PDA

Επιστροφή στο Forum : LG WD-65160TP αντίσταση (διαφορετική απο μανίσια)



blabladikos
08-04-11, 20:34
Γειά σας,

παδιά καλως σας βρήκα...

λοιπόν τις προάλλες που χάλασε το πλυντήριο μου το LG... βάλθηκα να το κάνω μόνος λόγω οικονομίας...

έβγαλα λοιπόν την αντίσταση με ένα 10αράκι και ένα κατσαβίδι - την μέτρησα με ένα πολύμετρο και είδα ότι ήταν καμμένη...

Πήγα στο service της LG και ζήτησα μια ίδια... μου δώσαν διαφορετική τελείως ---> η μανίσια ήταν 2000W και μου δώσαν 2850W και πολύ μικρότερη σε μήκος... η φλάντζα κτλπ ήταν ίδια σε μεγέθη...

Την τοποθέτησα και "ΕΥΤΥΧΩΣ" δούλεψε...

τι μπορεί να γίνει που είναι διαφορετικό το μέγεθος... καιεί παραπάνω ;; ---> θα χαλάσει πιο γρήγορα ή θα αντέξει παραπάνω;;;;

Να βάζω calgon η κανένα Miele διαλυτικό που και που;;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

her
08-04-11, 21:12
Καίει παραπάνω. Δεν έχει σχέση πόσο γρήγορα θα χαλάσει.

blabladikos
08-04-11, 21:26
το ότι έχει διαφορετικό μήκος δεν παίζει ρόλο;;;

Googlis
08-04-11, 22:27
Καλησπέρα φίλε, αν το πλυντήριο σου είχε 2000w αντίσταση και έβαλες 2850w σημαίνει ότι είσαι 28% περίπου πάνω από το κατασκευαστή. Αυτό άμεσα δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα αλλά μελλοντικά κανά ηλεκτρονικό μπορεί να κλαις. Είναι μεγάλη διαφορά τα 850w και αν είναι και πλαστικός ο κάδος μπορεί να έχεις θέμα.
Όσον αφορά το calgon από προσωπική μου πείρα δεν κάνει και πολλά συν το ότι είναι ακριβό. Δηλαδή αν βάζεις κάθε μέρα πλυντήριο θες 1 ταμπλέτα σε κάθε πλύση επί 30 μέρες θες κανα 15 ευρω για calgon τον χρόνο δηλαδή 180ευρώ . Ενώ αν βάζεις το Miele που λες έχει 10 ευρώ μια φορά στους 3 μήνες δηλαδή 40ευρώ τον χρόνο.
Και καθαρίζει πραγματικά πολύ καλά

briko
08-04-11, 23:08
εάν ο έλεγχος της αντίστασης είναι με ρελε η με triac τότε όπως προείπαν κάποια στιγμή θα φας πιο γρήγορα το εξάρτημα.
τώρα για την κατανάλωση θα διαφωνήσω γιατί έστω ότι ο κάδος χωράει 20 λίτρα νερό, αυτό για να ζεσταθεί στους πχ 90 C θα χρειασθεί με την παλιά αντίσταση πχ 10 λεπτά με την νέα αντίσταση όμως θα χρειασθεί πχ 8 λεπτά, άρα μόλις πιάσει την θερμοκρασία θα σταματήσει και η κατανάλωση

Googlis
08-04-11, 23:34
Όμως το πλαστικό μπορεί να μην έχει αντοχή για πιο γρήγορη μεταβολή θερμότητας συν το ότι το θερμικό ασφαλείας τις αντίστασης στα 2850w θα είναι σε πιο υψηλή θερμοκρασία άρα είναι κάπως επικίνδυνο.

briko
08-04-11, 23:44
o κάδος πλαστικός η inox δεν έχει κανένα πρόβλημα.
η αντίσταση η ίδια δεν έχει θερμικό ,έχει απέξω που ελέγχει την αντίσταση όπως προείπαμε με κάποιο ρελε η triac

Googlis
08-04-11, 23:50
Τι να πω.... σηκώνω τα χέρια ψηλά :-({|=

blabladikos
09-04-11, 14:55
Inox είναι ο κάδος... πάντως όχι πλαστικός...

Ρελέ η triac ? δεν έχω ιδέα ---> μια απλή αντίσταση μου φάνηκε... όπως η προηγούμενη....

lepouras
09-04-11, 17:03
αυτό που σου λένε τα παιδιά είναι ότι με την αντίσταση την μεγαλύτερη δεν σε ενοχλεί η μεγαλύτερη κατανάλωση ΑΛΛΑ το εξάρτημα που διαχωρίζετε την αντίσταση και την ανάβει ή την σβήνει και περνά από μέσα του το φορτίο της αντίστασης άμα ήταν υπολογισμένο για την προηγούμενη οριακά μπορεί να μην αντέξει την καινούργια που είναι μεγαλύτερη και να παράδοση πνεύμα κάποια στιγμή.

blabladikos
11-04-11, 14:41
οπότε να την αλλάξω... για καλό και για κακό;;;; που θα βρώ ακριβώς ίδια ξέρει κανένας;

Googlis
11-04-11, 15:23
Άλλαξε την για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, τώρα αν σου αρέσει το ρίσκο...... άστη.
Μπορείς να βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα με ανταλλακτικά ηλεκτρικών συσκευών δείχνοντας την παλιά μανίσια που είχε πάνω και ζητώντας τα ίδια watt.
Αν είναι τώρα +-100watt δεν πειράζει ή αν είναι +- 1,2 εκατοστά μεγαλύτερη ή μικρότερη.
Και μην πιστεύεις αν σου λένε πχ η μανίσια είναι 2000Watt και έκανε αλλαγή ο κατασκευαστής σε 2850Watt αυτά τα λένε για να σου πουλήσουν ότι βρουν στο ράφι τους.

blabladikos
12-04-11, 09:52
ο briko ?

ο her ?

τι λένε - τι προτείνετε;

briko
12-04-11, 20:53
ο Googlis σου εδωσε την απαντηση

Googlis
12-04-11, 21:26
Να κάνουμε και ψηφοφορία μήπως παιδιά?:head::hammer::hammer:](*,)


Υ.Γ. Ωραίες φατσούλες αυτές

blabladikos
13-04-11, 10:00
Sorry... για την επιμονή απλώς ο briko... (???) νομίζω ότι είχε πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα... γι' αυτό που είπε... "απλώς θα φτάνει πιο γρήγορα στην επιθυμητή θερμοκρασία... "

αλλα τώρα με την τελευταία απάντηση του ψιλομπερδεύτηκα... το ζήτημα μου δεν είναι η κατανάλωση... ούτε αν θα χαλάσει η αντίσταση μετά απο 6 μήνες...

είναι απλά αν κινδυνέυει 50% ~ 50% να χαλάσει το πλυντήριο/να γίνει καμια έκρηξη π.χ κτλ... αυτο...

p270
07-02-22, 19:53
για να μην ανοιγω νεο θεμα
εχω ιδιο πλυντηριο και οταν παει στο τελικο στυψιμο προσπαθει να ανεβασει ταχυτητα αλλα δεν μπορει ,κανει συνεχεις προσπαθειες αλλα κοβει και παλι προσπαθεια και παλι κοβει
το εψαξα και δεν βλεπω πυκνωτη υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα απο τα καρβουνακια ;
ολη η πλυση μεχρι την στιγμη του τελικου στυψιματος παει ρολοi

p270
08-02-22, 13:19
Καποια βοηθεια για το παραπανω;

georgis
08-02-22, 14:19
ελεγχο στο φιλτρο.

p270
08-02-22, 17:25
oταν λες φιλτρο εννοεις αυτο κατω δεξια που το ανοιγουμε για να βγει οτι εχει μαζεψει κατα καιρους:
να πω εδω οτι βγαζει κανονικα ολο το νερο που εχει ο καδος σε ολα τα σταδια πλυσιματος

Κυριακίδης
08-02-22, 20:35
το εψαξα και δεν βλεπω πυκνωτη υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα απο τα καρβουνακια ;

Πληκτρολόγησα το μοντέλο του 1ου ποστ και λογικά έχει μοτέρ χωρίς καρβουνάκια και χωρίς ιμάντα , έτσι δεν είναι?
https://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=71229&highlight=hall+sensor
https://tapavakos.gr/2020/10/13/lg-washing-machine-test-hall-sensor/
https://www.doovi.com/video/washer-rotor-position-sensor-switch-part-6501kw2002a-how/Hc8lM3B05n0
https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=A2KLfSUVpgJiSE0AJmpXNyoA;_ylu=Y29sbwNi ZjEEcG9zAzEEdnRpZANCQVNFTElORVQ0XzEEc2VjA3Nj?p=LG+ WD-65160TP+hall+sensor&fr=mcafee_uninternational
αζυγοσταθμία φορτίου ρούχων?

p270
08-02-22, 20:40
Πετρο εχει ιμαντα και καρβουνακια τα δινουν και ως ανταλακτικο απο οτι ειδα
αυτο που βλεπω ειναι οτι κολλαει στα τελευταια 4 λεπτα κανοντας προσπαθεια να ανεβασει στροφες ,καποιες φορες το πετυχαινει
βγαζοντας το ανω καπακι προσεξα οτι οταν παει να ανεβασει στροφες και κοβει ο καδος κινειτε αρκετα δηλαδη τον βλεπω να κανει μαλλον μεγαλες κινησεις και λεω μηπως δεν βλεπει ιση κατανομη ρουχων και κοβει οποτε σκεφτομαι και τα απορτισερ τα οποια δεν εχουν αλλαχτει ποτε

Κυριακίδης
08-02-22, 20:44
Μπορεί να έχεις και δίκιο

p270
08-02-22, 20:49
ναι μωρε μπροστα μου το εχω ,οκ ειναι απο 2006 και να παει για ταφο δεν θα σκασω απλα την ψαχνω λιγο και βλεπουμε
τι λες για τα αμορτισερ παιζει να εχει θεμα απο αυτα;

Κυριακίδης
08-02-22, 21:00
Εδώ ακούσαμε από ειδικούς ότι ακόμη και ένας χαλαρός ιμάντας μπορεί να κάνει τα ίδια συμπτώματα ! , σπασμένο ταχύμετρο κτλ
που πήγαν οι παλιές καλές εποχές με τα παλιά πλυντήρια που τα μπούκωνες με ρούχα μέχρι την σαπουνοθήκη και δεν σου έκανε τέτοιες "ζαβολιές" .

p270
08-02-22, 21:10
χαχαχαχα παλιο ομως ειναι αυτο ,εχει φαει τρελα ζορια

georgis
09-02-22, 13:03
τα direct drive της lg αν εχει νερο μεσα απο θεμα φιλτρου η αντλιας δεν ανεβαζουν ποτε στροφες για στιψιμο.

nyannaco
09-02-22, 13:56
τα direct drive της lg αν εχει νερο μεσα απο θεμα φιλτρου η αντλιας δεν ανεβαζουν ποτε στροφες για στιψιμο.
Έχει ήδη πει στο #22 (https://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=55950&page=3&p=614678&viewfull=1#post614678) ότι δεν είναι direct drive

Πετρο εχει ιμαντα και καρβουνακια τα δινουν και ως ανταλακτικο απο οτι ειδα

p270
09-02-22, 18:19
δεν ειναι παιδια ,και δεν κραταει νερο μεσα
βλεπω πολυ μεγλη κινηση του καδου καθως εχω βγαλει το ανω καπακι ,η κινηση γινεται προς τα επανω και τοτε κοβει ταχυτητα μετα προσπαθει παλι μενει για αρκετα λεπτα στα τελευταια 4 λεπτα και οταν αποφασισει τοτε στιβει
δεν ξερω οπως εγραψα και ποιο πανω αν φταινε τα αμορτισερ ,λεω να τα αλλαξω για δοκιμη αλλωστε ειναι φτηνα
μετα απο αυτο παει για φουντο

Κυριακίδης
09-02-22, 22:21
Επειδή έχεις μια ανησυχία μήπως ούτε με την αλλαγή των αμορτισέρ πετύχει , θα δοκίμαζα προσεκτικά το παρακάτω πείραμα και μόνο για επιβεβαίωση.
https://www.youtube.com/watch?v=r4IOxdK3s3M
Τοποθετεί προσωρινά σφιγκτήρες με αποτέλεσμα να "σκληρύνουν" τα αμορτισέρ (κατά την γνώμη μου είναι κάπως αβάσιμο ότι αυτό με τον σφιγκτήρα θα έχεις σφίξει ισομερές σε όλα τα αμορτισέρ ) , αλλά μπορεί να οδηγήσει σε κάποια πιο σίγουρα συμπεράσματα .
Στους σχολιασμούς του παραπάνω βίντεο κάποιοι είπαν ότι πέτυχε το πείραμα αλλά για μερικές πλύσεις .

p270
05-03-22, 18:27
να ενημερωσω οτι εγινε η αλλαγη αμορτισερ αλλα παλι δεν ξειναει το στυψιμο των ρουχων
η αντλια λειτουργει ακουγεται και βγαζει τα νερα αλλα το μοτερ παει να δωσει στροφες και κοβει η δεν δινει καθολου και συνεχιζει να κανει τις γνωστες κινησεις πλησης των πλυντηρίων
εννοειτε οτι οταν το κανει αυτο δεν προχωραει ο χρονος πλυσης
εχετε καμια ιδεα η το στελνω στον αγυριστο;