PDA

Επιστροφή στο Forum : Βυσμα USB για κινητο sony ericsson vivaz



cocopa
13-10-11, 15:10
Καλησπέρα,έχω ενα κινητο απο το οποιο ξεκολησε απο την μητρικη το βυσμα USB απο το οποιο φορτιζεται το κινητο.Ξερει κανενας που μπορω να βρω τετοιο βυσμα μηπως το επιδιορθωσω μονος μου?Ειναι το μικροτερο βυσμα για USB που υπαρχει,μηπως ξερετε πως λεγεται?Ευχαριστω.

GeorgeVita
13-10-11, 16:13
... ξεκόλλησε από την μητρική το βύσμα USB από το οποίο φορτίζεται το κινητό. Ξέρει κανένας που μπορώ να βρω...
Το ονομάζουν: "micro USB receptacle"
και πρέπει να είναι: http://www.ebay.in/itm/USB-CHARGING-JACK-PLUG-PARTS-Sony-Ericsson-Vivaz-U5-/300534827894
Αν και είναι αρκετά διαδεδομένο σαν βύσμα, υπάρχουν 3-4 τύποι ανάλογα με το πως κολλιούνται στην πλακέτα. Καλύτερα να αγοράσεις αυτό που αναφέρουν ως "ανταλλακτικό για vivaz".

Για επισκευή "μόνος σου" ... εσύ ξέρεις τις δυνατότητές σου.
G

rep
13-10-11, 18:21
γιασου γιαννη. το προβλημα στο vivaz ειναι πολυ κοινο.εχω δει πολλα σπασμενα βυσματα.τα ποιο πολλα σπανε και τα pads επανω στην πλακετα και εκει αστα... βυσματα εχω αν θες 5-8 ευρω κανουν περιπου.βγαλε πρωτα την πλακετα με προσοχη και δες τα αν εχουν φυγει τα pads.παρε και ενα video για να την βγαλεις http://www.youtube.com/watch?v=n2FhcKcnh5U

leosedf
13-10-11, 22:40
Η αλήθεια είναι οτι δεν είναι τραγικά μικρό, υπάρχει και το ίδιο με περισσότερες επαφές η ακόμα και μικρότερο βύσμα.
Σημαντικό είναι αυτό που λέει ο Χρυσόστομος, οι επαφές στην πλακέτα. Αν κολλήσεις με κολλητήρι θέλει προσοχή μην κάνεις ζημιά.

rep
14-10-11, 00:16
και αυτο Κωσταντινε που λες με το κολλητηρι αλλα λεω οτι οταν ο κονεκτορας ξυλωνεται βιαια απο την πλακετα περνει μαζι του και τα pads..

leosedf
14-10-11, 00:22
Καλά αυτό είναι κλασσική περίπτωση βλάβης.

takisegio
14-10-11, 18:08
αν εχεις εγγυηση ακομα το καλυπτει γιατι τις περισσοτερες φορες φευγουν τα pads οποτε θελει αλλη πλακετα-αλλα και να κολλησεις αλλον εχει δυσκολια -θελει θερμο αερα (με προσοχη)

Terikan
15-10-11, 20:29
κλασική περιπτωση βλάβης στα vivaz. Λοιπόν αν έχει ξεκολλήσει η επαφή πολυ δύσκολα να το καλύψει η εγγύηση, έως αδύνατων!! (θα πουν στην αναφορά τους αποκολλημένο εξάρτημα λόγω κακης χρήσης από πελάτη). τώρα αν κατά το ξεκόλλημα έφυγε και ο χαλκός απο την πλακέτα τοτε θέλεις άλλη πλακέτα, σε διαφορετική περίπτωση κολιετε είτε η ίδια η επαφή αν έχει ολα τα pins είτε άλλη. βάζεις μια ψιλή μύτη στο κολλητήρι και το κολλάς με προσοχή, είναι λίγο μπελαλίδικο τόσο το κόλλημα όσο και το να βγάλεις μια κόκκινη πάστα που έχει στην επαφή. (δεν την έχουν όλα τα vivaz)