PDA

Επιστροφή στο Forum : Nokia 5320 προβλημα στη φορτιση



Xarry
12-07-11, 13:08
Λοιπον εχω το παραπανω κινητο 3,5 χρονια χωρις καποιο προβλημα αλλα τους τελευταιους μηνες εχω ενα θεμα με την φορτιση του. Το βυσμα του φορτιστη δεν στεκεται στην υποδοχη με αποτελεσμα να μην φορτιζει. Βρηκα μια πατεντα και βαζω κατι βαρυ πανω στο καλωδιο ωστε να μην μετακινειται και σφηνωνω κατα καποιο τροπο το βυσμα στο κινητο. Απ' οτι παρατηρησα μεσα στο βυσμα εχει μαζευτει σκονη και υποψιαζομαι οτι εμποδιζει το βυσμα να παει τερμα μεσα και να κουμπωσει. Εχω δοκικασει να το φυσηξω αλλα χωρις ιδιαιτερο αποτελεσμα. επειδε εχει κανταντησει πολυ κουραστικο τι μπορω να κανω; Να αλλαξω την υποδοχη ισως;

navar
12-07-11, 14:22
δεν φταίει η σκόνη αλλα μάλλον οτι το βύσμα "ξεχείλωσε " πλέον !
δοκίμασε με μία καρφίτσα αν μπορείς να επαναφέρεις προς τα μέσα τις πλαινές επαφές ώστε να είναι και πάλι "σφιχτό"
ειδάλλως η αλλαγή είναι η μόνη λύση !

Xarry
12-07-11, 14:34
Δεν το ειχα σκεφτει αυτο αν και παρατηρω οτι το βυσμα δεν παει τερμα μεσα για αυτο και θεωρησα οτι φταιει η σκονη. Θα το προσπαθησω αν και δεν νομιζω οτι θα πιασει. Το κοστος αλλαγης θα ειναι σιγουρα κανα 20αρι ετσι;

rep
12-07-11, 14:58
σε παρα πολλα νοκια βουλωνει το βυσμα απο σκουπιδια και δεν τερματιζει ο φορτιστης.αν εχεις υπομονη με μια καρφιτσα σιγα σιγα το καθαριζεις αν οχι το αλλαζεις.http://www.pds.com.gr/index.asp?mod=eshop_itemcats&id=53

Xarry
12-07-11, 15:01
Εχω προσπαθησει και με καρφιτσα και με φυσημα αλλα τιποτα.

leosedf
12-07-11, 17:40
Κοίτα μέσα με δυνατό φως για να σιγουρευτείς, αν όχι απλά άλλαξε το.

Χρυσόστομε μου αρέσει αυτό το site που γράφει ότι είναι γνήσια όλα :lool:

Xarry
12-07-11, 19:11
Το ειχα δει με φως και φαινεται οτι εχει σκονη μεσα. Ξαναεκανα μια φιλοτιμη προσπαθεια μεχρι και με τρομπα και βελονα για μπαλες το φυσηξα αρκετα μπορω να πω οτι αν σου σπασουν τα νευρα και κατσεις κανα 5λεπτο στεκεται και χωρις να βαλεις κατι πανω στο καλωδιο αλλα ετσι και ακουμπησω το καλωδιο βγαινει. Αμα παω σε κανα κομπρεσερ και το φυσηξω με πολυ πιεση τι ειναι πιθανοτερο να καθαρισει η να ξεκολλησει ολοκληρο;