PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια για επισκευή NOKIA 6300



fanis11
11-03-11, 00:35
Καλησπέρα σε όλους.

Λοιπόν, σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ τους ειδικούς:001_smile:

Πρόσφατα άνοιξα ένα NOKIA 6300, το έκανα φίλο και φτερό για να αλλάξω κάτι που είχε χαλάσει και τα κατάφερα μια χαρά. Το πρόβλημα είναι ότι μάλλον έσπασα κατά λάθος το ΔΙΑΚΟΠΤΗ ON/OFF που βρίσκεται όπως σε πολλά μοντέλα στο πάνω μέρος του κινητού (στην κορυφή). Έσπασα το διακοπτάκι που βρίσκεται στην πλακέτα, στο εσωτερικό (οχι το πλαστικό εξωτερικό διακόπτη για τυχόν παρεξήγηση). Ξέρει κανείς αν μπορώ να το αλλάξω?:confused1: Ή αν μπορώ να βρώ οδηγίες ή κάτι ώστε να βοηθηθώ???:confused1: Είναι πολύ λεπτομερής σημείο και αντικατάσταση.:saad:

Ευχαριστώ πολύ.

mixalis1988
11-03-11, 00:59
Φιλε μου επειδη εχω ασχοληθει με την επισκευη κινητων τηλεφωνων θα σου προτεινω το εξης:αν δεν μπορεσεις να κανεις κολληση με κολιτιρι η οποια σε τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ δυσκολη κολησε με κολλα στιγμης τον διακοπτη.Προσεξε ομως η ποσοτητα που θα βαλεις να ειναι μικρη ωστε να μην παει η κολλα στις επαφες ισα ισα στην μεση του διακοπτη.Ειχα τετοιο προβλημα με κινητο νοκια και μου ειπαν στο service που το πηγα 100€ αλλαγη ολης της πλακετας.Εκανα αυτο π[ου σου ειπα και το κινητο λειτουργει μετα απο 3 χρονια απροβληματιστα.Μονο που θελει προσοχη ο διακοπτης μετα δεν θελει πολυ πιεση.

leosedf
11-03-11, 01:07
Μη διανοηθείς να βάλεις κόλλα στιγμής. Θα το κάνεις 10 φορές χειρότερα.
Αν έχεις εργαλεία αλλάζει σε 5 λεπτά.
Βρές διακόπτη καινούριο και άλλαξε τον ή στείλτο στον rep (Χρυσόστομο) μιας και είσαι κοντά και θα στο κάνει καινούριο. Δεν πιστεύω να κοστίσει, θα μας πεί ο ίδιος.
Έχει γίνει καμιά ζημιά στην πλακέτα? παρατήρησες τίποτα? Η απλά έσπασε το πλαστικό του διακόπτη?

rep
11-03-11, 09:00
κολα στιγμης σε κινητο????????τι λετε ρε.10 ευρω κανει η επισκευη..

fanis11
12-03-11, 13:59
Έχει σπάσει το εσωτερικό διακοπτάκι στην πλακέτα πάνω. Προσπάθησα να βγάλω ένα ίδιο από άλλο ίδιο κινητό αλλά είναι πολύ ευαίσθητα και σπάνε αμέσως και πολύ εύκολα. Που μπορώ να βρώ τέτοια διακοπτάκια? Μπορώ να το αλλάξω μόνος μου. Κόλλα δε βάζω σίγουρα.. Επίσης πρέπει να χάλασα και το ένα λαμπάκι από τα δύο που έχει αριστερά και δεξιά (τα μπλε) και δεν ανάβει καλά....

rep
12-03-11, 19:11
εχω να σου στειλω.αν και ευκολη επισκευη θελει λιγο πειρα, αν πιεσεις το κολλητηρι λιγο παραπανω στην πλακετα μπορει να φας το pad ,

amorpsilos
12-03-11, 22:06
Καλησπέρα από εμένα σε όλους!
Έχω το ΝΟΚΙΑ 6300 2,5 χρόνια χωρίς προβλήματα. Πήγα να το συνδέσω σε AUX και έχει πρόβλημα 2,5mm jack;Δουλεύει με διακοπές!
Να σημειώσω ότι δεν είχα τοποθετήσει ποτέ ακουστικά μέχρι σήμερα!
Αυτό επισκευάζεται;είναι εύκολο;αξίζει η επισκευή ή θα κοστίσει όσο ένα κινητο;
Ευχαριστώ!!

leosedf
12-03-11, 22:08
Όλα αυτά τα προβλήματα που έχετε παιδιά επισκευάζονται με σχεδόν μηδέν κόστος αλλα το θέμα είναι να έχεις τις γνώσεις και τα εργαλεία αλλιώς θα κάνεις μεγαλύτερη ζημιά.

amorpsilos
12-03-11, 22:36
Το έχω βολευτεί και δεν τολμάω κάτι! Άρα το κόστος επισκευής εάν ξέρει κάποιος;;

amorpsilos
16-03-11, 13:10
Καλημέρα, αποφάσισα και το άνοιξα. Το μαραφέτι αυτό πως βγαίνει
http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en%7Cel&u=http://www.uxsight.com/product/40616/reapir-part-earphone-headphone-jack-for-nokia-6300.html
αν καταφέρω και το βγάλω, μετά πως τοποθετείται πάνω στην πλακέτα;;;
Κολλάει ή μπαίνει με κάποιο άλλο τρόπο;

rep
16-03-11, 13:41
μονο με θερμο αερα ξεκολαει και μετα με ενα απλο κολλητηρι το ξανακολας.

leosedf
16-03-11, 19:34
Ισχύει αυτό που λέει ο Χρυσόστομος. Αν το ξεκολλήσεις με θερμό αέρα χωρίς προθέρμανση απο κάτω τότε θα λιώσει και θα πρέπει να βάλεις καινούριο.

xsterg
16-03-11, 20:08
παιδια γεια χαρα.
εχω ενα κινητο 6300. παρουσιαζει το εξης. σβηνει ξαφνικα και καποιες φορες μπορω να το ξεκινησω παλι ενω καποιες φορες οχι. ξεκιναει μετα απο αρκετη ωρα. εχω κανει επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις, αναβαθμιση αλλα τιποτα. μετα την αναβαθμιση εδειξε καλυτερη συμπεριφορα αλλα μετα απο 10 ημερες περιπου αρχισε παλι τα ιδια. μπορει να με βοηθησει καποιος φιλος? αν εξαιρεσουμε παντως το προβλημα αυτο προκειται για εξαιρετικο κινητο. ευχαριστώ

amorpsilos
19-03-11, 14:40
Ευχαριστώ για τις οδηγίες παραπάνω! Παρατήρησα και κάτι άλλο και θέλω να το ρωτήσω;
Μόλις συνδέσω το AV 2,5mm με την έξοδο AUX (με το μετατροπέα)του στερεοφωνικού αυτοκινήτου, χάνεται η σύνδεση του κινητού με το στεροεφωνικό μέσω Bluetooth!!!! Δοκίμασα δύο διαφορετικά ανταπτοράκια, ένα από ΝΟΚΙΑ και ένα άλλο από e-shop αγορασμένο;;
Τι συμβαίνει;;Μου έχει σπάσει τα νεύρα....