PDA

Επιστροφή στο Forum : siemens ksv3200



leeperik
08-06-11, 14:00
καλημέρα,έχω αυτο το ψυγείο (ks32v320) την παρασκευη το βράαδυ παρατήρησα οτι η συντηρηση είχε πιο ανεβασμενη θερμοκρασία απο οτι αλλεσ φορες (ενα μοθκαλι νερο ηταν πιο δροσερο απο αυτο της βρυσης και οχι παγωμένο),το σαββατο μεχρι το απογευμα δεν άλλαξε,υπεθεσα οτι θα βουλωσε η τρυπα που κανει αποψυξη,ετσι λοιπον την καθάρησα(ολο και κατι ειχε)και το αφησα να δω πως θα παει.Την κυριακη του...εβαλα θερμομετρο γιατι μου φανηκε οτι ειχε αυξησει θερμοκρασια αντι να πεσει.Στο πανω ραφι ειχε 15 και στο κατω 18 περιπου.
Το βεντιλατερ που υπαρχει στο πανω μερος της συντηρησης λειτουργει κανονικα,σταματαει και ξεκιναει ανα διαστηματα(οπως παλιοτερα).Το εβγαλα απο την μπριζα την δευτέρα το πρωι γιατι δεν ειδα βελτιωση και το αφησα μεχρι την τριτη το μεσημερι περιπου.Σήμερα το θερμόμετρο δειχνει 15 στο κατω ραφι και 9 με 10 στο πάνω.Τι μπορει να φταιει;
Ασπιρινες και ντεπον δεν κανανε τιποτα.Η καταψυξη δεν εχει προβλημα λειτουργει κανονικα.Η σχαρα που εχει πισω ειναι ελαφρως πιο ζεστή στο κατω μερος και νορμαλ στο υπολοιπο.Να φταει ο θερμοστατης;

ts0gl1s
08-06-11, 18:32
1η εκδοχή είναι άμα το έχεις κολλημένο στον τοίχο και δεν μπορεί να ανασάνει το κοντεσερ όποτε δεν επιτυγχάνετε η συμπύκνωση του φρεον μπορεί επίσης να έχει γεμίσει σκόνες στο κοντεσερ δλδ στην πλάτη του ψυγείου το πλέγμα που έχει άμα δεν έχει πίσω από το ψυγείο πλέγμα έχει κάτω στην μηχανή ένα μικρό με ανεμιστήρα όποτε καθάρισε τις σκόνες
2η εκδοχή έχεις διαρροή φρεον

leeperik
08-06-11, 23:41
Απο τον τοιχο εχει αποσταση περιπου 10εκ,σκονες πολλες η σχαρα στην πλατη δεν ειχε αλλα το καθαρισα κιολας.Αν ειχα διαρροη φρεον το προβλημα δεν θα ηταν και στην καταψηξη;η καταψυξη μου δουλευει παρα πολυ καλα.Αυτο που με προβληματιζει,αν και δεν ετυχε να το παρατηρησω οταν δυλευε σωστα,ειναι οτι το πλεγμα πισω στο ψυγειο μονο το κατω μερος του ειναι λιγο ζεστο,δηλαδη ακουμπας το χερι σου ανετα πανω του ενω προς τα πανω ειναι κρυο,λογικα δεν επρεπε να ειναι καυτο;γιατι θυμαμαι πιο μικρος σε ενα αλλο πιτσος που ειχαμε,ειχα ακουμπησει κατα λαθος και μου εκανε φουσκαλα.

Επισης μηπως ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε πλακετες για ενα αλλο bosch που εχω;αν δεν φτιαχτει αυτο να φτιαξουμε το αλλο γιατι δεν παιζουν φραγκα για καινουριο.και εκεινο με παρομοιο προβλημα ηταν μονο που δεν κρυωνε καθολου(στο siemens η συντηρηση εχει σταθερα 15c),και τοτε ο τεχνικος που χε ερθει ζηταγε 150€ για την πλακετα

taxideytis
08-06-11, 23:49
το έχω πάθει και εγώ. Κάτι βουλώνει αλλά δεν ξέρω τί. Βγάλτο απο την μπρίζα γαι 24+ ωρες, και το ξαναβλέπεις. Υποθέτω είναι απο αυτά τα καινούργια ...

leeperik
09-06-11, 00:31
συνηθως βουλωνει ενα σωληνακι που βγαζει εξω τα υγρα και εξατμιζονται,το ξεβουλωσα και το εβγαλα απο την πριζα αλλα η διαφορα ειναι πολυ μικρη,απο 20βαθμους μου ριχνει στους 15.

leeperik
09-06-11, 14:38
κανενα σχηματικο που μπορουμε να βρουμε;στο google και yahoo δεν μου εβγαλε κατι γι αυτο το μοντελο,ξερει κανεις;

leeperik
19-06-11, 15:50
Που μπορω να βρω πληροφοριες για τον συμπιεστη,το ρελε του συμπιεστη(πια η χρηση αυτου;) και γενικα οτι αφορα τα μηχανικα (πιο πολυ) μερη ενος ψυγειου;εψαξα στο γουγλη και το γιαχου αλλα πολυ περιορισμενα θεματα βληκα,βασικα ψαχνω κατι σαν βιβλιογραφια που να εξηγει αναλυτικα τι και πως λειτουργουν τα μερη ενος ψυγειου,επισης ξερει κανεις ο συμπιεστης τι εχει;αεριο ή υγρο;οταν ενα ψυγειο ειναι εκτοσ λειτουργειας εννοω.δηλαδη αν κοψω τα σωληνακια θα βγει ααεριο απο αυτα;η ειναι υγρο το φρεον μεσα και μετα την συμπιεση αεριοποιειται;