PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΡΟΥΧΩΝ BRANDT



takisegio
21-08-11, 20:12
το ανω πλυντηριο θελει αλλαγη ρουλεμαν καδου.ειναι ανω φορτωσης εχει δυο ρουλεμαν σε καθε πλευρα.πως βγαινουν;;2274022741

22742

takisegio
21-08-11, 20:16
μπροστα απο τον αξονα εχει ενα δαχτυδι που μοιαζει να βιδωνει και να συγκρατει το ρουλεμαν

selectronic
21-08-11, 20:33
Καθάρισέ το καλά από τα γράσα να δεις τι γίνετε. Αν δεν υπάρχει καμιά «ασφάλεια» (σαν δακτυλίδι στο εξωτερικό μέρος του ρουλεμάν) μπροστά ή πίσω, τότε μάλλον θα πρέπει να το πας σε μηχανουργείο για να βγάλεις-βάλεις άλλο (με πρέσα ή ζέσταμα).

takisegio
21-08-11, 20:37
ασφαλεια δεν εχει

selectronic
21-08-11, 20:40
Ε τότε έχει μπει πρεσαριστό, και μόνο έτσι θα ξαναβγεί. Κανένα συνεργείο για μηχανάκια έχεις κοντά σου? Αυτοί συνήθως έχουν κάτι μικρές πρεσούλες για να λύνουν μπιέλες κτλ.

j kalai
21-08-11, 21:33
Πρωτα πρεπει να βγαλεις την λαμα απο επανω και μαζι με αυτη θα βγει και το ρουλεμαν.
Τωρα για να πετυχει η αλλαγη των ρουλεμαν και να σου κρατησει αλλα τοσα χρονια οσο κρατησε θελουν και αλλαγη τα εδρανα του τυμπανου τα οποια απο οσο ξερω δεν υπαρχουν και αλλαζετε ολο το τυμπανο.

takisegio
21-08-11, 22:31
η λαμα ειναι μαλακη λαμαρινα και δεν βγαινει στραβωνει πως να τη βγαλω;;4 χρονων ειναι λιγο δεν αντεξε;;

sv4lqcnik
21-08-11, 22:49
παναγιωτη ψαξε καλυτερα δεν υπαρχει πλυντηριο που να μην διαιρειτε η καδος η τα σημεια στηρηξης των ρουλεμαν αν δεν σε κυνηγαν απο δουλεια ψαξε λιγο καλυτερα γιατι δεν μπορω να μεγενθυνω πολυ τις φωτο αλοιωνονται ο αξωνας ειναι περαστος δλδ περναει μεσα απο τον καδο;;

j kalai
21-08-11, 23:13
η λαμα ειναι μαλακη λαμαρινα και δεν βγαινει στραβωνει πως να τη βγαλω;;4 χρονων ειναι λιγο δεν αντεξε;;

Δεν βγαινει η λαμαρινα γιατι την κραταει ο αξονας του τυμπανου.
Βιδωσε την βιδα και χτυπα την με ενα σφυρη και τοτε θα βγει.

Αποστόλης1
21-08-11, 23:27
εκτός θέματος
Γιάννη το κινητό σου είναι το ίδιο με το σταθερό?

takisegio
22-08-11, 00:16
αυτο λεω οτι υπαρχει ενα δαχτυλιδι που μοιαζει να εχει στροφες σα βιδα πως να το ξεβιδωσω;;;οταν το πιανω με γκαζοταναλια και το περιστρεφω περιστρεφεται και ο καδος τι δεν κανω καλα;;

takisegio
22-08-11, 00:19
παναγιωτη ψαξε καλυτερα δεν υπαρχει πλυντηριο που να μην διαιρειτε η καδος η τα σημεια στηρηξης των ρουλεμαν αν δεν σε κυνηγαν απο δουλεια ψαξε λιγο καλυτερα γιατι δεν μπορω να μεγενθυνω πολυ τις φωτο αλοιωνονται ο αξωνας ειναι περαστος δλδ περναει μεσα απο τον καδο;;

οχι εχει 2 αξονακια σε καθε πλευρα-μηπως πρεπει να λυσω και την αντιθετη πλευρα;;

j kalai
22-08-11, 10:02
εκτός θέματος
Γιάννη το κινητό σου είναι το ίδιο με το σταθερό?

Εμενα λες ή τον selectronic?

Αποστόλης1
23-08-11, 01:00
Εμενα λες ή τον selectronic?Εσένα. Αλλά από την απάντηση/ερώτηση σου φαίνεται ότι υπέθεσα λάθος.!!!!

sv4lqcnik
23-08-11, 02:30
οχι εχει 2 αξονακια σε καθε πλευρα-μηπως πρεπει να λυσω και την αντιθετη πλευρα;; βιδωσε σταθερα την βαση στηριξης και μετα οπως λες για τα αξονακια προπαθησε να τα λυσεις. πυνε ομως τα γρασα και δες αν εχει ατσαλοασφαλειες στον καθε αξονα που μπορει να κραταει τα δυο ρουλεμαν στη θεση τους απο μεσα μερια στον καδο δεν ειδες αν εχει καμια φλαντζα με βιδες ;;;;;-----ερε κα ναχε ευευρεθει ο διακτινισμος στην πραγματικοτητα και οχι μονο στο εντερπρα'ι'ζ ------:001_rolleyes: να ετσι πολυ θα τοθελα να κανω ενα τσαφ και ναρθω να το ψαξουμε παραια

j kalai
23-08-11, 09:57
Εσένα. Αλλά από την απάντηση/ερώτηση σου φαίνεται ότι υπέθεσα λάθος.!!!!

Δεν εκανες λαθος το ιδιο ειναι.

Αποστόλης1
23-08-11, 11:27
Δεν εκανες λαθος το ιδιο ειναι.ΟΚ Γιάννη τα σημειώνω.

takisegio
23-08-11, 15:07
να σας δωσω το δικο μου τηλ που δεν ειναι ιδιο με το σταθερο;;;τελοσ παντων ακρη δεν εβγαλα με το πλυντηριο κα ιτο εδωσα σε γνωστο μου επισκευαστη να τα αλλαξει.τελικα το δαχτυλιδι αυτο ειναι πρεσσαριστο

j kalai
23-08-11, 22:48
Απο την στιγμη που η λαμα κουνιεται αλλα δεν βγαινει, ειναι γιατι την κραταει ο αξονας.
Ο αξονας ειναι αυτος που εχει τα δοντια και αυτος ουτε βιδωνει αλλα ουτε ξεβιδωνει παρα μονο πρεσσαρετε στο ρουλεμαν και για αυτο σου ειπα να το χτυπησεις με ενα σφυρι ωστε να ξεκολλησει απο το ρουλεμαν.

stafidas
25-08-11, 08:28
Καλημέρα, τι έγινε τελικά με το πλυντηριο?
Έχω ένα Brandt WΜ551 (άνω φόρτωσης) και πριν από 3 μήνες του άλλαξα έδρανο-ρουλεμάν-φλάντζες. Μπορώ μήπως να βοηθήσω κάπως?

Έδρανο κομπλέ (δεξί) πλυντηρίου ρούχων BRANDT
http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=7&pcatid=21&m=70&partid=37297&cpi=1&s=&l=1

Ψάχνοντας όμως το βρήκα στον Κουμπή με 45 αν θυμάμαι καλά. Είναι σετάκι και τα έχει όλα (έδρανο, ρουλεμάν και φλάντζες).

mike_gr
25-08-11, 10:16
βαλε ποιο μεγαλη φωτο να φαινεται ολο το πισω μερος,
πιθανον βγαζεις την ασπρη λαμαρινα και μετα με εξολκεα το ρουλεμαν

takisegio
25-08-11, 10:23
[QUOTE=stafidas;455972]Καλημέρα, τι έγινε τελικά με το πλυντηριο?
Έχω ένα Brandt WΜ551 (άνω φόρτωσης) και πριν από 3 μήνες του άλλαξα έδρανο-ρουλεμάν-φλάντζες. Μπορώ μήπως να βοηθήσω κάπως?

Έδρανο κομπλέ (δεξί) πλυντηρίου ρούχων BRANDT
http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=7&pcatid=21&m=70&partid=37297&cpi=1&s=&l=1

Ψάχνοντας όμως το βρήκα στον Κουμπή με 45 αν θυμάμαι καλά. Είναι σετάκι και τα έχει όλα (έδρανο, ρουλεμάν και φλάντζες).[/QUOT

φιλε μου ακριβως αυτο ειναι εγω δεν μπορουσα να βγαλω το ρουλεμαν εξω απο τον αξονα πως το εκανες ;;πως βγαινει το μαυρο δαχτυλιδι;;βιδωτο ή πρεσσαριστο;;

mike_gr
25-08-11, 10:31
σε μενα απευθυνεσαι?

takisegio
25-08-11, 12:34
οχι στον stafidas

stafidas
26-08-11, 08:26
Όταν εγώ άνοιξα το πλυντήριο μου για να δω τι πρόβλημα είχα, το ρουλεμαν είχε διαλυθεί και ουσιαστικά μου έπεσε στα χέρια όταν έβγαλα το έδρανο. Από μια μικρή διαρροή νερού είχε σκουριάσει και σιγά σιγά φαγώθηκε τελείως.
Στην φωτό που ανέβασες, φαίνεται ποιο είναι το ρουλεμάν και ποιος ο άξονας.
22864
Το ρουλεμάν κανονικά πρέπει να βγαίνει απλά τραβόντας το. Αν δεν βγαίνει, τότε λόγω σκουριάς έχει κολήσει. Δοκίμασε με αντισκωριακό και χτυπώντας το ελαφρά με πολύ προσοχή μην γίνει καμιά ζημιά κάπου (π.χ. στον άξονα).
Στο δικό μου, το εξωτερικό δαχτυλίδι του ρουλεμαν είχε γίνει ένα σώμα με το έδρανο (λόγω σκουριάς) και ποτέ δεν μπόρεσα να το βγάλω. Το εσωτερικό δαχτυλίδι του ρουλεμάν, ευτυχώς έφυγε πανεύκολα απλά τραβόντας το από τον άξονα. Οι μισές μπίλιες του ρουλεμαν είχαν διαλυθεί εντελώς... δεν υπήρχαν.

stafidas
26-08-11, 08:32
Παναγιώτη, με την ευκαιρία και κάτι άλλο...
Το συγκεκριμένο πλυντηριο βγάζει και άλλη μια βλάβη (εύκολη και γρήγορη όμως). Αν δεν σου το έχει βγάλει ήδη, να το περιμένεις κάποια στιγμή. Δες το παρακάτω topic:
Θέμα: Το μοτέρ του πλυντηρίου δεν έχει δύναμη (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54435)

stafidas
26-08-11, 08:49
αυτο λεω οτι υπαρχει ενα δαχτυλιδι που μοιαζει να εχει στροφες σα βιδα πως να το ξεβιδωσω;;;οταν το πιανω με γκαζοταναλια και το περιστρεφω περιστρεφεται και ο καδος τι δεν κανω καλα;;

Αναφέρεσαι σε αυτό που έχω βάλει σε κόκκινο κύκλο στην παρακάτω φωτό? :confused1:. Αυτός είναι ο άξονας...
22865

Κανονικά βγάζοντας το έδρανο (την λαμαρίνα) θα πρέπει να βγει και το ρουλεμαν μαζί. Όπως είναι... απλά τραβάς. Δεν έχει ούτε ασφάλειες ούτε πρεσαρισματα. Αν δεν βγαίνει είναι γιατί έχει σκουριάσει και έχει κολήσει. Όπως είπε και ο j kalai θέλει λίγο χτύπημα (με προσοχή όμως) για να ξεκολήσει.

takisegio
27-08-11, 10:20
ευχαριστω για τη βοηθεια καταλαβα τι παιζει ομως το εδωσα σε φιλο επισκευαστη και το εφτιαξε με μικρο κοστος.βλεπετε υπαρχει και ελλειψη χρονου