PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το ψυγείο!



rena_
10-04-11, 02:03
Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω δύο μήνες τώρα το εξής πρόβλημα. Το ψυγείο κάνει ασταμάτητα θόρυβο, ο οποίος από ό,τι καταλαβαίνω προέρχεται από το πίσω μέρος του ψυγείου, χαμηλά. Επιπλέον, μαζεύει "χιόνι" η πλάτη, στο πάνω μέρος έως τη μέση (γύρω από τη περιοχή δηλαδή που μπαίνει το σωληνάκι). Έλλειπα περίπου ένα μήνα από το σπίτι και ανοίγοντας το, είδα ότι το χιόνι αυτό έγινε πάγος. Η κατάψυξη λειτουργεί κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Ο διακόπτης φτάνει ως το 5 και το έχω κατεβάσει στο 1 αλλά και πάλι τα προβλήματα επιμένουν. Το ψυγείο είναι σχετικά καινούριο, 4 χρόνια περίπου και μάρκας Elektrolux. Μοντέλο δεν γνωρίζω γιατί το σπίτι το νοικιάζω και το ψυγείο υπήρχε μέσα.
Μπορώ να κάνω κάτι εγώ πριν καλέσω ειδικό; Σκέφτηκα να γράψω εδώ γιατί είδα οτι υπάρχουν άτομα που βοήθησαν σε ανάλογα προβλήματα.

Ευχαριστώ

TESLA POWER
10-04-11, 17:45
Κατά πάσα πιθανότητα χάλασε ο θερμοστάτης που κατατοπίζετε στον διακόπτη 1…5 από κάτω του η λειτουργία του θερμοστάτη.

Μόλις φτάσει την κατάλαλοι θερμοκρασία διακόπτη την λειτουργία του μοτέρ εάν χάλασε τότε το μοτέρ λειτουργεί συνεχεία

ερώτηση του έκανες απόψικση?

TESLA POWER
10-04-11, 17:46
Κατά πάσα πιθανότητα χάλασε ο θερμοστάτης που κατατοπίζετε στον διακόπτη 1…5 από κάτω του η λειτουργία του θερμοστάτη.

Μόλις φτάσει την κατάλαλη θερμοκρασία διακόπτη την λειτουργία του μοτέρ εάν χάλασε τότε το μοτέρ λειτουργεί συνεχεία

ερώτηση του έκανες απόψικση

rena_
10-04-11, 21:31
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. Λοιπόν, απόψυξη έκανα λίγο πριν εμφανιστεί το πρόβλημα και συγκεκριμένα 2-3 μέρες πρίν αρχίσουν όλα αυτά. Είχα αφήσει τη πόρτα της κατάψυξης καταλάθος ανοιχτή και έπιασε πάγο. Απλά επειδή δεν γίνεται αυτόματα η απόψυξη, και επειδή είχα πράγματα στη κατάψυξη, αφαίρεσα με τη βοήθεια ζεστού νερού τον παγο κτλ.
Σκέφτηκα να βάλω τον θερμοστάτη στο 0, να το κλείσω δλδ τελείως ωστε αν έχει πάγο το ψυγείο σε σημεία που δεν φαίνονται, να λιώσει. Αν το κάνω αυτό επηρρεάζεται και η κατάψυξη μου;

dovegroup
10-04-11, 22:22
Οντως μπορεί να είναι ο θερμοστάτης τελειωμένος...

j kalai
10-04-11, 23:04
Ο θορυβος που λες μπορει να ειναι χαλασμενο το μοτερ και σου πιανει παγο αλλα ακομα μπορει να εχει χασει υγρα ή να ειναι χαλασμενος ο θερμοστατης.
Εμενα παντος με ανησυχει ο θορυβος που λες και επειδη το αναφερεις πιστευω οτι ειναι το μοτερ.

Ασε το ψυγειο με το προβλημα που εχει και φωναξε εναν τεχνικο να το δει ετσι οπως ειναι.

rena_
10-04-11, 23:32
Ασε το ψυγειο με το προβλημα που εχει και φωναξε εναν τεχνικο να το δει ετσι οπως ειναι.

Από μόνη κάτι δηλαδή δεν μπορώ ε;; Ειπα μήπως μπορέσω και τον αποφύγω..

j kalai
10-04-11, 23:38
Αν σου δουλευει συνεχεια και ψυξη στην συντηρηση δεν εχεις καλη, θα χρεαστει οπωσδηποτε να φωναξεις τεχνικο.

rena_
10-04-11, 23:39
Αν σου δουλευει συνεχεια και ψυξη στην συντηρηση δεν εχεις καλη, θα χρεαστει οπωσδηποτε να φωναξεις τεχνικο.

Οτι δουλεύει συνέχεια ισχύει. Η ψύξη πάντως στη συντήρηση είναι μια χαρά. Καμία διαφορά με πριν

Tolis-Sx
11-04-11, 01:46
κοβει ο θερμοστατης καποια στιγμη της ημερας?σταματα καποια στιγμη το μοτερ?αν οχι ο θερμοστατης παει για αλλαγη.
σημειωση...αν ενα κυκλωμα χασει υγρα δεν δουλευει....ειναι απλο..εχει και πιεσοστατη ,ειναι ελευθερο ψυγειο η εντοιχιζομενο.....αν ειναι το δευτερο,δες αν εχει καλη απαγωγη ζεστης το κυκλωμα....για να μην σου καψει την μηχανη η το θερμικο....

rena_
11-04-11, 02:04
Από όσο ακούω, ο θόρυβος είναι συνεχόμενος..Το ψυγείο είναι ελεύθερο. Κάποιες στιγμές όταν το μετακινώ κόβει ο θόρυβος αλλά για παρα πολύ λίγο..

αθικτον
11-04-11, 03:04
Γεια σου ρενα τυχαινει να ειμαι και ψυκτικος.
1)Για το θορυβο: στριψε ολοκληρο το ψυγειο για να
φτασεις την εξωτερικη πισω πλευρα οπου κατω ειναι το μοτερ.
Σ'αυτο καταληγουν μεταλικα σωληνακια ,καποιο συνηθως κανει ταλαντωση σε καποια περιοχη στο μηκος του. Λυγησε ελαφρα (1-2 χιλιοστα) και προσεκτικα οπου
παρατηρησεις οτι "τρεμει"(προσοχη καποια καινε
ακουμπα με δοκιμη) . Μετα απο ενα δυο λυγισματα
στα χαλκινα σωληνακια ο θορυβος θα σταματισει.
ισως και καποιο παξιμαδι στη βαση θελει σφηξιμο.

2)Για το χιονι: Μειωμενη ποσοτητα "φρεον" (εν συντομια και εν παρερμηνια,το ψυκτικο υγρο) εκει
χρειαζεται τεχνικος. (Εκτος και αν διαθετεις ειδικο "βανακι" διατρησης να το εισαγεις στην "αναρροφηση" ,λαστιχενια σωληνα με βιδωτα ακροφυσια για να το συνδεσεις σε φιαλη συνηθως "R134"και "μανομετρο"για να μετρησεις
απο 3-8.....) οπως βλεπεις γινεται πολυπλοκο οποτε
χρειαζεται τεχνιτης.Μπορει ομως το χιονι να οφειλε-
ται σε ελειψη στεγανοτητας στα λαστιχα της πορτας
ή τα αλλαζουμε (παλι τεχνιτης) ή πιεζουμε περιμετρικα την πορτα για να κλεινει καλα καθε φορα που το κλεινουμε.

Φιλικα Γιωργος αθικτον.

rena_
11-04-11, 04:01
Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση!
Στο Νούμερο 2 που έγραψες..ούτε που κατάλαβα τί είναι όλα αυτά..Για την ακρίβεια αυτές τις λέξεις μαζεμένες δεν τις έχω ξανασυναντήσει σε πρόταση πόσο μάλλον να αντιληφθώ και τί θα μπορούσα να κάνω!!!:lool: Παρόλα αυτά κλείνοντας τη πόρτα του ψυγείου, πίεσα τα λάστιχα της πόρτας καλά..
Όσο για το 1, έστριψα το ψυγείο και όντως καταλλήγουν σε ένα "δοχείο-μοτέρ" 2 σωληνάκια μεταλλίκα, από δεξια και αριστερά αντίστοιχα. Από εκεί κάτω μάλιστα προέρχεται και ο θόρυβος. Και τα δύο "τρέμανε", όχι εμφανώς αλλά ακουμπώντας το, το καταλάβαινα. Το ένα μάλιστα περισσότερο. Δεν μπόρεσα να τα στρίψω διότι δεν γινόταν εύκολα και φοβήθηκα να βάλω πίεση. Αυτό που με ανησύχησε είναι ότι το μαύρο δοχείο-μοτερ (δεν ξέρω τι είναι) που καταλλήγανε τα σωληνάκια έκαιγε πολύ. Έίμαι άσχετη από όλα αυτά αλλά η θερμοκρασία αυτή δεν μου φαίνεται φυσιολογική.
Δε ξέρω τί μπορώ να κάνω από μόνη (σου έστειλα και ένα pm)

Νομίζω ότι ο τεχνικός είναι η μόνη λύση..και πάμε στη βασική ερώτηση: Ηλεκτρονικό να καλέσω; ψυκτικό; τι;
Δεν έχει τύχει να αντιμετωπίσω πρόβλημα σχετικό και δεν έχω ιδέα, πόσο μάλλον ατην Αθήνα που μένω λίγο καιρό.
Αν κάποιος ξέρει κάποιον ας μου στείλει ένα Pm!

Ευχαριστώ πολύ

αθικτον
11-04-11, 04:47
Το "pm" το ειδα μονο σαν ειδοποιηση δεν το ανοιξα
γιατι φοβηθηκα οτι ειναι ιος ,υπαρχουν αυτοματα προγραμματα που αντιγραφουν μερη απο κειμενο
για να φανει οικειο σε καποιον για να τον ξεγελασει.
Τωρα που ειδα τη "φορμα" που χρησιμοποιει
θα τα ανοιγω (δεν ειχα λαβει αλλη φορα ετσι απο αυτο το "forum").
Το οτι καιει το μοτερ δεν πειραζει ειναι φυσιολογικο.
Τα σωληνακια μπορεις να τα δεσεις μεταξυ τους
ή παρεμβαλωντας κομματι μη ευφλεκτου στερεου
υλικου ,το δεσιμο να γινει παλι με μη ευφλεκτο κορδονι ή καλωδιο με χοντρη μονωση (αν βαλουμε πχ χοντρο συρμα 2 mm απο χρωματοπωλειο που ειναι χωρις μαλακο υποστρωμα επαφης, απο τους κραδασμους μπορει να τρυπησει το σωληνακι
που δεσαμε).
Στειλε "pm"να δω τι καταφερες ,τωρα που ειδα πως
ειδοποιει θα τα ανοιγω.
ο τεχνιτης να ειναι ψυκτικος.

Φιλικα Γιωργος αθικτον.

aris285
11-04-11, 09:17
Μηπως το ψυγειο εχει κουμπακι για συνεχη λειτουργεια και εσυ το εχεις πατημενο?

rena_
11-04-11, 15:13
Καλημέρα,

Αρη κουμπάκι δεν βλέπω στο ψυγείο..
Γιώργο δεν πάιρνω ρίσκο να το κάνω αυτό..ειλικρινα! Σκέφτομαι να μη δημιουργήσω και άλλο πρόβλημα και μετά η ζημιλα είναι ανεπανόρθωτη...Ειδικός καλύτερα, περιμένω τηλ.από την ιδιοκτήτρια και βλέπουμε..
Ευχαριστώ πολύ πάντως