ξύλο σκληρό .
Τώρα για να βγάλεις και τα καπάκια του μοτέρ (για να φτάσεις στα ρουλεμάν ... ως συνήθως στα περισσότερα μοτέρ έχουν 3 μακριές βίδες .... αλλά στην περίπτωση σου ... το έχουν πιασμένο το καπάκι με πρεσσαριστή και φιξαρισμένη λαμαρίνα ... πάρε ένα καλέμι και προσπάθησε όσο μπορείς να μην κόψεις τα δοντάκια τα μεταλλικά . και προσπάθησε να το ξεκαπακώσεις ... κατά προτίμηση από μπροστά μόνο ... και δεν αν τύχει να βγει όλος ο ρότορας χωρίς να χρειαστεί να ανοίξεις με τον ίδιο τρόπο και το πίσω καπάκι του μοτέρ ... αν δεν βγαίνει με τίποτα ο ρότορας ... ε τότε άνοιξε και το πίσω καπάκι .

ΠΡΟΣΟΧΗ όταν τελικά θα φτάσεις στο σημείο να βγάζεις τα ρουλεμάν μην τα χτυπάς μαζί με τα καπάκια θα στραβώσουν τα καπάκια .... (και θα χαθεί το κεντράρισμα του ρότορα) ... προσπάθησε να βγάλεις τα ρουλεμάν χτυπώντας τα με ένα καλέμι ... αλλά κρατώντας τα καπάκια στο "χέρι " που λέει ο λόγος.
βρες τα ίδια ρουλεμάν και αντικατέστησε τα και τα 2 ... μην αλλάξεις μόνο το ένα. Όταν θα τα βάζεις τα ρουλεμάν τα καινούρια και πάλι χτύπα τα κρατώντας τα καπάκια στο "χέρι " που λέει ο λόγος και χτύπα τα με σωλήνα όμοιόμορφα γύρω γύρω μέχρι να τερματίσουν και ΠΡΟΣΟΧΗ να μην χτυπήσεις τις λαμαρίνες των ρουλεμάν .

Αν τα ξανακλείσεις τα καπάκια και πάλι στο μοτέρ ξαναστράβωσε τα "πρεσσαρισμένα " ελάσματα για να φιξάρει . αν τύχει να κοπούν αυτά θα πρέπει να κάνεις πονταρισιές με ηλεκτροκόλληση. και στο τέλος όταν βάζεις και πάλι την τροχαλία του μοτέρ και πάλι πρέπει να την χτυπήσεις πάνω στον άξονα "κρατώντας όλο το μοτέρ στο χέρι" ή βάλε μια κόντρα μόνο στο κέντρο του πίσω άξονα του μοτέρ.
στο τέλος δωσε του μερικές περιστροφές με το χέρι και κάνε έλεγχο αν βρίσκει πουθενά από τυχόν (κακό κεντράρισμα ) . Αν έχει κακό κεντράρισμα αυτό διορθώνει σε ένα βαθμό (χτυπώντας από τα πλάγια το μοτέρ ) στα σημεία που "πρέπει" μέχρι να μην ακούγεται τίποτα . και είσαι έτοιμος.

PanagiotisHlektrlogos
11-12-11, 16:08
Δύσκολη τροχαλία. Δεν έχει σφήνα, δεν έχει βίδα άρα είναι πρεσαρισμένη γερά. Τα καπάκια θέλουν όντος προσοχή. Τη τροχαλία για να την τοποθετήσεις αν είναι δοκίμασε να τη ζεστάνεις σ ένα γκαζάκι θα κάνει διαστολή το μέταλλο και θα μπει σχεδόν μόνη της αν καθυστερήσεις και ζεσταθεί και ο άξονας και φτου και από την αρχή. Έχω την εντύπωση πως άμα πάει με χτύπημα θα στραβώσει το πίσω καπάκι αφού ο άξονας δεν βγαίνει έξω για να πατήσει για κόντρα!

nikosp
11-12-11, 17:06
Εγώ πάντως επειδή το βλέπω κάπως δύσκολο να βγάλεις κάποια άκρη θα σου συνιστούσα χωρίς να πειράξεις το μοτέρ να ρωτήσεις εάν στα καταστήματα ανταλλακτικών δέχουνται αυτό το μοτέρ σαν ανταλλαγή με κάποιο ίδιο(πληρώνοντας φυσικά την διαφορά)
Είναι το καλλύτερο που έχεις να κάνεις
Μαζύ με το μοτέρ συνήθως αλλάζει και ο ιμάντας γιατί σίγουρα είναι φθαρμένος

stafidas
11-12-11, 19:11
Αύριο θα πάω σε κανα-δυο μαγαζιά να ρωτήσω αυτό για την ανταλλαγή που λέει ο Νίκος. Αν είναι σε μια λογική τιμή θα το κάνω να ξεμπερδεύω. Αλλιώς θα το παλέψω μόνος μου και ότι γίνει. Αν το καταφέρω έχε καλώς, αν όχι θα πάρω ένα καινούριο. Ούτως ή άλλως το πλυντήριο είναι 15 χρονών και αφού άρχισε να ζητάει... θα συνεχίσει να ζητάει.

Λοιπόν, στο πρόβλημα...
Ανεβάζω άλλη μια φωτογραφία όπου έχω βγάλει τα λάστιχο γύρω από το λαιμό του καπακιού.
26287
Θα κοιτάξω να βρω από κάποιον γνωστό έναν εξολκέα για να βγάλω την τροχαλία αλλά πως θα βγάλω το καπάκι μετά? Επίσης με τον εξολκέα? Δοκίμασα να τραβήξω το καπάκι έτσι όπως είναι (έχοντας ανοίξει τα δοντάκια που το κρατάνε) αλλά δεν κουνιέται καθόλου. Το ρουλεμάν είναι "κολημένο" πάνω στον άξονα/ρότορα ή πάνω στο καπάκι?
Δοκίμασα επίσης και στο πίσω καπάκι αλλά ούτε και εκείνο κουνιέται...

Δύσκολη περίπτωση μου έτυχε για πρώτη μου... :saad:

PanagiotisHlektrlogos
11-12-11, 19:57
:) Όλα του γάμου δύσκολα λένε στο χωριό μου! :) αν είδα καλά έχει τρύπα μεγάλη ο άξονας, βρες μια βίδα να μπει μέσα και πάτησε εκεί πάνω τον εξολκέα. Αν είναι να πας σε γνωστό ας σε βοηθήσει να βγάλετε μαζί τη τροχαλία. Το καπάκι αν βάλεις ένα κατσαβίδι για μοχλό πιθανόν να σηκωθεί μπορεί να έχει κολλήσει. Κανονικά το ρουλεμάν περνάει με το χέρι στον άξονα και ελαφρό χτύπημα στο καπάκι αν έχει κολλήσει το ρουλεμάν και έχει "γυρίσει" ο άξονας πιθανόν να έχει "ανάψει" και να θέλει λίγο βοήθεια. Το μοτέρ αν το γυρίσεις με το χέρι κάνει θόρυβο? Γυρνάει ζορισμένα?

stafidas
11-12-11, 20:05
Το καπάκι το δοκίμασα με κατσαβίδι σαν μοχλό όπως λες αλλά δεν κουνήθηκε. Φοβήθηκα να βάλω πολύ δύναμη μήπως κάνω καμια ζημιά. Θα το ξαναδώ όμως. Το μοτέρ γυρίζει πολύ εύκολα, κάνει βέβαια θόρυβο αλλά δεν ζορίζει καθόλου. Προσπάθησα να ρίξω 3-4 σταγόνες λάδι στο ρουλεμαν έτσι όπως είναι αλλά δεν είδα διαφορά. Πρέπει να ανοιχτεί... :)

Κυριακίδης
11-12-11, 21:49
Επάνω στα καπάκια διακρίνω κάτι μαύρες βίδες? βγάλτες αν είναι βίδες (μπορεί αυτές να περνάνε πέρα ως πέρα και από τον στάτη του μοτέρ , μέχρι και το απέναντι καπάκι . και εμποδίζουν το βγάλσιμο.

stafidas
11-12-11, 21:56
Αυτά κοιτούσα πριν από λίγο κι εγώ Μιχάλη... Δεν ειναι βίδες, είναι πλαστικό που συνεχιζει απο κατω και ενωνεται σε ενα μεγαλο στρογγυλο που ειναι γυρω γυρω από τη φτερωτή. Από πανω μερια φαινεται οπως φαινεται ενα πριτσινι. Θα κοιταξω να δω αν μπορω να βγαλω μια καλη φωτογραφια που να φαινεται για να καταλαβεις. Δεν αποκλειταιο να εμποδιζει και αυτο, εκτος και βγαινει ολοκληρο το στρογγυλο από μέσα.

Κυριακίδης
11-12-11, 22:09
Μάλλον για βίδες μου φαίνονται και ανοίγουν με Άλιεν κλειδί . Και αυτό επειδή είδα και τις πρώτες φωτογραφίες που στο πίσω μέρος του καπακιού μου φαίνεται ότι διακρίνω τα πάσα να εξέχουν από αυτές τις "πιθανές" βίδες .... έννοια σου τυχαίνει να έχω κάπου ένα τέτοιο μοτέρ σχεδόν ίδιο από άλλη μάρκα ... θα το δω τι παπαριές έκανε η Brandt και θα σου εξηγήσω αύριο .

Επιπλέον έννοια σου πως αν βγουν σημείωσε με μαρκαδόρο και νούμερα από που βγήκε η κάθε πλευρά του καπακιού σε σχέση με τον κορμό του μοτέρ (κύλινδρο) μεταλλικό εξωτερικό αλλά αν είναι δυνατόν και του στάτη ... όσο δυνατόν απομνημόνευσε πως το έβγαλες να μην σου ξεφεύγει τίποτα.

Στην ανάγκη αν δεν είναι βίδες ... κόψε τα με σβουράκι και τα αντικαθιστάς με έτοιμα πασσωτά (για βίδες + παξιμάδια από τις 2 μεριές )

stafidas
11-12-11, 23:28
Εβγαλα μερικές φωτό. Ελπίζω να φαίνεται αρκετά καθαρά...26295262972629826299

stafidas
12-12-11, 20:09
Καταφερα και άνοιξα το πίσω καπάκι (που δεν έχει σκουριές).
26346

Έτσι μετά βγήκε όλος ο ρότορας μαζί με το μπροστινό καπάκι
26347

Το πίσω ρουλεμάν είναι τελείως αθόρυβο. Το μπροστινό είναι αυτό που κάνει τον θόρυβο. Οπότε τώρα πρέπει να βρω έναν εξολκέα να βγάλω την τροχαλία, μετά το καπάκι και μετά το ρουλεμάν. Να αγοράσω καινούριο ρουλεμάν, να το βάλω πάνω, μετά το καπάκι, την τροχαλία να κλείσω το μοτέρ και είμαι έτοιμος.

Υπάρχει όμως και ένα ακόμα θεμα. Μάλλον κάνει θόρυβο και ο ρότορας όπως γυρνάει στα πηνία. Στην παρακάτω φωτό φαίνεται λίγο "πειραγμένος". Σωστά τα λέω ή έτσι είναι κανονικά?
263482634926350

Αν το περάσω με ένα ψιλό - ψιλό γυαλόχαρτο και μετά βάλω μια απειροελάχιστη ιδέα γράσσο, θα του κάνω ζημιά?

Ποιός έχει εξολκέα ρε παιδιά και να μένει κοντά στο Περιστέρι?

Κυριακίδης
12-12-11, 21:36
Ο ρότορας δεν είναι πειραγμένος απλά έχει πάνω του λίγη "φυσική" σκουριά (15 χρονών πλυντήριο είπες).
τον ρότορα και να τον τρίψεις δεν θα αλλάξει τίποτα και δεν θα καταστραφεί ... απλά είναι μεταλλικά ελάσματα που αυτά διεγείρονται από το μαγνητικό πεδίο που δημιουργεί το πηνίο . για να περιστραφεί ο ρότορας. Εσύ άλλαξε και τα 2 ρουλεμάν μην επηρεάζεσαι που το ένα "δείχνει" καλό ... έτσι δείχνει στον "αέρα" ... αλλά αλλοίμονο σου αν με κόπο το ξαναδέσεις και στο τέλος ακούσεις και πάλι λίγο θόρυβο!! ... θα ξαναπεράσεις από την αρχή την ίδια διαδικασία? γράσα δεν χρειάζονται πουθενά.

Όταν με το καλό τα ξανακλείσεις όλα στην θέση τους ... κάνε έλεγχο με περιστροφές με το "χέρι" μην έχει τίποτα θορύβους από δήθεν κακό κεντράρισμα . σε αυτήν την περίπτωση χτύπα το στα πλάγια και κοντά στο ύψος των δυο ρουλεμάν μέχρι να μην ακούγεται τίποτα και είσαι έτοιμος. και μην ξεχνάς την διαρροή νερού που ανέφερες δεν πρέπει να την αμελήσεις.

takisegio
13-12-11, 00:02
μαλλον θα χρειαστεις πρεσσα μικρη να βγαλεις τη τροχαλια.πηγαινε σε ηλεκτρολογειο ή συνεργειο αυτοκινητων να το βγαλεις.ισως να δοκιμαζες με φλογοστρο να το ζεστανεις να βγει αλλαα με προσοχη να μην στραβωσει-το σιγουρο ειναι για αν βγουν τα ρουλεμαν θελεις εξωλκεα.

stafidas
15-12-11, 23:31
Ετοιμο το πλυντηριο. Τελικά η τροχαλία βγήκε με πρέσσα... δεν εβγαινε αλλιώς.
Εντόπισα και την διαρροή αλλά θέλει λίγο δουλίτσα και ακόμα δεν την έχω φτιάξει.
Είναι από τον άξονα του κάδου... κάποια φλάντζα έχει φαγωθεί μάλλον και θέλει να βγει το έδρανο, το ρουλεμάν, οι φλάντζες... μετά να μπουν οι καινούριες και να κλείσει παλι...
Εκτός αυτού όμως.. έχει κι άλλο ένα πρόβλημα με τον επιλογέα προγράμματος αλλά θα το ανοίξω σε καινούριο post με σωστό τίτλο.

Ευχαριστώ παιδιά, με βοηθήσατε πάρα πολύ.

Κυριακίδης
16-12-11, 09:49
Γεια σου Μαρίνε , μας μας είπες πριν ότι (πριν από 1 εξάμηνο είχες αλλάξει ρουλεμάν στα έδρανα!!!). Τι σόι επισκευή σου έκαναν ? (διάρκειας ενός εξαμήνου) για τα έδρανα?
Υποψιάζομαι ότι για να χάλασαν και πάλι (τόσο γρήγορα τα ρουλεμάν του κάδου) . Ότι οι άξονες τους θα έκαναν κάποιο "λάκκωμα" (για πριν την επισκευή μιλάω). οπότε δεν επιδέχεται με επιτυχία ξανά τέτοια επισκευή ... εκτός και έχει αποσπώμενους άξονες (πάνω στο τύμπανο) για να τους αντικαταστήσεις και αυτούς (εκτός τα ρουλεμάν και τσιμούχες) ... αλλιώς "πάει" όλο το ανοξείδωτο τύμπανο μαζί !!! που είναι ακριβό.
Και δεδομένου το επιπλέον πρόβλημα (που αναφέρεις ) με τον επιλογέα του προγράμματος !!!
Μαρίνε δεν μας λες καλύτερα τι ΔΕΝ ΕΧΕΙ το πλυντήριο από προβλήματα? Γιατί από ότι βλέπω , μόνο το καλώδιο με το φις , πρέπει να είναι εγγυημένο.!!

stafidas
16-12-11, 14:10
χαχαχαχαχαχαχα Το πλυντήριο μου είναι γερό σαν βράχος... Αυτά είναι παιδικές αρρώστιες που ξεπερνιούνται εύκολα.. χαχαχα
Λοιπόν, πριν από ένα εξάμηνο είχα αλλάξει ρουλεμάν - έδρανο - τσιμούχες (μόνος μου) στην δεξιά μεριά. Τώρα η διαρροή είναι στην αριστερή μεριά... Απλά θα αλλάξω τσιμούχα - το ρουλεμαν δεν εχει χαλάσει ακόμα.

Κυριακίδης
16-12-11, 16:21
Ωραία ... αφού είσαι από προηγούμενα και γνώστης πως αλλάζουμε τα ρουλεμάν στα έδρανα ... καλή επιτυχία.

ΑΛΛΑ τουλάχιστον πήρες ένα "γερό μάθημα" που έλεγες σε προηγούμενο μήνυμα σου , ότι το ένα ρουλεμάν (στο μοτέρ δείχνει καλό ) .... Το ίδιο ακριβώς μάθημα πήρες και με το έδρανο που ΔΕΝ άλλαξες και από την άλλη πλευρά. Τώρα πιστεύω θα κατάλαβες . ότι δεν χρειάζονται προχειρότητες.