PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε εντοιχισμένο πλυντήριο πιάτων ZANUSSI IT-564 (45cm)



antanas
27-11-11, 15:33
Το συγκεκριμένο πλυντήριο είναι 15 ετών δεν είχε παρουσιάσει μέχρι στιγμής το παραμικρό αλλά εδώ και 3 μέρες παρουσιάζει το εξής. Ενώ ξεκινάει κανονικά την πλύση μόλις φθάσει το πρόγραμμα να ζεστάνει το νερό και αφού το έχει ζεστάνει για 1-2 λεπτά ρίχνει τον γενικό του πίνακα και συγκεκριμένα τον διακόπτη της ηλεκτροπληξίας. ΑπΆ ότι παρατήρησα ανοίγοντας την πόρτα του πλυντηρίου αμέσως μετά το πέσιμο του διακόπτη ηλεκτροπληξίας προλαβαίνω και βλέπω ότι η αντίσταση είναι κόκκινη και το νερό ήδη πολύ ζεστό. Από ότι υποψιάζομαι χωρίς να είμαι ειδικός, η αντίσταση αφού πάρει και αρχίζει να ζεσταίνει, από κάποιο σημείο και μετά πρέπει να παρουσιάζει κάποια διαρροή μάλλον και δημιουργείτε το πρόβλημα. Να πω ότι σε πρόγραμμα ξεβγάλματος με κρύο νερό το πλυντήριο δουλεύει κανονικά. Τώρα θα μου πείτε τι κάνει νιάου- νιάου στα κεραμίδια. Πριν αλλάξω την αντίσταση θα ήθελα και την γνωμάτευση των εδώ ειδικών όσο αυτό είναι εφικτό φυσικά να γίνει διάγνωση. Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Ως προς την ηλεκτρολογική εγκατάσταση και το πλυντήριο, δεν έχει γίνει καμία αλλαγή – μετατροπή και το πλυντήριο δούλευε και δουλεύει τώρα με το πρόβλημα, πάντα υπό τις ίδιες συνθήκες. Παραθέτω και μία φωτογραφία με το εσωτερικό του πλυντηρίου και την αντίσταση.

ipso
27-11-11, 20:50
Η αντίσταση έχει διαρροή.

j kalai
27-11-11, 21:12
Κοιτα και το φις στην μπριζα.

antanas
27-11-11, 23:07
Η αντίσταση έχει διαρροή.

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι και γω.

antanas
27-11-11, 23:09
Κοιτα και το φις στην μπριζα.

Αυτό δεν το κατάλαβα, τι σχέση μπορεί να έχει το φίς στην μπρίζα με την συγκεκριμένη βλάβη :confused1: !!!

j kalai
28-11-11, 00:08
Ολα τα φις (κλειστα τα μαμα δλδ αλλα και αυτα που αντικαθιστουμε) μπορει εσωτερικα να εχουν λιωσει τα καλωδια με αποτελεσμα οταν ζεσταινει το πλυντηριο να ζεσταινονται και αυτα απο το φορτιο και να ακουμπανε μεταξυ τους.:wiink:
Και για εμενα αντισταση δειχνει αλλα καμια φορα μπορει να ειναι και κατι αλλο.

antanas
28-11-11, 00:27
Ολα τα φις (κλειστα τα μαμα δλδ αλλα και αυτα που αντικαθιστουμε) μπορει εσωτερικα να εχουν λιωσει τα καλωδια με αποτελεσμα οταν ζεσταινει το πλυντηριο να ζεσταινονται και αυτα απο το φορτιο και να ακουμπανε μεταξυ τους.:wiink:
Και για εμενα αντισταση δειχνει αλλα καμια φορα μπορει να ειναι και κατι αλλο.



Μάλιστα. Εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο στο φις, όλο και κάποια παραμόρφωση θα έχει αν και το βλέπω λίγο τραβηγμένο.Δεν χάνουμε όμως τίποτε από το να του κάνουμε έναν έλεγχο.Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο Γιάννη εάν ξέρεις και λέω αν ξέρεις γιατί δεν γνωρίζω εάν το αντικείμενο σου είναι αυτό.Η στάθμη του νερού στα πλυντήρια πιάτων μέχρι που φθάνει με βάσει την φωτογραφία που παρέθεσα.Σκεπάζει την αντίσταση τελείως ή όχι.Ευχαριστώ!

Κυριακίδης
28-11-11, 08:51
Αντώνη γεια..αυτό ακριβώς θα έλεγα και εγώ αν σκεπάζει την αντίσταση το νερό.

Αλλά σύμφωνα με την φωτογραφία σου ..(κατασκευαστικά δεν θα συνιστούσα η αντίσταση να είναι τόσο ψηλά (ασχέτος που λες ότι δουλεύει για πολλά χρόνια).

Βέβαια στην λειτουργία της πλύσης στο εργοστάσιο υπολόγισαν ότι όταν θα γίνεται ο "κυκλώνας" του νερού θα "βρέχεται" και πάλι η αντίσταση ... αλλά για μένα επιμένω είναι λάθος. Το ότι άντεξε πολλά χρόνια ίσως είναι από την καλή ποιότητας συγκεκριμένη αντίσταση. Προτιμότερο να είναι βυθισμένη στο νερό (σε σημείο παύσης του πλυντηρίου)

Μέτρα τα ΩΜ με πολύμετρο στις επαφές της αντίστασης να δεις αν κάνει σώμα με το σασί ή την γείωση.

Επίσης μην παραλείψουμε και την πιθανότητα να φταίει και το κλίξον (θερμοστάτη) ( επειδή ανέφερες ότι ήταν πολύ ζεστό) ... αν πράγματι ήταν πολύ ζεστό (δηλαδή να μη "κόβει" την αντίσταση στα όρια της επιλογής του)

Όσο για την μπρίζα βάλε μια καλή όχι "πλαστική" αλλά με βακελίτη. Όπου αντέχει στα "ζόρια" και επιπλέον "ψύχεται" καλύτερα.

JOUN
28-11-11, 09:02
^^Στο λεω εγω οτι δεν κανει "σωμα", αν εκανε θα εριχνε αμεσως το διαροης.
Μονο με μεγγωμετρο μπορεις να ελεγξεις αν εχει διαρροη χωρις να το δουλεψεις.Απο τα συμπτωματα παντως φαινεται κλασικη περιπτωση διαρροης.

Κυριακίδης
28-11-11, 09:21
^^Στο λεω εγω οτι δεν κανει "σωμα", αν εκανε θα εριχνε αμεσως το διαροης.
Μονο με μεγγωμετρο μπορεις να ελεγξεις αν εχει διαρροη χωρις να το δουλεψεις.Απο τα συμπτωματα παντως φαινεται κλασικη περιπτωση διαρροης.

Ναι φυσικά μπορεί αυτό να το παρουσιάζει την ώρα που θα ζεσταθεί η αντίσταση.

Αν θέλεις για πιο σίγουρα βγάλε όλα τα φίς της αντίστασης (και πρόσεχε μην ακουμπάνε πουθενά) . Και βάλε το πλυντήριο να δουλέψει και πάλι . Και αυτό για να διαπιστώσεις ότι ίσως να φταίει κάτι άλλο. (αν ξαναπέσει) π.χ να οφείλεται από διαρροή νερού κτλ

j kalai
28-11-11, 18:30
Η στάθμη του νερού στα πλυντήρια πιάτων μέχρι που φθάνει με βάσει την φωτογραφία που παρέθεσα.Σκεπάζει την αντίσταση τελείως ή όχι.Ευχαριστώ!

Η σταθμη του νερου φτανει μεχρι να καλυψει ολη την κατω σιτα.
Στα περισσοτερα πλυντηρια πιατων, η αντισταση βρισκοταν πιο ψηλα απο την σταθμη του νερου και λεω βρισκοταν γιατι τωρα εχουν αλλαξει θεση στις αντιστασεις.
Οταν πλενει το πλυνητριο η αντισταση βρεχεται συνεχεια και για αυτο δεν εχει κανενα προβλημα, και ακομα, στο τελειωμα της πλυσης η αντισταση δουλευει για λιγο ωστε να θερμανει τα πιατα-ποτηρια για να στεγνωσουν.

antanas
28-11-11, 21:56
Ευχαριστώ γιά τις απαντήσεις σας παιδιά,τις βρίσκω όλες πολύ χρήσιμες έστω και εγκυκλοπαιδικά με το τι μπορεί να συμβαίνει.Σχετικά με το ύψος της στάθμης του νερού ρώτησα επειδή όταν άνοιξα το πλυντήριο αμέσως μετά το πέσιμο του διακόπτη ηλεκτροπληξίας και αφού το ζέστανε για 1-2 λεπτά όπως έχω πεί και χωρίς να κάνει καθόλου εξαγωγή νερού η στάθμη ήταν στο επίπεδο που έχω σημειώσει με κόκκινο στην φωτογραφία.Είπα μήπως δεν έπερνε την σωστή ποσότητα νερού με αποτέλεσμα η αντίσταση να είναι στον αέρα και όχι μέσα στο νερό και να παρουσιάζει το πρόβλημα.Αλλά μάλλον και η στάθμη είναι σε σωστό επίπεδο απ' ότι λες Γιάννη.Επίσης εάν μπορεί να φταίει ο θερμοστάτης όπως λές Μιχάλη δεν ξέρω, γιατί δεν ξέρω σε ποιό σημείο βρίσκεται και πως μπορώ να τον ελέγξω.Να πω οτι το πλυντήριο είναι ακόμη στην θέση του εντιχοισμένο και παροπλισμένο.Εάν τελικά είναι αντίσταση (που για εκεί το κόβω τελικά) που βρίσκουμε τέτοια αντίσταση, μόνο στην αντιπροσωπεία ή και σε καταστήματα ανταλλακτικών οικιακών συσκευών?Γιατί την βλέπω λίγο μυστήρια και ιδιόμορφη.Ευχαριστώ.

j kalai
29-11-11, 15:08
Σε καταστηματα με ανταλλακτικα.
Θα γραψεις το PNC 9............ και θα κανεις ενα τηλ εκει WWW.eaparts.gr (http://www.eaparts.gr) ή αν εχεις καποιον εκει κοντα απο αυτον.

Good Luck

antanas
29-11-11, 23:08
Αυτό το PNC 9....... που το βλέπουμε Γιάννη?Το πλυντήριο δεν έχει ανοιχτεί ακόμη, είναι στην θέση του!Πάντως στην διεύθυνση www.eaparts.gr που κοίταξα την συγκεκριμένη αντίσταση δεν την έχουν.Δεν ξέρω αν γίνετε να βρεθεί κατόπιν παραγγελίας.

j kalai
29-11-11, 23:22
Στην πορτα το γραφει στα πλαγια σε ενα ταμπελακι που εχει.

antanas
29-11-11, 23:37
Αυτό είναι το ταμπελάκι στο πλάϊ της πόρτας αλλά το PNC :confused1:?

j kalai
29-11-11, 23:38
911725026

antanas
29-11-11, 23:48
Ευχαριστώ Γιάννη.Αυτό το PNC μάλλον εννοεί PRODUCT NUMBER CODE αλλά στο ταμπελάκι το έχει διαφορετικά και δεν το κτάλαβα :001_smile:.Δηλαδή τους παίρνω τηλέφωνο www.eaparts.gr (http://www.eaparts.gr/) και τους λέω αυτό το νούμερο και μου λένε αν έχουν το ανταλλακτικό?Αν και δεν βλέπω να έχουν κανένα τηλέφωνο, μόνο φόρμα επικοινωνίας.

j kalai
30-11-11, 00:01
http://www.eaparts.gr/contactus.aspx

antanas
30-11-11, 00:13
Ε δεν είμαστε καλά.Ενώ πρέπει να είδα αυτήν την σελίδα δεν πρόσεξα οτι είχε τηλέφωνο και διεύθυνση.Τώρα κι όλας θα στείλω email να δούμε αν απαντήσουν αύριο ή όποτε απαντήσουν τέλος πάντων και αν υπάρχει η αντίσταση.Ευχαριστώ γιά όλα Γιάννη.Και τα νεότερα έπονται.