PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με πλυντηριο πιάτων Haier DW9-AFE



wwwkia
10-07-11, 20:04
Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα την βοηθειά σας. Πριν περίπου 3 χρόνια είχα αγοράσει ένα πλυντήριο πιάτων Haier DW9-AFE το είχα στείλει στην επαρχία συσκευασμένο όπως το αγόρασα. Όταν ήρθε η ώρα να το ανοίξω και να το λειτουργήσω δηλαδή φέτος πατώντας το power
κάνει τον θόρυβο ότι παίρνει νερό ένω όλες οι βάνες του νερού είναι ανοιχτές και δεν παίρνει τίποτα και παράλληλα αναβοσβήνουν όλα τα λαμπάκια του πάνελ και κάνει μπιπ 8 φορές και κάνει συνεχώς το ίδιο πράγμα και δεν προχωράει παρακάτω. Σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου απαντήσει. Γιατί εκεί που βρίσκετε ούτε μάστορα μπορώ να βρώ ούτε και να το φέρω στην Αθήνα γιατί δεν έχω μεταφορικό μέσο να το φέρω πίσω. Ευχαριστώ.

wwwkia
30-08-11, 10:53
Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα την βοηθειά σας. Πριν περίπου 3 χρόνια είχα αγοράσει ένα πλυντήριο πιάτων Haier DW9-AFE το είχα στείλει στην επαρχία συσκευασμένο όπως το αγόρασα. Όταν ήρθε η ώρα να το ανοίξω και να το λειτουργήσω δηλαδή φέτος πατώντας το power
κάνει τον θόρυβο ότι παίρνει νερό ένω όλες οι βάνες του νερού είναι ανοιχτές και δεν παίρνει τίποτα και παράλληλα αναβοσβήνουν όλα τα λαμπάκια του πάνελ και κάνει μπιπ 8 φορές και κάνει συνεχώς το ίδιο πράγμα και δεν προχωράει παρακάτω. Σας παρακαλώ αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου απαντήσει. Γιατί εκεί που βρίσκετε ούτε μάστορα μπορώ να βρώ ούτε και να το φέρω στην Αθήνα γιατί δεν έχω μεταφορικό μέσο να το φέρω πίσω. Ευχαριστώ.

Δεν υπάρχει έστω και μια ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει στο πλυντήριο ώστε να μου γράψει κάποιος από εσάς όλους. Βλέπω ότι απαντάτε σχεδόν σε όλες τις ερωτήσεις. Κάποιος να βοηθήσει και εμένα δεν υπάρχει?

chrisrer
30-08-11, 10:58
Δεν υπάρχει έστω και μια ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει στο πλυντήριο ώστε να μου γράψει κάποιος από εσάς όλους. Βλέπω ότι απαντάτε σχεδόν σε όλες τις ερωτήσεις. Κάποιος να βοηθήσει και εμένα δεν υπάρχει? Φιλε μ στειλε μαρκα και μοντελο και περιεγραψε αναλυτικα στο τι κανει να σε βοηιησουμε σε οτι μπορουμε

stafidas
31-08-11, 07:27
Δες τα παρακάτω:
- η πόρτα έχει κλείσει καλά
- η σύνδεση του σωλήνα είναι σωστά (ύψη, καμπύλες...)
- το νερό στην παροχή του πλυντηρρίου θα πρέπει να έχει μια κάποια πίεση
- μήπως έχει τσακίσει κάπου η σωλήνα εισόδου του νερού
- μήπως έχει βουλώσει το φίλτρο

Επίσης, έχει και σύστημα ανίχνευσης πλυμμήρας όπου αν για κάποιο λόγο ανιχνεύσει πρόβλημα ή διαρροή, κόβει την παροχή νερού για να μην πλυμμηρήσει το σπίτι.
Το σύστημα αυτό είναι ένα μικρό κουτάκι στην σωλήνα εισόδου του νερού. Είναι ακριβώς μετα την σύνδεση με την βρύση. Αν αυτό το κουτάκι δεν είναι κάθετο, νομίζω δημιουργεί προβλήματα. Έχε υπόψιν σου από την σωλήνα αυτή περνάνε και ρεύματα...

Αν δεν σε βοηθήσει κάποιο από τα παραπάνω, πάρε ένα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία και εξήγησε τους ότι είναι μακρυά και όχι εύκολα προσβάσιμο, ώστε να σου πούνε τι σημαίνουν τα 8 μπιπ (και τα λαμπάκια που αναβοσβήνουν).

dalai
31-08-11, 11:37
πολλες φορες υπαρχει μια προστατευτικη ταπα στην εισοδο του νερου για να μην μπαινουν σκουπιδια μεχρι την εγκατασταση.Την αφαιρεσες?
Αν ναι δες αν δουλευει η ηλεκτροβανα Παρε το σωληνα και φυσα με το στομα οταν ξεκινα το προγραμμα.Αν ειναι συνεχως κλειστη πρεπει να δεις αν εχει χαλασει ή απλα δεν δινει εντολη ο εγκεφαλος . Για να διαπιστωσεις και αυτο ειτε θα δωσεις εντολη στην ηλεκτροβανα με καλωδια, ειτε θα μετρας συνεχως με το πολυμετρο τα ακρα της περιμενοντας να δεις αν δινει ο εγκεφαλος εντολη.
Κανε αυτα και θα διαπιστωσεις αν ειναι χαλασμενη η ηλεκτροβανα ή πας για αλλαγη/επισκευη εγκεφαλου.

wwwkia
31-08-11, 19:31
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα προσπαθήσω να κάνω όλα αυτα που μου αναλύσατε και θα ξαναγράψω τι κατάφερα. Ευχαριστώ και πάλι.