PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το ψυγείο



nik3
13-04-11, 22:51
Καλησπέρα
Έχω ένα ψυγειοκαταψύκτη PITSOS περίπου 12 χρόνια.
Εδώ και 10 μέρες μου παρουσιάζει το εξης πρόβλημα. Στα καλά καθούμενα αρχίζει να ανεβαίνει η θερμοκρασία στην κατάψυξη από τους -18 στους -11 και να κτυπά ο προειδοποιητικός ήχος. Πατάω το alarm και σταματάει. Χωρίς να κάνω τίποτε άλλο η θερμοκρασία αρχίζει να πέφτει πάλι από τους -11 στους -18. Μετά από μερικές ώρες γίνεται πάλι το ίδιο.
Φώναξα μάστορα και "εντόπισε" το πρόβλημα στην πόρτα του ψυγείου (όχι της κατάψυξης). Αφού την επισκεύασε ( είπε ότι έγερνε λίγο και αυτό προκαλούσε το πρόβλημα). Αυτό έγινε το πρωί αλλά πάλι το απόγευμα είχαμε τα ίδια.
Τι μπορεί να φταίει;
Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω ότι δεν φταίει καμία πόρτα αλλά κάτι άλλο πιθανόν θερμοστάτης!!!!
Ευχαριστώ!

stefanoszis
13-04-11, 23:09
αν το ψυγειο ειναι no frost πολες φορες κρεμαει η πορτα της συντηρησης με αποτελεσμα να μη πατιετε το μπουτον για το φως οταν κλεινει η πορτα και να μη δουλευει το ανεμιστηρακι στη καταψυξη. αν δεν εγινε τιποτα με τη πορτα τοτε πολυ πιθανο να εχει προλημα η πλακετα που βρισκετε στο πισω μερος του ψυγειου αριστερα απο το συμπιεστη.

nik3
13-04-11, 23:27
Στέφανε είναι no frost . Όταν κλείνει η πόρτα πατιέται το μπουτόν και σβήνει το φως. Τώρα για το ανεμιστηράκι που λες δεν ξέρω αν γίνεται αυτόματα η ενεργοποίηση του με το σβήσιμο της λάμπας και αν μπορω να το τσεκάρω ο ίδιος. Αν αλλάξω το άνοιγμα της πόρτας θα κάνω τίποτα;

manolis ts
14-04-11, 00:44
και εμενα μου ετυχε ιδια περιπτωση και ειχε προβλημα η πλακετα μια αντισταση δεν ηταν καλα κολημενη

stefanoszis
14-04-11, 09:26
αφου σβηνει το φως ειναι οκ και ο ανεμιστηρας. δες τη πλακετα ειναι σε ενα τετραγωνο πλαστικο διπλα στη μηχανη.

nik3
18-04-11, 23:40
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα λύθηκε!!!!
Το Σάββατο έβγαλα την πλακέτα με σκοπό να την πάω σε έναν φίλο να τη δει. Δυστυχώς ήταν εκτός εργαστηρίου κι έτσι την έβαλα ξανά στη θέση της. Μέχρι σήμερα το ψυγείο δουλεύει κανονικά, οι θερμοκρασίες σταθερές κι όλα καλά. Αν μπορεί κάποιος να υποθέσει τι έγινε ή αν θα ξαναγίνει εδώ είμαστε.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του site γιατί είναι η δεύτερη φορά που βρίσκω λύση σε κάποιο πρόβλημα μου. Να είστε όλοι καλά, να βοηθάτε τον κόσμο και Καλό Πάσχα.

Googlis
18-04-11, 23:44
Τα παιδιά εδώ είναι αλήθεια ό,τι μα ό,τι μπορούνε κάνουνε με το παραπάνω κιόλας:biggrin:Ν α συνεισφέρεις όμως και εσύ εάν και όπως μπορείς σε αυτό το site

Panoss
19-04-11, 16:19
Υποθέτω η πλακέτα συνδέεται μέσω καλωδιοταινίας με το ψυγείο.
Ίσως κάποιο καλώδιό της δεν έκανε καλή επαφή, και με το βγάλσιμο - βάλσιμο τώρα κάνει.
Ίσως βέβαια κάτι άλλο.