PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τηλ. κεντρο Auerswald 4410 usb



adrianosst
29-10-11, 20:38
Καλησπέρα,

έπεσε στα χέρια μου ένα χαλασμένο τηλεφωνικό κέντρο Auerswald 4410 usb. Αφου του άλλαξα εντελώς το κομμάτι της τροφοδοσίας, άναψε. Και φαινομενικά, δείχνει να ανταποκρίνεται σε λειτουργίες μέσω του υπολογιστή. Το θέμα είναι οτι συνδέω πάνω του την κονσόλα του και δεν την αναβει, αλλα εκτός αυτου, συνδέω και μια γραμμη ΙSDN και ενα αναλογικό εσωτερικό και πάλι τίποτα.... Παιζει να εχετε καμια λύση? Δυστυχώς ούτε τις ρυθμίσεις ξέρω για τον ελληνικό ΟΤΕ καθώς ότι βρήκα ήταν στα αγγλικά, αλλά ούτε και κανα service manual βρίσκω.... Επομένως είμαι με ενα άχρηστο αναμμένο τηλ. κεντρο και τα χέρια δεμενα... Αν μπορείτε βοηθήστε.

SV7FOM
29-10-11, 21:32
Για τα εν λογω τηλεφωνικα κεντρα ο αντιπροσωπος ειναι στη Θεσ\κη, 2310500500.

adrianosst
29-10-11, 23:36
thanks, αλλα θα μου πει τιποτα αραγε;

xsterg
31-10-11, 13:50
φιλε μου προκειται για ενα πολυ αξιοπιστο κεντρακι. τι αλλαξες στο θεμα της τροφοδοσιας? τι προβλημα ειχε οταν επεσε στα χερια σου? επισης να ξερεις οτι οι κονσολες σε αυτο το κεντρο οτι ειναι τετρασυρματες και μαλιστα οτι τα καλωδια πρεπει να εχουν την ιδια φορα σε ολη την διαδρομη. επισης παιζει και η κονσολα να μην ειναι λειτουργικη. για αυτο θα την συνδεσεις κατ ευθειαν πανω στην ψηφιακη εξοδο ενος netmod για να δεις οτι δουλευει. ποια κονσολα ειναι ? μοντελο/ χρονολογια. κατι πολυ παλιες παντως ειχαν και εξωτερικη τροφοδοσια. ελπιζω να μην ειναι απο αυτες και να εχεις χασει το τροφοδοτικο. παντως οσα περισσοτερα στοιχεια μου δωσεις θα μπορεσω να σε βοηθησω. βγαλε και καμια φωτο του ολου κεντρου με την κονσολα.

adrianosst
31-10-11, 16:35
Φίλε xsterg, όταν το έπιασα ήταν ένα νεκρό πράμα.... κυριολεκτικά όμως. Εμφανώς δεν είχε τίποτα, απλά δεν άναβε. Δοκίμασα λίγο στο τροφοδοτικό πάγκου μου μία 12βολτη τάση και πήρε μπρος. Εξωτερικη τροφοδοσια δύσκολα να είχε γιατί παίρνει κατευθείαν στην πλακέτα του 220V. Αντικατεστησα ολο το κομμάτι της τροφοδοσίας με ενα pack 12 βολτο στα 5 Αμπέρ, το οποίο κόλλησα στον ενα πυκνωτή φιλτραρίσματος και στη γειωση από την άλλη. Κατευθείαν πάνω στο νετμοντ το συνδέω, με αυτό το παχύ RJ κάτι, (σορρυ, παντα το ξεχναω το ονομα). Βοήθα με λίγο όμως, όταν λες τετρασύρματη και μη λειτουργική κονσόλα; Δεν βλέπω κάτι σε πρίζα... Όσο για τις φωτος θα το φροντίσω μέχρι το βράδυ. Ευχαριστώ!

Update: Η κονσόλα (COMFortel 1500) ανάβει σε απευθείας σύνδεση με netmod, αλλα πρώτον, βγάζει τα ελληνικά κινέζικα και δεύτερον, δεν πραγματοποιεί κλήση... Παίζει να έχει και άλλη ζημιά η πλακέτα του κέντρου πέρα από την τροφοδοσία; Αν και φαινομενικά είναι όλα οκ, γιατί τα κουμπιά του Enter & Select δείχνουν να πραγματοποιούν τις λειτουργίες καθώς και ο υπολογιστής επιδρά κανονικά :S

xsterg
31-10-11, 18:10
λοιπον. αναφερθηκα και για τροφοδοσια της κονσολας. μην τυχον και ειχε ξεχωριστο τροφοδοτικο το οποιο συνδεεται πανω στην κονσολα. στο πισω μερος εχει και τις υποδοχες συνδεσης. αν δεν βγαλεις φωτογραφια δεν μπορω να ξερω. οταν λεω τετρασυρματη εννοω οτι συνδεεται με το βυσμα των 4 αγωγων που εχουν τα περισσοτερα τηλ. οσο για το χοντρο βυσμα που αναφερεις αυτο ειναι το j-45

xsterg
03-11-11, 21:36
φιλε τι εκανες? υπαρχουν νεα?