PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιδιόρθωση πλακέτας PCB



costasv
14-12-10, 02:09
Καλησπέρα παιδιά, πρώτο μου μήνυμα εδώ στην παρέα σας :)

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Σταμάτησε να λειτουργεί το πλυντήριο/στεγνωτήριο Indesit WIDL 126. Το έλυσα και βρήκα την κεντρική πλακέτα στην οποία έχουν καεί τρία (δεν ξέρω πως ονομάζονται). Έχω κολλητήρι, αν πάω σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά και βρω τρία ίδια τέτοια και τα κολλήσω προσεκτικά στην πλακέτα, πιστεύετε ότι έχω ελπίδες να την σώσω και να μην αγοράζω καινούργια (κοστίζει 90 ευρώ από Αγγλία με τα μεταφορικά και 150 ευρώ εδώ από την εταιρεία Servicenet).

Σας ευχαριστώ πολύ και κάθε απάντηση θα με βοηθούσε πολύ. Δεν είμαι ηλεκτρονικός απλά ένας ερασιτέχνης που "πιάνουν τα χέρια" του.

P.S. Μένω Νότια Προάστια, αν μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών που θα βρω τα ανταλλακτικά.

Κώστας

Τη ζημιά πιστέυω ότι την έπαθε όταν κατά τη διάρκεια του στεγνώματος πάτησα παρατεταμένα το πλήκτρο reset για να σταματήσει επειδή βιαζόμουν. Από τότε όταν το άναψα ξανά, αναβόσβηναν όλα τα LED συν αυτό του στεγνωτηρίου :(

tasosmos
14-12-10, 02:12
Διοδοι ειναι αλλα το πιθανοτερο ειναι οτι θα υπαρχει κ καπου αλλου προβλημα, μαλλον απιθανο να καηκαν απο μονες τους.

costasv
14-12-10, 02:16
Ok, έχεις να μου προτείνεις κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να μπορεί να κοιτάξει την συγκεκριμένη πλακέτα και να μου πει αν επιδιορθώνεται;
Επίσης αν φταίνε μόνο οι δίοδοι και θελήσω να τους αλλάξω, είναι εύκολο? Ή σε αυτές τις περιπτώσεις πετάς ολόκληρη την πλακέτα?

tasosmos
14-12-10, 02:20
Δεν εχω καποιο μαγαζι υπ οψιν... δεν εχει χρειαστει. :-p

Ευκολη ειναι η αλλαγη των διοδων, ουτε 10' υποθεση.