PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυγείο samsung sr-368



thomasg24
23-07-11, 16:32
Παίδες έχω ένα samsumg sr-368 πολύ καλό ψυγείο 20 ετίας νομίζω και πίσω στην πλάτη 'εχει ένα μοτεράκι με φτερωτή..συγκρατήτε με 2 βίδες και απο τα χρόνια και την θερμοκρασία εκεί έσπασαν τα πλαστικά που μπαίνουν οι βίδες και κάνει θόρυβο, υπάρχει κανα ανταλλακτικό η να γίνει καμιά πατέντα?

stafidas
23-07-11, 17:46
Φίλε μου δεν έχω την παραμικρή ιδέα από ανταλλακτικά, αλλά μπορείς να ανεβάσεις καμιά φωτό? Τα πλαστικά έχουν διαλυθεί τελείως και τα πέταξες ή υπάρχουν? Αυτό που σκεφτόμουν (αν είναι εφικτό για την περίπτωση) είναι εποξική και γυαλιστικό κερί αυτοκινήτου πάνω στις βίδες για να δημιουργηθούν οι σωστές βόλτες τις βίδας. Αν μπορείς ανέβασε φωτό και τα λέμε.

j kalai
23-07-11, 22:16
Ποιο μακριες βιδες με φαρδιες ροδελες και αν μπορεις βρες απο κανα ψυκτικο τα λαστιχακια που ειναι για τις βασεις των μοτερ ωστε να καθεται το μοτερ λιγο προς τα πισω.
Θελει υπομονη ωστε να κεντραρεις τον ανεμιστηρα και οχι πολυ σφιξιμο στις βιδες γιατι το πλαστικο θα σου σπαει συνεχεια.

Nikos Anagnostou
24-07-11, 12:24
Παίδες έχω ένα samsumg sr-368 πολύ καλό ψυγείο 20 ετίας νομίζω και πίσω στην πλάτη 'εχει ένα μοτεράκι με φτερωτή..συγκρατήτε με 2 βίδες και απο τα χρόνια και την θερμοκρασία εκεί έσπασαν τα πλαστικά που μπαίνουν οι βίδες και κάνει θόρυβο, υπάρχει κανα ανταλλακτικό η να γίνει καμιά πατέντα?
αν και κατα την γνωμη μου πρεπει να βρεις το δικο του μεσω του φουρλη και θα σε κοπανησει στην τιμη δε πρωτα εδω παρε τηλεφωνο και δωσε το μοντελο του ψυγειου και πεσ τους τι ακριβως θελεις μπας και στο βρουνε με μιση τιμη.........
http://www.zelekt.gr/psigiou/index.html

j kalai
24-07-11, 17:07
Στο συγκεκριμενο ψυγειο καιγονται απο την θερμοκρασια κατι πλαστικοι αποστατες που ειναι ενσωματωμενοι στην μονωση του ψυγειου και σε αυτους βιδωνουν οι βιδες που κρατανε την βαση του ανεμιστηρα.
Με λιγα λογια δεν ειναι ανταλλακτικο αυτο και το μονο που κανεις εκει ειναι πατεντα.

thomasg24
24-07-11, 17:31
Οκ! έβαλα γίγο μεγαλύτερες βίδες και είναι οκ!πάντωε ειναι no-frost αλλά το καλοκαίρι του κάνω κανα 2 φορές απόψυξη γιατί δεν την παλεύει!πιάνει πολύ πάγο και ακουμπάει η φτερωτή και μουγκρίζει!σε αυτά δηλαδή που δεν δουλεύει σωστά το no-frost τι πρόβλημα υπάρχει χαλάει το χρονικό η η θερμική αντίσταση του no-frost?

Nikos Anagnostou
24-07-11, 17:42
Οκ! έβαλα γίγο μεγαλύτερες βίδες και είναι οκ!πάντωε ειναι no-frost αλλά το καλοκαίρι του κάνω κανα 2 φορές απόψυξη γιατί δεν την παλεύει!πιάνει πολύ πάγο και ακουμπάει η φτερωτή και μουγκρίζει!σε αυτά δηλαδή που δεν δουλεύει σωστά το no-frost τι πρόβλημα υπάρχει χαλάει το χρονικό η η θερμική αντίσταση του no-frost?
πολλα μπορει να ειναι απο το ανοιξε κλεισε πολλες φορες μεσα στην μερα μεχρι και οπως λες να εχει βλαβη καποια αντισταση η σενσορας κατα δευτερο λογο.

thomasg24
24-07-11, 17:46
Το χειμώνα πάντος δεν βγάζει κανένα απολύτως πρόβλημα...σκυλια μηχανήματα τόσα χρόνια συνεχόμενη λειτουργεία και ούτε ένα ευρώ για επισκευή!Το μόνο που βλέπω να θέλουν σίγουρα αλλαγή είανι τα λάστιχα!ειναι ακριβά υπάρχουν στην αγορα?