PDA

Επιστροφή στο Forum : Morris WDS-52101



leosedf
04-08-11, 22:40
http://www.morris.gr/index.php?pid=1916&hl=el
Καλησπέρα.
Αγόρασα το παραπάνω πλυντήριο, αφαίρεσα τις βίδες από πίσω, το σύνδεσα και ξεκίνησα να κάνω αυτό που λένε οι οδηγίες.
Ξεκινάει με ξέβγαλμα και χωρίς ρούχα, γεμίζει 2 φορές και μετά γεμίζει συνεχόμενα παραπάνω από τη μέση ώσπου φτάνει σε κάποιο σημείο και αδειάζει τελείως.
Σε εκείνο το σημείο το πιο πιθανό είναι να βγάλει Ε4 στην οθόνη (πρόβλημα με την αποστράγγιση) ή κατά τη διάρκεια να βγάλει Ε2 (πρόβλημα στην είσοδο νερού)
Το περίεργο είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά πρόβλημα και αποστράγγιση είναι ΟΚ και εισαγωγή νερού, βέβαια έχουμε πρόβλημα με λίγο χαμηλή πίεση αλλά και γεμίζει και αδειάζει γρήγορα.
Το γέμισμα μέχρι τη μέση και πάνω το κάνει σε όλα τα προγράμματα μια δύο φορές μέχρι να βγάλει Ε4.
Υπάρχει περίπτωση να παρακαμφθεί αυτό το σύστημα η να δοκιμάσω το νέο μου τσεκούρι πάνω στο πλυντήριο?

lakafitis
04-08-11, 22:54
Υπάρχει περίπτωσει να τρώει κανα κόλλημα ο πιεσοστάτης, και να σου βαζει περισσότερο νέρο. Αφου ειναι καινουριο το πας απο κει που το πήρες, να το δουν. Δεν είναι ανάγκη να του κάνεις πειράματα.

leosedf
04-08-11, 22:57
Προσπαθούσα να γλιτώσω αυτή τη διαδικασία μιας και δουλεύω σε περίεργες ώρες. Χώρια που μου είναι δύσκολο να το μεταφέρω.
Ενδιάμεσα σταματάει και γυρίζει ο κάδος, μετά ακόμα μια φορά και μετά γεμίζει.

navar
05-08-11, 00:00
πάντως αν σκοπεύεις να το πάς για εγγύηση καλά θα ήταν να το πάς χωρίς το καινούργιο σου τσεκούρι !

leosedf
05-08-11, 00:09
Υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι αντικατάσταση σε μια συσκευή αυτού του είδους? Την αγόρασα 2 του μηνός και την παρέλαβα σήμερα.

street
05-08-11, 00:28
εμ λογικά αν έχει πρόβλημα ... πάρε στον Αμοιριδη καλύτερα ενα τηλ. και όπως λες είναι ενα θέμα το κουβάλημα τετν συσκευών ....

Notios38
05-08-11, 08:36
καλημερα..Κωνσταντινε...καινουργιο κατευθειαν..χωρις πολλα λογια...ασε το μαναρι για αλλη φορα...περυσι τον χειμωνα πηρα ενα ορθιο whirlpool το μπανιο δεν ειχε τελειωσει το αφησαν στη κουτα και το εγκατεστησα εγω..βαζω τα σχετικα για δοκιμη αλλα δεν ηθελε...ολο το νερο στο πατωμα...μπας λεω καμια παροχη ηταν ξεσφικτη..αλλα δεν..ο καδος απο την μεταφορα ειχε ραγισμα..συνθετικο υλικο σου λεει..ο κατασκευαστης..οπως ηλθε ..εφυγε..και στην θεση του αλλο..κατι λεγανε για κολλες κτλ...μα τους εκοψα τον αερα ..λες και ηταν δικο μου φταιξιμο..ειναι θεμα καθαρα εταιριας κ πωλητη..

PyroGeorge
05-08-11, 22:50
Κώστα το πάς πίσω κατευθείαν..μην κάνεις πειράματα..το πας και ζητάς αντικατάσταση με καινουργιο

takisegio
06-08-11, 00:52
καλυπτονται απο DOA .ZHTA ΑΛΛΟ

dalai
06-08-11, 00:55
εγω απο elco ειχα επισκεψη κατ'οικον. Σιγα μη κουβαλαω 60 κιλα καθε φορα που χαλαει...

leosedf
06-08-11, 00:55
DOA πάει απο αυτόν που το αγόρασα ή απο τον επίσημο διανομέα?

leosedf
08-08-11, 17:19
Ενώ την παρασκευή μίλησα με την Αμοιρίδης Σαββίδης και μου έκλεισαν τεχνικό για 16:00 - 17:00, με ρώτησαν αν είναι καινούριο από που το πήρα, τι βλάβες βγάζει κλπ. Το Σάββατο νομίζω είχα κλήσεις αλλά μου χάλασε το κινητό και δεν είδα τίποτα.
Σήμερα στις έντεκα το πρωί με πήρε τεχνικός και μου είπε "α δεν είστε σπίτι?", φυσικά του εξήγησα ότι είχα κλείσει ραντεβού για πιο αργά κλπ και μου είπε ότι δεν μπορεί να έρθει... Επίσης δεν είχε ιδέα αν είναι καινούριο ή όχι.
Είναι λίγο συνεννόηση κλαρίνο εκεί μέσα η έτσι μου φαίνεται? Όπως και να χει μάλλον θα το αραδιάσω σήμερα από εκεί που το πήρα είτε θέλουν είτε όχι.

takisegio
08-08-11, 19:06
το DOA το κανει μονο το καταστημα που το αγορασες -επρεπε αμεσωςνα το αναφερεις να σε καλυψουν με ολοκαινουργιο.Τωρα απλα θα γινει επισκευη τεχνικου θελοντος..

leosedf
08-08-11, 19:26
Ναι έ? Ο κωτσόβολος λέει θέλουμε να μας στείλει χαρτί αντικατάστασης η morris και κανένα πρόβλημα το αλλάζουμε.

spiroscfu
08-08-11, 19:32
Κωνσταντίνε στα ηλεκτρονικά προϊόντα το doa είναι μέσα στην πρώτη εβδομάδα, η διαδικασία είναι το ελέγχει ο τεχνικός της εταιρίας και γίνεται η αντικατάσταση είτε από εκεί από όπου το αγόρασες ή από την εταιρία την ίδια.
Αλλάξέτο μην δεκτής επισκευή.

πιστεύω να υπάρχει η ίδια πολιτική και στα ηλεκτρολογικά.

leosedf
08-08-11, 19:38
Το ξέρω και το ρώτησα. Και μου λέει ότι άσχετα με τις 7 μέρες αν στείλει η morris fax (οι κλαρινίστες) θα το αντικαταστήσουμε άμεσα.
Προβλέπεται αύριο να στείλω δύο σφίχτες να πάνε να το παρατήσουν μέσα στο κατάστημα.

spiroscfu
08-08-11, 19:50
Δεν θέλει μαγκιές αυτή η δουλειά, υπάρχουν νόμοι και επίσης η προστασία καταναλωτών.

leosedf
08-08-11, 19:53
Μα φυσικά και δε θέλει. Ας το πάω εγώ εκεί και αυτοί ας το αλλάξουν.

spiroscfu
08-08-11, 19:55
Ναι δίκιο έχεις.

leosedf
08-08-11, 19:58
Επιστρατεύω όχημα της εταιρίας με δικά μου έξοδα να το μεταφέρει πίσω, γιατί αυτοί μου έλεγαν θα δούμε κλπ.
Οπότε ελπίζω.

navar
08-08-11, 22:22
η λύση σε αυτές τις περιπτόσεις είναι η ωραία καραμέλα που λένε όλοι και δεν ξέρω γιατί οι εταιρίες χέζονται !!!
"ΙΝΚΑ θα πάρω τήλ "

leosedf
08-08-11, 22:26
Μα δεν θέλω να τους φοβερίσω το πλυντήριο μου θέλω να πλένω τα ρούχα μου. Θα κάνω καταγγελίες όπου βρώ φυσικά.

spiroscfu
08-08-11, 22:50
Διάβασε και αυτό να πας ενημερωμένος.
http://www.eccefpolis.gr/list.php?id=36587&tabactive=-2&notabs=false&parenttab=true

leosedf
08-08-11, 22:56
Σημείωση: Το έχω πληρώσει μετρητοίς.

street
08-08-11, 23:35
η ωραία καραμέλα που λένε όλοι και δεν ξέρω γιατί οι εταιρίες χέζονται γιατί το ινκα μετά απο επώνυμη καταγγελία του πολίτη με το πρόβλημα που έχει με την εκάστοτε εταιρεία/επιχείριση αναλαμβάνει τα πάντα ! και όταν λέμε τα πάντα τα πάντα , απο εξώδικα μέχρι και δικαστικές διαμάχες , χωρίς να εμπλακεί άμεσα ο πολίτης , είδα μπροστά στα μάτια μου δικαστική λειτουργό μέσω του ινκα να αποδίδει εξώδικο σε εταιρεία για ποσό 30ε .....

takisegio
09-08-11, 13:44
Ναι έ? Ο κωτσόβολος λέει θέλουμε να μας στείλει χαρτί αντικατάστασης η morris και κανένα πρόβλημα το αλλάζουμε.

δεν στελνει χαρτι η εταιρια.απλα το πας πισω ο υπαλληλος συμπλρωνει το εντυπο doa και το στενει πισω και σου δινει αμεσως αλλο (αν εχει διαθεσιμο):wiink:

leosedf
09-08-11, 19:57
Κι όμως ο κωτσόβολος δεν αποδέχεται κάτι τέτοιο, πρώτα πρέπει λέγαν να έρθει ο τεχνικός να διαπιστώσει όντως βλάβη και μετά αν έστελνε η morris ένα fax θα μου το αντικαταστούσαν.
Σήμερα άφησα τα κλειδιά στο αφεντικό μου και όντως πέρασε τεχνικός. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω στον αισθητήρα νερού ήταν το πρόβλημα. Είχε πει να το επισκευάσει (λογικό αφού η morris μπορεί απλά να στο επισκευάσει εντός εγγύησης) Και μετά από άρνηση.....
Μέσα σε 2-3 ώρες η morris που το αντικατέστησε με καινούριο (σε συνεννόηση με τον προϊστάμενο του ο τεχνικός) του κουτιού, ούτε καν ο κωτσόβολος. Το έστησαν κιόλας.
Τελικά αν και κλαρίνο ξέρουν να παίζουν κάλαντα.
Μπράβο στα παιδιά της morris και την εταιρία που έδρασαν από μόνοι τους ή συνεννοήθηκαν με το κατάστημα.

Κι εγώ ήξερα ότι ο πωλητής θα μου αντικαταστήσει τη συσκευή αλλά ούτε καν πρόλαβα να πάω σπίτι μου και είχα καινούριο πλυντήριο.

navar
09-08-11, 20:11
αλλά ούτε καν πρόλαβα να πάω σπίτι μου και είχα καινούριο πλυντήριο.
έπρεπε να είχες αφήσει και μπόλικα ρούχα άπλυτα , και σημείωμα

"παρακαλώ να γίνει έλεγχος πλύσης , εις διπλούν (λευκά και χρωματιστά ) για την επιβεβαίωση της σωστής λειτουργίας της συσκευής , παρακαλώ να τηρηθούν οι σωστές θερμοκρασίες που αναγράφουν οι ετικέτες "

leosedf
09-08-11, 20:12
Δεν πειράζει συνονόματε του κάνω crash test με κλασμένα εσώρουχα τώρα.