PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ψυγείο (Kelvinator) μου ρίχνει το ρελέ διαφυγής



Panoss
31-07-11, 21:05
Έχω πρόβλημα με το ψυγείο μου, Kelvinator ΝοFrost 10ετίας , ίσως και παραπάνω.
Εδώ και τρεις μέρες ρίχνει το ρελέ διαφυγής.
Νόμιζα ότι ήταν ο συμπιεστής, μήπως από υπερθέρμανση κάποιου φθαρμένου καλωδίου γινόταν διαρροή, κοίταξα όλα τα καλώδια που πηγαίναν σε αυτόν, όλα εντάξει.
Χαμήλωσα λίγο το θερμοστάτη της κατάψυξης, χαμήλωσα και τη θερμοκρασία της συντήρησης, και έβαλα ένα ανεμιστήρα για να κρυώνει το συμπιεστή.
Δούλεψε καμιά δεκαριά ώρες και άρχισε να ξαναπέφτει.
Επειδή περισσότερο πέφτει το απόγευμα προς βράδυ που δεν κάνει και πολύ ζέστη, σκέφτηκα ότι μάλλον η διαρροή δεν είναι από υπερθέρμανση αλλά μάλλον από κάποια υγρασία π.χ στο θερμοστάτη ή κάπου αλλού.
Για πείτε ρε παιδιά καμιά ιδέα.
Το θερμοστάτη τον κοίταξα και φαινόταν νορμάλ, αλλά αν είναι από υγρασία θα χει πολύ μεγάλη ωμική αντίσταση μεταξύ των βυσμάτων του, λαο μάλλον δεν θα μπορώ να τη μετρήσω (τώρα που το σκέφτομαι μέτρησα μόνο με την κλίμακα στις διόδους, για βραχυκύκλωμα).
Δηλαδή εισόδου-γης και εξόδου-γης (εισόδου και εξόδου του θερμοστάτη εννοώ).

Άλλοι υποψήφιοι ένοχοι που σκέφτομαι:
οι αντιστάσεις στην κατάψυξη
ο θερμοστάτης στη συντήρηση
καλώδια που τα συνδέουν όλα μεταξύ τους
το θερμικό ασφαλείας στον χώρο της κατάψυξης (πώς θα το βρώ; δεν έχω δει τίποτα)
έσκασα!

panaspir
31-07-11, 22:26
βγαλε εκτος την αντισταση αποπαγωσης και βλεπουμαι.

Panoss
01-08-11, 15:21
Συνονόματε το έβαλα για απόψυξη, με ανοιχτές πόρτες. Θα το αφήσω δυο μέρες.
Χτες, το άφησα για καμιά ώρα εκτός πρίζας, γιατί πάλι έριχνε το ρελέ. Το ξανάβαλα στην πρίζα στις 9 το βράδυ και μού 'ριξε το ρελέ στις 4 σήμερα το πρωί, χαράματα! Το χει ξαναρίξει 4 η ώρα το πρωί.
Μήπως αυτή την ώρα ξεκινάει η αυτόματη απόψυξη; Η αντίσταση δεν την κάνει την απόψυξη; (λιώνοντας τον πάγο?)

selectronic
01-08-11, 15:29
Κοίτα και που πάνε τα νερά της απόψυξης. Μερικά ψυγεία έχουν ένα πλαστικό «καπελάκι» πάνω στον συμπιεστή που είναι ουσιαστικά μία λεκάνη για τα νερά (τα οποία εξατμίζονται λόγω του ότι ο συμπιεστής «βράζει»). Μήπως έχει κάνει κανένα «κρακ» το καπελάκι και τρέχουν τα νερά στο πλάι του συμπιεστή που είναι τα καλώδια?

Panoss
01-08-11, 15:49
Το πλαστικό πιατελάκι (ταψάρα θα το 'λεγα :biggrin:) για τα νερά της απόψυξης δεν είναι πάνω στον συμπιεστή αλλά στον πάτο του ψυγείου, και κάθεται σε κάτι σωληνάκια που βγαίνουν από το συμπιεστή. Υποθέτω, αυτά τα σωληνάκια είναι ζεστά κι έτσι εξατμίζεται το νερό.
Οπότε δεν πάνε νερά στο συμπιεστή ή στα καλώδιά του, είναι αδύνατον.

j kalai
01-08-11, 23:35
Κανε αυτο που σου ειπε ο Παναγιωτης (panaspir).

JOUN
02-08-11, 02:33
Για αλλαγη συμπιεστη σε βλεπω.Χωρις να ειμαι ειδικος, ολη την δουλεια αυτος την κανει,ολο το ρευμα και το ζορι αυτος το τραβαει, ε λογικο ειναι να χαλασει η περιελιξη και να σου κανει διαρροη..

Panoss
02-08-11, 09:06
Όχι ρε παιδιά μην τα κάνετε τόσο τραγικά, ευτυχώς ο συμπιεστής είναι μια χαρά (φτου να μην τον ματιάξω!:biggrin:). Το 'κανα με το σεσουάρ (βαριόμουνα να περιμένω 30 ώρες για κανονική απόψυξη), έλιωσε ό,τι πάγος υπήρχε και τώρα είναι μια χαρά.
Υποπτεύομαι ότι είχε πιάσει πάγο κάπου στην αντίσταση αποπάγωσης (ή στα καλώδιά της) κι εκεί έκανε τη διαρροή.
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

stom
02-08-11, 12:41
Η αντισταση της αποψυξης ειναι. Σε λιγο θα στο ξανακανει. Θελει αντικατασταση

Panoss
02-08-11, 15:24
Η αντισταση της αποψυξης ειναι. Σε λιγο θα στο ξανακανει. Θελει αντικατασταση
Για εξήγησέ το λίγο φίλε μου. Εννοείς ότι η αντίσταση είναι ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ μονωμένη κι έχει φθαρεί κάποιο κομμάτι από τη μόνωσή της; Κι έτσι γίνεται η διαρροή;

stom
02-08-11, 16:16
Η αντισταση ειναι κλεισμενη σε ενα γυαλινο/πλαστικο περιβλημα. Αυτο με το καιρο σπαει/ραγιζει, μαζευει υγρασια/παγο, και καποια στιγμη κανει διαρροη και ριχνει το ρελε.

Panoss
02-08-11, 16:28
Α μάλιστα, άρα το περίβλημα είναι η ηλεκτρική μόνωση. Πού θα βρω όμως για Kelvinator; Να υπολογίζω γύρω στα 30 ευρώ;

Panoss
22-08-11, 15:41
Έβγαλα την αντίσταση, και προς το παρόν το ψυγείο δουλεύει χωρίς αυτήν, θα έχει κανένα πρόβλημα (υποθέτω θα μαζέψει πάγο);
Ακόμα δεν έχω βρει την αντίσταση (ψάχνω μέσω ιντερνέτ).
Τώρα που την έβγαλα λέω να πάρω τα μαγαζιά με ανταλλακτικά ένα-ένα μπας και τη βρω, ή μήπως βρω κάποια γενικού τύπου (generic) που να μου κάνει.
Υπάρχει κανένα μαγαζί που θα τη βρω σίγουρα; (ή σχεδόν σίγουρα τέλος πάντων).

selectronic
22-08-11, 16:04
Στα μέρη μου υπάρχει ένα μαγαζί που έχει πολλά τέτοια ανταλλακτικά, πάρε ένα τηλέφωνο μήπως έχει, 210-4129469 - 2104226616

αντονιο
22-08-11, 16:16
panoss βάλε την αντίσταση σε ένα λεκανάκι με νερό και μέτρα ,αν χρειασθεί δώσε και τάση (με προσοχή ,το πολύ να ρίξει τον διαρροής) για να είσαι σίγουρος οτι είναι η αντίσταση.

Panoss
22-08-11, 17:50
panoss βάλε την αντίσταση σε ένα λεκανάκι με νερό και μέτρα ,αν χρειασθεί δώσε και τάση (με προσοχή ,το πολύ να ρίξει τον διαρροής) για να είσαι σίγουρος οτι είναι η αντίσταση.
Το έκανα αυτό (την ίδια σκέψη είχαμε), αλλά δεν έβαλα ρεύμα, απλά μέτρησα την ωμική αντίσταση.
Έβαλα την αντίσταση στο νερό.
Όταν το ένα ηλεκτρόδιο έμπαινε στο νερό, η αντίσταση άλλαζε από 180,4 Ωμ σε 180,3.
Με το άλλο ηλεκτρόδιο δεν άλλαζε η μέτρηση, προφανώς το ράγισμα είναι κοντά σε αυτό το ηλεκτρόδιο.
Ντάξει, δεν είναι Η ΦΟΒΕΡΗ αλλαγή, αλλά πιστεύω είναι μια ένδειξη.
Θα το δοκιμάσω και με τάση για να 'μαι σίγουρος, να δω αν ρίχνει το ρελέ.
Για να το δω αυτό, χρειάζεται και η γείωση, ε;

αντονιο
22-08-11, 19:00
μέτρα το ένα άκρο της αντίστασης με το νερό κανονικά πρέπει να σου δείχνει άπειρο,εάν τώρα δοκιμάσεις με τάση το λεκανάκι πρέπει να είναι μεταλλικό και συνδεμένο με το καλώδιο της γείωσης.Αν και πιστεύω οτι ωμικά και μόνο θα φανεί εκτός εάν ανοίγει κάποιος πόρος όταν ζεστένεται.

Panoss
23-08-11, 13:26
Δοκίμασα σε λεκάνη με νερό, αλλά το ρελέ δεν έπεσε (τη γείωση τη σύνδεσα με μια μεταλλική πλάκα 5cmx10cm που την έβαλα μες στο νερό καθότι μεταλλική λεκάνη δεν είχα).
Βέβαια και στο ψυγείο δεν έπεφτε αμέσως, αλλά μετά από δέκα μέρες περίπου από κάθε απόψυξη (δηλαδή, αν κάνω απόψυξη στο ψυγείο σήμερα, και το συνδέσω, το ρελέ δεν θα πέσει αμέσως, αλλά μετά από δέκα μέρες).
Πάντως, ένα είναι σίγουρο, θα πέσει την ώρα που ο χρονοδιακόπτης ξεκινάει την απόψυξη.
Ίσως να 'ναι πολύ μικρό το ράγισμα στο περίβλημα της αντίστασης.

Nikos Anagnostou
23-08-11, 13:47
η να μην ειναι η αντισταση που εβγαλες και να ειναι καποια αλλη αντισταση η ο χρονοδιακοπτης αποψυξης δεν θυμαμαι εαν ειναι μηχανικος η εχει ηλεκτρονικο καντραν και γινεται μεσω πλακετασ.

Panoss
23-08-11, 15:02
Άλλη αντίσταση δεν νομίζω να 'χει, δεν είδα καμιά.
Ο χρονοδιακόπτης είναι μηχανικός.

takisegio
23-08-11, 15:10
αλλαξε την αντισταση να μην πεδευεσαι μικρο το καστος.τουλαχιστον εισαι στη Αθηνα τι να πουμε εμεις απο επαρχια που μας πιανουν το κ...ο και ζητανε οτι θελουν απο τιμες

Panoss
23-08-11, 15:46
Ναι, σωστά. Απλώς θα πρέπει να τη βρω :001_rolleyes:, μέχρι στιγμής δεν το 'χω καταφέρει!
Απ' την άλλη, αν δεν είναι η αντίσταση; Δεν θα την έχω πατήσει;

Panoss
24-08-11, 10:53
μέτρα το ένα άκρο της αντίστασης με το νερό κανονικά πρέπει να σου δείχνει άπειρο... πιστεύω οτι ωμικά και μόνο θα φανεί εκτός εάν ανοίγει κάποιος πόρος όταν ζεστένεται.
Σωστός Αντώνη, το μέτρησα όπως είπες,και έδειχνε άπειρο μέχρι το σημείο που μπήκε, στο νερό, το κομμάτι της αντίστασης που έχει τη διαρροή.
Έτσι βεβαιώθηκα ότι είναι προβληματική.
Τώρα, για το ότι με τάση δεν έριχνε το ρελέ, πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι η διαρροή θα 'ταν λίγο μικρότερη από το όριο του ρελέ (30mA).
Τώρα μένει μόνο να βρω την αντίσταση (το 'μόνο' μου άρεσε :001_rolleyes:).
Θα πάω στον Κομίνη Αχαρνών 353.

αντονιο
24-08-11, 16:27
το σωστότερο θα ήταν να έβαζες την γείωση σε κάποιο μεταλλικό μέρος της αντίστασης γιατί μην ξεχνάμε οτι και το νερό έχει κάποια αντίσταση (ανάλογα την σκληρότητα του νερού).

Panoss
24-08-11, 16:38
Εννοείς για τη δοκιμή με τάση.
Νομίζω δεν χρειάζεται, το τεστ σου απέδειξε ότι έχει πρόβλημα.

αντονιο
24-08-11, 16:48
ναι μιλώ για το ότι δέν έπεσε ο αυτόματος διαρροής ρεύματος

Panoss
25-08-11, 10:48
Ούτε στον Κομίνη τη βρήκα, οπότε θα προσπαθήσω να βρω κάποιον να την κατασκευάσει (ή να επιδιορθώσει το περίβλημα αυτής που έχω).

stefanoszis
25-08-11, 10:56
βγαλε μια φωτογραφια την αντισταση να δουμε πως ειναι

Panoss
25-08-11, 11:02
Αυτή (http://www.alliedappliance.com.au/info/A144210012.html) είναι.

stefanoszis
25-08-11, 16:39
αγορασε μια αντισαταση βεργα περιπου στο μηκοσ της παλιας απο καταστημα με ανταλακτικα οικιακων συσκευων και τη κανεις στο ιδιο σχημα. αν δεν εχει σε τοσα λιγα watt βαλε ενα διοδακι σε σειρα για να δουλευει στη μιση ισχυ.

Panoss
25-08-11, 18:17
αγορασε μια αντισαταση βεργα περιπου στο μηκοσ της παλιας απο καταστημα με ανταλακτικα οικιακων συσκευων και τη κανεις στο ιδιο σχημα. αν δεν εχει σε τοσα λιγα watt βαλε ενα διοδακι σε σειρα για να δουλευει στη μιση ισχυ.
Οι αντιστάσεις απόψυξης έχουν περίβλημα, μονωτικό (ηλεκτρικά). Αυτή που λες, έχει; Κι αν έχει και 'την κάνω στο ίδιο σχήμα', δεν θα ραγίσει το περίβλημα;

stefanoszis
26-08-11, 08:37
ολες οι αντιστασεις εχουν περιβλημα μεταλικο απ εξω.μεσα ειναι το συρμα που ζεστενετε και γυρω απ αυτο ειναι το μονωτικο.στην αρχη ολες οι αντιστασεις ισιες κατασκευαζονται και μετα τις κανουν στο σχημα που θελουνε. αν την παρεις και τη κουρμπαρεις προσεκτηκα δεν θα εχεισ προβλημα. πριν τη τοποθετησεις κανε και ενα ελεγχο για διαροη και καλο ειναι να της βαλεις και γειωση.
μια καλη λυση ειναι να στειλεις τη παλια εδω (http://www.thermis-sa.gr/greek/) για να σου φτιαξουν μια καινουρια.

stafidas
26-08-11, 09:03
Απο περιέργεια και μόνο...
δεν υπάρχει τρόπος να περάσεις καινούρια μόνωση στην ήδη υπάρχουσα αντίσταση (αφού η αντίσταση είναι καλή)...?
Κάπου σαν αυτό που έστειλε ο Στέφανος που να φτιάχνουν αντιστάσεις...? Φαντάζομαι δεν είναι αναγκαίο να σου φτιάξουν καινούρια αντίσταση... απλά την μόνωση να ανανεώσουν...

Panoss
26-08-11, 10:21
Τελικά λέω να τη βάψω με μια μπογιά που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες, όπως αυτή (http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&cPath=2_11_294&products_id=1580).

stefanoszis
26-08-11, 14:37
Τελικά λέω να τη βάψω με μια μπογιά που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες, όπως αυτή (http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&cPath=2_11_294&products_id=1580).

δε νομιζω να βοηθησει

Panoss
26-08-11, 15:05
Τελικά λέω να τη βάψω με μια μπογιά που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες, όπως αυτή (http://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&cPath=2_11_294&products_id=1580).
δε νομιζω να βοηθησει
Γιατί το λες αυτό; Η αντίσταση από τη μάνα της έχει για εξωτερική ηλεκτρική μόνωση μια μπογιά, παρόμοια, πιστεύω, με αυτή που λέω να βάλω.

αντονιο
26-08-11, 16:07
καλησπέρα σας ,
υπάρχει επίσης μονωτικό βερνίκη σε σπρέυ red polyrethane insulating varnish της NOBEL LACK

Panoss
26-08-11, 16:34
καλησπέρα σας ,
υπάρχει επίσης μονωτικό βερνίκη σε σπρέυ red polyrethane insulating varnish της NOBEL LACK
Έλα ρε Αντώνη, με το τσιγκέλι στα βγάζω ένα ένα :biggrin:!
Κάνει λες για την αντίσταση;
(το γκούγκλαρα, αλλά δεν βρήκα τίποτα, ειδικά Ελλάδα μηδέν λινκς. Πού στο καλό το πουλάνε; )
Μήπως είναι η http://www.nobellack.gr (http://www.nobellack.gr/) ;

Panoss
29-08-11, 15:45
Τελικά την έβαψα (την αντίσταση εεεεε) και την έβαλα στο ψυγείο.
Μέχρι στιγμής δουλεύει οκ, χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα καθότι συνηθίζει να ρίχνει το ρελέ καμιά δεκαριά μέρες μετά την απόψυξη (απόψυξη έκανα μόλις την τοποθέτησα).

Ένα άλλο που σκέφτηκα: κάποιες αντιστάσεις που μου δείχνανε στα μαγαζιά, ήταν τοποθετημένες μέσα σε ειδικό πλαστικό, σαν αυτό (http://www.ecomarketparts.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30103).
Μπορώ να το βρω κάπου αυτό το πλαστικό για την περίπτωση που το βάψιμο δεν έκανε τίποτα;

stafidas
29-08-11, 22:49
Τι θερμοκρασίες φτάνει η αντίσταση? Με καμιά εποξική κόλλα/στόκο για μεγάλες θερμοκρασίες θα μπορούσες να κάνεις δουλειά?

Panoss
30-08-11, 16:05
ΥΠΟΘΕΤΩ, θα φτάνει 200 βαθμούς. (υπάρχει τρόπος να υπολογίσουμε τη θερμοκρασία με τα Watt; 350 Watt είναι.)
Ίσως μια, μέτρια, λύση (απελπισίας μάλλον:biggrin:) θα 'ταν καμιά κόλλα. (έχω μια σιλικόνη Permatex black silicone, αντέχει έως 204 βαθμούς Κελσίου συνεχόμενης λειτουργίας)

αντονιο
06-09-11, 00:22
καλησπέρα σας,
σήμερα γύρισα απο τις διακοπές.Λοιπόν Παναγιώτη το βερνίκι σε σπρέυ θα το βρείς πιστεύω σε μεγάλα μαγαζιά ηλεκτρολογικου υλικού.Εγώ το πήρα από καταστημα της ΓΕΤΗΛ.

Panoss
06-09-11, 12:03
Αντώνη, τελικά το έβαψα με το σπρέι που 'χω σε προηγούμενο ποστ, μέχρι στιγμής αντέχει. Να δω πόσο θ' αντέξει ακόμα...
Σ' ευχαριστώ πάντως.

Panoss
30-06-16, 09:39
Ανοίγω ξανά αυτό το παλιό μου θέμα (περάσανε 5 χρόνια!!! :w00t: κιόλας!) για να προσθέσω ένα νέο στοιχείο στην υπόθεση...http://www.allsmileys.com/files/kolobok/phil/25.gif
To ρελέ πέφτει μόνο όταν ο θερμοστάτης είναι στο τέρμα (στο πιο κρύο δηλαδή) στη διάρκεια της απόψυξης .
Γι αυτό μου πέφτει μόνο καλοκαίρι!(το ρελέ ε; :001_rolleyes:) Επειδή μόνο καλοκαίρι τον βάζω τέρμα. (τον θερμοστάτη :001_rolleyes:)

Το ανακάλυψα χτες.
Είχα βάλει πριν μια βδομάδα το θερμοστάτη στο τέρμα, και άρχισε να μου ρίχνει το ρελέ παλι...
Σκέφτομαι μπας και συνδέονται αυτά τα δύο, και λέω ας δοκιμάσω να χαμηλώσω το θερμοστάτη.
Τον χαμηλώνω και προχωράω το χρονοιακόπτη στο σημείο που ξεκινάει την απόψυξη (υπενθυμίζω: ρίχνει το ρελέ μόνο στη διάρκεια της απόψυξης).
Και πέφτει το ρελέ! (ενώ δεν έπρεπε αφού ο θερμοστάτης πλέον δεν ήταν στο τέρμα)
Λέω μάλλον δεν έχει σχέση η θέση του θερμοστάτη, αλλά ας τον αφήσω εκεί που είναι.

Ε από τότε δεν τον ξανάριξε! Άρα όντως έχει άμεση σχέση το ότι έβαλα τέρμα τον θερμοστάτη.
Και τον έριξε την πρωτη φορά, ίσως επειδή ήταν πολύ παγωμένος (??) ενώ τις επόμενες φορές θα είχε μεγαλύτερη θερμοκρασία ο θερμοστάτης?
Δεν ξέρω.

Edit: τελικά μόλις τώρα, 10:40, έπεσε το ρελέ...παρόλο που ο θερμοστάτης δεν είναι στο τέρμα...

tipos
30-06-16, 22:20
Δωσε την αντισταση σε μια βιοτεχνια να σου φτιαξουν αλλη.Δεν ξερω που εχει βιοτεχνια στην Αθηνα ισως καποιος φιλος απο το forum να γνωριζει.

Κυριακίδης
30-06-16, 23:04
Σε προηγούμενα ποστ έλεγε ... "μπορεί να δουλέψει καλά για 10 μέρες " . σε αυτές τις 10 μέρες λογικά θα έχει κάνει απόψυξη πολλές φορές (δηλ λειτούργησε η αντίσταση άψογα καθώς αυτή ανά κάθε 8ωρο στατιστικός λειτουργεί για 20 - 30 λεπτά ) άρα δύσκολο να υποψιαστείς την αντίσταση .
Στο θέμα που λέει για "φουλ του θερμοστάτη " και στα "δυνατά κρύα" ενδέχεται να μην έχει στεγανώσει τα βύσματα της αντίστασης καλά , και να δημιουργείται εκεί το πρόβλημα . ίσως αν τα στεγάνωνε καλύτερα με κάποια θερμοσυστελλόμενα ? και να μην είναι καν πρόβλημα αντίστασης.

konman
01-07-16, 11:20
Μου εχει τυχη κατι παρομοιο και ηταν το διμεταλλικο απόψυξης.

vasilimertzani
01-07-16, 18:14
Ενα μεγγερ θα εριχνε φως στο τουνελ.
Αν δεν εχεις μεγγερ
Ισως να ξυλωνες τις αντιστασεις (τα καλωδια τους μονο) να τα συνδεες απευθειας να δεις αν ειναι αυτες και να αποκλειεεις σιγα σιγα εξαρτηματα.

Panoss
03-07-16, 10:59
Όχι δεν έχω Μέγγερ.


Μου εχει τυχη κατι παρομοιο και ηταν το διμεταλλικο απόψυξης.
Το κλίξον εννοείς, σωστά;
Αυτό όντως, το καπάκι του δεν μου φαίνεται και τόσο στεγανό.
Αλλά υπέθεσα και παλιότερα που το 'χα δει ότι έτσι είναι από τη μάνα του.
Του έβαλα γύρω γύρω απ' το καπάκι εποξική κόλλα 2 συστατικών για να το στεγανοποιήσω.
Ελπίζω να ήταν αυτό.



Ισως να ξυλωνες τις αντιστασεις (τα καλωδια τους μονο) να τα συνδεες απευθειας να δεις αν ειναι αυτες
Εδώ δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς.
Το εξηγείς λίγο αν θες;

Panoss
04-07-16, 12:43
Έβγαλα την αντίσταση απόψυξης και μέτρησα αντίσταση μεταξύ μεταλλικού περιβλήματος και καλωδίων...400kΩμ...http://chat.chat4all.net/smilies2gif/blackeye.gif
Ήταν το τελευταίο εξάρτημα που περίμενα να μου κάνει διαρροή επειδή την είχα αλλάξει με καινούρια (από βιοτεχνία αντιστάσεων στο Περιστέρι) πριν 3 χρόνια νομίζω.

Μάλλον ο μάστορας δεν έκανε και τόσο καλή δουλειά...

Σχετικά με τη διαρροή: 230V/400.000Ωμ=0.000575A=0,57mA...
Δεν είναι πολύ μικρή για να ρίξει το ρελέ; (εκτός αν αυξάνεται όταν ζεσταίνεται η αντίσταση...)
Το ρελέ δεν θέλει 30mA για να πέσει;

ezizu
04-07-16, 14:40
...........

Σχετικά με τη διαρροή: 230V/400.000Ωμ=0.000575A=0,57mA...
Δεν είναι πολύ μικρή για να ρίξει το ρελέ; (εκτός αν αυξάνεται όταν ζεσταίνεται η αντίσταση...)
Το ρελέ δεν θέλει 30mA για να πέσει;


Γενικά, υπάρχει πιθανότητα όταν ζεσταίνεται η αντίσταση, να μικραίνει η ωμική αντίσταση μεταξύ του μεταλλικού περιβλήματος και των ακροδεκτών, οπότε αυξάνει και το ρεύμα διαρροής και όταν φτάσει τσ 30mΑ, πέφτει ο ΔΔΕ.

Panoss
04-07-16, 16:28
Πάντως όπως και να 'χει, τα 400kΩμ περιβλήματος - καλωδίου σημαίνουν προβληματική αντίσταση, το διέγνωσα σωστά;
Μόνο άπειρη αντίσταση θα σήμαινε ότι είναι οκ, σωστά τα λέω ή κάνω λάθος;

vasilimertzani
04-07-16, 16:53
Πάντως όπως και να 'χει, τα 400kΩμ περιβλήματος - καλωδίου σημαίνουν προβληματική αντίσταση, το διέγνωσα σωστά;
Μόνο άπειρη αντίσταση θα σήμαινε ότι είναι οκ, σωστά τα λέω ή κάνω λάθος;
Ετσι.
Αυτο εννοουσα κιόλας να κανεις.
Αν την δοκιμασεις ετσι οπως ειναι πανω με μια μπαλαντεζα ,λογικα θα στο ριξει το ρελε.βαλε και υγρασιες και τα σχετικα δεν θέλει πολυ.
Αν περιστερι εννοεις στην γεφυρα στο ποταμι ειναι λιγο προβληματικος.πηγαινε πειραια να παρεις μια.

Panoss
04-07-16, 17:02
Βασίλη σου 'στειλα προσωπικό μήνυμα.

Panoss
07-07-16, 12:20
Αυτή είναι η αντίστασή μου:

42029

Είχα φαεινή ιδέα:thinking::

Να πάρω μια από αυτές (http://www.ecomarketparts.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=201) και να τη λυγίσω ώστε να προσομοιάσει στο σχήμα με τη δικιά μου.
Θα διαλυθεί λέτε;:001_unsure:

Ή απλά να τη βάλω όπως είναι κι ας μην πολυταιριάζει στο σχήμα.

(ο λόγος; δεν θέλω να τρέχω Πειραιά (σε μια βιοτεχνία αντιστάσεων) δυο φορές(μια να την παραγγείλω και μια να την πάρω) για την αντίσταση, καθώς μένω Μαρούσι)

edit: βρήκα και μία που μοιάζει (http://giaples.gr/index.php?route=product/product&path=25&product_id=4628) πολύ αλλά δεν γράφει χαρακτηριστικά. Και μερικές από αυτές (http://www.kominis.gr/index.php?p_cat=3) (στην 'Αναζήτηση προϊόντος' επιλέξτε 'Αντιστάσεις' και κλικ 'Αναζήτηση') ίσως μου κάνουν, μάλλον θα πρέπει να περάσω απ' τον Κομίνη.

vasilimertzani
08-07-16, 23:24
Εχει στοκ μπολικο αυτος.Μπορει να εχει και ετοιμες.Κανε του ενα τηλ μηπως μπορει να σε εξυπηρετησει.
Βεβαια βλεπω πολλες και ειναι γενικης χρησης,την παιρνεις την διαμορφωνεις και την τοποθετεις.Προσοχη στην ισχυ της μονο.

Panoss
09-07-16, 09:28
Πέρασα απ' τον Κομίνη, αλλά καμία δεν μου κάνει.

την παιρνεις την διαμορφωνεις
Τι εννοείς 'την διαμορφώνεις';

vasilimertzani
10-07-16, 15:29
Καποιες αντιστασεις εχουν δυνατοτητα να τις στραβωσεις και να τις διαμορφωσεις οπως ειναι η προηγουμενη.

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Panoss
10-07-16, 16:48
Στον Κομίνη μου είπανε ότι δεν μπορώ να το κάνω αυτό, καταστρέφονται.
Μάλλον μιλάς για πολύ ειδικές αντιστάσεις.