PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα σε ψυγειο zanussi



epsavit
22-07-11, 11:50
καλημερα σε ολους
αν μπορει καποιος ας βοηθησει γιατι πλεον λογο της ανικανοτητας των τοπικων επισκευαστων πρεπει να το επισκευασω μονος.
προκειται για ενα απλο μικρο ψυγειο χωρις περιπλοκα συστηματα, ουτε καν συστημα αποψυξης. διπορτο με ψυξη - συντηρηση γυρω στο 1,5 μετρο υψος.
πριν 2 χρονια μετακινηθηκε απο την πολη στο χωριο. δυστυχως τεθηκε αμεσα σε λειτουργια χωρις να περιμενω 7-8 ωρες οπως εμαθα μετα.
απο τοτε ενω η ψυξη ειναι αψογη, και ισως ψυχη περισσοτερο απο το κανονικο γιατι τα κρεατα θελουν 1,5 μερα να ξεπαγωσουν, η συντηρηση σχεδον δεν λειτουργει. η θερμοκρασια ειναι σχεδον 15 βαθμοι !!!
το μοτερ δουλευει κανονικα. σωληνακια που να καταληγουν απο την ψυξη στην συντηρηση δεν εχω βρει μεσα στο ψυγειο. μονο ενα κατω υπαρχει που βγαζει νερο.
οι δυο τοπικοι μαστορες, ηρθαν, το ειδαν, στην κυριολεξια το ειδαν γιατι ουτε καν το αγγιξαν και αποφασισαν και οι δυο, σε διαφορετικες χρονικες στιγμες πως : μπα φιλε, δεν γινεται... δεδομενης λοιπον της ανικανοτητας τους πρεπει να το φτιαξω εγω.
αν μπορει καποιος ας βοηθησει...
ευχαριστω

Panoss
22-07-11, 12:17
Αέρας από την κατάψυξη στη συντήρηση, πηγαίνει;
Ίσως υπάρχει ρυθμιστικό της ποσότητας ροής του αέρα από την κατάψυξη στη συντήρηση και να είναι κλειστό.
Για έλεγξέ το.
Επίσης δυο θέματα που μπορεί να σε βοηθήσουν:
εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56772&) και εδώ (http://techteam.gr/forum/topic/168395-problhma-me-psygeio-zanussi-19-5-----/). (ωχ, κάτι μου λέει ότι το δεύτερο είναι δικό σου...)

epsavit
22-07-11, 12:28
γεια σου φιλε,
το ψυγειο ειναι το ZD 19/5 BO αν το ξερεις.
δεν εχω εντοπισει να πηγαινει αερας απο την καταψυξη στην συντηρηση, τουλαχιστον οχι φανερα. παντως εκτος απο το προβλημα ολα τα αλλα μερη του φαινεται να δουλευουν.
μια φωτογραφια του ψυγειου μηπως το ξερει κανεις
http://www.helpzone.com.ua/model/600/790010167/Zanussi-ZD-19-5-AGO.html
στο δευτερο συνδεσμο που εστειλες παλι εγω ημουν , αλλα απο το προηγουμενο καλοκαιρι !!!
ακομα παλευω...

epsavit
24-07-11, 15:12
επισης πρεπει να συμπληρωσω οτι η πλατη στην συντηρηση εχει πιανει παγο...πρεπει να ειναι καποιο καλο στοιχειο για την κατανοηση του προβληματος...

j kalai
24-07-11, 18:25
Βαλε τον θερμοστατη στο χαμηλο (δλδ 1) και αν δεν λιωσει ο παγος μεσα σε μια μερα μαλλον εχει χασει τα υγρα του.
Παντως δεν φταιει που το εβαλες αμεσως στην πριζα.

epsavit
24-07-11, 18:39
ευχαριστω για την απαντηση, σε δυο μερες που θα παω θα το δοκιμασω και αν οντως δεν λιωση ο παγος θα αλλαξω τα υγρα του. ειναι κατι που μπορω να το κανω εγω η χρειαζεται μετρητες και ιστοριες που δεν εχω ? αυτο το λεω γιατι διαφορετικα θα πρεπει να φωναξω καποιον απο την πολη αφου ο τοπικος ( του χωριου ) μαστορας ειναι καστορας και οχι μαστορας (το γιατι εξηγειτε στην αρχη ) , και το κοστος θα ξεφυγει σε τρελα επιπεδα για ενα μικρο ψυγειο.
ειλικρινα προτιμω να αγορασω ενα μανομετρο και οτι αλλο χρειαστει και να το κανω μονος παρα να φωναξω παλι τον ιδιο αχρηστο τοπικο μαστορα. εκεινον δεν θελω να του δωσω ενα ουτε ενα ευρω, απλα γιατι δεν το αξιζει.

j kalai
25-07-11, 00:53
Αν το ψυγειο θελει υγρα πας για καινουργιο γιατι εχει εσωτερικη διαρροη. Η βλαβη αυτη δεν επισκευαζεται και το μονο που κανουμε ειναι συμπληρωμα και οσο κρατησει.
Αν πας σε αυτην την διαδικασια να ξερεις οτι απο την στιγμη που θα σου βαλει ο τεχνικος υγρα δεν θα πρεπει να το βγαλεις απο την πριζα γιατι θα τα χασει αμεσως.