PDA

Επιστροφή στο Forum : GSM Modem ZTE MF636 3G _ μπλοκάρισε το λογισμικό.



ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
18-10-11, 04:44
ZTE MF636 3G GSM USB Modem

Υπάρχει στην Ελλάδα κανείς που θα μπορούσε να κάνει διάγνωση και να του φορτώσει ξανά το flash Bios.
Απο πρόβλημα στην αλυσίδα USB ( Ενα USB HUB ενδιάμεσο που κάηκε) το μπλόκαρε.
Οταν συνδέεται τώρα σε USB , ανάβει το φωτάκι μετά από 5 δευτερόλεπτα αλλά δεν αναγνωρίζεται ως συσκευή.

SW1JRT
18-10-11, 08:57
Πιο φτηνά θα σου βγεί να πάρεις άλλο, παρά να το επισκευάσεις....

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
18-10-11, 09:17
Έκανα ένα βήμα παραπάνω και έγραψα στην ZTE στην Κίνα, αφού πρώτα έκανα Live Chat με τους τεχνικούς τους.
Υπομονή λοιπόν μέχρι να έρθει η απάντηση.
Ξέρω ότι το θέμα είναι δύσκολο, αλλά έπρεπε να ρωτήσω, και τους γείτονες.

GeorgeVita
18-10-11, 10:36
Εχεις κάνει τις βασικές ενέργειες;
- απεγκατάσταση όλων των driver ή καλύτερα χρήση "καθαρού Η/Υ" (χωρίς να έχεις λειτουργήσει το modem)
- εγκατάσταση του λογισμικού firmware update (σε πρώτη φάση του Cosmote)
- χρήση πόρτας USB (όχι HUB)
- χωρίς SIM ακολουθείς τη διαδικασία

Αν έχει καταστραφεί το εσωτερικό boot loader μόνο η ZTE μπορεί να δώσει οδηγίες.

Το modem έτσι κι αλλιώς όταν του δώσεις τάση τροφοδοσίας, μετά από λίγο ανάβει κάποιο LED. Χωρίς SIM τι χρώμα ανάβει;
G

leosedf
18-10-11, 18:47
Θα μπορούσες μέσω JTAG ή diag interface αλλά πες μας μπορείς να δεις τι τύπου επεξεργαστή έχει? Κάποια ΖΤΕ που είδα έχουν MSM 62xx series Quallcom.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
19-10-11, 13:44
Χρειάζομαι γιατρό χειρούργο .. εχω κάνει δοκιμές και σε άλλο υπολογιστή.
Απο την ΖΤΕ, ησυχία μέχρι στιγμής.

GeorgeVita
19-10-11, 14:12
Ωραία, βρήκε τη CPU, πήρε καλώδια και οδηγίες για προγραμματισμό ίσως από τα pins στα αριστερά:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various2/MF636.jpg

Θα το πετύχει; Και όλη η διαδικασία θα γίνει για 1 τεμ.;

Το ίδιο modem στο Plaisio-stock house έχει αυτή τη στιγμή €25 με ΦΠΑ και 2 έτη εγγύηση...
(€29 στα καταστήματα): http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Internet/Mobile-Connect-Cards/COSMOTE-USB-MODEM-MF636-WHITE-7-2MBPS-00-2001-1001-010.htm
G

moutoulos
19-10-11, 22:19
Κυριάκο έχω ένα ίδιο (ή νομίζω οτι είναι ίδιο). Το επισυνάπτω φωτό, κοίταξέ το, και πές μου.
Δουλευει μια χαρά, απλά είναι λίγο "μασημένο" το φις του USB.

Αν το θες, πες μου και στο στέλνω, απλά δεν το χρειάζομαι, και δεν βλέπω να το χρησιμοποιώ.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
20-10-11, 00:05
Γρηγόρη το Θε, και το Θε πολύ .. γιατί όχι τίποτα άλλο, αλλά το είχα δανικό και το βάρεσε η γνωστή κατάρα.
Και θα πρέπει να το αντικαταστήσω πάση θυσία με όμοιο.
Στέλνω ΠΜ ..



Γιώργο πήγες στα βαθιά.. εγώ δεν κολυμπάω εκεί. :saad:

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
25-10-11, 21:21
Παρέλαβα το στικάκι του Γρηγόρη , και πραγματικά τον ευχαριστώ και δημόσια.

Στην συνέχεια βρήκα το θάρρος να κατσαβιδώσω το χαλασμένο , και τρόμαξα μόλις είδα στα σωθικά του,
ένα πακέτο νάνο-τεχνολογίας, που χωρίς μεγεθυντικό φακό ή καλύτερα μικροσκόπιο, δεν πας πουθενά.

Απολαύστε .. :001_smile:

GeorgeVita
25-10-11, 21:48
... και όταν ανοίξεις τη θωράκιση δίπλα στο βύσμα USB (αυτή που έχει το αυτοκόλλητο με το barcode) θα δεις ότι έχει στο σχόλιο #7.

G

leosedf
25-10-11, 23:39
Ντάξει πάντως δεν είναι και τόσο μικροσκοπικά όλα.