PDA

Επιστροφή στο Forum : ΨΥΓΕΙΟ INDESIT ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΕΧΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ( ΜΑΛΛΟΝ )



street
21-07-11, 22:34
λοιπόν έχουμε ενα τέτοιο ψυγείο στο σπίτι , μην με ρωτάτε μοντέλο και τέτοια γιατί μπροστά δεν γράφει τίποτα άλλο , είναι 10ετιας και βάλε ... για να βγει απο εκεί που είναι και να το δω απο πίσω λίγο δύσκολο πάλι , και τώρα καλοκαιριάτικα να μένουμε χωρίς ψυγείο δεν είναι και οτι καλύτερο ... το πρόβλημα του είναι οτι δουλεύει συνεχώς , τουλάχιστον εδω και κάνα μήνα που το παρακολουθώ δεν το έχω ακούσει ποτέ σταματημένο το συμπιεστή του , όταν το κάνεις απόψυξη αρχίζει σιγά σιγά και κάνει πάγο και σε κάνα μήνα ο πάγος φτάνει σε μεγάλο επίπεδο , μιλάμε έχει περίπου 6-7cm πάχος απ την πλάτη , η κατάψυξη οκ την παλεύει , προφανώς είναι κάποιο θέμα του θερμοστάτη , σκέφτηκα λοιπόν να πάρω έναν απο αυτούς τους χρονοδιακόπτες ψηφιακό εβδομαδιαίο κιόλας να συνδέσω το φισ του κατευθείαν εκεί και να του κάνω ενα πρόγραμμα , πχ το βράδυ που δεν πολύ ανοίγουμε την πόρτα να παραμένει κλειστό , μετά να ανοίγει πάλι πρωί κάνα 3ωρο να σταμάτα να ξανά ανοίγει το μεσημέρι και πάει λέγοντας , θα φροντίσω ο χρονοδιακόπτης να έχει και κουμπί bypass , θα έχει όλο αυτό επίπτωση στο ψυγείο και γενικά στο κύκλωμα του ? είναι σωστό σαν σκέψη στην προκειμένη περίπτωση ? τους χρόνους λειτουργίας να τους υπολογίσω εμπειρικά η έχει κάποια στάνταρ ανάλογα με τις θερμοκρασίες ?

a.papadatos
21-07-11, 23:54
Γιατι δεν αλλαζεις ενα θερμοστατη και κανεις πατεντες με χρονοδιακοπτες?αυτο το κανουμε στα επαγγελματικα οταν δεν εχουμε αλλη λυσει

stafidas
22-07-11, 08:30
Λάστιχα?

Nikos Anagnostou
22-07-11, 13:59
λοιπόν έχουμε ενα τέτοιο ψυγείο στο σπίτι , μην με ρωτάτε μοντέλο και τέτοια γιατί μπροστά δεν γράφει τίποτα άλλο , είναι 10ετιας και βάλε ... για να βγει απο εκεί που είναι και να το δω απο πίσω λίγο δύσκολο πάλι , και τώρα καλοκαιριάτικα να μένουμε χωρίς ψυγείο δεν είναι και οτι καλύτερο ... το πρόβλημα του είναι οτι δουλεύει συνεχώς , τουλάχιστον εδω και κάνα μήνα που το παρακολουθώ δεν το έχω ακούσει ποτέ σταματημένο το συμπιεστή του , όταν το κάνεις απόψυξη αρχίζει σιγά σιγά και κάνει πάγο και σε κάνα μήνα ο πάγος φτάνει σε μεγάλο επίπεδο , μιλάμε έχει περίπου 6-7cm πάχος απ την πλάτη , η κατάψυξη οκ την παλεύει , προφανώς είναι κάποιο θέμα του θερμοστάτη , σκέφτηκα λοιπόν να πάρω έναν απο αυτούς τους χρονοδιακόπτες ψηφιακό εβδομαδιαίο κιόλας να συνδέσω το φισ του κατευθείαν εκεί και να του κάνω ενα πρόγραμμα , πχ το βράδυ που δεν πολύ ανοίγουμε την πόρτα να παραμένει κλειστό , μετά να ανοίγει πάλι πρωί κάνα 3ωρο να σταμάτα να ξανά ανοίγει το μεσημέρι και πάει λέγοντας , θα φροντίσω ο χρονοδιακόπτης να έχει και κουμπί bypass , θα έχει όλο αυτό επίπτωση στο ψυγείο και γενικά στο κύκλωμα του ? είναι σωστό σαν σκέψη στην προκειμένη περίπτωση ? τους χρόνους λειτουργίας να τους υπολογίσω εμπειρικά η έχει κάποια στάνταρ ανάλογα με τις θερμοκρασίες ?
δεν ειναι λυση αυτη που γραφεις αλλα να διαπιστωσεις ποια ειναι η βλαβη,για να την επισκευασεις βασικα.
το ψυγειο εχει πισω δυο μοτερ η ενα δηλαδη διαφορετικο σε καθε περιπτωση ,ειναι no frost η απλο?
στο γραφω γιατι και στο σπιτι μου εχω ψυγειο με δυο μοτερ αλλο για την συντηρηση αλλο για την καταψυξη,και εκανε τα ιδια οπως σε εσενα και τελικα αλλαξα το μοτερ γιατι και μενα δεκαετιας ειναι και ησυχασα.Αλλα η καθε περιπτωση ειναι τελειως διαφορετικη για αυτο δωσε καποιοες περιγραφες.

street
22-07-11, 20:48
ευχαριστώ παιδιά για τς οποίες απαντήσεις :001_smile: οπς είπα και στο πρώτο μου μνμ είναι δύσκολο να τραβηχτεί απο εκεί που είναι το ψυγείο , τελικά με κάτι ακροβατικά σήμερα κατάφερα να ψιλό δω απο πίσω , έχει ενα μοτέρ και απ οσο κατάλαβα το ηλεκτρολογικό του κύκλωμα είναι αρκετά απλό , δηλαδή το καλώδιο απ την πρίζα πάει στις συνδέσεις του συμπιεστή και απο κει βγαίνει και πάει μέσα στον θερμοστάτη , τώρα αν ήταν και τίποτα άλλο που δεν είδα .... τα λάστιχα του είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση , και η απόδοση του είναι πολύ καλή και με το παραπάνω θα έλεγα , θα μου πεις 7cm πάχος πάγου που πιάνει στην πλάτη πως να μην είναι :001_tt2: αλλά και όταν είναι μετά απο απόψυξη φρέσκο πάλι έχει πολύ καλή απόδοση , την απόψυξη την κάνουμε βγάζοντας το απ την πρίζα :001_tt2: αρα δηλαδή πέραν της αλλαγής του θερμοστάτη είναι εφικτό να γίνει και αυτό που είπα παραπάνω με πρόγραμμα στον χρονοδιακόπτη όπως λεει ο Αντώνης ? νο φροστ είναι εκείνο που λιώνει τον πάγο με την θέρμανση ? εκεί που κοιτούσα πίσω είδα πάνω στον συμπιεστή ενα σαν ταψάκι που εκεί μέσα καταλήγουν τα νερά όταν λιώνει ο πάγος απ την αποχέτευση του ψυγείου , σκέφτηκα και κάτι άλλο να κάνω σήμερα εκτός του χρονοδιακόπτη , βρήκα στα πράγματα μου ενα temperature controller upc-703 , αυτό λειτουργεί με αισθητήριο pt-100 , το controller είναι με 3 ψηφία 230v σαν και αυτό
http://www.amazon.com/dp/B00481Q3T4/ref=asc_df_B00481Q3T41635422?smid=A9QNO464BUHPK&tag=dealtmp1-20&linkCode=asn&creative=395105&creativeASIN=B00481Q3T4
αν βάλω μέσα το pt που θα το βάλω ? πάνω στην πλάτη η σε κάνα άλλο μέρος του μέσα στο ψυγείο ?

takisegio
23-07-11, 00:01
φιλε μου ψυγειο ....ειναι -τι να κανει ο controller.βρες τη βλαβη -δεν πιανουν αυτα που σκεφτεσαι.

antonopoulos
23-07-11, 00:11
ΑΛΛΑΞΕ ΕΝΑΝ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ Η ΒΛΑΒΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΩΣΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΕΤΑ...

dalai
23-07-11, 00:15
το οτι κανει παγο δεν συμαινει οτι κρυωνει σωστα.. μπορει να εχεις τον θερμοστατη στη χαμηλωτερη θερμοκρασια (-15 C ) και επειδη δεν δουλευει σωστα να μην φτανει κατω απο -10. Οποτε και σου παγωνει συνεχεια (ακομη και να εχει no frost προγραμμα δεν μπορει να το τρεξει ποτε ,αφου συνεχεια ειναι στη ψυξη) και δεν σταματαει ποτε. Αυτο το φαινομενο συμβαινει ειτε απο χαλασμενο συμπιεστη (το καταλαβενεις απο το θορυβο) ειτε απο χαμυλη πιεση στο φρεον (θελει συμπληρωμα)
Για να διαπιστωσεις το θεμα της θερμοκρασιας πρεπει να βαλεις ενα θερμομετρο μεσα στο ψυγειο να μετρησεις

street
23-07-11, 00:17
22119 22120 να το , αν τελικά το χρησιμοποιήσω θα είναι κάτι που πρέπει να προσέξω απο θέμα θερμοκρασιών η κάτι απο ψυκτικής πλευράς ??? πείτε καμιά γνώμη ..... :001_rolleyes:

street
23-07-11, 00:34
παιδιά τώρα είδα τα μηνύματα σας και σας ευχαριστώ :001_smile: κατανοητά ολα τα παραπάνω ... , μέσα το κουμπί του θερμοστάτη δεν είναι διαβαθμισμένο με βαθμούς θερμοκρασίας άλλα έχει 3 σκάλες επιλογής που γράφουν MIN-MED-MAX , φίλε Νίκο υπάρχει περίπτωση να χάλασε ο συμπιεστής και να προκαλεί πάγο σε τόσο μεγάλο βαθμό ? παντός ο θόρυβος του είναι σε λογικά πλαίσια , το controler θα παίξει το ρόλο του θερμοστάτη αφού θα συνδέσω κατευθείαν εκεί πάνω τον συμπιεστή και με βάση τον αισθητήρα θα λειτουργεί ο συμπιεστής , εξάλλου το controller έχει σετ ποιντ !

dalai
23-07-11, 00:49
ναι αλλα αν δεν εχει τη δυναμη να φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια ,οτι θερμοστατη και να βαλεις θα δουλευει συνεχεια.
Μπορει ομως να ειμαι λαθος ,θα το διαπιστωσεις με ενα θερμομετρο

street
23-07-11, 00:58
αυτό πήγα και έκανα τώρα έβαλα ενα θερμόμετρο :biggrin:

street
23-07-11, 01:51
να και οι μετρήσεις του ψυγείου , αυτήν την στιγμή μες το σπίτι έχουμε 31 βαθμούς ! ( ζέστη πολύ ε ? :001_tt2: δεν είμαι φαν του κλιματιστικού είμαι με τον ανεμιστήρα :001_smile: )
μέσα στο ψυγείο στην συντήρηση μετά απο 10 λεπτά παραμονής του θερμομέτρου μου λέει 8 βαθμούς , στην κατάψυξη μετά απο περίπου 20 λεπτά ( ξέχασα να το βγάλω :001_tt2: ) μου λέει -7 βαθμούς , να σημειώσω οτι το θερμόμετρο στην συντήρηση το έβαλα κάτω κάτω και στην κατάψυξη στο μεσαίο ραφακι που δεν έχει πάγο , γενικός δεν ακουμπούσε σε πάγο , αυτά , θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει απο ψυκτικά κατά πόσο καλές είναι αυτές οι θερμοκρασίες η τι πρέπει να κάνω για να πάρω καλύτερες μετρήσεις

αθικτον
23-07-11, 02:36
να και οι μετρήσεις του ψυγείου , αυτήν την στιγμή μες το σπίτι έχουμε 31 βαθμούς ! ( ζέστη πολύ ε ? :001_tt2: δεν είμαι φαν του κλιματιστικού είμαι με τον ανεμιστήρα :001_smile: )
μέσα στο ψυγείο στην συντήρηση μετά απο 10 λεπτά παραμονής του θερμομέτρου μου λέει 8 βαθμούς , στην κατάψυξη μετά απο περίπου 20 λεπτά ( ξέχασα να το βγάλω :001_tt2: ) μου λέει -7 βαθμούς , να σημειώσω οτι το θερμόμετρο στην συντήρηση το έβαλα κάτω κάτω και στην κατάψυξη στο μεσαίο ραφακι που δεν έχει πάγο , γενικός δεν ακουμπούσε σε πάγο , αυτά , θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει απο ψυκτικά κατά πόσο καλές είναι αυτές οι θερμοκρασίες η τι πρέπει να κάνω για να πάρω καλύτερες μετρήσεις

Καλησπερα φιλε Δημητρη. Ο παγος δεν σ'αφηνει να μετρησεις σωστα.Βγαλτο απ'το ρευμα ,καθαρισε τον παγο και μετα κανε μετρησεις.

φιλικα, Γιωργος (αθικτον).

street
23-07-11, 03:41
ευχαριστώ πολύ φίλε Γιώργο , τώρα το βγάζω απ την πρίζα και υπολογίζω σήμερα ( πλέον ) κατά το μεσημεράκι να του έχω βγάλει όλους τους πάγους δεν θα το αφήσω και τελείως ανοιχτό , να έχουμε και ενα κρύο νερό να πιούμε :biggrin: το απογευματακι προς βραδάκι θα έχω νέες μετρήσεις :001_smile:

Nikos Anagnostou
23-07-11, 10:01
το οτι κανει παγο δεν συμαινει οτι κρυωνει σωστα.. μπορει να εχεις τον θερμοστατη στη χαμηλωτερη θερμοκρασια (-15 C ) και επειδη δεν δουλευει σωστα να μην φτανει κατω απο -10. Οποτε και σου παγωνει συνεχεια (ακομη και να εχει no frost προγραμμα δεν μπορει να το τρεξει ποτε ,αφου συνεχεια ειναι στη ψυξη) και δεν σταματαει ποτε. Αυτο το φαινομενο συμβαινει ειτε απο χαλασμενο συμπιεστη (το καταλαβενεις απο το θορυβο) ειτε απο χαμυλη πιεση στο φρεον (θελει συμπληρωμα)
Για να διαπιστωσεις το θεμα της θερμοκρασιας πρεπει να βαλεις ενα θερμομετρο μεσα στο ψυγειο να μετρησεις
συμφωνο μαζι σου αυτο θα εκανα και εγω οποτε κανε αποψυξη και βαλε ενα θερμομετρο περιπου στην μεση του ψυγειου και πες μας τι γραφει και εδω ειμαστε παλλι.