PDA

Επιστροφή στο Forum : iphone 3gs firmware version



spiroscfu
13-08-11, 11:53
Ξέρει κανείς πως μπορούμε να βρούμε ποια ios version φοράει ένα iphone 3gs που είναι κλειδωμένο και απενεργοποιημένο.

rep
13-08-11, 12:43
βαλτο σε DFU και με το TinyUmbrella νομισω το βλεπεις.

spiroscfu
13-08-11, 12:54
Χρυσόστομε το δοκίμασα το βρίσκει , αλλά όχι σαν τηλέφωνο αλλά σαν άγνωστη συσκευή και πολλά στοιχεία δεν τα δείχνει.

rep
13-08-11, 13:23
αν δεν βρεις ακρη το μεσημερι που θα παω σπιτι θα δοκιμασω κανα δυο που εχω και θα σου πω.

spiroscfu
13-08-11, 13:56
Σε ευχαριστώ Χρυσόστομε μια μικρή περίληψη τη έχω κάνει,
το 3gs έχει passcode και και δεν είναι activate με αποτέλεσμα με το itunes μου βγάζει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί (ζητάει passcode), με το tinyumbrella-5.00.09 δοκίμασα να σώσω τα ssh για να κάνω downgrade στην 4.3.3 μετά, αλλά όπως ανάφερα δεν τα βλέπει, με το redsnow και τα υπόλοιπα δεν ξέρω την ios που φοράει για να κάνω κάτι.
Σαν τελευταία λύση είχα να το αναβαθμίσω στην τελευταία 4.3.5 (που δεν έχω τα ssh από αυτήν που φοράει και μετά δεν θα μπορούσα να το κάνω downgrade),
που το δοκίμασα και αυτό αλλά και πάλι διακοπτόταν η διαδικασία με error από το itunes.

Νομίζω πως για να γίνει κάτι πρέπει να το ξεκλειδώσω ή να βρω τη ios φοράει.

rep
13-08-11, 14:06
αν δεν εχει κλειδωμενο δικτυο αν το κανεις αναβαθμηση θα στρωσει.δοκιμασε να το κανεις αναβαθμηση με i tunes στην 4.3.3 πρωτα με shift+restore λογικα θα επενελθει.απλα βαλτο se DFU.

spiroscfu
13-08-11, 14:12
Έχει και κλειδωμένο δίκτυο,
πως να κάνω αναβάθμισή από το itunes στην 4.3.3 αφού το tinyumbrella δεν μου διαβάζει το ssh και ο server της apple έχει την 4.3.5.

spiroscfu
13-08-11, 15:20
Τελικά κατάφερα να κάνω upgrade στην 4.3.5 και τώρα πάω για tethered ξεκλείδωμα,
ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω downgrade στην 4.3.3 χωρίς να έχω τα παλιά ssh για untethered jailbrake.

takisegio
13-08-11, 20:41
το jailbreak γινεται, για να ξεκλειδωσει ομως θελει redsnow και αναλογα τη baseband -δεν ανοιγουν ολες.για downgade θα κατεβασεις την 4.3.3 και θα ανοιξεις το itunes.θαπατησεις shift +update και θα σου ανοιξει παραθυρο να επιλεξεις το αρχει οπου καταβασες αφου το μετονομασεις την καταληξη του σε ipsw

spiroscfu
13-08-11, 23:44
Παναγιώτη για να βάλεις ένα firmware στο iphone πρέπει να κάνεις upgrade από το itunes, αλλά αυτό ελέγχει πια είναι η τελευταία εκδοσή ios και μόνο αυτή σου επιτρέπει να περάσεις.
Για downgrade υπάρχουν διάφορα καλούδια με γνωστότερο το tinyumbrella που με αυτό εκτός τον άλλον δημιουργείς ένα τοπικό server που μπερδεύει το itunes και κάνεις το downgrade,
αλλά και πάλι δεν μου το έκανε, η δοκιμές για downgrade έγιναν με ios 4.3.3 - 4.2.1 - 4.1 original και custom από εμένα.
Τέλος πάντων βαρέθηκα και θα το αφήσω στην 4.3.5, το κακό που έχει είναι πως είναι tethered.

spiroscfu
14-08-11, 13:39
Μετά από αρκετό ψάξιμο έβγαλα άκρη για το firmware και την baseband, τα αναφέρω για όποιον ασχολείται (Προσοχή στο upgrade).
Η τελευταία ios αυτήν την στιγμή για 3gs είναι η ios 4.3.5 με Bb 05.16.02, από την στιγμή που θα κάνουμε upgrade θα αναβαθμιστεί και η Bb στην τελευταία έκδοση με αποτέλεσμα αν είναι κλειδωμένο (simlock) να μην μπορεί να ξεκλειδώσει,
το ultrasn0w υποστηρίζει Compatible Basebands: 01.59.00 | 04.26.08 | 05.11.07 | 05.12.01 | 05.13.04 | 06.15.00
και δεν υποστηρίζει Not-Compatible Basebands: 02.10.04 | 03.10.01 (http://www.iphoneheat.com/2010/12/iphone-4-unlock-for-baseband-02-10-04-03-10-01/) | 04.10.01 | 05.14.02 | 05.15.04
και χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος μέχρι ios 4.3.1.

Τι γίνεται τώρα αν πάμε στην 4.3.5, μπορούμε να κάνουμε downgrade.
Ναι στο ios μπορούμε να κάνουμε αν έχουμε κρατήσει τα SHSH Blobs από την έκδοση που θέλουμε να κάνουμε downgrade, το πρόβλημα όμως είναι πως είναι αδύνατο να κάνουμε downgrade την Baseband παρά μόνο upgrade, στην περίπτωση μου μόνο στην 06.15.00 που αυτή όμως είναι η Bb από το ipod και θα ξεχάσουμε το gps στο iphone,
τη γίνεται τώρα εάν δεν έχουμε κρατήσει τα SHSH, και εδώ μπορούμε να κάνουμε downgrade από την 4.3.5 στην 4.1 με τα shsh blobs από την apple και λίγο πήραγμα με το tinyumbrella
αλλά η Bb θα παραμείνει ως έχει.

Ένα σημαντικό πράγμα που πρέπει να προσέξουμε είναι,
προτού κάνουμε οτιδήποτε να διαβάσουμε την ios και Bb version,
εάν θέλουμε να κάνουμε upgrade στο ios φτιάχνουμε ένα custom ios με την συγκεκριμένη Bb με το sn0wbreeze, και έτσι έχουμε ένα αναβαθμισμένο iphone με ξεκλείδωτη modem firmware Bb.

takisegio
14-08-11, 14:27
ετσι ειναι σπυρο .εγω μπορω και περναω οποια firmware θελω με το τροπο που σου ειπα.στην τελικη απο το να το εχεις κλειδωμενο =αχρηστο του περνας απο το ipod και ξεχνας το gps που θελει να πληρωσεις το προγραμμα για να λειτουργησει.μα ξερεις πως τα iphone που ειναι αγορασμενα απο τους παροχους τησ Ελλαδας ειναι free simlock.

spiroscfu
14-08-11, 14:51
Η το αφήνουμε ως έχει με την 5.16.2 και περιμένουμε, εγώ αυτό έκανα, τα μείον είναι που αυτό το καιρό δεν θα έχεις iphone αλλά ipod:saad:.

Mihos
14-08-11, 18:23
Σε ευχαριστώ Χρυσόστομε μια μικρή περίληψη τη έχω κάνει,
το 3gs έχει passcode και και δεν είναι activate με αποτέλεσμα με το itunes μου βγάζει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί (ζητάει passcode), με το tinyumbrella-5.00.09 δοκίμασα να σώσω τα ssh για να κάνω downgrade στην 4.3.3 μετά, αλλά όπως ανάφερα δεν τα βλέπει, με το redsnow και τα υπόλοιπα δεν ξέρω την ios που φοράει για να κάνω κάτι.
Σαν τελευταία λύση είχα να το αναβαθμίσω στην τελευταία 4.3.5 (που δεν έχω τα ssh από αυτήν που φοράει και μετά δεν θα μπορούσα να το κάνω downgrade),
που το δοκίμασα και αυτό αλλά και πάλι διακοπτόταν η διαδικασία με error από το itunes.

Νομίζω πως για να γίνει κάτι πρέπει να το ξεκλειδώσω ή να βρω τη ios φοράει.
Στη μάνα σου το είπες? (http://www.youtube.com/watch?v=nNo2iuzAIvk&feature=player_embedded)

spiroscfu
14-08-11, 18:39
Προσπάθησα Μιχάλη αλλά τίποτα και αυτή:biggrin:.

spiroscfu
19-08-11, 15:20
Για όποιον έχει iphone μερικά χρήσιμα προγραματάκια για ηλεκτρονικά.
http://itunes.apple.com/us/app/electrical-toolkit/id301308656?mt=8 free από το itunes,
http://itunes.apple.com/us/app/electronics-engineering-toolkit/id368780426?mt=8 πολύ βολικό όποιος το θέλει p.m. (αν είναι JB)
και http://itunes.apple.com/us/app/icircuit/id383359044?mt=8 πρέπει να είναι καλό αλλά ακόμα δεν το έχω βρει.

lifeowner
19-08-11, 16:52
με το redsnow δεν χρειαζεται να ξερεις τπτ.το βαζεις σε dfu mode μετα ανοιγεις το itune το αναγνοριζει πατας restore βρισκει το τελεφτεο firmware το κατεβαζει το εγκαθιστας και ολα comple!
μονο που στο redsn0o πρεπει να επιλεξεις καποιο original firmware για να το βαλει σε dfu mode που μπορεις να το κατεβασεις

spiroscfu
19-08-11, 18:10
Αυτό το ξέρω ρε Βασίλη με την Baseband όμως τη γίνεται,
κοίτα τη γράφω στο #11


Ένα σημαντικό πράγμα που πρέπει να προσέξουμε είναι,
προτού κάνουμε οτιδήποτε να διαβάσουμε την ios και Bb version,
εάν θέλουμε να κάνουμε upgrade στο ios φτιάχνουμε ένα custom ios με την συγκεκριμένη Bb με το sn0wbreeze, και έτσι έχουμε ένα αναβαθμισμένο iphone με ξεκλείδωτη modem firmware Bb.

και σε dfu mode δεν μπαίνει με το firmware.

spiroscfu
23-08-11, 15:17
Τελικά ο μόνος τρόπος που βρήκα για να κάνω downgrade στην baseband είναι ή να αλλάξω το x-gold 608 με ένα είδη προγραμματισμένο σε χαμηλότερη unlocked version σαν την 05.13.04 (που είναι αρκετά ακριβώ) ή
να προγραμματίσω το είδη υπάρχων.

Ξέρει κάποιος αν γίνεται με κάποιον σχετικά εύκολο diy programmer να γίνει κάτι τέτοιο (το τσιπάκη είναι bga αλλά υπάρχουν τα απαραίτητα εργαλεία για solder/desolder).

takisegio
23-08-11, 16:04
μπα δε νομιζω να γινεται.κανε ενα τηλ στο 9volto 2104118176 ισως να ξερει να σου πει

rep
23-08-11, 16:14
9volto ??????υπαρχουν ακομα καποιοι που συνεργαζονται με αυτα τα ατομα????

spiroscfu
22-04-12, 23:02
Ένας φίλος μου έδωσε για επισκευή ένα 3gs με πρόβλημα στο σήμα (no service), σε αυτό είχαν βάλει την 6.15.00 bd και το ios 5.

Από αρκετό ψάξιμο στο google είδα πως ξαναπερνούσαν την baseband και μετά jailbroke και unlock με το ultrasn0w,
έγιναν όλα τα παραπάνω και δοκιμή σε downrade ios 4.1/4.2.1/4.3/5 και το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο "σήμα τίποτα", το περίεργο είναι ότι τον πάροχο της κάρτας τον βλέπει κανονικά (στις ρυθμίσεις) και με το *3001#121345#* δεν κάνει τίποτα άσπρη οθόνη, ξέρει κάποιος κάτι ή πως μπορώ να καταλάβω αν είναι software ή hardware πρόβλημα?


Βρήκα και field test modes για αρκετές μάρκες για όποιον τα θέλει είναι εδώ (http://www.2shared.com/document/y7SNau-_/fieldtestmodes.html).

rep
22-04-12, 23:10
πως εκανες unlock?99% software ειναι.

spiroscfu
22-04-12, 23:10
με το ultrasnow

rep
22-04-12, 23:12
εκανες jailbreak και μεσα απο το cydia κατεβασες το ultrasn0w και εκανες install?

spiroscfu
22-04-12, 23:14
ναι Χρυσόστομε το έχω ξανακάνει (μου είναι γνωστά δηλ.)

spiroscfu
22-04-12, 23:20
Επίσης κάτι που ξέχασα δεν κάνει activate όταν το λογισμικό είναι παρθένο, πρέπει να το σπάσεις.