PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αναστροφή πόρτας σε ψυγείο Indesit



picdev
11-07-11, 13:04
Αγόρασα πρόσφατα ένα ψυγείο indesit PTAA 3 VX, είδα στις οδηγίες και έλυσα τις 2 πόρτες,
όταν όμως πήγα να βιδώσω τον τελευταίο μεντεσέ απο την άλλη μεριά διαπίστωσα ότι οι βίδες δεν έπιαναν και οτι οι τρύπες ήταν είδη ανοιγμένες!
Εχει κανείς ανάλογη εμπειρία? θα μου πείτε αγόρασε μεγαλύτερες βίδες άλλα επειδή είναι καινούριο το ψυγείο δεν θέλω να κάνω πατέντες..
Πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μία αγενής υπάλληλος με τα χίλια ζόρια μου είπε οτι θα με πάρει τεχνικός, επέμενε οτι η αναστροφή της πόρτας
δεν καλύπτεται απο την εγγύηση:angry: και ότι δεν μπορώ να μιλήσω με το τεχνικό τμήμα! Μα τις έλεγα έχουν πρόβλημα οι τρύπες , τίποτα αυτή:angry:
Δηλαδή να έρθουν σπίτι μου και να μου πούν ότι θα με χρεώσουν 100ε
Πρώτη φορά ακούω αντιπροσωπεία να μην σε αφήνει να μιλήσεις με τεχνικό!

chip
11-07-11, 13:07
μίλα με το συνήγορο του καταναλωτη!

picdev
11-07-11, 13:13
μου είπε οτι θα με πάρει τεχνικός αλλά αμφιβάλω πότε θα με πάρει και αν θα με βρεί στο σπίτι,
το θέμα είναι να μου πει κάποιος που έχει ανάλογη εμπειρία αν είναι φυσιολογικό το συγκεκριμένο πρόβλημα και αν με καλύπτει η εγγύηση

chip
11-07-11, 13:47
σαν καταναλωτής καταλαβαίνω οτι αφού οι προδιαγραφές του προϊόντος μιλάνε για τοποθέτηση της πόρτας στα δεξιά ή αριστερά το προίόν πρέπει να εντάξυ για να γίνεται αυτό. αν δεν γίνεται είναι ελάτωμα και αν δεν θέλουν να το καταλάβουν θα πρέπει να τους το εξηγήσει ο συνήγορος του καταναλωτή.
Πιστεύω βασικό είναι να δεις οτι στις προδιαγραφές αναφέρει οτι είναι για τοποθέτηση της πόρτας στα δεξιά και στα αριστέρα και αφού έχει και οδηγίες σημαίνει οτι απευθύνεται στον τελικό χρήστη. Αν ήταν κάτι εξειδικευμένο που θα έπρεπε να το κάνει εξουσιοδωτημένος τεχνικός για να μην χάσει την εγγύηση το προϊόν θα έπρεπε να το λέει στο service manual (Που δεν το έχει ο τελικος καταναλωτής) και όχι στο manual του καταναλωτή.

picdev
11-07-11, 13:51
Ε αυτό τους είπα και εγώ, αλλά δεν μου έδωσαν ενα τεχνικό να μιλήσω, μπορεί να έρθουν να μου πούν εσύ χάλασες τις τρύπες.. πληρωσε 100ε τωρα που ήρθαμε
ή μπορεί απλά να βάλουν μεγαλύτερες βίδες, αμα είναι να βάλουν μεγαλύτερες βίδες τις βάζω και εγώ

chip
11-07-11, 14:19
Αν έρθουν και βάλουν μεγαλύτερες βίδες και είναι αισθητικά οκ δεν πειράζει αφού δεν είναι δικό σου το φταίξιμο που ήθελε ποιο μεγάλες βίδες. Ας τις έδεινε ο κατασκευαστής σε σακουλάκι...
Και φυσικά θα τους πεις οτι όπως έβαλες τις άλλες βίδες χωρίς να κάνεις ζημιά έκανες και σ αυτή, και οτι το πρόβλημα προυπήρχε, και αν ήταν τόσο ευαίσθητο το σημείο που χαλάει τόσο εύκολα δεν θα έπρεπε να το έχουν στο manual του καταναλωτή ώστε να το αναλαμβάνει το service, ή θα έπρεπε να βιδώνεται η βίδα σε πλαστικό μέρος για να μην χαλάει.
Ας τ΄αφήσουν τα ψόφια..... γι αυτούς που τα τρώνε....

picdev
11-07-11, 14:41
ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι οι τεχνικοί παίρνουν τηλέφωνο 1-4
για να δούμε...
πιστεύω ότι έχει μπεί επαναχρισιμοποιημένο εξάρτημα απο το εργοστάσιο, γιατί είναι σπασμένο και το πλαστικό κάλυμμα που έχουν κανονικά οι τρύπες.
στη μεριά που είναι τώρα οι πόρτα έχει συνολικά 6 τρύπες, οι 3 χρισιμοποιούνται ενώ στις άλλες 2 υπάρχει αυτό το πλαστικό κάλυμμα,
απο την άλλη μεριά που θέλω να βάλω τη πόρτα ,έχουν και οι 6 τρυπημένο το πλαστικό κάλυμμα

Googlis
11-07-11, 15:09
Φίλος το ψυγείο όταν το παραγγείλεις το ζητάς ή δεξιόπορτο ή αριστερόπορτο.Και εδώ πρέπει να προσέξεις την άλλη φορά για να μην έχεις αυτές τις ιστορίες που έχεις τώρα.Αν καλέσεις το service ανάλογα με την πολιτική της κάθε εταιρίας και το χρονικό διάστημα που έχει περάσει από την μέρα που το αγόρασες την συσκευή είτε στο αλλάζουν δωρεάν είτε το επιβαρύνεσαι εσύ.Μπορεί να μπαίνουν πχ πιο μεγάλες βίδες ή να δίνει κάποιο κιτ μετατροπής. Επίσης τις περισσότερες φορές οι οδηγίες χρήσης είναι για μια σειρά μοντέλων και να γράφουν και 10 δυνατότητες παραπάνω αλλά π.χ. να είναι για το πιο πάνω μοντέλο.
Φιλικά Νίκος

picdev
11-07-11, 16:46
Λοιπόν τελικά με πήρε τεχνικό και να ναι καλά ο άνθρωπος ήταν πολύ συνεργάσιμος,
μου είπε οτι πίσω απο το πλαστικό έχει ένα λαμάκι που πάνω σε αυτό πιάνουν οι βίδες, το βγάζεις και το βάζεις απο την άλλη μεριά,:blink:
οι οδηγίες δεν είδα να λένε κάτι τέτοιο, καλύτερα που πήρα γιατί ούτε μεγαλύτερες βίδες θα έπιαναν

αντωνης147
11-07-11, 18:52
φιλε μου ακου τι σου συνεβει...εκει που βλεπεις τις τρυπες μεσα ειχε μικρα παξιμαδια(ελπιζω να ξρεις τι εννοω)οταν λοιπον εσυ ελυσες τις βιδες τα παξιμαδια επεσαν μεσα στο πλαστικο . ειναι κι αυτοι οι βλακες που δε τα εχουν σταθεροποπιησει καλα . βγαλε παλι τη πορτα και λυσε το πλαστικο του ψυγειου.εκει θα βρεις αυτο που ψαχνεις..