PDA

Επιστροφή στο Forum : BRANDT WM601 (πρόβλημα με στίψιμο ρούχων)



SDrikos
20-12-10, 16:24
Το πρόβλημα είναι το εξής:
Εκτελεί όλες τις λειτουργίες κανονικά (είσοδος νερού, εξαγωγή νερού, αριστερόστροφο και δεξιόστροφη αργή κίνηση του κάδου) εκτός από την
γρήγορη πειρστροφή του κάδου κατά την διάρκεια του στιψίματος.

Βγάζοντας και ξαναβάζοντας την φύσα στα καλώδια του μοτέρ, και πειράζοντας κια λίγο τα καλώδιο στον timer, κάποια στιγμή έγινε η γρήγορη περιστροφή. Όταν μετά από 10 λεπτά το ξαναδοκίμασα ...τζίφος :cursing:.

Υποθέτω ότι το πρόβλημα δεν μπορεί να είναι στο μοτέρ, αφού λειτούργησε μια φορά.
Λογικά το πρόβλημα είναι είτε στον timer (δεν δίνει την εντολή) ή κάποιο καλώδιο δεν κάνει καλή επαφή στο moter.

Το πρόβλημα είναι ότι από το μοτέρ έχω 6 καλώδια (ανά 3 βραχυκυκλωμένα) και δεν ξέρω που μπορώ να μετρήσω την εντολή από τον timer (υποθέτω θα δίνει κάπου 220V) για να δω αν έρχεται η εντολή από τον timer στο μοτέρ.

Επίσης μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω service manual της συσκευής?

Ευχαριστώ.

radiotimes
20-12-10, 17:27
Σπυρο ειχα και γω το ιδιο προβλημα με BRAND πλυντηριο δεν θυμαμαι μοντελο (ανοιγει απο πανω) και το προβλημα ηταν στον πυκνωτη παραλληλα στο μοτερ.Αλλαχτηκε και ειναι οκ.Το κοστος του πυκνωτη καπου στα 10€

SDrikos
20-12-10, 17:33
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη.
Θα το δοκιμάσω και θα σε ενημερώσω.

SDrikos
22-12-10, 10:30
Δημήτρη, αγόρασα άλλον πυκνωτή και τον δοκίμασα αλλά τίποτα. Αν καταλαβαίνω καλά ο πυκνωτής παίζει ρόλο
στην εκκίνηση του μοτέρ. Από την στιγμή που εγώ έχω κίνηση στο μοτέρ στις αργές στροφές, άρα δεν πρέπει
να φταίει ο πυκνωτής.

Καμμία άλλη ιδέα για να ελέγξω που είναι το πρόβλημα?

j kalai
22-12-10, 21:38
An μπορεις βγαλε μια φωτογραφια το καντραν του πλυντηριο για να καταλαβω πιο ειναι.

SDrikos
24-12-10, 11:38
Επισυνάπτω την φωτογραφία από το καντράν του πλυντηρίου.
Ελπίζω να μπορείς να με βοηθήσεις να ελέγξω αν το πρόβλημα
είναι στο timer ή στο μοτέρ ή στην μεταξύ τους καλωδίωση.

17488

botocris
24-12-10, 14:43
Εγώ έχω ένα SIEMENS και είχα το ίδιο πρόβλημα.Έχει ένα σωληνάκι που ξεκινάει από τον κάδο και πηγαίνει σε έναν πιεσοστάτη πίσω απο το καντράν.Βγάλε το σωληνάκι από τον πιεσοστάτη και φύσηξε προς κάδο.Προφανώς κάποιο σκουπιδάκι έχει κλείσει την δίοδο και δεν αντιλαμβάνεται το γεγονός ότι έχει τελειώσει το νερό στον κάδο για να γίνει το στύψιμο.Ελπίζω να σου λύσω το πρόβλημα τα πλυντήρια μας μοιάζουν αρκετά.

j kalai
24-12-10, 18:22
Απο την στιγμη που το μοτερ πηρε τις γρηγορες στροφες μαλλον ειναι το timer. Βαλτο στο στιψιμο και οταν φτασει το κουμπι στην μεση της διαδρομης του χτυπα τον timer με ενα κατσαβιδι να δεις τη θα κανει. Ορισμενα πλυντηρια ειχαν δυο πυκνωτες. Μηπως και το δικο σου εχει δυο στο ιδιο σημειο?
Μπορει να ειναι και ο πιεσσοστατης που εγραψε ο Χρηστος απο πανω. Για να τον δοκιμασεις πρεπει να αποσυνδεσεις το σωληνακι και να φυσηξεις προς τον πιεσσοστατη μεχρι να ακουσεις ενα τακ που κανει απο τις επαφες του. Αν δεν κανει τιποτα ειναι αυτος χαλασμενος και για αυτο δεν στιβει.
Η σειρα που κοιταμε τα εξαρτηματα σε τετοιες βλαβες ειναι πυκνωτης, μοτερ και εγκεφαλος. Αναλογα με το περιστατικο παντα.

SDrikos
27-12-10, 09:59
Δοκίμασα και τον πιεζοστάτη και λειτουργεί μια χαρά.
Έχει έναν πυκνωτή που τον είχα αλλάξει πριν μερικά χρόνια
γιατί είχε καεί (καπνούς)
Την συνέχεια των καλωδίων την έχω ελέγξει,
Άρα από πυκνωτή και πιεζοστάτη και αντλίες και καλωδιώσεις είμαστε εντάξει.
Αυτά που μένουν τώρα είναι timer και moter .

Το μοτέρ συνδέεται με το timer με 6 καλώδια:
Κόκκινο, Γκρι, Μαύρο, Καφέ, Άσπρο, Μπλε
Το κόκκινο με το Γκρι και με το μαύρο δείχνουν βραχυκυκλωμένα
Το καφέ με το άσπρο και το μπλε δείχνουν βραχυκυκλωμένα, και είναι συνδεδμένα μέσω του πυκνωτή.
Με το πλυντήριο εκτός ρεύματος και τον διακόπτη έναρξης στην θέση off
έκανα τις παρακάτω μετρήσεις:

Ζεύγος Καλωδίων Αντίσταση(Ω)
----------------- -------------
Μαύρο - Γκρι 27
Μαύρο - Κόκκινο 38
Μαύρο - Μπλε άπειρο
Μαύρο - Καφέ άπειρο
Μαύρο - Άσπρο άπειρο

Γκρι - Κόκκινο 11
Γκρι - Μπλε άπειρο
Γκρι - Καφέ άπειρο
Γκρι - Άσπρο άπειρο

Μπλε - Καφέ 78
Μπλε - Άσπρο 74
Μπλε - Κόκκινο άπειρο

Καφέ - Άσπρο 75
Καφέ - Κόκκινο άπειρο

Άσπρο - Κόκκινο άπειρο

Σύμφωνα με τα παραπάνω πως και που μπορώ να ελέγξω την εντολή για
τις γρήγορες στροφές από τον timer στο μοτέρ?

Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία και χαρά.

SDrikos
28-12-10, 11:44
Επίσης κάποια ακόμα στοιχεία από χθεσινές μετρήσεις:

Κατά την διάρκεια που ο timer είναι σε διαδικασία στιψίματος όλα τα καλώδια που
καταλήγουν στο moter είναι βραχυκυκλωμένα, και το μαύρο καλώδιο σε σχέση
με τα υπόλοιπα 5 μου δίνουν μια τάση 112V AC.

crtassos
29-12-10, 16:10
geia sou file mou. to proto pragma pou prepei na kaneis einai na mou steileis me mail a_v_tech@hotmail.com: to modelo tou kinhthra. Vgal'to apo thn priza, anooixe to kai koita to tampelaki toy kinitira, note ta stoixeia kai steilte ta mou. tha sou doso to sxedio leitourgias tou motor kai vlepoume an einai to moter i oxi ... thanks
Δοκίμασα και τον πιεζοστάτη και λειτουργεί μια χαρά.
Έχει έναν πυκνωτή που τον είχα αλλάξει πριν μερικά χρόνια
γιατί είχε καεί (καπνούς)
Την συνέχεια των καλωδίων την έχω ελέγξει,
Άρα από πυκνωτή και πιεζοστάτη και αντλίες και καλωδιώσεις είμαστε εντάξει.
Αυτά που μένουν τώρα είναι timer και moter .

Το μοτέρ συνδέεται με το timer με 6 καλώδια:
Κόκκινο, Γκρι, Μαύρο, Καφέ, Άσπρο, Μπλε
Το κόκκινο με το Γκρι και με το μαύρο δείχνουν βραχυκυκλωμένα
Το καφέ με το άσπρο και το μπλε δείχνουν βραχυκυκλωμένα, και είναι συνδεδμένα μέσω του πυκνωτή.
Με το πλυντήριο εκτός ρεύματος και τον διακόπτη έναρξης στην θέση off
έκανα τις παρακάτω μετρήσεις:

Ζεύγος Καλωδίων Αντίσταση(Ω)
----------------- -------------
Μαύρο - Γκρι 27
Μαύρο - Κόκκινο 38
Μαύρο - Μπλε άπειρο
Μαύρο - Καφέ άπειρο
Μαύρο - Άσπρο άπειρο

Γκρι - Κόκκινο 11
Γκρι - Μπλε άπειρο
Γκρι - Καφέ άπειρο
Γκρι - Άσπρο άπειρο

Μπλε - Καφέ 78
Μπλε - Άσπρο 74
Μπλε - Κόκκινο άπειρο

Καφέ - Άσπρο 75
Καφέ - Κόκκινο άπειρο

Άσπρο - Κόκκινο άπειρο

Σύμφωνα με τα παραπάνω πως και που μπορώ να ελέγξω την εντολή για
τις γρήγορες στροφές από τον timer στο μοτέρ?

Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία και χαρά.

j kalai
29-12-10, 21:28
Τα μοτερ τα στελνω σε περιελικτες για να τα τεσταρουν. Εχω ενα σχεδιο που αναφερει πως δοκιμαζουν τα μοτερ αλλα δεν μπορω να το σκαναρω για να το δεις.
Γραφει: Εχουμε καθετη την φισα. Οι δυο δεξιες επαφες επανω και μεσαια βαζεις πυκνωτη και ρευμα σε μια απο τις δυο επαφες και η κατω (η τριτη δλδ) βαζεις τον ουδετερο. Αυτη ειναι η περιελιξη για το αργο δεξια και αριστερα.
Στις αλλες τρεις επαφες η συνδεσμολογια γινετε κατα τον ιδιο τροπο και εκει ειναι η γρηγορες στροφες του μοτερ.

mystaki g
02-01-11, 13:41
ενα φωτο απο το μοτερ/για να σας δειξω και εγω κατι

Ηλιας Α
02-01-11, 15:46
Καλημέρα για κοίτα εδώ,
http://img233.imageshack.us/img233/3989/51430233.th.jpg (http://img233.imageshack.us/i/51430233.jpg/)

κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτή η συνδεσμολογία των τυλιγμάτων 3000 U/min και αν ναι, θα μπορούσες να του κάνεις εκκίνηση, σαν αρχή εκτός πλυντηρίου με μόνο το κύριο τύλιγμά έστω, και χωρίς πυκνωτή (ες) , υποβοήθησε τον με το χέρι.(διαπίστωση καλής κατάστασης του κυρίως τυλίγματος).
Μετά (με πυκνωτή (ες) (διαπίστωση καλής κατάστασης του κυρίως τυλίγματος, βοη τυλίγματος, και πυκνωττή(ων).
Έχω στον παρελθόν αναρτήσει τρόπο δοκιμής συσκευών σε δοκιμαστήριο ,αν ψάξεις τα μηνύματα μου θα τοn βρεις

SDrikos
11-01-11, 11:22
Τελικά μετά από πολύ κόπο το πρόβλημα το έλυσα.

Την Παρασκευή είχα παραγγείλει και παρέλαβα από το sevice της Brandt (κουμπής), έναν καινούριο χρονοδιακόπτη,
γιατί αφού δεν μπορούσα να βρω τρόπο να ελέγξω αν φτάνει το σήμα από τον χρονοδιακόπτη στο μοτέρ για την ενεργοποίηση
της γρήγορης περιστροφής, και έχοντας κάνει όλους τους άλλους ελέγχους (όπως αναφέρονται από την αρχή του θέματος),
και αφού κάποια στιγμή είχαν λειτουργήσει και οι γρήγορες στροφές του μοτέρ, υπέθεσα ότι το πρόβλημα
πρέπει να είναι στον χρονοδιακόπτη. Έτσι τον παρέλαβα (κόστος 65€).

Το κακό ήταν ότι δεν ήταν ακριβώς ο ίδιος και χρειάστηκα κάποιο χρόνο για να τον καταλάβω και να τον αλλάξω.
Τελικά και με τον καινούριο χρονοδιακόπτη μου έκανε ίδιο πρόβλημα. Άρα τζίφος ο χρονοδιακόπτης.
Μετά από αυτό αποφάσισα να δοκιμάσω πάλι να δω αν φτάνουν τα 220V στο μοτέρ από τον χρονοδιακόπτη σύμφωνα με αυτά
που έγραψε ο Mystaki g.

Έτσι βρήκα ότι μάλλον δεν φτάνουν τα 220V στο μοτέρ για τις γρήγορες στροφές.
Ξαναέλεγξα τα καλώδια και ανακάλυψα ότι το κόκκινο καλώδιο που ενώνει το χρονοδιακόπτη
με το μοτέρ και είναι ο ουδέτερος για την εντολή των γρήγορων στροφών κάπου εσωτερικά του μανδύα
είχε κοπεί και δεν έκανε καλή επαφή. Έτσι εξηγείται ότι κάποια φορά είχαν λειτουργήσει οι γρήγορες
και ότι με το πολύμετρο τις προηγούμενες φορές μέτραγα την συνέχεια ΟΚ.

Άλλαξα το καλώδιο και εντάξει με τις γρήγορες στροφές.
Μετά είχα πρόβλημα ότι δεν γύρναγε σωστά ο χρονοδιακόπτης (ο καινούριος).
Έβαλα πάλι πίσω τον παλιό και το πλυντήριο λειτουργεί μια χαρά.
Τώρα θα προσπαθήσω να επιστρέψω τον προβληματικό χρονοδιακόπτη στο service.

Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν σε αυτό πρόβλημα.

Sofoklis_03
19-01-11, 15:16
Εγώ έχω το μοντέλο της Brand που είναι και στεγνωτήριο. Ουσιαστικά στο καντράν υπάρχει και τρίτος διακόπτης που θέτω τον χρόνο στυψίματος από 0 λεπτά έως 2 ώρες. Τον τελευταίο μήνα ενω έχω απενεργοποιημένο το στεγνωτήριο (θέση διακόπτη 0 λεπτά) αυτό τίθεται σε λειτουργία μετά την πλύση. Έχω ανοίξει τον διακόπτη και είναι πολλαπλών θέσεων με αντιστάσεις προοδευτικές. Δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα στις επαφές ούτε στις αντιστάσεις. Όταν το πλυντήριο έχει τελειώσει το στέγνωμα και πειράζοντας τον διακόπτη άλλες φορές ανάβει το φωτάκι για στεγνωτήριο και άλλες όχι.
Επαναλαμβάνω πως ο διακόπτης φαίνεται εντάξει. Μήπως είναι κάτι στην κεντρική πλακέτα?

haris_216
19-10-11, 16:29
επαναφέρω το θέμα μια που έχω το ίδιο πρόβλημα
συγκεκριμένα σήμερα το πρωί το πλυντήριό μας κήρυξε στάση εργασίας. εργάζεται επιλεκτικά κάνοντας τα πάντα εκτός της γρήγορης περιστροφής του στυψίματος. πρόκειται για ένα brandt sesam (1-6kg) με ηλεκτρονικό καντράν. διάβασα το παραπάνω θέμα (καθώς και άλλα στο φόρουμ) αλλά δεν βρήκα λύση. πιο συγκεκριμένα όταν έρχεται η ώρα του στυψίματος άλλες φορές έχει μια αργή περιστροφή και άλλες πάει να "ρίξει γκάζια" αλλά ενώ είναι σίγουρα πιο γρήγορο, δεν είναι στο επίπεδο των 1200 που είναι ο επιλογέας.
έχω τσεκάρει το σωληνάκι του πιεσοστάτη που αναφέρθηκε παραπάνω καιθώς επίσης έχω "παίξει" λίγο και με την καλωδίωση για φύσες που έχουν κουνηθεί, κλπ. τίποτα από τα παραπάνω. δεν έχω δει το θέμα πυκνωτή γιατί φαντάζομαι ότι αφού γυρίζει το μοτέρ θα είναι οκ (μήπως κάνω λάθος;; ).
οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη μια που όπως καταλαβαίνετε το πλυντήριο χρειάζεται και οι γυναίκες σίγουρα φρικάρουν με ένα πλυντήριο διαλυμένο (εντάξει μόνο τα πλαϊνά του εννοώ) μέσα στο μπάνιο

FILMAN
19-10-11, 16:32
Αν έχει επιλογή στροφών τότε δεν έχει πυκνωτή.

haris_216
19-10-11, 16:35
ώπα, δεν το ήξερα.
ναι έχει ηλεκτρονικό επιλογέα για επιλογή στροφών από 100 έως 1200 (σε 4-5 βήματα)

haris_216
20-10-11, 09:54
καλημέρα
να ενημερώσω ότι, αν είμαστε τυχεροί, το πρόβλημα ίσως να μην ήταν πρόβλημα. πιο συγκεκριμένα, χθες παρουσιάστηκε το πρόβλημα στο στίψιμο. καλώς ή κακώς (κακώς μάλλον) όλες οι δοκιμές μου έγιναν με τον κάδο γεμάτο όπως ήταν. όταν τελικά το βράδυ έκανα διάφορους πειραματισμούς, σε κάποια φάση το δοκίμασα με άδειο κάδο και όλα ήταν οκ. ξαναδοκίμασα με τον κάδο μισογεμάτο και πάλι οκ. τέλος βάλαμε μια κανονική πλύση και πάλι οκ. με δεδομένο ότι στην πλύση που παρουσίασε το πρόβλημα το φορτίο ήταν κανονικό, τείνω να πιστέψω (αισιοδοξώ) ότι ίσως λόγω κάποιας σύμπτωσης μπήκαν κάποια ρούχα μέσα (καλύματα, πατάκια, κλπ) τα οποία χωρίς τα ίδια να είναι βαριά, ίσως να τράβηξαν πολύ νερό και να έγιναν ασήκωτα στην πορεία. ο καιρός θα δείξει

haris_216
20-10-11, 10:00
Αν έχει επιλογή στροφών τότε δεν έχει πυκνωτή.
με την ευκαρία, και για να μάθουμε κάτι, μήπως θα μπορούσες να εξηγήσεις το γιατί φίλιππε;

FILMAN
20-10-11, 10:39
Γιατί για να ρυθμίσεις στροφές σε ασύγχρονο μονοφασικό (στην πραγματικότητα πρόκειται περί διφασικού) επαγωγικό κινητήρα (αυτοί έχουν πυκνωτή), πρέπει να αλλάζεις τη συχνότητα σε συνδυασμό με την τάση πράγμα που σημαίνει 2 πράγματα:
α) Περίπλοκο κύκλωμα (τύπου inverter)
β) Δεν μπορείς να βάλεις κάποιον πυκνωτή, διότι η απαραίτητη τιμή εξαρτάται από τη συχνότητα.
Αν αποφασίσεις να το κάνεις έτσι λοιπόν, θα βάλεις έναν τριφασικό κινητήρα και θα φτιάξεις και ένα inverter, οπότε δεν υπάρχει πουθενά πυκνωτής.

Για να τα αποφύγεις όλα αυτά χρησιμοποιείς κινητήρα universal (με καρβουνάκια). Αυτός δεν θέλει έτσι κι αλλιώς πυκνωτή και δεν χρειάζεται inverter για την οδήγησή του, αρκεί ένα κύκλωμα τύπου dimmer (πολύ απλό). Τα περισσότερα (φθηνά) πλυντήρια με ρύθμιση στροφών φοράνε τέτοια μοτέρ.

haris_216
20-10-11, 17:13
όπως πάντα ενημερωμένος και επεξηγηματικός
σ' ευχαριστώ πολύ.