PDA

Επιστροφή στο Forum : GE και υπερβολική θερμοκρασία



rch
22-09-11, 23:20
Χαιρετώ το φόρουμ, αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ψυγείο μου.
Πρίν κάνα 6μηνο είχα πρόβλημα με την θερμοκρασία ( ~25 C) φώναξα έναν φίλο και μου είπε βγάλτο για 10 ώρες και ξαναβάλτο.
Έτσι λοιπόν έπραξα και όντως δούλεψε.
Τώρα πάλι έγινε το ίδιο, ανοίγω το πρωί και είχε 24C.
Σκέφτηκα ότι ίσως φταίει ο συμπιεστής αλλά η κατάψυξη δουλεύει κανονικώς (-22C) - δλδ έχει 2 συμπιεστές ?
Τί επισκευή χρειάζεται ? Γιατί να φωνάξω ψυκτικό και να μην μου κάνει τίποτα εκτός του να τα τσεπώσει είναι κρίμα.

Ευχαριστώ.

vasilimertzani
23-09-11, 09:50
TA GE εχουν ενα χρονικο ανα καποιες ωρες να κανουν αποψυξη στον παγο που σχηματιζεται.συνηθως αυτα χαλανε.διαπιστωνεται να χαλαει καθε 2-3 μερες και αμα το βγαλεις απο την πριζα 4-5 ωρες δουλευει κανονικα.

tgi
23-09-11, 14:48
αγαπητέ φίλε,
Εγώ αντιμετώπισα δύο φορές το ίδιο πρόβλημα αλλα σε άλλο Ψυγείο!!!
το ψυγείο μου έχει έναν συμπιεστή όπου ψύχει τον καταψύκτη!
πάνω ακριβώς από το στοιχείο ψύξης μέσα στον καταψύκτη, έχει μια συραγγα όπου συνεέεται με τον χώρο συντήρησης του ψυγείου. βοηθάει και ένα ανεμιστηράκι όπου όταν ανοίγεις την πόρτα της συντήρησης σταματάει να δουλευεί!!!!!
το πρόβλημα που είχα ειναι ότι κάτω και μπροστά στο στοιχείο ψύξης του καταψύκτη, έχει κάτι αντιστάσεις όπου βοηθάνε κατά τακτά χρονικά διαστήματα να ξεπαγώνουν τυχών πάγους που πιάνει το στοιχείο. Αυτές οι αντιστάσεις ήταν καμένες... την πρώτη φορά μου κάηκε η κάτω άντίσταση και φώναξα έναν ψυκτικό και μου βρήκε την βλάβη (20 ευρώ). Την επομένη πήγα πήρα από την αντιπροσωπεία και την έβαλα μονος μου.
Την δευτερη φορά, δεν φώναξα κανέναν αλλα βρήκα την άλλη αντισταση, έλεγξα ότι ήταν καμμένη και την αγόρασα και την άλλαξα!!!

Σου προτείνω να ψάξεις που ειναι το στοιχείο (σε μένα ήταν πίσω από τα σιρτάρια της κατάψυξης) και να μετρήσεις αν ειναι καμμένες οι αντιστάσεις και να τις αλλάξεις....

Οταν οι αντιστάσεις δεν λειτουργουν, η καταψυξη δουλευει κανονικά αλλα πιάνει πάγο στην σύραγγα για τον χώρο συντήρησης με αποτέλεσμα να μην ανεβαίνει κρύος αέρας από την κατάψυξη στην συντήρηση!!!

Καλή δουλειά

rch
29-09-11, 22:51
αγαπητέ φίλε,
Εγώ αντιμετώπισα δύο φορές το ίδιο πρόβλημα αλλα σε άλλο Ψυγείο!!!
το ψυγείο μου έχει έναν συμπιεστή όπου ψύχει τον καταψύκτη!
πάνω ακριβώς από το στοιχείο ψύξης μέσα στον καταψύκτη, έχει μια συραγγα όπου συνεέεται με τον χώρο συντήρησης του ψυγείου. βοηθάει και ένα ανεμιστηράκι όπου όταν ανοίγεις την πόρτα της συντήρησης σταματάει να δουλευεί!!!!!
το πρόβλημα που είχα ειναι ότι κάτω και μπροστά στο στοιχείο ψύξης του καταψύκτη, έχει κάτι αντιστάσεις όπου βοηθάνε κατά τακτά χρονικά διαστήματα να ξεπαγώνουν τυχών πάγους που πιάνει το στοιχείο. Αυτές οι αντιστάσεις ήταν καμένες... την πρώτη φορά μου κάηκε η κάτω άντίσταση και φώναξα έναν ψυκτικό και μου βρήκε την βλάβη (20 ευρώ). Την επομένη πήγα πήρα από την αντιπροσωπεία και την έβαλα μονος μου.
Την δευτερη φορά, δεν φώναξα κανέναν αλλα βρήκα την άλλη αντισταση, έλεγξα ότι ήταν καμμένη και την αγόρασα και την άλλαξα!!!

Σου προτείνω να ψάξεις που ειναι το στοιχείο (σε μένα ήταν πίσω από τα σιρτάρια της κατάψυξης) και να μετρήσεις αν ειναι καμμένες οι αντιστάσεις και να τις αλλάξεις....

Οταν οι αντιστάσεις δεν λειτουργουν, η καταψυξη δουλευει κανονικά αλλα πιάνει πάγο στην σύραγγα για τον χώρο συντήρησης με αποτέλεσμα να μην ανεβαίνει κρύος αέρας από την κατάψυξη στην συντήρηση!!!

Καλή δουλειά

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικότατη περιγραφή - βοήθεια. Τελικά κατόρθωσα να την αλλάξω και δουλεύει ρολόι.