PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυγείο Bosch KG368 SBT πρόβλημα



Πέγκυ
23-07-11, 22:40
Γεια σας παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με το παλαιολιθικό ψυγειάκι του σπιτιού μου.
Έχει 2 μέρες όπου η ψύξη λειτουργεί κανονικά και η κατάψυξη μας αποχαιρετάει σιγά σιγά. Δροσίζει αλλά δεν παγώνει και πέφτει η θερμοκρασία του καταψύκτη φυσικά.
Επειδή το ψυγείο αυτό είναι 30κονταετίας σχεδόν και είναι εντοιχιζόμενο και είναι επενδεδυμένο με τα ξύλα του και είναι όμορφο το λυπόμαστε να το "στείλουμε".
Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει? Το ψυγείο 30 χρόνια λειτουργούσε κανονικότατα του έχουμε αλλάξει μόνο μια φορά ένα θερμοστάτη.
Επισυνάπτω και φωτό αρχαιολογικού ενδιαφέροντος. Λέτε να φτιάχνετε?Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Nikos Anagnostou
24-07-11, 13:34
οντως ειναι πολλυ παλιο και λειτουργει με φρεον R12 ΠΟΥ εχει καταργηθει και δυσκολα το βρισκεις original ,το μονο που θα σου ελεγα να κανεις ειναι να το τραβηξεις εμπρος και να δεις εαν απο πισω που εχει το κοντεσερ δηλαδη ενα πλαισιο με μαυρα σωληνακια ολα αυτο να ειναι ζεστο και προς τα κατω να ειναι λιγοτερο ζεστο.Η βλαβη του μπορει να ειναι πολλα αλλα προσεξε το αυτο ,τα μονα που μου ερχοναται και το γραφω με καθε επιφυλαξη τωρα ειαναι να θελει υγρο φρεον και για να το βαλεις εσυ ξεχνατο η να εχει πεσει η αποδοση του συμπιεστη τοσα χρονια αφου δεν εχεις κανει αλλη επισκευη,υποθετο οτι ειναι απλο της παλιας σειρας και εαν ειναι ενα απο αυτα τα δυο η γνωμη μου δεν αξιζει με καθε επιφυλαξη πανταντοτε πεγκυ.

Πέγκυ
24-07-11, 14:39
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . Εάν βρω κάποιον να με βοηθήσει να τραβήξω το ψυγείο θα το κοιτάξω και θα σου πω τι ανακαλύψαμε...Προς το παρόν κάνω έρευνα αγοράς για καινούργιο. :001_smile: