PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ψυγειο!



shark55
09-11-11, 00:13
Καλησπερα,μια ερωτηση θελω να κανω.

Εχω την αισθηση οτι το ψυγειο(το οποιο ενδεχεται να ειναι καινουργιο μαρκα Delongi,γιατι μετακομισα στην γκαρσονιερα πριν
ενα μηνα αλλα δν ειναι και σιγουρο)δεν λειτουγει σωστα για τους εξης λογους:

1)μου μουχλιασε ενα philadelphia σχεδον ολοκληρο που ειχα στο ψυγειο ενω προβλεποταν να ληξει στα μεσα Δεκεμβριου
2)το ζαμπονγυρω στις 5 με 6 μερες στεγνωνει και μυριζει,δεν χαλαει εντελως αλλα ειναι καπως γλειωδης και ανοστο,αφου για να το φαω
το ξεπλενω με νερο.
3)η καταψυξη δεν εχει καθολου παγο γυρω γυρω οπως εχω συνηθησει σε ολα τα ψυγεια να βλεπω,τα τροφιμα τα παγωνει μια
χαρα και τα παγακια τα φτιαχνει μια χαρα πολυ σκληρα δεν εχω προβλημα αλλα ισως να υπαρχει θεμα που δεν υπαρχει γυρω παγος.

Αυτα,ισως ειναι μια χαρα,ισως εγς σκεφτομαι λαθος.

Ave!

Υ.Γ Επισης το ψυγειο το εχω στο 4!
Η μετρηση ξεκιναει με 0(κλειστο φωτακι) 1(αναβει το φως) 2 3 4 5

Ευχαριστω Πολυ!
Μια αστραπή η ζωή μας...Μα προλαβαίνουμε!(Ν. Καζαντζάκης)

_pike
09-11-11, 00:32
εαν εχεις ενα θερμομετρο βαλτο μεασ και πες μας τι μετραει?Επισης να θυμασε πως εαν ειναι no frost δεν πιανει παγο οτως η αλλως.....
τωρα η περιπτωση 1 και 2 μου εχει τυχει και σε εμενα καποιες φορες που το ζαμπον το εχω μεσα σε μπολακι.Και το φιλαδελφια δεν ειχε μεσα του καλα
συντηρητικα με αποτελεσμα οταν δεν ειχε κλεισει καλα το καπακι να πιασει μουχλα.

giannis - IKARIA
09-11-11, 00:33
Φίλε Θωμά τι ψυγείο έχεις είναι νο φρόστ με αέρα ;;; αν ναι δες με πατημένο τον διακόπτη του φωτός αν βγάζει αέρα από τους αεραγωγούς. Αν είναι από τα απλά δες στην συντήρηση : στην πλάτη τις όπως ανοίγεις την πόρτα απέναντι αν παγώνει ολόκληρη.

Επίσης : δες κάθε ποσό και πότε δουλεύει το μοτέρ του ψυγείου.
Η συντήρηση έχει έστω και λίγη ψύξη ;;



Υ.Γ. είμαι ψυκτικός το σημαντικότερο είναι να μου πεις τη ψυγείο είναι.

shark55
09-11-11, 04:26
Δεν εχω καποιο θερμόμετρο δυστυχως.

Επειδη δεν βρισκω τους αεραγωγους,εψαξα αλλα δεν...Ειδα την πλατη τωρα που το ανοιγω εχει σταγονες νερου κολλημενες
στην πλατη οχι παρα πολλες αρκετες ομως.Αλλα προχθες θυμαμαι οτι αυτες οι σταγονες ηταν παγος αλλα ελαχιστος,μη φανταστεις παγακια...

Αλλα (δεν παιρνω και ορκο) πιστευω ειναι νο φροστ με αερα.

Επισης το μοτερ δουλευει συχνα,στο κανονικο επιπεδο σε συγκριση με το παλιο σπιτι...

Nikos Anagnostou
09-11-11, 07:52
θα αρχιζες να ανυσηχεις οταν δεν στα παγωνε τα πραγματα και στην συντηρηση και την καταψυξη,οσο για το ζαμπον ναι δεν κραταει πολλυ ουτως η αλλως αλλα για το φιλαδεφλεια που λες δεν ξερω τοσα συντηρητικα που βαζουν μεσα τι γινεται για μενα μην ανησυχεις χαλαρωσε.

Κυριακίδης
09-11-11, 08:34
Γεια σου Θωμά (και σε όλους) .
1) Ύποπτο το ότι συνήθως όσοι κάνουν μετακομίσεις (και δεν ξέρουν) είναι ότι όταν μεταφέρουμε ένα ψυγείο ΔΕΝ πρέπει να το μεταφέρουμε (ξαπλωτό) ή ανάποδα . Πρέπει να το μεταφέρουμε πάντα όσο γίνεται "όρθιο". Και στην νέα "κατοικία" όπου θα το πάμε το ψυγείο πρέπει να "σταθεί" για αρκετές ώρες προτού τα ξαναδουλέψεις. (γιατί εικάζεται ότι αν τα κουβαλήσεις τα ψυγεία "ανάποδα" συσσωρεύονται τα "λάδια" του συμπιεστή στις σωληνώσεις του ψυγείου , με αποτέλεσμα να μην έχουν και καλή απόδοση).

2) Πάρε ψηφιακό θερμόμετρο εσωτερικού - εξωτερικού χώρου . Και το καλώδιο που είναι για την μέτρηση του "εξωτερικού χώρου " , βάλτο μέσα στο ψυγείο είτε κατάψυξη είτε συντήρηση , και το θερμόμετρο με την οθόνη βάλτο από έξω από το ψυγείο και κλείσε τις πόρτες (χωρίς να τις ανοίγεις για μεγάλο διάστημα , γιαυτό μείνε χορτάτος από πριν !) .

3) Παρακολούθα τις διακυμάνσεις θερμοκρασίας στα σκαμπανεβάσματα της

Στην κατάψυξη θα πρέπει τουλάχιστον να μετράς από - 18 βαθμούς και πάνω δηλ - 19 , -20 κτλ

Στην συντήρηση θα πρέπει να μετράς μεταξύ +4 και + 8 . Ανάλογα βέβαια και σε ποια ένταση έχεις το κουμπί .

Αν είναι όλα εντάξει στα παραπάνω όρια οι θερμοκρασίες ... δεν σου φταίει το ψυγείο. Αλλά οι μούχλες που λες και όλα τα άλλα θα είναι φυσιολογικά.

giannis - IKARIA
09-11-11, 14:09
Καλημέρα σε όλους!!! αν δεν βρήκες αεραγωγούς
( μικρές τρύπες συνήθως ορθογώνιες )
στην πλάτη ή στα πλαϊνά τότε δεν είναι νο φρόστ . τώρα με τις σταγόνες που λες δες όταν δουλεύει το μοτέρ αν είναι παγωμένες σαν παγάκια. όταν σταματήσει θα πρέπει να λιώσουν και να πέσουν. Τότε είναι εντάξει το ψυγείο . τα άλλα πράγματα της συντήρησης τα κρυώνει ;; π.χ. το νερό, το γάλα.

Υ.Γ. το ψυγείο είναι δίπορτο ;;

shark55
11-11-11, 20:00
Eυχαριστω για τις απαντησεις,κατεληξα(ευχομαι) οτι τελικα το ψυγειο χαιρει ακρας υγειας...Γιατι κατι μηλα που εχω 1+ βδομαδα μεσα ειναι οκ! χααχαχα

Thanks again:wiink:

Κυριακίδης
11-11-11, 20:10
Ας πούμε Θωμά ότι έγινε .... τα δικά μου μήλα κρατάνε 2+ Βδομάδες ... έξω από το ψυγείο !!! :lool: