PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρασια



IireneKom
02-09-11, 23:01
Καλησπέρα..
Έχω ένα ψυγειοκαταψυκτη Hotpoint Ariston – συνήθως - ρυθμισμένο στο -18 και στο +5 αντίστοιχα (είναι οι τιμές που παίρνει μόνο του μετρώντας την θερμοκρασία του περιβάλλοντος).
Το τελευταίο τρίμηνο το ψυγείο μου δημιουργεί υγρασία.. Π.Χ. - έχω πεπόνι μέσα σ’ ένα δοχείο.. Στο καπάκι θα δημιουργηθούν σταγόνες.
Άλλαξα την θερμοκρασία – μου επιτρέπει – χειροκίνητα και το έβαλα στους +4 αλλά εξακολουθεί να παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα...
Καμιά ιδέα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

duomax03
03-09-11, 00:36
Καλώς την Ειρήνη. Πρέπει να έχεις κάποια διαρροή αέρος. Ξεκίνα να ψάχνεις από το λάστιχο της πόρτας. Αν είναι αυτό, οφείλεται σε δυο λόγους :


Υψηλές θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι ( ειδικά αν δεν υπάρχει κλιματισμός )
Δεν γίνεται σωστά η ανακύκλωση του αέρα μέσα στο ψυγείο ( τσεκάρεις τα vent – κοίτα σχήμα )

23152

ioannismy
13-10-11, 11:30
Καλημερα,
εχω ενα παρομοιο προβλημα σε ψυγειοκαταψυκτη Ariston μονο που στο δικομου η υγρασια παγωνει στη πλατη της συντηρησης.Εκανα αποψυξη και στον καταψυκτη και στη συντηρηση αλλα το προβλημα επανερχεται μετα απο μια βδομαδα.Απο οτι ακουω ο ανεμιστηρας λειτουργει οταν ειναι κλειστη η πορτα της συντηρησης, και τα λαστιχα ειναι σε αριστη κατασταση.Μηπως ηπαρχει καμμια ιδεα και για μενα?

Thanks Γιαννης.