PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυγειοκαταψυκτης ΒΟSCH SBS μοντέλο ΚΑΝ56V40/04 με εκνευριστικό μπιίπ..μπιίπ..μπιίπ.



Μαρία -Γερμανία
23-11-11, 02:02
Καλημέρα σε όλους σας.Χρειάζομαι την βοήθειά σας .Οποιος έχει χρόνο και καλή διάδεση,την γνώση και κάποια ανάλλογη εμπειρία ίσως μπορεί να συνδράμει.Εχω τον ψυγειοκαταψυκτη ΒΟSCH SBS μοντέλο ΚΑΝ56V40/04,εδώ και 5 χρόνια.Είναι αυτό το μεγάλο με τις δύο πόρτες,Side by Side.Oλα αυτά τα χρόνια δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.Πρίν κανένα δεκαήμερο ίσως τώρα,άρχισε ένα περίεργο ηχητικό εφέ..μπιίπ..μπιίπ.Αρχισε αυτόν τον εκνευριστικο ήχο, το είχα ξανακούσει κανένα τρίμηνο πρίν ,χωρίς να δώσω σημασία γιατί ήταν για μία δύο μέρες και όχι συνεχόμενο.Οταν το άκουσα και πάλι νόμισα αρχικά οτι θάταν το ίδιο και η σκέψη μου πήγε ότι παραγέμισα τον καταψύκτη.Αλλά αυτή τη φορά ήταν αρχικά επίμονο και την δεύτερη μέρα εκνευριστικό και ασταμάτητο.Τρίτη μέρα δεν υπήρξε ,διότι ανέβασε θερμοκρασία και έλειωσε τα πάντα.Εχει πεταχθεί όλο το περιεχόμενο.Οτι ήταν να γίνει έγινε.Από τοτε έχει βγεί απο την μπρίζα .
Τί μπορεί να συμβαίνει.Οταν επικοινώνησα με το σέρβις μου είχαν πει για την επόμενη βδομάδα,όλο αυτό το διάστημα μας προβληματίζει το εξής.Πριν 5 χρόνια το αγοράσαμε 1000 ευρώ.Το νυν μοντέλο της ΒΟSCH ,Side by Side έχει 1000 και κάτι.Αν είναι να δώσουμε για επισκευή 500 ή 600,αξίζει πράγματι ,ή είναι προτιμότερο να κοιτάξουμε για καινούργιο?
Περιμένω τις απόψεις σας,γιατί πραγματικά δεν είμαι σίγουρη για το τι πρέπει να αποφασίσω να κάνω.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ,κάθε άποψη καλοδεχούμενη.
Μαρία

Υ.Γ.Σας παρακαλώ να μην παρεξηγήσετε τα όποια λάθη μου,διότι είμαι καινούργια στο forum .Σας ευχαριστώ και πάλι.

Κυριακίδης
23-11-11, 12:54
Το αλάρμ (συναγερμός ) ηχεί και προειδοποιεί ότι κάτι δεν πάει καλά ... (κυρίως σε ότι αφορά στην ψύξη... ή μερικές φορές αν δεν κλείσεις την πόρτα .
Δεν μας είπες αν το ξαναδοκίμασες μετά από την απόψυξη . (και άσχετα αν συνεχίζει να κάνει ήχο ο συναγερμός ) η μηχανή του ακούγεται να λειτουργεί? ... από ψύξη πως πάει? τι βλέπεις στα τοιχώματα του ψυγείου? παγώνει?

Μαρία -Γερμανία
23-11-11, 14:51
Καλή σας μέρα και σας ευχαριστώ πολύ.Πρέπει να διευκρινίσω ότι ο ήχος που κάνει το ψυγείο είναι ένα βαρύ,μπίιπ,μπίιπ.Το ηχητικό αλάρμ που έκανε όταν η πόρτα ήταν για περισσότερο χρόνο ανοιχτή,ήταν ένας λεπτός και διακριτικός ήχος ,ντρίν..ντρίιν.Στο μενου απο το συγκεκριμένο μοντέλο δεν αναφέρει κανένα άλλο συναγερμό ή οτιδήποτε ήχο.Αυτό ξεκαθαρισμένο και απο την εταιρία όταν τους είπα τι συμβαίνει ,μου είπαν οτι αποκλείεται δεν έχει κανένα αλάρμ.Οσο για το αν ξαναδοκίμασα να δω τι συμβαίνει.Ασφαλώς και το έβαλα στην μπρίζα,δουλεύει κανονικά ο συμπιεστης ή κομπρέσορας ή μοτόρ.Την επόμενη μέρα το είχα δύο,τρείς ώρες συνδεδεμένο,κατέβασε έως μείον 23 στην κατάψυξη,σκέφθηκα ότι όλα πάνε καλά,ασφαλώς το ψυγείο ήταν τελείως άδειο,και άρχισε πάλι το βαρύ και πολύ ενοχλητικό μπίιπ.Το άντεξα κανένα δεκάλεπτο και το ξεσύνδεσα.Ο σὐζυγος μου γνωρίζει απο ηλεκτολογικά και ηλεκτρονικά αλλά όχι απο ψυγεία,έχει κοιτάξει τα πάντα,έχει ανοίξει και την πλάτη του ψυγείου και του καταψύκτη,άνοιξε την πλακέτα,όλα μα όλα φαίνονται καλά.Ολες οι μετρήσεις κανονικές,σωστές χωρίς κάποια αποκλιση ή κάτι περίεργο.Απο τότε μπαίνει στη μπρίζα δοκιμαστικά και κάνει πάντοτε το σπαστικότατο μπίιπ..μπίιπ..Σας ευχαριστώ και πάλι.
Μαρία

Ηλιας Α
23-11-11, 15:21
[QUOTE=Μαρία .Ο σὐζυγος μου γνωρίζει απο ηλεκτολογικά και ηλεκτρονικά αλλά όχι απο ψυγεία,έχει κοιτάξει τα πάντα,έχει ανοίξει και την πλάτη του ψυγείου και του καταψύκτη,άνοιξε την πλακέτα,όλα μα όλα φαίνονται καλά.Ολες οι μετρήσεις κανονικές,σωστές χωρίς κάποια αποκλιση ή κάτι περίεργο.Απο τότε μπαίνει στη μπρίζα δοκιμαστικά και κάνει πάντοτε το σπαστικότατο μπίιπ..μπίιπ..Σας ευχαριστώ και πάλι.
Μαρία[/QUOTE]
Μαρία
Μαρία με το συμπάθιο αφού << Ο σὐζυγος μου γνωρίζει απο ηλεκτολογικά και ηλεκτρονικά αλλά όχι απο ψυγεία,έχει κοιτάξει τα πάντα,έχει ανοίξει και την πλάτη του ψυγείου και του καταψύκτη,άνοιξε την πλακέτα,όλα μα όλα φαίνονται καλά.Ολες οι μετρήσεις κανονικές,σωστές χωρίς κάποια αποκλιση ή κάτι περίεργο.>>
Δε θα ήταν καλύτερα ο σύζυγό σας να ζητήσει πληροφορίες;

Κυριακίδης
23-11-11, 15:31
Εάν όπως λέτε . σας είπαν οι ειδικοί από την εταιρία (αλλά και από το μενού οδηγιών) ότι δεν υπάρχει άλλος συναγερμός (εκτός αυτός της πόρτας ) ...

Ε τότε πρόκειται για τον ίδιο συναγερμό της πόρτας ... που ναι μεν το περίμενες εσύ με άλλον θόρυβο ίσως έχει "στραβοχαλάσει" και κάνει διαφορετικό θόρυβο (και ας μην αναφερθούμε τώρα γιατί κάνει ήχο .. ενώ όλα στο ψυγείο όπως λέτε λειτουργούν καλά

....αυτό ίσως είναι άλλη ιστορία που θέλει ψάξιμο (εγώ υποψιάζομαι ότι κάνει κάποιο μικρο - βραχυκύκλωμα πάνω στον συναγερμό ίσως από υγρασία με αποτέλεσμα να παρεμβάλλει τον ήχο ή ακόμα και να τον ενεργοποιεί τον συναγερμό απρόσκοπτα.

Ο σύζυγος σας μιας και γνωρίζει ηλεκτρολογικά ας προσπαθήσει να εντοπίσει που βρίσκεται ο συναγερμός ή το Buzz . και αν ενδέχεται να το απομονώσει, έστω προσωρινά. Επίσης ας κάνει έλεγχο και σε "πιθανό" διακόπτη στην πόρτα (που έχει σχέση με το αν ξεχάσεις την πόρτα ανοικτή)

Μαρία -Γερμανία
23-11-11, 16:23
Σας ευχαριστώ και πάλι για την καλή διάθεση,λογική η απορία σας Ηλιας Α (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=37726)
για τον σύζυγο αλλά δουλεύει αρκετές ώρες,επιπλέον τα Ελληνικά του δεν είναι τόσο καλα,πόσο μάλλον στο να εκφραστεί γραπτώς.Γιαυτό και γράφω εγώ η άσχετη με όλα αυτά.Αλλά είναι τόσο ωραίο το φόρουμ,τόσα ωραία θέματα και αναλυτικά γραμμένα που αν ήμουν τώρα στο σχολείο θα διάβαζα περισσότερο φυσική και χημεία.Και τώρα τσεκάρω την μνήμη μου,άν και τι θυμάμαι απο όλους εκείνους τους τύπους και νόμους φυσικής και χημείας που έλεγα,έ και τι χρειάζονται?
Κυριακίδης (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52985)
Οταν σχολάσει θα το κοιτάξει το συντομότερο.
Σας ευχαριστώ και πάλι.
Μαρία.

Κυριακίδης
23-11-11, 21:52
Όσο για τους νόμους της φυσικής και χημείας "που έλεγες ε ...και τι χρειάζονται?" . Δεν έχασες και τίποτα !!

Ρώτα και μένα που εγώ έλεγα ..."και τι χρειάζονται οι νόμοι ...της γαστρονομίας?" και τώρα εγώ ο άμοιρος δεν ξέρω ούτε αυγό να τηγανίσω? :saad:

Μαρία -Γερμανία
24-11-11, 01:18
Καλησπέρα σας,έχω νεότερα γιαυτό επέστρεψα.Σας παρακαλώ να γράφετε στον ενικό,ο πληθυντικός δεν χρειάζεται.Εχουμε λοιπόν τις μετρήσεις και εσείς οι ειδικοί βγάλτε τα συμπεράσματά σας ,αφού κάνετε τις αναλύσεις σας.

Ο διακόπτης της πόρτας του καταψύκτη έχει 0 V όταν η πόρτα είναι κλειστή, και 4,8 V, όταν η πόρτα είναι ανοιχτή.
Ο διακόπτης της πόρτας στην πλευρά του ψυγείου έχει 0 V όταν η πόρτα είναι κλειστή, και 4,8 V, όταν η πόρτα είναι ανοιχτή.

Ο D-αισθητήρας είναι ο Anti-Freeze αισθητήρας
Ο F-αισθητήρας μέτρησης της εσωτερική θερμοκρασίας του καταψύκτη
Ο αισθητήρας R μετρά την εσωτερική θερμοκρασία του ψυγείου

μετράται στο σύνδεσμο για να επικοινωνήσει με το PCB την πλακέτα δηλ, χωρίς σύνδεση

καταψύκτης:
Στους 19 βαθμούς Κελσίου θερμοκρασία δωματίου .
Ο D-αισθητήρας δεν έχει συνδεθεί 15,6 kOhm. Συνδεδεμένος με τον πίνακα, ο ένας ακροδέκτης έχει +5 V δεύτερο pin έχει 3,5 V.
Ο F-αισθητήρας δεν είναι συνδεδεμένος έχει 3,5 kOhm. Συνδεδεμένος με τον πίνακα, ο ένας ακροδέκτης έχει +5 V , ο δεύτερος έχει 4.4 V.

Στους 10 βαθμούς Κελσίου
Ο D-αισθητήρας συνδέεται με την πλακέτα, ο ένας ακροδέκτης έχει +5 V δεύτερος έχει 2,4 V.
Ο F-αισθητήρας συνδέεται με την πλακέτα, ο ένας ακροδέκτης έχει +5 V δεύτερος έχει 4,3 V.

ψυγείο:
Σε θερμοκρασία δωματίου 19 βαθμούς Κελσίου
Ο R-αισθητήρας δεν έχει συνδεθεί 13,2 kOhm. Συνδεδεμένος με τον πίνακα, ο ένας ακροδέκτης έχει +5 V δεύτερος έχει 3,5 V.

Σε θερμοκρασία δωματίου 17 βαθμούς Κελσίου
Συνδεδεμένος με τον πίνακα, ο ένας ακροδέκτης έχει +5 V δεύτερος έχει 3,4 V.

δεν ανιχνεύεται καμία πτώση τάσης (παλμογράφο)
Κυριακίδης (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52985)
Αυτό με το Buzz δεν το ξανακοιτάξαμε σήμερα ,θα το δεί αύριο ο άνδρας μου,όσο για την γαστρονομία,βόηθα τώρα για το ψυγείο και θα σου δώσω συμβουλές μαγειρικής και συνταγές.Χαιρετίσματα από τον άνδρα μου και σας ευχαριστεί πάρα πολύ.Τους χαιρετισμούς μας και στην πανέμορφη Αλεξανδρούπολη απο την παγωμένη Βαυαρία.


.

Κυριακίδης
24-11-11, 02:07
http://forum.electronicwerkstatt.de/phpBB/Ersatzteile_Reparatur_Kuehlschrank/kuehlschrank_mit_gefrierfach_bosch_kan56v40_04_pie pt_kompressor_stoppt-t119340f60_bs0.html