PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τηλ/fax



huluvuz
23-11-11, 13:55
Καλημέρα

Πριν λίγες μέρες άνοιξα το fax, γιατί είχε μια περίεργη μυρωδιά και βρήκα ένα ψόφιο ποντίκι.

Είχε κάτσει στην πλακέτα του ρεύματος, πάνω σε μια δίοδο (την δείχνω στην φώτο) και πάπαλα....

Αποσύνδεσα το fax από το ρεύμα, έβγαλα το ποντίκι , και έχοντας την πλακέτα στα χέρια μου της έριξα (ο βλάκας) οινόπνευμα για να καθαρίσει.
Την άφησα 1 μέρα να εξατμιστεί ότι έχει μείνει από το οινόπνευμα και μετά την έβαλα στο fax αλλά τπτ. Την έδωσα σε ένα ηλεκτρονικό, φίλος φίλου, να της ρίξει μια ματιά. Βρήκε μια καμένη ασφάλεια, την άλλαξε και μου την έδωσε να την δοκιμάσω.

Την έβαλα στο fax, χωρίς να κλείσω καπάκια, άρχισε να δουλεύει, αλλά μετά από λίγο, είδα σπινθήρα από την δίοδο που είχε κάτσει το ποντίκι και τέλος. Την ξαναπήγα στον ηλεκτρονικό και μου είπε ότι το ολοκληρωμένο που είναι δίπλα στην δίοδο που είχε καρβουνιάσει το ποντίκι (DM0565R) βραχυκυκλώνει και καίει την ασφάλεια.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ,κατά πόσο αξίζει να ασχοληθώ να το φτιάξω;;; Μπορεί να βρεθεί το ολοκληρωμένο;;; Ή να πάω να πάρω ένα καινούργιο fax;;; Το παιδί που την πήγα, δεν ασχολείται και μου είπε να πάρω καινούργιο. Ρωτάω γιατί είδα το θεματάκι αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57184, στο όποιο αν κατάλαβα καλά, το παλικάρι ψάχνει κάτι παρόμοιο

25737

leosedf
23-11-11, 17:25
Άλλαξε και τη δίοδο και το ολοκληρωμένο και την ασφάλεια. Παρέλειψες να μας πεις τι γράφουν πάνω τα εξαρτήματα.

huluvuz
24-11-11, 09:27
Για την δίοδο και την ασφάλεια,δεν υπάρχει θέμα, τα βρίσκω. Το ολοκληρωμένο δεν βρίσκω, τουλάχιστον σε ένα δύο μαγαζιά με ανταλλακτικά. Τα στοιχεία του ολοκληρωμένου τα έχω γράψει στην φώτο και είναι DK14 , E και DM0565R. Ευχαριστώ για την απάντηση