PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ψυγείο Liebherr (βγάζει πολύ νερό)



nireasx
25-07-11, 11:59
Καλημέρα σε όλους τους μάστορες :wiink:

Ο ασθενής είναι Γερμανός και νέος σε ηλικία, μόλις τριών ετών. Το πρόβλημα είναι ότι κάθε δέκα μέρες, ο χώρος στη συντήρηση κάτω από τις φρουτολεκάνες γεμίζει με νερό (έχει δύο γούβες 20cmx20cm και με βάθος 2cm περίπου). Δυστυχώς δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι. Είναι Liebherr No Frost, και έχει επάνω την συντήρηση και κάτω την κατάψυξη. Βγάζει αρκετό νερό, γύρω στα 200 με 300 ml κάθε 10 μέρες. :drool:
Να σας επισημάνω ότι η κατάψυξη δουλευει κανονικά. Κρατάει κανονικά θερμοκρασία και δεν πιάνει παγο. Επίσης τα λάστιχα στις πόρτες κλείνουν κανονικά (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται...)
Η συντήρηση έχω την αίσθηση ότι δεν παγώνει όσο πάγωνε. Επίσης το μοτέρ δουλεύει σχεδόν συνέχεια. Λέτε να φταίει η πόρτα και να μην φαίνεται; Πως μπορώ να διαπιστώσω ότι κλεινει όντως καλά; (Δεν είναι ιδιαίτερα φορτωμένη πάντως)

Αν και μου αρέσουν οι λίμνες και το ψάρεμα, αυτές οι 2 λιμνούλες έχουν αρχίσει να με κουράζουν γιατι ότι δόλωμα κι αν βάλω, τα ψάρια δεν τσιμπάνε... :biggrin:

Περιμένω τις διαγνώσεις σας. :001_rolleyes:

stom
25-07-11, 13:48
Ειναι τωρα δεκα μερες που κανει ζεστη και εχει και αυξημενη υγρασια...
Φυσιολογικο ειναι να εχει αυξημενα απονερα, καθοτι οι συνθηκες που δουλευει δεν ειναι και τοσο "γερμανικες".
Αν το λαστιχο κλεινει καλα θα πρεπει να ζοριζει αν πας να ξανανοιξεις τη πορτα αμεσως αφου την κλεισεις.
Καπου εχει μια αποχετευση οπου τα νερα καταληγουν σε λεκανη πανω απο το μοτερ για να εξατμιστουν.
Πρεπει να εχει βουλωσει.

nireasx
26-07-11, 03:10
Ευχαριστώ stom. Θα τσεκάρω τις πόρτες, θα ξεβουλώσω την αποχέτευση και ελπίζω να γιάνει...
Πάντως δεν νομίζω να φταίει ο καιρός καθώς αυτό το κάνει αρκετούς μήνες τώρα. Βέβαια μπορεί τωρα με τη ζέστη και την υγρασία να βγάζει περισσότερα.
:biggrin:

taxideytis
26-07-11, 10:21
κάνε μια απόψυξη 24 ωρών με ανοιχτές πόρτες, και ξαναβάλτο μπροστά...Και περιμένεις να δείς. Μπορεί να λυθεί το πρόβλημά σου..

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
28-07-11, 07:59
Λογικά έχει εχει ένα λούκι εσωτερικά στην πλάτη του ψυγείου που οδηγεί τα νερά έξω από το ψυγείο (πάνω σε ένα πιατάκι στο μοτερ του συμιπεστή όπου και εξατμίζεται). Αρα μάλλον έχει βουλώσει εκείνο.

Nikos Anagnostou
28-07-11, 08:16
δες επισης εαν εχει γυρει προς τα εμπρος το ψυγειο και δεν βγενουν τα νερα γιατι εχουν ρηση προς τα εμπρος,αυτο το βλεπεις ριχνοντας λιγο νερο με ενα ποτηρι στην πλατη και βλεποντας τα νερα που πανε ,αυτο συμβαινει απο το φορτωμα που του κανουμε χαλαρωνουν τα ποδαρακια και αρχιζει και γερνει καμια φορα.