PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφαίρεση υπολειμμάτων απορρυπαντικού, οικιακού πλυντηρίου ρούχων.



MacGyver
15-09-11, 14:21
Αναφέρομαι στο χώρο που μπαίνει το απορρυπαντικό, και αφορά παλιά υπολείμματα, πολύ σκληρά σε μορφή αλάτων.
Τα γνωστά προϊόντα για τα άλατα ούτε καν τα επηρεάζουν.
Υπάρχει κανένα δοκιμασμένο προϊόν που να τα διαλύει;

-nikos-
15-09-11, 14:34
το ξυδι μαζι με μαγειρηκη σοδα.

ΜΑΝΘΟΣ1988
15-09-11, 15:12
καυτηκη σοδα η αλιος ποτασα η αλιος tuboflo 23523 :) για πολυ γρηγορα αποτελεσματα προσοχη ομως παντα γαντια και δεν ισπνεουμε...

taxideytis
15-09-11, 16:26
οτιδήποτε μα βάση οξύ...σκληρό η πιο μαλακό...ανάλογα...

MacGyver
15-09-11, 17:35
Αρχικά με ξύδι - σόδα, έγινε κάποια φασαρία αλλά κανένα αποτέλεσμα.
Κατόπιν το γνωστό "ηλεκτρονικό" αξεσουάρ κεζάπι (υδροχλωρικό), το οποίο κάνει κάτι (πάρα πολύ λίγη διάβρωση) αλλά χρειάζεται συνέχεια ανανέωση αφού λόγω μεγάλης ρευστότητας δεν μπορεί να μείνει στη θέση του.
Για το know how δοκίμασα και ποτάσα, αλλά ούτε που νοιάστηκε.
Οπότε σιγά σιγά με υδροχλωρικό, θα έχω αποτέλεσμα.

info@kalarakis.com
15-09-11, 17:51
Δοκίμασες το πιο απλό Ζεστό νερό Βάλε στο σκαφάκι μέσα σε ζεστό νερό
Το υδροχλωρικό ελπίζω να μη πηγαίνει στο κάδο μέσα.
Αν πήγε τότε




αγόρασε ένα άλλο πλυντήριο, να έχει και το σκαφάκι καθαρό

-nikos-
15-09-11, 20:40
[QUOTE=MacGyver;460257] χρειάζεται συνέχεια ανανέωση αφού λόγω μεγάλης ρευστότητας δεν μπορεί να μείνει στη θέση του.

εγω στις μπαταριες[βρυσες] βαζω ξυδι και σοδα και τις τιλιγω με χαρτι υγειας μουσκεμενο στο
εν λογο μιγμα αφυνωντας τες ετσι ενα βραδι,την επαυριο τα αλατα πευτουν.

MacGyver
15-09-11, 20:54
Δεν είναι τα κλασικά άλατα του νερού, ούτε στο μαχαίρι δεν κάνουν πίσω.

Σύντεκνε για το ζεστό νερό: too easy to be real , εδώ μιλάμε για πολύ σκληρό υλικό και άριστα κολλημένο στο πλαστικό.

ΜΑΝΘΟΣ1988
15-09-11, 20:54
εγω με tuboflo παντος εχω βγαλη πουρη απο λεκανη με 2 εκατοστα αλλατα το kezap tipota δεν εκανε ενο με το tuβo εφευγαν φετες

Αποστόλης1
15-09-11, 21:33
Το tuboflo θα λειώσει το πλαστικό

stafidas
15-09-11, 22:27
Μια φορά είχα δοκιμάσει να βγάλω την θήκη από το πλυντήριο και να την βαλω σε λεκάνη με καυτό νερό. Το άφησα όλο το βράδυ και την επόμενη είχαν μαλακώσει αρκετά ώστε να βγαίνουν με μια μικρή βούρτσα (όπου χωρουσε).
Η μόνη διαφορά είναι ότι σε εμένα το πρόβλημα ήταν στη θήκη του μαλακτικού και όχι του απορρυπαντικού. Εκεί ίσως να είναι πιο μαλακό το πρόβλημα...
Πάντως αν δεν βγάλεις την θήκη και να την αφήσεις να μουλιάσει καλά, δύσκολα θα καταφέρεις κάτι με τρεχούμενο υγρό - ότι κι αν είναι αυτό.

takisegio
16-09-11, 00:47
εγω τα εξυσα λιγο λιγο με ισιο κατσαβιδι -βεβαια δεν εφυγαν τελειως αλλα καθαρισε αρκετα.παντως τα απορυπαντικα στις θηκες τσιμεντοποιουνται

MacGyver
18-09-11, 15:49
Τελικά με πολύ δυσκολία, υπομονή, μαχαίρι, και υδροχλωρικό, καθάρισε αρκετά καλά.
Η περιγραφή "τσιμέντο" ταιριάζει απόλυτα.

info@kalarakis.com
18-09-11, 20:13
Η μέθοδος με το σκαφάκι μέσα σε κουβά με ζεστό νερό ειναι δοκιμασμένη.
Αν το υδροχλωρικό πήγε μέσα στο κάδο
πέρνα απο μαγαζί που πουλά πλυντήρια να ρίξεις μια ματιά.
Ετσι και αλλιώς σε τρεις μήνες το πολύ θα τρυπήσει ο κάδος ή το τύμπανο, η αντλία ή κάτι άλλο.
το υδροχλωρικό δεν κάνει παρέα με τα μεταλλικά μέρη.

MacGyver
18-09-11, 20:19
Η μέθοδος με το σκαφάκι μέσα σε κουβά με ζεστό νερό ειναι δοκιμασμένη.
Αν το υδροχλωρικό πήγε μέσα στο κάδο
πέρνα απο μαγαζί που πουλά πλυντήρια να ρίξεις μια ματιά.
Ετσι και αλλιώς σε τρεις μήνες το πολύ θα τρυπήσει ο κάδος ή το τύμπανο, η αντλία ή κάτι άλλο.
το υδροχλωρικό δεν κάνει παρέα με τα μεταλλικά μέρη.

:) Για το σκαφάκι μιλάμε που εννοείται αφαιρέθηκε για τον καθαρισμό !!!

DGeorge
03-01-21, 08:37
Η μέθοδος με το σκαφάκι μέσα σε κουβά με ζεστό νερό ειναι δοκιμασμένη.
Αν το υδροχλωρικό πήγε μέσα στο κάδο
πέρνα απο μαγαζί που πουλά πλυντήρια να ρίξεις μια ματιά.
Ετσι και αλλιώς σε τρεις μήνες το πολύ θα τρυπήσει ο κάδος ή το τύμπανο, η αντλία ή κάτι άλλο.
το υδροχλωρικό δεν κάνει παρέα με τα μεταλλικά μέρη.
Βρε μάγκες... Τυχαίνει να είμαι Φυσικός. Όταν αναφερόμαστε σε Υδροχλωρικό Οξύ, έχουμε -άραγε- κατά νου σε πόσο διαβρωτικό υλικό αναφερόμαστε;
Κλαίω από τα γέλια, διαβάζοντας τις απαντήσεις του φίλου Μιχάλη Καλαράκη!
Γειά σου βρε Μιχάλη, Καλή σου Χρονιά αγόρι μου, μου έφτιαξες την ημέρα με τα γέλια, που μου χάρισαν οι απαντήσεις σου! Νά' σαι πάντα καλά!
Μην αρχίσουμε να κατονομάζουμε αλυσίδες καταστημάτων ηλεκτρικών συσκευών, θα θεωρηθεί διαφήμιση και θα βρούμε κανένα μπελά, στα καλά καθούμενα! .........Δεν κάνει, Χρονιάρες Μέρες, να τρέχουμε τα παιδιά της διαχείρισης (κλπ) με μηνυσάρες γι' αυτόν τον λόγο!!!!:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

DGeorge
03-01-21, 09:06
Εγώ αντίθετα, θα ήθελα τις γνώσεις των ειδικών της ομάδας:
Μου είπε ένας υδραυλικός 'σχολής', όπως διατείνεται πως είναι, ότι συχνά θα πρέπει να βάζω μια πλύση -χωρίς ρούχα- ώστε να καθαρίζει το πλυντήριο από τις βρωμιές στα λάστιχα, κλπ κλπ.
Οι ερωτήσεις μου, λοιπόν, είναι:
1) Πόσο εκτιμάται ότι θα πρέπει να είναι αυτό το "συχνά";
2) Στο μεγάλο πρόγραμμα (πρόπλυση και ~90ο C); .............................Και τέλος
3) Με, ή χωρίς απορρυπαντικό;

Συγχωρήστε την πλήρη απειρία μου, σχετικά με το θέμα! Γι' αυτό, μη θέλοντας να παίξω τον ρόλο του ΞΕΡΟΛΑ, απευθύνομαι στους ειδικούς μας!
Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων, για την ανταπόκρισή σας.

Με πολλή εκτίμηση
Γιώργος Δρεπανιώτης

DGeorge
03-01-21, 09:33
Σχετικά με τις προηγούμενες απαντήσεις, όπως -τελικά- και αυτή του φίλου Μιχάλη Καλαράκη...
Θα επιθυμούσα να ενημερώσω/πληροφορήσω οποιονδήποτε, ο οποίος το αγνοεί, το εξής:
Το ΘΕΪΚΟ (H2SO4), To ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΟ (HCL), όπως και το ΝΙΤΡΙΚΟ ΟΞΥ (HNO3) είναι τα πλέον ισχυρά Ανόργανα Οξέα της Φύσης.
Επιτίθενται διαβρώνοντας, με μεγάλη σφοδρότητα, οποιοδήποτε μέταλλο πέσει στο κατόπι τους, ακόμα και σε δηλωμένο ως ανοξείδωτο.
Αυτά, προς γνώση και συμμόρφωση ως προς τη χρήση τέτοιων υλικών.