PDA

Επιστροφή στο Forum : Candy----Δεν βγαίνουν τα νερά---



volos66
13-01-11, 13:25
Είχα ένα πλυντήριο Candy, καινούργιο σε αποθήκη. Μετά από χρόνια το ξανασύνδεσα και το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν βγάζει τα νερά έξω μόνο του.
Πρέπει να βάλω το σωλήνα εξόδου των νερών κάτω στο πάτωμα, και να του δώσω να ξαναστίψει και τότε τα βγάζει. Αγόρασα και έβαλα νέα αντλία εξόδου νερών αλλά το ίδιο.Η αντλία δουλεύει το έχω τσεκάρει. Αλλά δεν μπορεί να βγάλει όταν ο σωλήνας είναι στο ίδιο ύψος ή ποιο ψηλά από τον κάδο.
Ευχαριστώ, κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

aris285
13-01-11, 14:34
Μηπως η αντλια γυριζει αναποδα?

leeperik
13-01-11, 14:52
μαλλον δεν λειτουργει σωστα η αντλια.αν ομως εβαλεσ κ καινουρια μηπως εχει προβλημα η πλακετα που ελενχει την αντλια;

ηλεκτρονικασχετος
13-01-11, 14:56
ειχα και εγω το ιδιο προβλημα με το δικο μου πλυντηριο 2 φορες. σταματουσε το προγραμμα οταν ηταν να στιψει και αφηνε ολα τα νερα μεσα. την 1 φορα ηρθε ενας γνωστος μου και το κοιταξε και βρηκε ενα μικρο καλτσακι γυρω απο τον καδο. αυτο εμποδιζε το προγραμμα να συνεχισει μου ειπε. τη δευτερη φορα που το ξαναεπαθε φωναξα τεχνικο και μου ειπε οτι ειναι χαλασμενη η αντλια. την αλλαξε και τωρα δουλευει κανονικα.

Tolis-Sx
13-01-11, 17:40
Λογικη εξηγηση ειναι η εξης ....εχει κολλησει η αντλια....ανοιγεις το φιλτρακι (αν εχει)και την ξεφρακαρεις....μπορει να βουιζει αλλα να μην περιστρεφεται....ειναι απλο....οσο για το σωληνα που τον ριχνεις στο πατωμα λογικο ειναι ..αφου ειναι κατω απο την σταθμη του καδου...τα νερα θα βγουν ειτε δουλευει η αντλια ειτε οχι...παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι εχει κολλημενη αντλια....η παλι αρπαξε κανα σκουπιδι και κολλησε.....

j kalai
15-01-11, 00:00
Κοιτα ολα τα παραπανω. Αν ολα ειναι ενταξει βαλε το πλυντηριο να παρει νερα και οταν γεμισει βαλτο να τα αδειασει. Την ωρα που δουλευει η αντλια και βλεπεις οτι δεν βγαζει νερα, στματησετο και ξαναβαλτο μπροστα.
Επειδη αδειαζει ολο το κυκλωμα απο νερο και μενει μονο αερας μεσα, την ωρα που γεμιζει, ο αερας αυτος εγκλωβιζεται στο σαλιγκαρο τις αντλιας με αποτελεσμα να μην μπορει να κανει στροβιλισμο.