PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα φώτα σας μαστόρια...ZANUSSI ZK20/10f



kavala26
24-05-11, 20:39
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα

Το εν λόγω ψυγείο με έχει προβληματίσει αρκετά
Θα πάρω το θέμα από την αρχή και γρήγορα για να καταλάβετε
Το ψυγείο είναι no frost και έχει ένα συμπιεστή. πριν 2 εβδομάδες είδα ότι το τελευταίο συρτάρι της κατάψυξης δεν ανοίγει λόγω πάγου στο πίσω κάτω μέρος.
Λέω πως μετά από 4 χρόνια χρειάζεται μια απόψυξη… ξαφνικά βλέπω πως έχει πέσει η απόδοση και του καταψύκτη και της συντήρησης. Κάνω μια απόψυξη 30 ώρες και παρατηρώ πως ο πάγος έχει δημιουργηθεί από ένα σωληνάκι στο πάνω αριστερό μέρος της κατάψυξης που πιθανόν στράγγιζε συνέχεια… αφού γίνεται απόψυξη βάζω μπρος μέσα σε 1 μέρα όλα κομπλέ.. ξαφνικά μετά από τρεις μέρες βλέπω πάλι λίγο πάγο στη κατάψυξη και αρχίζει να πέφτει η απόδοση της συντήρησης.. οι έλεγχοι που έγιναν είναι οι εξής : ελέγχθηκαν τα λάστιχα ψύξης, συντήρησης οκ.
Έλεγχος για σκόνη και χνούδια στη πίσω σχάρα οκ.
Το ψυγείο όταν δουλεύει η έξοδος του συμπιεστή ζεστή και η επιστροφή χλιαρή προς κρύα.. παρακαλώ θα ήθελα μια γνώμη δικιά σας τι άλλο να κάνω έλεγχο! Θα εκτιμούσα ένα service manual αν το έχει κανένας .Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά ήθελα να δώσω τις ακριβές συνθήκες βλάβης! Ευχαριστώ

Googlis
25-05-11, 00:05
Τι είναι τα service manual γκοφρέτες ή καραμέλες?:head:Αν θέλετε service manual να γίνεται επαγγελματίες και εξουσιοδοτημένοι τεχνικοί των εταιριών για να τα έχετε για προσωπική σας χρήση και να δω πόσοι θα τα μοιράζετε από εδώ και από εκεί και σε πόσα δικαστήρια θα πάτε για πνευματικά δικαιώματα.

Panoss
25-05-11, 09:15
Σιγά ρε Γκούγκλη, θα μας κάνεις και ντα! Πρόσεξε θα σου φάμε το ψωμί.

takisegio
25-05-11, 09:54
Τι είναι τα service manual γκοφρέτες ή καραμέλες?:head:Αν θέλετε service manual να γίνεται επαγγελματίες και εξουσιοδοτημένοι τεχνικοί των εταιριών για να τα έχετε για προσωπική σας χρήση και να δω πόσοι θα τα μοιράζετε από εδώ και από εκεί και σε πόσα δικαστήρια θα πάτε για πνευματικά δικαιώματα.

ωπα ρε μαγκα .κουβεντα κανουμε αν θελεις βοηθας:mad::mad:!!!!!!!!!!!!!!!!
φαντασου να ζηταγε ενα θερμοστατη να του δωσεισ.....στο εκτελεστικο αποσπασμα θα τον εστελνες

takisegio
25-05-11, 09:57
φιλε οσο για το προβλημα ελεγξε τις αντιστασεις αποψυξης και καθαρισε το πιατελο συλλογης των υγρων αποψυξης-μπορει να ειναι βουλωμενο

JIM_6146B
25-05-11, 10:17
Απο όσο μπορώ να ξέρω
α) όταν μέσα σε 3 ημέρες πιάνει πάγο ενώ παλιά δεν έπιανε μάλλον τα λάστιχα σου δεν πατάνε καλά γιατί ο πάγος δηλώνει χαμηλή θερμοκρασία και η δημιουργία του πάγου γίνεται εύκολα αν χάνουν τα λάστιχα . Αν αφήσεις ανοιχτή την πόρτα του ψυγείου θα δείς άμεσα την δημιουργία του πάγου
β) Βάλε ενα θερμόμετρο ψυγείου κάνει 5Ευρώ στην κατάψυξη και στην συντήρηση αν έχεις ένα μοτερ να δείς τι βαθμούς πιάνει και μετά βλέπεις ...... αφού θα μιλήσεις τηλεφωνικά με την αντιπροσωπεία ...

Googlis
25-05-11, 10:44
Κατ αρχήν δεν είμαι επαγγελματίας ψυκτικός και δεν θα μου φάτε το ψωμί.Όπως καταλαβαίνεις δεν έχω να δώσω θερμοστάτη και ότι άλλο θες.Ίσως να μίλησα απότομα, αλλά να ξέρουμε και τι λέμε. Αν με το παραμικρό που μας συμβαίνει ζητάμε να πάρουμε τηλέφωνο αυτοπροσώπως στον κατασκευαστή της συσκευής οκ δεν ξέρω τι να πώ. Πρώτα θα κάνουμε ότι πραγματικά μπορούμε και όλους τους ελέγχους μετρήσεις κτλ και μετά αφού δεν υπάρχει καμία λύση θα ζητήσουμε περαιτέρω βοήθεια.

Υ.Γ. Με την παρουσία μου εδώ ασπάζομαι και επικροτώ την όλη δουλειά που γίνετε εδώ, και δεν θα σας κάνω ντα ούτε είμαι μάγκας.Και αν είδες takisegio όταν είχες πρόβλημα με την κουζίνα ήμουν ο πρώτος που σου απάντησε.

Panoss
25-05-11, 11:02
Άστο γκούγκλη, δεν μπαλώνεται, κι ούτε καν προσπάθησες να το διορθώσειιιςς. Ούτε καν συγνώμη δεν ζήτησες για όσα είπες. Αντιθέτως το συνεχίζεις:

να ξέρουμε και τι λέμε. Αν με το παραμικρό που μας συμβαίνει ζητάμε
Με το παραμικρό που μας συμβαίνει θα ζητάμε ότι θέλουμε. Ή μήπως πρέπει να πάρουμε την άδειά σου;
Άστο σε λέωωω...

Googlis
25-05-11, 11:04
Οκ έχεις δίκιο.

Nikos Anagnostou
26-05-11, 12:55
θα συμφωνησω με το φιλο takisegio δες που κουμπωνουν η καθεμια αντισταση ξεχωρστα βγαλτην μια μια μετρα της ωμικα να δεις εαν κλεινουν κυκλωμα και επισης οταν ανοιξεις την καταψυξη και βγαλεις τα καπακια που ειναι ο ανεμιστηρας απο την πισω πλευρα θα δεις το στοιχειο που ειναι επανω οι αντιστασεις,ειναι τυπου λευκου συρματος,και η γενικη αντισταση αποψυξης ειναι σαν λεπτο σιδερο που ειναι επανω στο στοιχειο,καθως και κατω απο το στοιχειο,σηκωσετο και δες το.Επισης επανω στο στοιχειο εχει κατι βαρελακια που αυτα ειναι διακοπτες και τα εχει .Το ενα ειναι για τον ανεμιστηρα οταν παγωσει το στοιχειο καλλα περνει μπροστα ο ανεμιστηρας και δινει και για την συντηρηση ,και το αλλο για για να κοβει την αντισταση μην καει ολο το ψυγειο δες και αυτα τα δυο ,αλλα πρεπει με καποιο τροπο να τα ψυξεις για να κλεισει κυκλωμα γιατι αλλιως δεν θα δουλευει.

kavala26
26-05-11, 20:43
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας
Θα προβώ στους ελέγχους που μου είπατε και επανέρχομαι….
Μετά από 5 μέρες το ψυγείο δεν έχει χαλάσει τα τρόφιμα αλλά δεν είναι και παγωμένο παρολου που το έχω και συντήρηση και ψύξη μια σκάλα πριν το φουλ!!!
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια…..

kavala26
07-06-11, 19:53
Καλησπέρα
Το πρόβλημα μετά από 2 εβδομάδες επάνελθε
Έλυσα το ψυγείο και παρατήρησα το εξής
Ψύξη καλή
Συντήρηση σχεδόν μηδέν
Θερμοστάτης καλός
Αντιστάσεις στη κατάψυξη καλές
Όμως το στοιχειό στην κατάψυξη γεμάτο πάγο
Λες και δε παίρνουν μπρος οι αντιστάσεις
Υπάρχει κάποιος αισθητήρας που όταν πιάσει πάγο δίνει εντολή??
Έψαξα και δε βρήκα τίποτε
Μήπως παίρνει εντολή από τον εγκέφαλο συγκεκριμένες ώρες???
Γνωρίζει κανένας???
ευχαριστώ

kavala26
07-06-11, 20:34
Τελικά βρήκα τον αισθητήρα ψύξης
Είναι ένα άσπρο βαρελάκι
Πως μπορούμε να το εκλέξουμε αυτό??

Nikos Anagnostou
24-06-11, 19:42
εαν το στοιχειο εχει παγο σε ενα μονο σημειο τοτε το προβλημα σου ειναι η ελλειψη απο φρεον,
το βαρελακι που γραφεις τωρα ειναι ενα διμεταλικος διακοπτης που οταν πεσει η θερμοκρασια λιγο κατω απο το μηδεν περνει μπροστα ο ανεμιστηρας που εχει στην καταψηξη για να δωση τον παγωμενο αερα και στην συντηρηση,αυτο ισως εχει δυο ανεμιστηρες και ενα στην συντηρηση δεν το θυμαμαι καλλα αυτο.
τωρα εαν το βαρελακι εχει τεσσερα καλλωδια ειναι για να κοβει τις αντιστασεις πριν κανει το ψυγειο φουρνο.
αυτο που θα κανει εν ολιγης ειναι να δεις εαν το στοιχειο ειναι ολο παγωμενο η καποιο σημειο μονο πιανει παγο.,και για να δεις εαν κλεινει κυκλωμα το βαρελακι θα πρπει να το ψυξεις πολλυ και με ενα πολλυμετρο να δεις εαν κλεινει κυκλωμα εαν το κανει αυτο δεν εχει προβλημα.επισης πολλα εχουν και χρονοδιακοπτες που ειναι στην πισω πλευρα του ψυγειου και μερικες φορες καιγονται καποιοε επαφες ελενξετο και αυτο.

kavala26
07-07-11, 20:11
Και η ιστορία συνεχίζεται….

Τελικά έκανα όλους τους ελέγχους και είναι όλα οκ…. Το πρόβλημα τελικά ήταν τόσο γελοίο που ντρέπομαι και να το πω…. Βουλωμένο σωληνάκι που βγάζει τα νερά η ψύξη…. Έλεος θα μου πείτε μερικοί….. Τεσπα πλέον το ψυγείο δε πιάνει πάγο. Τις πρώτες μέρες δούλευε κανονικά αν και τα επίπεδα της θερμοκρασίας ήταν χαμηλά παρόλο που οι διακόπτες ήταν σχεδόν στο φουλ! Μονο όταν έβαζα λειτουργία super κρύωνε καλά!!! Μετά από 2 εβδομάδες ξαφνικά το ψυγείο παγώνει τα πάντα !!κατεβάζω θερμοκρασία και η συντήρηση είναι οκ!η ψύξη φουλ! εχθές το βράδυ ακούω alarm! Βλέπω σφυρίζει το alarm χαμηλής θερμοκρασίας ενώ το ψυγείο είναι παγωμένο και δουλεύει ασταμάτητα……καμιά ιδέα????

frozen843
07-07-11, 21:30
Σε ψυγείο ίδιας μάρκας (δεν είμαι σίγουρος για το μοντέλο) που έχω στο εξοχικό παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα. Μετά από 4 μήνες που είχαμε να πάμε αντιλαμβάνεσαι την βρόμα. Για να λυθεί το θέμα έλυσα σταδιακά όλα τα πάνελ τις κατάψυξης γιατί είχε φτάσει ο πάγος μέχρι μέσα. (Μετά από 6ωρη απόψυξη φαντάσου ότι χρειαζόμουν ζεστό νερό για να για να μπορώ να προχωρήσω το λύσιμο). Αυτό που παρατήρησα ψάχνοντας είναι ότι αν έμενε για λίγη ώρα η κατάψυξη ανοιχτή βούλωναν αμέσως με πάγο οι 2 οπές στο πίσω πάνελ για το no frost και έπιανε πάγο στα στοιχεία με αποτέλεσμα να δουλεύει το μοτέρ ασταμάτητα αλλά η ψύξη στην κατάψυξη να πέφτει σταδιακά. Θα σου πρότεινα να κάνεις μια απόψυξη όπως την ανέφερα παραπάνω( με πολύ προσοχή μην κόψεις κάποιο σωληνάκι) και αν είσαι 100% βέβαιος ότι η πόρτα δεν έμεινε ανοιχτή για ώρα να τσεκάρεις την εφαρμογή του λάστιχου στην πόρτα.
Να διευκρινήσω ότι δεν έχω γνώσεις από ψυγεία (οικιακά τουλάχιστον) και μπορεί να λέω μπαρούφες άλλα με αυτό τον τρόπο και πολύ προσοχή να μην μένει η πόρτα της κατάψυξης ανοιχτή δεν ξανασυνάντησα το ίδιο πρόβλημα.

frozen843
07-07-11, 21:34
Και να προσθέσω πως δεν πρέπει να σε ξεγελάει αν δεν βλέπεις πάγο μπροστά γιατί από τα πάνελ. Μπορεί να φαίνεται οκ μπροστά και πίσω να γίνεται το έλα να δείς

kavala26
28-08-11, 11:16
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε
Στο στοιχείο έχει 2 αισθητήρες ntc έναν μπροστά και έναν πίσω
Ο ένας ήταν μονίμως βραχυκυκλωμενος
Αλλαγή 65€ και είναι πλέον οκ
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας..