PDA

Επιστροφή στο Forum : c905 connector



marioland
07-12-11, 22:26
Θέλω να αντικαταστήσω το κονεκτορακι σε ericsson c905

26178

Σε διάφορες πλακέτες κινητών που δοκίμασα (με pads ίδιου μεγέθους) ξεκόλλησε σχετικά έυκολα με flux και ρύθμιση του θερμού αέρα στους 300C
αλλά η δοκιμή έγινε σε παλιές πλακέτες και δεν είναι εφικτο να τσεκάρω αν έκαψα κάτι.
Σαυτή τη ρύθμιση θα αντέξει το πλαστικό του κονέκτορα του 905 (γνήσιο πήρα ) και γενικά η πλακέτα του κινητού (νησίδες κλπ) ή είναι πολύ και πρέπει να το ρυθμίσω χαμηλότερα ?
Οποιεσδήποτε υποδείξεις δεκτές .

rep
07-12-11, 22:43
ο θερμος αερας Μαριε θελει λιγο εμπειρια ,δεν μπορεις να καψεις εξαρτηματα μονο με τον αερα παρα μονο αν το αφησεις παρα πολυ χωρις λογο στο εξαρτημα που κολας,το ποιο πιθανο ειναι να παει βολτα το εξαρτημα ¨η να μαυρισει και να φουσκοσει η πλακετα.τα πλαστικα χαλανε πολυ ευκολα με τον αερα αλλα δεν σε πειραζει αυτο γιατι μονο θα ξεκολησεις τον κονεκτορα η κοληση μετα θα γινει με το κολλητηρι.δες τον κονεκτορα αν ειναι ολοιδιος γιατι εξωτερικα ειναι ιδιος με καποιο αλλο μοντελο αλλα εσωτερικα αλλαζουν οι ενκοπες και ο φορτιστης κουμπονει αναποδα.καθαρισε καλα τις 2 τρυπες στιριξης στην πλακετα και φροντισε να μπει ολο το μεταλικο στυριγμα μεσα στην πλακετα πριν γεμισεις την τρυπα με καλαϊ,ενα καλο κολπο για να μην πειραξεις τα γυρο εξαρτηματα ειναι τα καλυψεις με αλουμινοχαρτο.

leosedf
07-12-11, 23:11
Με αλουμινόχαρτο η Kapton tape. Γι αυτά τα εξαρτήματα πολύ χρήσιμος είναι ο προθερμαντήρας, ελαχιστοποιώντας τον χρόνο κόλλησης το πλαστικό δεν προλαβαίνει να λιώσει.
Πιο καλά είναι η αποκόλληση με αέρα και η κόλληση με κολλητήρι πάντως.

marioland
07-12-11, 23:24
Mε solder paste και θερμό αέρα (αφου καλύψω τα ευπαθή μέρη με capton tape ) δεν θα έχω καλό αποτέλεσμα? ή είναι πολύ δυσκολότερος τρόπος ? ( θα βάλω και προθερμαντήρα)

Με προβληματίζει το κολλητήρι για τόσο μικρό χώρο που αφήνει πίσω από τα πόδαράκια αλλά και το πόσο κοντά είναι αυτά στα πλαστικά με φόβο να ακουμπήσει το κολλητήρι πάνω τους. (Η μύτη του 936 (900m-ti) μου φαινόταν λεπτή αλλά πάνω στην πλακέτα του κινητού δείχνει τεράστια υπάρχει ποιο λεπτή μύτη για τον 936 για τέτοιες κολλήσεις ?)
(Εχω μεγεθυντικο 5Χ αλλά δεν ξέρω αν θα βολέψει σε τέτοια μεγέθη)
(Τον κονεκτορα θα τον τσεκάρω αν είναι πράγματι ίδιος , όντως μοιάζει με άλλα μοντέλα )

leosedf
07-12-11, 23:38
Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις πάστα, μπορεί να βραχυκυκλώσεις τα πάντα. Η άλλη λύση είναι απλώνεις λίγο κόλληση στις επαφές του συνδετήρα, μετά βάζεις flux, πατάς τον συνδετήρα πάνω και τον θερμαίνεις με αέρα ώστε να κάτσει στις κολλήσεις.