PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση εργαλείων σχετικά με τις κολλήσεις/αποκολλήσεις SMD και BGA devices



Σελίδες : 1 2 3 4 [5]

PANTE
21-07-14, 17:29
Παιδια να κανω μια ερωτηση? Με ενδοιαφερει ενας σταθμος θερμου αερα με κολλητηρι και ενας preheater. Εχω βρει τον yihua 995d κ μου φαινεται καλος. Ξερει κανεις αν ειναι ποιοτικος κ που μπορω να τον παρω σε καλη τιμη απο ευρωπη?
Και εχω μπερδευτει λιγακι? Yihua, wep, atten ειναι τα ιδια? Ποιος ειναι κλωνος ποιανου?
Κ ενας καλος κ οικονομικος preheater απο ευρωπη. Ποιον θα προτινατε?

Ευχαριστω.
Καποιος να βοηθησει την κατασταση???

toni31
21-07-14, 17:37
Όλοι είναι διακοπές....:lool::lool:

PANTE
21-07-14, 18:29
Δεν εχουν κι αδικο ☺

eleCtroAsxetos
21-07-14, 20:09
Όλοι είναι διακοπές....:lool::lool:
καλα καλα ας ρωτησει κανεις ποσην ωρα θελει περμαναντ με το πιστολακι η μητρικη του να δεις πως θα μπουν...:001_tt2:

PANTE
21-07-14, 20:28
Ωραια κανω την ιδια ερωτηση που εκανα παραπανω και προσθετω στην ερωτηση μου την ωρα της περμαναντ μηπως κ μου απαντησει καποιος πιο συντομα.

toni31
21-07-14, 20:47
Παιδια να κανω μια ερωτηση? Με ενδοιαφερει ενας σταθμος θερμου αερα με κολλητηρι και ενας preheater. Εχω βρει τον yihua 995d κ μου φαινεται καλος. Ξερει κανεις αν ειναι ποιοτικος κ που μπορω να τον παρω σε καλη τιμη απο ευρωπη?
Και εχω μπερδευτει λιγακι? Yihua, wep, atten ειναι τα ιδια? Ποιος ειναι κλωνος ποιανου?
Κ ενας καλος κ οικονομικος preheater απο ευρωπη. Ποιον θα προτινατε?

Ευχαριστω.

Εγώ έχω αυτόν (http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p2974_AOYUE-Int852A--Hot-Air-Station-digital-SMD-Rework-Station.html) και αυτό (http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p4468_AOYUE-Int883-Quartz-PreHeating-Station-Circuits-1500W.html), αυτούς που λες εκτός απο τον atten δεν τους ξέρω.
Είμαι αρκετά ευχαριστημένος και τους προτείνω.

JOUN
21-07-14, 22:07
Και εγώ έχω ακριβώς τα ίδια και κάνουν δουλειά

PANTE
21-07-14, 23:39
ευχαριστω παιδια ... θα τα κοιταξω να δω specs αν και θα ηθελα οικονομικοτερο preheater.
απο αυτα που εχω διαβασει παρατηρω οτι οι yihua σταθμοι (κολλητηρια, blowers και preheater) εχουν καλες τιμες, λενε οτι ειναι απο καλα υλικα και απο καποια videos με μετρησεις δειχνουν να βγαζουν θερμοκρασιες οτι λενε οι σταθμοι στο display με διαφορα +-1C.
βρισκεις σχετικα ευκολα ανταλλακτικα και επειδη δεν εχω δει εδω μεσα να αναφερονται σταθμοι τετοιοι ρωταω αν καποιος εχει χειριστει η γνωριζει για αυτην την εταιρεια. Φαινονται αρκετα ενδοιαφερον για τις τιμες τους και θα ηθελα να προβω σε αγορα του yihua 995d και ενος preheater που τον ψαχνω ακομη.

ο λογος ειναι και οικονομικος. αν ειναι να φτασω 400+ ευρω για θερμο αερα και preheater με αλλα 200 - 250 παιρνω ολοκληρω σταθμο.

picdev
26-07-14, 10:57
απο ξένα φόρουμ διαβάζω οτι ένας καλός preheater ειναι μονόδρομος σε σχέση με εναν κινεζικό σταθμό που κανει μονο για κινητα. παω για τον int863 που έχει κ βαση για πλακετες

Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

PANTE
28-07-14, 09:16
Ενας καλος preheater τι ακριβως σημαινει? Αποτι εχω διαβασει στο forum καλος ειναι κ ο Τ8280 puhui που ειναι πολυ πιο οικονομικος απο τον int863. Πως κρινουμε εναν καλο απο εναν κακο preheater?
Επισης υπαρχει καποιος σταθμος με ir που να κανει 300-400 ευρω και να εχει και ζεστο αερα και κολλητηρι και preheater (οχι μονο για κινητα) και thermocouple?

PANTE
28-07-14, 11:12
Αυτο π.χ. τι λεει?

http://m.ebay.com/itm/331242787557?nav=SEARCH

PANTE
30-07-14, 11:06
Δεν υπαρχει κινηση... Να υποθεσω οτι το νημα εχει σταματησει?

leosedf
30-07-14, 11:19
Ναι... Το κάνουμε σκόπιμα μέχρι να φύγεις :lool:

PANTE
10-08-14, 22:10
Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω γνησιο hakko fx-888d σε καλη τιμη απο ευρωπη?
Ειδαλλως πιο κολλητηρι θα μου προτεινατε στα 65-70watt καλο και οικονομικο.

axel12p
25-08-14, 12:01
Παλιότερα που είχα ψάξει πάντως για αγορά Hakko, αναγκάστηκα τελικά να τον αγοράσω από Αμερική και να αγοράσω και έναν μετασχηματιστή 110->220V.

PANTE
25-08-14, 16:53
Λογικο ετσι οπως τα εχουν κανει. Το θεμα ειναι οτι αν παρεις 60-70€ κολλητηρι απο αμερικη και σταματησει στο τελωνειο, ποσο θα παει ο εκτελωνισμος??? Ξερει κανεις? Γιατι αν ειναι να παει μεχρι 30-40€ αντε πες αξιζει η αγορα. Απο εκει κ πανω ουτε γι'αστειο.

toni31
25-08-14, 17:31
Δεν σου κάνει από Ελλάδα (http://robotstore.gr/el/hakko-fx888d-soldering-station.html)?

PANTE
25-08-14, 18:29
Οχι, γιατι δεν ξερεις καν ποτε θα στο φερει και ειναι 110v. Αν ειναι να παρω το 110volt το κοιταω απεξω με 55-65€ και ο θεος βοηθως ή προτιμω να δωσω 15€ παραπανω απτο robo κ να το φερω απο italy που εχει τα 220v και δεν θα χρειαζομαι μετασχηματιστη. Το aoyue 2930 ξερεις τι λεει? Κολλητηρι 75w με μυτες που εχουν πανω το θερμικο στα 115-125€ απο ευρωπη με μεταφορικα.

toni31
25-08-14, 18:41
Αδελφέ άλλαξε συχνότητα ή κάνε restart, κάτι δεν πάει καλά με το μηχάνημα και δεν επικοινωνούμε….

PANTE
25-08-14, 20:16
Αδελφέ άλλαξε συχνότητα ή κάνε restart, κάτι δεν πάει καλά με το μηχάνημα και δεν επικοινωνούμε….

γιατι το λες αυτο. Αν ειναι να δωσω στην ελλαδα 130€ γιατι να μην παρω το 220v. Τι δουλεια εχει ενα ελληνικο μαγαζι να πουλαει 110v σταθμο. Αλλα ισως εχεις δικιο και ας αλλαξω λοιπον συχνοτητα.

Στην ουσια θελω ενα σταθμο στα 100 -120€ για τον οποιο να μπορω και να βρω μυτες - θερμικα σε νορμαλ τιμες στην ευρωπη η στην ελλαδα και να ειναι λιγο σοβαρος γιατι για πολυ σοβαρους ξεφευγεις απο τα 200 - 300€. Θελω εναν preheater στην ιδια κατηγορια τιμης και ενα hot air. Εχετε να μου προτεινεται εσεις κατι γιατι εχω μπλεξει τα μπουτια μου???

Και αν βοηθαει για να με βοηθησετε εγω αυτα που κοιταω ειναι:
α) http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p2974_AOYUE-Int852A--Hot-Air-Station-digital-SMD-Rework-Station.html
β) http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p10428_AOYUE-Int2930-digital-lead-free-Soldering-Station-Iron-75W-SMD.html
c) http://www.satkit.com/b2c/index.php?page=pp_producto.php&md=0&ref=52044

ziakosnasos
25-08-14, 20:24
Γιατί δεν παίρνεις το δοκιμασμένο απο πολλούς 968Α+ ? http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p6316_AOYUE-Int968A--RepairingStation-Hot-Air-Soldering-Station-3in1.html 70watt κολητήρι πολύ καλό , επίσης ο θερμός αέρας και αυτός πετάει , και μύτες και ανταλλακτικά ότι θες βρίσκεις . Για preheater δοκιμασμένο και καλό έχω δει τον 883 αλλά στα λεφτά ξεφεύγει .

PANTE
25-08-14, 22:18
Ειναι καλο το κολλητηρι του οντως?
Και κατι ακομη. Βγαινει αυτο το τσουτσουνι που ρουφαει τον καπνο? Γιατι ειναι καπως χοντροκομενο το ατιμο και δεν ξερω πως θα ειναι στο χερι.

ziakosnasos
26-08-14, 02:30
Ναι το κολητήρι είναι πολύ καλό , έχει και μύτες γενικά ότι θες στο ebay , το <τσουτσούνι> χαχα , βγαίνει και μπορείς να χρησιμοποιήσεις την γραμμή για να σηκώνεις τσιπάκια , σαν vacuum pen έχει αντίστοιχα κιτ στο ebay και στην wiltec.

PANTE
26-08-14, 20:47
Να σε ρωτησω κατι φιλε μου? Παιρνει κολλητηρι χωρις τον αποροφυτηρα για να εχει πιο λεπτη λαβη? Η μυτες του 968a+ κρατανε η καθε τρεις και λιγο θελεις καινουργια? Και κατι τελευταιο γιατι μαλλον θα προβω στην αγορα του με αυτα που μου λετε. Κανει για lead free?

PANTE
29-08-14, 23:22
Καποιος να μου απαντηση ρε παιδες αν ξερει, γιατι λεω αν ολα ΟΚ οπως μου λετε να το παραγγειλω μεσα στο σαβ/κο.

axel12p
12-09-14, 12:08
Γνωρίζει κανείς κάποιο forum, facebook group, κλπ στα οποία θα μπορούσαμε να βρούμε πληροφορίες για reballing; Παλιότερα υπήρχε το cvxgameconsolerepair.com, το οποίο όμως εδώ και καιρό φαίνεται να έχει κλείσει.

Έχω αγοράσει ένα Honton - R392, του οποίου το manual καλύτερα να το άφηναν στα κινέζικα. Ψάχνω πληροφορίες για να ρυθμίσω το profile του μηχανήματος, να μάθω ποια πρέπει να είναι η ταχύτητα του air flow, κλπ αλλά δεν βρίσκω πολύ υλικό στο internet.

leosedf
12-09-14, 12:12
Αυτά υποτίθεται στα λέει ο κατασκευαστής του τσιπ.
www.howtofixit.gr

axel12p
12-09-14, 13:16
Δεν έχω διαβάσει πουθενά για κάποιον που να κάνει ξεχωριστό profile για κάθε chip. Το τι ταχύτητα πρέπει να έχει το air flow θα το βρίσκω από τα datasheet; :001_huh:

leosedf
12-09-14, 16:28
Βάλτο στη μέση...

JOUN
13-09-14, 02:13
Γνωρίζει κανείς κάποιο forum, facebook group, κλπ στα οποία θα μπορούσαμε να βρούμε πληροφορίες για reballing; Παλιότερα υπήρχε το cvxgameconsolerepair.com, το οποίο όμως εδώ και καιρό φαίνεται να έχει κλείσει.


http://www.reballing.es/index.php
Πολυ καλο,βαζεις την αυτοματη μεταφραση απο τον Chrome και βγαζεις ακρη τι λενε.

PANTE
02-10-14, 22:27
Παιδια μια ηλεκτρικη γριλιερα σαν αυτη http://www.afoigeorgiou.gr/index.php?target=products&product_id=33525
δεν θα μπορουσε ανετα να ειναι ενας preheater?

Ποια ειναι η διαφορα τους αφου κ απο τον preheater καπου 150 - 180 βαθμους πανω κατω χρειαζομαστε.
Ας μου εξηγησει καποιος αν εχει την διαθεση. Ευχαριστω.

Liaskas774
08-10-14, 19:45
Δεν έχω δοκιμάσει κάτι παρόμοιο αλλά πιστεύω ότι δε θα κάνεις δουλειά, για τον λόγο ότι δε θα έχεις καλό έλεγχο θερμοκρασίας, θα έχεις μεγάλες διακυμάνσεις. Ούτε νομίζω είναι σωστό αυτό που λές περίπου 150-180 βαθμούς, ο preheater πρέπει να παρέχει μια σταθερή θερμοκρασία, για να μπορείς να δουλέψεις σωστά και το top heater.

PANTE
09-10-14, 11:04
Δεν εννοω να αυξομειωνω θερμοκρασια. Εννοω πως αν βαλω το γκριλ σε 200 βαθμους σε κλειστο χωρο και εχω 5 ποντους πιο ψηλα το pcb θεωρω πως θα εχει μια σταθερη θερμοκρασια την οποια θα μετραω ετσι ωστε να μην εχω αποκλισεις απο αυτην που θελω. Αν καποιος το εχει δοκιμασει η μπορει να το δοκιμασει ας μου πει. Ευχαριστω.

alfadex
09-10-14, 12:00
Αυτο σου λεει ο Δημητρης, οτι θα έχεις διακιμάνσεις. 5 ποντοι είναι πολύ μεγαλο υψος και ο αερας εκει θα αλλάζει πολύ τη θερμοκρασια ας είσαι σε κλειστό χώρο.Επισης πιστεύω αυτή η πλακα ψησηματος είναι φτιαγμένη απλά να καιει σε μεγαλους βαθμούς και οταν δεις το φαι να έιναι έτοιμο απλα το βγάζεις. Τωρα και 30 βαθμους πανω κατω να είναι λογο πολλών παραγόντων, το φαι θα γίνει η πιο γρήγορα η πιο αργά. Ας μη πληρωσεις τη πλακα για να το δοκιμασεις, κανε μι αδοκιμη σε ένα ματι της κουζίνας.Επισης το αισθητήριο θερμοκρασίας αυτων των συσκευών είναι ένα διμεταλικο έλασμα, που τι ακρίβεια μπορεί να προσφέρει αυτό

atsio
09-10-14, 12:31
Δεν εννοω να αυξομειωνω θερμοκρασια. Εννοω πως αν βαλω το γκριλ σε 200 βαθμους σε κλειστο χωρο και εχω 5 ποντους πιο ψηλα το pcb θεωρω πως θα εχει μια σταθερη θερμοκρασια την οποια θα μετραω ετσι ωστε να μην εχω αποκλισεις απο αυτην που θελω. Αν καποιος το εχει δοκιμασει η μπορει να το δοκιμασει ας μου πει. Ευχαριστω.

Δεν σου κάνει ακόμα και εάν του βάλεις pid (δοκιμασμένο)

PANTE
09-10-14, 17:49
Μαλιστα. Καλα κανετε κ μου τα λετε τουλαχιστον αυτα τα 30-40 ευρω να τα βαλω στην ακρη κ σιγα σιγα ν μαζεψω για εναν preheater. Τον 968α+ τον πηρα και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Τωρα μενει ο preheater. Υπαρχει καποιος οικονομικος να κανουμε την δουλεια μας?

axel12p
29-10-14, 13:14
Μαλιστα. Καλα κανετε κ μου τα λετε τουλαχιστον αυτα τα 30-40 ευρω να τα βαλω στην ακρη κ σιγα σιγα ν μαζεψω για εναν preheater. Τον 968α+ τον πηρα και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος. Τωρα μενει ο preheater. Υπαρχει καποιος οικονομικος να κανουμε την δουλεια μας?

Από τους πιο οικονομικούς preheater είναι ο Puhui T-8280.

PANTE
29-10-14, 14:42
ναι κ πως τον φερνεις ελλαδα χωρις τελωνεία σε καλη τιμη??? έχεις κανα καλο link

Liaskas774
30-10-14, 11:27
Σχεδόν οικονομικά το είχα αγοράσει από ebay αγγλίας, καλός είναι.Του έβαλα και 2 μπάρες ακόμα για να στηρίζεται καλύτερα η πλακέτα και δούλευε μια χαρά.Εκτός και αν θέλεις να φτιάξεις ένα δικό σου preheater, θα βρεις αρκετά σχέδια με χρήση του rex c 100 και πλάκες elstein.Στα ίδια χρήματα θα σου βγεί και θα έχεις αρκετά πιο δυνατό μηχάνημα!

PANTE
30-10-14, 11:29
ποσο το ειχες αγορασει? εχεις link σε καλη τιμη?
τι μπαρες του εβαλες?

Liaskas774
30-10-14, 11:48
Έχει δυο μπάρες για να στηρίζεται η πλακέτα τις τρύπησα και έβαλα ψιλές βίδες για να κάθεται η πλακέτα πάνω στις βίδες και πρόσθεσα άλλες 2 με το ίδιο τρόπο για να στηρίζεται καλύτερα και έτσι δεν είχα πρόβλημα κάμψης σε περίπτωση που είναι μεγάλη,δε με απασχολούσε η εγγύηση.Νομίζω γύρω στα 120 ευρώ τον είχα πάρει, αν κάνεις ένα απλό search θα βρείς αρκετούς σε αυτήν την τιμή.Πάντως είναι λίγο μικρός σε watt τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα, αργότερα έφτιαξα έναν με 4 hts/1 των 600 watt η κάθε μια βρήκα την υγειά μου.

PANTE
30-10-14, 14:35
120 ειναι νορμαλ. εδω βλεπω με μεταφορικα 180 και 200 και τοσα πολλα εγω δεν διαθετω. αν βρειτε η ξερετε κανα λινκ μέχρι τα 120 που μου λες και απο ευρωπη νομιζω ειναι οκ.

picdev
13-11-14, 13:30
Έχει δυο μπάρες για να στηρίζεται η πλακέτα τις τρύπησα και έβαλα ψιλές βίδες για να κάθεται η πλακέτα πάνω στις βίδες και πρόσθεσα άλλες 2 με το ίδιο τρόπο για να στηρίζεται καλύτερα και έτσι δεν είχα πρόβλημα κάμψης σε περίπτωση που είναι μεγάλη,δε με απασχολούσε η εγγύηση.Νομίζω γύρω στα 120 ευρώ τον είχα πάρει, αν κάνεις ένα απλό search θα βρείς αρκετούς σε αυτήν την τιμή.Πάντως είναι λίγο μικρός σε watt τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα, αργότερα έφτιαξα έναν με 4 hts/1 των 600 watt η κάθε μια βρήκα την υγειά μου.

μπορείς να βγάλεις καμιά φωτό με αυτό που έφτιαξες?
ή να δώσεις κανένα λινκ, και τα υλικά αν μπορούσες...

Liaskas774
14-11-14, 17:25
Καλησπέρα μέσα στο θέμα θα βρεις αρκετό υλικό ώστε να το κατασκευάσεις!
Με την πρώτη ευκαιρία ανεβάζω και φωτογραφία!

PANTE
12-12-14, 16:44
παιδια μια ερωτησουλα... εχω τον 968a+ και θελω εναν preheater. βρισκω τον t -8280 150€. αξιζει να τον παρω να τον συνδειασω με το 968α+ η να κανω λιγο υπομονη και να παρω κανεναν σταθμο ir μεχρι 350-400€ ??? ποια ειναι η γνωμη σας?

MITSOSCHIOS
17-02-15, 22:33
Γεια σας ρε παιδια.Δε ξερω αν ειναι ακομα ενεργο το ολο θεμα,αλλά επειδη διαβασα ολο το αρθρο και επειδη θα ηθελα να ασχοληθω με το αντικειμενο (ερασιτεχνικα) θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα.Η αγορα του Aoyue 853 preheater και του σταθμου Aoyue 852 συμφερει να γινει απο Ελλαδα?Tο ενα το εχω βρει σε 1 site ( http://www.wap5.gr/product_info.php?products_id=7537&s=1 ) και θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να το παρω απο εδω.Αν οχι,να μπω στο site της Aoyue ή να δω καπου αλλου?
Σας ευχαριστω για καθε απαντηση

manolo
18-02-15, 00:54
Δημήτρη καλημέρα,
γιατί δεν κοιτάς και Ebay ή Aliexpress να δεις τι τιμές παίζουν κι εκεί. Πάντως για ερασιτεχνική χρήση το να αγοράσεις preheater και σταθμό κόλλησης-αποκόλλησης το βρίσκω λίγο υπερβολικό εκτός κι αν ασχολείσαι πολύ χρόνο με ηλεκτρονικά και επισκευές

MITSOSCHIOS
18-02-15, 16:59
Φιλε Μανωλη επειδη εχω στα χερια μου 2 χαλασμενους υπολογιστες και μερικες μητρικες για πεταμα, θα ηθελα να ασχοληθω με το reflow και το rebowling γιατι μου φαινεται ενδιαφερον.Με ηλεκτρονικα δεν εχω ασχοληθει πολυ,αλλα με επισκευες γενικοτερα κατι καταφερνω.Απο ebay δε μπορω να βρω τον Aoyue 853 preheater.Τον Aoyue 852 τον βρισκω αλλα τα μεταφορικα ειναι πολλα.
Μηπως ο φιλος leosedf μπορει να μας δωσει τα "φωτα" του?

JOUN
18-02-15, 17:29
http://www.aoyue.eu/aoyue-int853-preheater-smd-rework-circuits-pcb.html

MITSOSCHIOS
18-02-15, 21:15
http://www.aoyue.eu/aoyue-int853-preheater-smd-rework-circuits-pcb.html
Σε ευχαριστω φιλε Γιωργο.τον 852 λεςνα τον παρω πακετο απο το ιδιο μαγαζι?ειμαι περιεργος να δω ποσο θα ειναι τα μεταφορικα.θα τους ρωτησω.

spookie
23-02-15, 03:51
Παιδια καλημέρα,
είμαι νέος στο άθλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας,
αγόρασα πρόσφατα ένα σταθμό achi ir12000 και έχω το εξής πρόβλημα, ενώ ξεκολλάω το chipset εύκολα, το καθαρίζω και προσπαθω να βάλω τα καινουργια μπαλακια πάνω αλλα δεν μπορω με τιποτα.
Η διαδικασία που κάνω είναι είναι εξής
Καθαρίζω το chipset απο τα παλιά μπαλάκια με goot wick
μετα βάζω flux kingbo μαλλον γνήσιο japan
τοποθετώ το stencil (direct heat) που χρειάζομαι και μετα με θερμοπίστολο προσπαθω να τα κολλήσω αλλα δεν γίνετε με τίποτα

Μπορειτε να μου πείτε τι φταιει?
Σε πόσους βαθμούς πρεπει να είναι το πιστόλι και σε τι απόσταση?
τι κάνω λάθος

ευχαριστώ

MITSOSCHIOS
04-03-15, 22:29
Μια ακομα βοηθεια βρε παιδια θα ηθελα.Επικοινωνισα με την Warton Metals αλλα δε ξερω σχετικα με το gel flux πως ακριβως να τους το ζητησω (εχει καποιο κωδικο ή απλα τους ζηταω με το όνομά του?).Με ενδιαφερει η συσκευασια των 30 γραμμαριων σε συριγγα.Επισης τι ποσοτητα μου προτεινεται για παστα?Θα γινουν αρκετες δοκιμες....

leosedf
04-03-15, 22:32
http://www.ebay.com/itm/Flux-Rework-SMT-Soldering-30g-Syringe-Gel-Jelly-Paste-Warton-Metals-British-Made-/291158804437?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item43ca6ac7d5
H Warton τελευταία μου είπε ότι δε δέχεται κάρτες εκτός Αγγλίας (περίεργο εκτός αν έπεσα σε ηλίθια) Οπότε αν αποτύχει πάνε ebay.
Πάστα έχει και η warton νομίζω 200g, μου έχει τελειώσει τώρα και πρέπει να πάρω πάλι.

Έχει και ο Μαρμαράς μια πάστα σε σύριγγα μικρή ποσότητα αλλά είναι καλούτσικη.

MITSOSCHIOS
07-03-15, 13:11
http://www.ebay.com/itm/Flux-Rework-SMT-Soldering-30g-Syringe-Gel-Jelly-Paste-Warton-Metals-British-Made-/291158804437?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item43ca6ac7d5
H Warton τελευταία μου είπε ότι δε δέχεται κάρτες εκτός Αγγλίας (περίεργο εκτός αν έπεσα σε ηλίθια) Οπότε αν αποτύχει πάνε ebay.
Πάστα έχει και η warton νομίζω 200g, μου έχει τελειώσει τώρα και πρέπει να πάρω πάλι.

Έχει και ο Μαρμαράς μια πάστα σε σύριγγα μικρή ποσότητα αλλά είναι καλούτσικη.

Φιλε leosedf, μου εστειλαν μια προσφορα :Microprint P2010 SAC305 88.5 20-38 No Clean Paste 1 X 500g Tub £42.74
FLUX FUTURE HF RE-WORK JELLY 1 X 30g Syrg M £17.28
Το θεμα ειναι οτι με τα μεταφορικα το κοστος φτανει στις 100 λιρες Αγγλιας!
Τους εστειλα email για το τροπο πληρωμης μεσω paypal αλλα και για να μου δωσουν προσφορα για παστα στα 200gr και περιμενω απαντηση.
Μαλλον με βλεπω να κανω την αγορα απο τη διευθυνση στο ebay που μου εστειλες.Σχετικα με τη παστα λες να τη παρω απο το Μαρμαρα (μπορεις να μου στειλεις τη διευθυνση?) ή εχουμε διαθεσιμη καμια αλλη διευθυνση για να παρω της Warton που όπως εχει αναφερει, ειναι πολυ καλη?
Επισης κατι τελευταιο, εχω στειλει μηνυμα στην http://www.aoyue.eu/aoyue-int853-pre...cuits-pcb.html (http://www.aoyue.eu/aoyue-int853-preheater-smd-rework-circuits-pcb.html) σχετικα με το κοστος των μεταφορικων για την αγορα του Aoyue 853 preheater και του σταθμου Aoyue 852 αλλα δεν εχω λαβει ακομα απαντηση.Σε ενα προχειρο υπολογισμο που εκανα ειδα οτι το συνολο και για τους 2 βγαινει στα 231 Euro.Κατα τη γνωμη σου ειναι καλη η τιμη?Αν πιστευεις οτι υπαρχει καποιο πιο αξιοπιστο site και για αυτη την αγορα, με τα χαρας θα ακουγα και τη δικια σου προταση.
Σε ευχαριστω προκαταβολικα για καθε γνωμη.

Liaskas774
07-03-15, 14:47
Kαλησπέρα,
Για το flux που μιλάτε, το έχω χρησιμοποιήσει και γω. Το αγόρασα απο ebay απο τον πωλητή του παραπάνω link και όντος είναι πάρα πολύ καλό,σε κάθε φάση του reball και για να σηκώσεις το chip και για να κολλήσεις τις μπίλιες ξανά.Τα αξίζει τα λεφτά του σίγουρα , αλλά με ενοχλούσε πάρα πολύ η μυρωδιά του και έτσι την έκοψα και χρησιμοποιώ της amtech την lf 4300 tf το οποίο είναι επίσης πολύ καλό για να σηκώσω το chip, επειδή όμως δεν είναι αρκετά κολλώδες έχω ένα θέμα όταν ξανά βάζω τις μπίλιες, με λίγο εξάσκηση ξεπερνιέται.

leosedf
07-03-15, 16:57
Φιλε leosedf, μου εστειλαν μια προσφορα :Microprint P2010 SAC305 88.5 20-38 No Clean Paste 1 X 500g Tub £42.74
FLUX FUTURE HF RE-WORK JELLY 1 X 30g Syrg M £17.28
Το θεμα ειναι οτι με τα μεταφορικα το κοστος φτανει στις 100 λιρες Αγγλιας!
Τους εστειλα email για το τροπο πληρωμης μεσω paypal αλλα και για να μου δωσουν προσφορα για παστα στα 200gr και περιμενω απαντηση.
Μαλλον με βλεπω να κανω την αγορα απο τη διευθυνση στο ebay που μου εστειλες.Σχετικα με τη παστα λες να τη παρω απο το Μαρμαρα (μπορεις να μου στειλεις τη διευθυνση?) ή εχουμε διαθεσιμη καμια αλλη διευθυνση για να παρω της Warton που όπως εχει αναφερει, ειναι πολυ καλη?
Επισης κατι τελευταιο, εχω στειλει μηνυμα στην http://www.aoyue.eu/aoyue-int853-pre...cuits-pcb.html (http://www.aoyue.eu/aoyue-int853-preheater-smd-rework-circuits-pcb.html) σχετικα με το κοστος των μεταφορικων για την αγορα του Aoyue 853 preheater και του σταθμου Aoyue 852 αλλα δεν εχω λαβει ακομα απαντηση.Σε ενα προχειρο υπολογισμο που εκανα ειδα οτι το συνολο και για τους 2 βγαινει στα 231 Euro.Κατα τη γνωμη σου ειναι καλη η τιμη?Αν πιστευεις οτι υπαρχει καποιο πιο αξιοπιστο site και για αυτη την αγορα, με τα χαρας θα ακουγα και τη δικια σου προταση.
Σε ευχαριστω προκαταβολικα για καθε γνωμη.

Πάστα Microprint P2004 Sn62 87 20-38 40γραμμάρια έχει 12,5 λίρες. Έχει και 75 γραμμάρια σύριγγα και μετά πας σε βαζάκια 250,500 κλπ.

Αυτή που πήρες δεν έχω ιδέα τι είναι.
Η 2006 είναι χωρίς μόλυβδο.

Αυτές είναι οι τιμές, δεν είναι φτηνές αλλά είναι από τις καλύτερες στο εμπόριο (ότι πληρώνεις παίρνεις)

MITSOSCHIOS
07-03-15, 22:15
Πάστα Microprint P2004 Sn62 87 20-38 40γραμμάρια έχει 12,5 λίρες. Έχει και 75 γραμμάρια σύριγγα και μετά πας σε βαζάκια 250,500 κλπ.

Αυτή που πήρες δεν έχω ιδέα τι είναι.
Η 2006 είναι χωρίς μόλυβδο.

Αυτές είναι οι τιμές, δεν είναι φτηνές αλλά είναι από τις καλύτερες στο εμπόριο (ότι πληρώνεις παίρνεις)
Ακομα δεν εχω κανει παραγγελια ουτε για παστα ουτε για flux.Αυτα που εγραψα,ηταν η προσφορα που μου εκαναν.Σχετικα με το gel flux ειναι σωστα τα στοιχεια FLUX FUTURE HF RE-WORK JELLY 1 X 30g Syrg ?
Ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια.

alfadex
08-03-15, 14:11
Σε ευχαριστω φιλε Γιωργο.τον 852 λεςνα τον παρω πακετο απο το ιδιο μαγαζι?ειμαι περιεργος να δω ποσο θα ειναι τα μεταφορικα.θα τους ρωτησω.

Εγω εχω πάρει το aoyue 853 εδω (http://shop.wiltec.info/advanced_search_result.php?XTCsid=ukabl2fc1fb46pao ashurifrg4&keywords=852&x=0&y=0) ,ολα τέλεια έχει ψωνίσει πολύς κόσμος απο εδώ είναι επαγγλεμα΄τιες μη φοβάσαι τπτ, μαζί με κάτι ψιλολογια πήγε 220 ευρω και γύρω στα 25-30 ευρώ μεταφορικά

MITSOSCHIOS
10-03-15, 22:24
Εγω εχω πάρει το aoyue 853 εδω (http://shop.wiltec.info/advanced_search_result.php?XTCsid=ukabl2fc1fb46pao ashurifrg4&keywords=852&x=0&y=0) ,ολα τέλεια έχει ψωνίσει πολύς κόσμος απο εδώ είναι επαγγλεμα΄τιες μη φοβάσαι τπτ, μαζί με κάτι ψιλολογια πήγε 220 ευρω και γύρω στα 25-30 ευρώ μεταφορικά

Σε ευχαριστω φιλε μου!Μονο που δε βλεπω να εχει πληρωμη μεσω paypal.Να σου πω την αληθεια προτιμω αυτη τη μεθοδο πληρωμης.

alfadex
10-03-15, 22:48
φυσικα και έχει κοιτα στο payment methods (http://shop.wiltec.info/shop_content.php/coID/0/content/Infocenter/#5) , προτελευταίο

PANTE
11-03-15, 11:11
Έχει έχει 😀

gpolypa
18-04-15, 10:19
Καλημέρα σε όλους!

Διάβασα κι εγώ όλο το θέμα από την αρχή, αλλά έχω μπερδευτεί!

Τελικά ποια είναι η ενδεδειγμένη λύση για την επισκευή μητρικών λάπτοπ;
Preheater+heatgun ή rework/reballing station;

Ο Κώστας (leosedf) επιμένει στην πρώτη λύση με heatgun (αν και δεν μας έχει ανεβάσει ακόμα το βιντεάκι που έλεγε για να δούμε κατά πόσο είναι εφικτό/εύκολο).
Αναρωτιέμαι όμως αν είναι αποτελεσματική και αποδοτική η λύση αυτή. Εμένα προσωπικά (χωρίς να θέλω να την υποτιμήσω) μου μοιάζει με λίγο στο περίπου!

Μήπως η λύση του rework station είναι πιο εύκολη με μικρότερο failure rate και προφανώς πιο επαγγελματική;

Όποιος έχει την διάθεση, παρακαλώ να μας δώσει τα φώτα του επί του θέματος και ακόμα περισσότερο κάποιος που το κάνει επαγγελματικά αυτό (που προφανώς θα ξέρει καλύτερα).

Ευχαριστώ :)

leosedf
18-04-15, 10:57
Εμείς μάστορα είμαστε χομπίστες δεν μπορούμε να εκφέρουμε επαγγελματική γνώμη.

Το τελευταίο μου μηχάνημα είναι ένα σφυρί για reball :lool:
Δεν μιλάω για heatgun αλλά για σταθμό θερμού αέρα χειρός.


Και οι σταθμοί είναι ΟΚ αν ξέρεις πως θα τους χρησιμοποιήσεις, όλη η υπόθεση είναι να μπορείς να καταλαβαίνεις πως λειτουργεί το μηχάνημα σου όποιο και αν είναι και αυτό. Με εξάσκηση θα το καταφέρεις. Σίγουρα ένα μεγαλύτερο μηχάνημα θα σου προσφέρει προφίλ κόλλησης κλπ αλλά οι παράγοντες είναι τόσο διαφορετική σε κάθε κατάσταση (θερμοκρασία περιβάλλοντος, υγρασία, υγρασία πλακέτας κλπ κλπ) που μπορεί ενώ να έχεις σωστό προφίλ να μην καταφέρεις.
Και εγώ ακόμη που δουλεύω θερμό αέρα από το 2000-2001 αν πάω σε διαφορετικό μηχάνημα θα μου πάρει λίγο χρόνο μέχρι να προσαρμοστώ στο άλλο.

Λεφτά να έχεις και θα βρεις λύση, απλά στην εποχή μας έχουν πέσει οι τιμές αλλά έχει πέσει λίγο και η ποιότητα, οι φτηνοί σταθμοί είναι λίγο ότι να ναι.

windmill82
18-04-15, 22:54
Mε δεδομένο οτι χρησιμοποιεις ενα αξιόπιστο bga rework station ή ενα πολυ καλο ζευγάρι αέρα-preheater , τα καλά αποτελέσματα ερχονται με την εμπειρία. Ο Κωστας 14 χρόνια κανει τέτοιες επισκευές , πλεον κανει reballing και με αναπτήρα :lool: .
Η δική μου αποψη ειναι οτι για επαγγελματικη χρήση ειναι προτιμότερο να διαλέξεις ενα σταθμό , αλλα προσοχή γιατι παιζουν στην αγορά διφοροι κινέζικοι της κακιας ωρας. Οι περισσοτεροι απο αυτους υστερούν πολύ στον preheater , δεν μπορουν να δωσουν ομοιομρφα την θερμότητα που χρειάζεται.

alejandros1967
21-04-15, 19:20
Καλησπέρα σε όλους.Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει κάποιο πρόγραμμα για PC για το συγκεκριμένο Temperature Controllers (http://www.altec.cc/english/products.htm)
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39682&stc=1

mtzag
23-04-15, 15:18
Μια ερωτηση η πανω λαμπα υπερυθρων τι αποσταση πρεπει να εχει απο το bga ?Εχω την elstein rfs80.Καποιο καλο προφιλ για altec pc410 για τον topheater ?

mtzag
25-04-15, 15:59
Απαντω απο προηγουμενη απαντηση στο τεραστιο thread...
2εκ οι κατω λαμπες 5εκ (2+3 του reflector) η πανω.

Το αλλο που θελω τωρα ειναι με ποια τεχνικη κολλαω τα μπιλακια στο bga
με υπερυθρες με direct heat stencil γιατι με τον αερα φευγουνε μερικα απο τη θεση τους.

Τελικα η elstein rfs80 κανει τελειες αποκολλησεις δεν υπαρχει περιπτωση να φας pads με αυτη την λαμπα.

gpolypa
26-04-15, 13:04
Εμείς μάστορα είμαστε χομπίστες δεν μπορούμε να εκφέρουμε επαγγελματική γνώμη.

Το τελευταίο μου μηχάνημα είναι ένα σφυρί για reball :lool:
Δεν μιλάω για heatgun αλλά για σταθμό θερμού αέρα χειρός.


Και οι σταθμοί είναι ΟΚ αν ξέρεις πως θα τους χρησιμοποιήσεις, όλη η υπόθεση είναι να μπορείς να καταλαβαίνεις πως λειτουργεί το μηχάνημα σου όποιο και αν είναι και αυτό. Με εξάσκηση θα το καταφέρεις. Σίγουρα ένα μεγαλύτερο μηχάνημα θα σου προσφέρει προφίλ κόλλησης κλπ αλλά οι παράγοντες είναι τόσο διαφορετική σε κάθε κατάσταση (θερμοκρασία περιβάλλοντος, υγρασία, υγρασία πλακέτας κλπ κλπ) που μπορεί ενώ να έχεις σωστό προφίλ να μην καταφέρεις.
Και εγώ ακόμη που δουλεύω θερμό αέρα από το 2000-2001 αν πάω σε διαφορετικό μηχάνημα θα μου πάρει λίγο χρόνο μέχρι να προσαρμοστώ στο άλλο.

Λεφτά να έχεις και θα βρεις λύση, απλά στην εποχή μας έχουν πέσει οι τιμές αλλά έχει πέσει λίγο και η ποιότητα, οι φτηνοί σταθμοί είναι λίγο ότι να ναι.

Ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση σου.
Μπορεί να μην είστε επαγγελματίες αλλά η άποψη σας μετράει, ιδίως όταν κάποιοι όπως εσύ ασχολούνται πάνω από μια δεκαετία στο αντικείμενο!!

Με όσα μου είπες λοιπόν, σκέφτομαι να πάω σε μια λύση ενός σταθμού. Με προβληματίζει όμως αυτό που είπες για το ότι υπάρχουν κάποιοι σταθμοί ότι να 'ναι!
Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποιες μάρκες που δεν είναι ότι να 'ναι; Ακόμα καλύτερα και κάποιο μοντέλο σε λογικά λεφτά; :)

gpolypa
26-04-15, 13:06
Mε δεδομένο οτι χρησιμοποιεις ενα αξιόπιστο bga rework station ή ενα πολυ καλο ζευγάρι αέρα-preheater , τα καλά αποτελέσματα ερχονται με την εμπειρία. Ο Κωστας 14 χρόνια κανει τέτοιες επισκευές , πλεον κανει reballing και με αναπτήρα :lool: .
Η δική μου αποψη ειναι οτι για επαγγελματικη χρήση ειναι προτιμότερο να διαλέξεις ενα σταθμό , αλλα προσοχή γιατι παιζουν στην αγορά διφοροι κινέζικοι της κακιας ωρας. Οι περισσοτεροι απο αυτους υστερούν πολύ στον preheater , δεν μπορουν να δωσουν ομοιομρφα την θερμότητα που χρειάζεται.

Ευχαριστώ windmill82!
Όπως ανέφερα και παραπάνω μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποια μάρκα/μοντέλο σε λογικά λεφτά;

mtzag
26-04-15, 20:13
Αποκολληση και κολληση με υπερυθρες ειναι ευκολη...
Με ποια μεθοδο ομως μπορεις να κανεις απολεσματικο reballing στο bga?
Με μπιλακια ή παστα? Με αερα ή υπερυθες? Με direct heat stencil ή non direct
heating stancil?
Στα direct heat stencils μπορει να μπει παστα κολλησης αντι μπιλακια ?
Η εμενα μου φαινεται τρομερα δυσκολο ή οντως ειναι δυσκολο και δε λεω αμα σου κατσει αλλα να εχεις παντα επιτυχια σε ολα τα μπιλακια.

filam
07-05-15, 16:03
Εχετε καμια άποψη για αυτόν εδώ (http://www.snif.gr/showproduct/8123889/stathmos-kol-sis-50w-smd-roostatis-sr-979-sol-sr-97)το σταθμό; Τον χρειάζομαι πιο πολύ για δοκιμές και reflow σε chipset laptop. Θέλω κάτι καλό σχετικά αλλά όχι πολύ ακριβό. Υπάρχει και η λύση του Heatgun αλλά πιστεύω είναι πιο τσαπατσουλοδουλειά και μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε μικρότερα Chipset.

mtzag
07-05-15, 18:15
Η τιμη του ειναι απαραδεκτη

GSR600
31-08-15, 23:12
Για οποιον ενδιαφερεται για preheater+pcb holder εκανα μια απλη κατασκευουλα.:001_smile:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=82243

lakafitis
10-09-15, 10:03
Για δείτε και αυτό::001_unsure:


https://youtu.be/1AcEt073Uds

leosedf
10-09-15, 11:37
Γνωστό αυτό, στα κινητά μπορείς να βρεις καινούρια τσιπ, εκεί απλά το αλλάζεις και τελείωσε, στους υπολογιστές όμως δεν παίζει, ότι κυκλοφορεί ebay είναι ξηλωμένο από κάποιον Κινέζο με φλόγιστρο. Οπότε καμία ελπίδα.

Και ναι τα προϊόντα apple είναι σαβούρες.

Gio23
10-09-15, 12:05
Το εχω δει αυτό το βίντεο πριν καιρό.Τα χώνει για τα καλά.Αλλά ακόμα δεν έχω κάνει την απόπειρα να δω αν είναι αλήθεια.Αυτές τις μέρες μετά από
πολύ ψάξιμο θα διάβασμα θα επιχειρήσω να κάνω reflow σε 2 λαπτοπ με αυτό το πρόβλημα.Ελπίζω κάποια απο αυτά να "λειτουργήσουν"

Gio23
10-09-15, 12:07
Γνωστό αυτό, στα κινητά μπορείς να βρεις καινούρια τσιπ, εκεί απλά το αλλάζεις και τελείωσε, στους υπολογιστές όμως δεν παίζει, ότι κυκλοφορεί ebay είναι ξηλωμένο από κάποιον Κινέζο με φλόγιστρο. Οπότε καμία ελπίδα.

Και ναι τα προϊόντα apple είναι σαβούρες.

όχι απλά σαβούρα.Ούτε για ανακύκλωση δεν κάνουν

lakafitis
10-09-15, 12:19
Βασικά αυτό που εννοεί στο βίντεο είναι ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων των laptop με πρόβλημα στο bga της κάρτας γραφικών το πρόβλημα δεν είναι στα μπαλάκια κάτω από το chip αλλά στο εσωτερικό του. Άρα με αυτή την έννοια το reballing δεν έχει κανένα νόημα και αργά ή γρήγορα το πρόβλημα θα επανέλθει.

Στάλθηκε από το H30-U10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

atsio
10-09-15, 12:52
Βασικά αυτό που εννοεί στο βίντεο είναι ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων των laptop με πρόβλημα στο bga της κάρτας γραφικών το πρόβλημα δεν είναι στα μπαλάκια κάτω από το chip αλλά στο εσωτερικό του.

Όντως συμβαίνει αυτό σε πολλές περιπτώσεις, αλλά σε αυτήν την περίπτωση το chipset συνήθως ξαναπαρουσιάζει το πρόβλημα γρήγορα. Και συμβαίνει συνήθως σε γενιές chipset που λίγο πολύ είναι γνωστό ότι έχουν πρόβλημα. Εάν όντως συνέβαινε αυτό τόσα reball που έχουν γίνει δεν θα δούλευε κανένα.
Όσο για τα chipset από Κίνα, εάν αγοράσεις refurbised τότε τα ήθελες και τα έπαθες. Όχι ότι δεν μπορεί να την πάθεις και με καινούργια, γιατί και αυτά πολλές φορές είναι από defected lots από τα εργοστάσια παραγωγής από όπου τα 10 μπορεί να δουλεύουν τα μισά. Περαιτέρω πρέπει να προσέχεις την ημερομηνία παραγωγής και εάν ο κινέζος ξαναχτύπησε άλλα στοιχεία πάνω στο flipchip.
Περαιτέρω εάν το reball δεν γίνει στις σωστές θερμοκρασίες και το chipset μπορεί να χτυπήσει και να μην κολλήση σωστά, π.χ. σε πολύ καλό forum βόρειας χώρας της Ευρώπη αναφέρουν ότι έχουν μεγάλο ποσοστό αποτυχίας στα reball που γίνονται τους κρύους χειμερινούς μήνες.
Και τέλος να το ξαναπώ το reball δεν θα γίνει σωστά εάν το board έχει στρεβλώσει από τις θερμοκρασίες και το chipset δεν πατάει σωστά ή εάν η θερμοκρασία δεν είναι ισομερή στο board στην περιοχή του chipset. Πολλές φορές βλέπουμε μεγάλες διαφορές θερμοκρασίας στα thermocouples που τοποθετούνται στις άκρες του chipset κατά την διάρκεια του reball.

picdev
14-09-15, 18:56
με αλλαγή thermal paste καλύτερης "ποιότητας" έχει 15 βαθμούς λιγότερο ? έχω κάνει πειράματα με καλές και κακές και διαφορά πάνω απο 2-3 βαθμούς δεν είδα

mtzag
30-09-15, 15:27
Ποια ειναι τα flipchips?

hawk67
07-01-16, 10:54
Καλησπερα σας και Καλη Χρονια

Μπορεί κάποιος να μου υποδειξει link (καταστημα στην Ελλαδα)για αγορα παστας σολντερινης.
Μιλαω για παστα η οποια θα απλωθει πανω στα stencil και με θερμο αερα μετατρεπονται σε καλάι (μπιλιες)

Ευχαριστω

leosedf
07-01-16, 11:11
www.marelectronics.gr

gloster69
08-01-16, 23:52
Καλημέρα. Έχει δουλέψει κανένας το ελληνικό CS-FLUX 15cc σχεδιασμένο για BGA REBALLING ?

hawk67
11-01-16, 14:17
Σε e-mail που εστειλα στο καταστημα , μου απαντησαν πως η συγκεκριμενη παστα δεν συνίσταται για bga reballing...
Γνωρίζεις καποιο αλλο καταστημα;

ευχαριστω

gloster69
11-01-16, 21:58
Σε e-mail που εστειλα στο καταστημα , μου απαντησαν πως η συγκεκριμενη παστα δεν συνίσταται για bga reballing...
Γνωρίζεις καποιο αλλο καταστημα;

ευχαριστω

Δεν ξέρω κανένα άλλο μαγαζί να έχει από ελλάδα. Εγώ θα παραγγείλω από αγγλία τελικά. Απλά ψάχνω να βρω μια καλή solde pasta..

Rework Flux Jelly - 30g Syringe (http://www.pcb-soldering.co.uk/rework-flux-jelly-30g-syringe.html)

Και μια ερώτηση από μένα, μήπως έχει δουλέψει κανεις την παρακάτω.
EASY PRINT Sn62/Pb36/Ag2 40g (http://multi-com.pl/,details,id_pr,7125,key,easy-print-sn62-pb36-ag2-40g.html)

leosedf
11-01-16, 22:09
Warton.....

JOUN
11-01-16, 22:09
Ηρακλη το flux που εβαλες ειναι πολυ καλο,το χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο.

Ειναι warton που σου λεει και ο Κωνσταντινος.

gloster69
11-01-16, 22:50
Και για solde paste αυτή είναι καλή ξέρει κανεις? Θα κάνω δουλειά με αυτό?

Warton Metals Microprint P2010 SAC305 88.0 25-45 No Clean Solder Paste (http://www.pcb-soldering.co.uk/250g-warton-microprint-p2010-solder-paste.html)

leosedf
11-01-16, 22:51
Κάνει...........

gloster69
11-01-16, 22:57
Ευχαριστω Κωνσταντίνε

gloster69
12-01-16, 23:44
Καλησπέρα. Η Solder Paste όταν ανοιχτή έχει χρόνο ζωής 6 μήνες? Το ίδιο ισχύ και στο Flux? Ποια είναι η συντήρηση τους

windmill82
12-01-16, 23:56
τα περισσοτερα ειναι για 1 χρόνο , ολα τα σοβαρα flux αναγράφουν ημερομηνία λήξης.

gloster69
17-01-16, 18:37
Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανεις, αν κυκλοφορούν μαϊμού προϊόν FLUX της Warton Rework Jelly Flux. Ρωτάω γιατί ψάχνοντας αυτές τις μέρες βλέπω ότι η πολωνοί το έχουν πολύ χαμηλότερα από τους άγγλους.

Future Hf Rework Jelly Flux 30g Net prices: [€] 20.53 PolandRework Flux Jelly - 30g Syringe £31.09 / 40.61€ United Kingdom

warton-metals. Τους έστειλα email εχθές και περιμένω μήπως και μου βγει ποιο οικονομικά από την εταιρία άμεσος αγορά.

leosedf
17-01-16, 18:47
Δεν έχει μαϊμού η warton απλά το δίνουν με χαμηλό κέρδος.

gloster69
17-01-16, 21:58
Εσύ παραγγέλνεις από την ίδια την warton? Έχει πολύ καιρό τελευταί που πήρες, και τι τιμή?
Εγώ περιμένω email από αυτούς λογικά αύριο θα μου απαντήσουν.

JOUN
17-01-16, 23:00
Ηρακλη δεν σε συμφερει απο το εργοστασιο,θα φας στο κεφαλι τρελλα μεταφορικα..

leosedf
17-01-16, 23:38
Μπα είχε πολύ λίγα μεταφορικά, απ' ευθείας από αυτούς έπαιρνα και τελευταία μου είπαν ότι δεν χρεώνουν σε κάρτες του εξωτερικού, ποτέ λέει δεν το κάνανε.

Προφανώς έπεσα σε ηλίθια γιατί είχα πάρει άλλες 4-5 φορές και μετά τα παράτησα και πήρα από ebay.

toni31
18-01-16, 07:51
Αυτός εδώ πουλάει και έχει και μαγαζί στο Ebay. Ψώνισα μερικές φορές χωρίς πρόβλημα.

http://www.pcb-soldering.co.uk/solders-fluxes-rework-ecowave-autosol.html

http://stores.ebay.com/theallendalestores/

JOUN
18-01-16, 08:20
Ναι κι εγώ από εκεί παίρνω.

gloster69
18-01-16, 23:26
Σήμερα το πρωί μου στείλανε τις τιμές. Οι τιμές τον προϊόντων ήταν καλές, αλλα τα μεταφορικά σκέτο φωτιά. 40 λίρες για μεταφορικά μου ζήτησαν.

Description Stock Unit Price Line Total

Microprint P2004 Sn62 87 20-38 1 X 40g Syrg M £11.29 £11.29

Solid wire ALLOY 63/37 1.0mm/19swg 1 X .25kg rl £10.10 £10.10

FLUX FUTURE HF RE-WORK JELLY 1 X 30g Syrg M £17.28 £17.28

Goods Total:£38.67

Carriage:£40.00

Sub Total : £78.67

VAT @20.0% £15.73

Total:£94.40

123.462988 Euros

JOUN
19-01-16, 15:23
Στο ειχα πει..Ειχα πληρωσι πριν 4 χρονια 12 λιρες για μια συριγγα 10cc.
δες στο παρον θεμα στο #41: http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=53832&page=5

gloster69
24-01-16, 01:22
Πήρα τελικά από πολωνια.
Future Hf Rework Jelly Flux 30g FX002 €16.18 Ordered: 3 €48.54

Από την άλλη εβδομάδα τα περιμένω. Το μονο κακό είναι ότι δεν έχει pasta να πάρω. Και τώρα ψάχνω να δω από που να πάρω.

Την παρασκευή παρέλαβα και τα AOYUE Int937+ Soldering Station, AOYUE Int853A++ Quartz IR PreHeating ,AOYUE Int852A++ Hot Air Station SMD Rework Station..

leosedf
24-01-16, 09:21
Θες πολύ πάστα? Γιατί δεν παίρνεις από Μαρμαρά? Έχει πάστες και μικρές και μεγάλες.

gloster69
26-01-16, 21:57
Να σου πω δεν το σκέφτηκα καν. Έχεις δοκιμάσει κάποια από αυτές? Για αρχή μικρή ποσότητα θέλω.

leosedf
26-01-16, 22:04
Οι σύριγγες που έχει είναι ΟΚ, έχει και lead free και με μόλυβδο και είναι μικρές για πειράματα είναι μια χαρά. Εγώ τις χρησιμοποιούσα σε πλακέτες.
Μετά πήρα τενεκέ μισό κιλό για να έχω μια άλλη που έχει αρκετά καλή (ακριβή μεν αλλά αν τη δουλεύεις παίζει).

Οι σύριγγες είναι της topnik πολωνέζικες η κάτι τέτοιο, για απλή εφαρμογή είναι μια χαρά.

gloster69
26-01-16, 23:01
Κωνσταντίνε για reballing την θέλω την πάστα.

leosedf
26-01-16, 23:05
Δε χάνεις να δοκιμάσεις 3 ευρώ έχει νομίζω.
Ίσως καταφέρω να σου βάλω 3ml της Interfux (το μισό κιλό που έχω) που πήρα από Μαρμαρά http://www.interflux.com/sites/default/files/documents/en/TD%20LP%205707%20SnPb(Ag)_0.pdf
Πολύ καλή μιας και είναι για περιβάλλον χωρίς άζωτο οπότε βολεύει εμάς με τους σταθμούς.

gloster69
27-01-16, 15:50
Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ πολύ, το εκτιμώ ιδιαίτερα. Μόλις μου χρειαστεί θα έρθω σε επικοινωνία μαζί σου. Ούτως ή άλλως είμαι ακόμα στο αρχικό στάδιο για τα reballing, οπότε θα κάτσω πρώτα να ξεκολλήσω μερικές μητρικές και μετά θα προχωρήσω στο κόλλημα τους.

hawk67
31-01-16, 09:09
Με τον καθαρισμο επαφων (κολλητηρι+flux+φυτιλι χαλκου) αποκολληθηκε 1 (ενα) pad απο το chip της vga με αποτελεσμα να μην
κολλαει η μπιλια
Υπάρχει λύση γι αυτην την περιπτωση?

toni31
31-01-16, 10:42
Μόνο τύχη.
Δες ποιο είναι, αντιστοίχισε το με datasheet αν είναι signal την έκατσες, αν είναι ρεύμα σου έκατσε τζόκερ.

atsio
31-01-16, 12:37
Με τον καθαρισμο επαφων (κολλητηρι+flux+φυτιλι χαλκου) αποκολληθηκε 1 (ενα) pad απο το chip της vga με αποτελεσμα να μην
κολλαει η μπιλια
Υπάρχει λύση γι αυτην την περιπτωση?

Μικροσκόπιο, καλά νεύρα, και φτιάχνεις δικιά σου επαφή.

Panoss
31-01-16, 18:28
Φτιάχνει δικιά του επαφή (pad στην πλακέτα); Πώς;

atsio
31-01-16, 20:09
Με τον ίδιο τρόπο που φτιάχνεις επαφές στο board, κολλητήρι και ψιλά συρματάκια χαλκού.

goback
05-05-16, 23:56
Την Καλησπέρα μου και χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη, σε όλους τους γάταρους εδώ μέσα, από ένα νέο μέλος !
Θα ήθελα, αν και ίσως θεωρηθεί off topic και συγνώμη από τους συντονιστές για αυτό..
Να σας ευχαριστήσω όλους σας για την γραφή σας και την μετάδωση γνώσεων σας.. Γιατί με βοηθήσατε πολύ..!!

Μα περισσότερο από όλους, θα ήθελα να γράψω ένα ΜΕΓΆΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ στο φίλο πλέον ** Κωστάρα** = **leosedf ** και συμπατριώτη μου, που πρίν λίγες μέρες του ζήτησα να με βοηθήσει σε ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα που αντιμετώπιζα και δεν έιχα ούτε τα εργαλεία, ούτε την γνώση, αλλά ούτε και την οικονομική άνεση να το επιλήσω μόνος μου..

Το παλικάρι αυτό με βοήθησε με όλη του την τεράστια γνώση / εργαλεία / υπομονή / ο ίδιος προσωπικά.. Και όχι μόνο μου έλυσε το πολύ δύσκολο πρόβλημα που αντιμετώπιζα, αλλά μου έμαθε να το κάνω και μόνος μου.. Όταν πλέον θα έχω και εγώ τα εργαλεία και την οικονομική άνεση, να τα προμηθευτώ..

Φίλε Κώστα, σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΓΙΑ ΌΛΑ πάρα πολύ από καρδιάς και από εδώ μέσα, να είσαι πάντα καλά !!

kalnik3
03-06-16, 19:24
Καλησπερα παιδες,
πολυ φοβερο το τοπικ για reballing με πολλα tips, μπραβο!

Ειμαι νεος στο χωρος του reballing και θελω να ασχοληθω εντονα, ισως και επαγγελματικα μελλοντικα.
Για ξεκινημα λεω να παρω τον WEP 853AAA. Τον εχει δοκιμασει κανεις; Πιστευω αντι να παρω και σταθμο και preheater, βγαινει φτηνοτερα.

Τον βρηκα σε καταστημα της Πολωνιας περιπου 150 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.
http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-lutownicze/stacja-lutownicza-bga-hotairkolbapreheater-wep-853aaa.html

Το θεμα ειναι οτι δεν δεχεται paypal.... παρα μονο τραπεζικο εμβασμα...και δε ξερω αν πρεπει να το εμπιστευτω.
Γνωριζει κανεις αυτο το site; Εχει ψωνισει κανεις απο αυτο;

Σε γενικες γραμμες βλεπω πολυ καλες τιμες σε μεγαλα μηχανηματα, που συμφερει να τα παρεις απο Πολωνια παρα απο Κινα.

filam
18-10-16, 16:25
Δεν θα εμπιστευόμουν τα λεφτά μου σε κάτι που δεν ξέρω. Βρες κάτι αντίστοιχο στο Ebay..νομίζω είναι πιο ασφαλές. Να ξέρεις ότι το reflow - reballing θέλει πολύ προσοχή και καλό είναι να κάνεις δοκιμές πριν επενδύσεις χρήματα για ένα τόσο ακριβό ή και ακόμα πιο ακριβό μηχάνημα που κάνει αποκλειστικά αυτή τη δουλειά. Δοκίμασε πρώτα να επισκευάσεις κάποιο Notebook board (πιαθανό να σου τύχει με πρόβλημα στη VGA) με reflow, να δεις λιγο την διαδικασία στην πράξη και τους χρόνους ψησίματος ανα στάδιο. Για μένα πάρε για αρχή ένα πιστόλι θερμού αέρα όπως π.χ. ένα Einhell TH-HA 2000 (http://www.snif.gr/showproduct/4943104/pistoli--thermoy-aera-th-ha-2000-1-2000w--einhell)που είναι και φτηνό και ένα Θερμόμετρο υπερύθρων
όπως αυτό (http://www.snif.gr/showproduct/11394925/oem-laser-infrared-dt8380-thermometro-yperythron)ή ένα ενσωματωμένο σε αναλογικό πολύμετρο. Αν μάθεις τους χρόνους και τις διαδικασίες μπορείς πολύ εύκολα να επισκευάσεις διάφορα κυκλώματα. Εφόσον δεις οτι πιάνει το χέρι σου και πας καλά και αυτό σου φέρνει και χρήματα επενδύεις σε κάτι πιο ακριβό. Προσωπικά κάνω επισκευές με τον παραπάνω τρόπο πάνω απο 3 χρόνια και δεν έχει χρειαστεί ακόμα να αγοράσω μηχάνημα. Το μηχάνημα θα το χρειαστείς εάν θελήσεις εξολοκλήρου Reballing αλλά και πάλι λίγοι πελάτες είναι αυτοί που το ζητούν λόγω αυξημένου κόστους στην επισκευή.

pipilas
18-10-16, 22:28
Καλησπερα παιδες,
πολυ φοβερο το τοπικ για reballing με πολλα tips, μπραβο!

Ειμαι νεος στο χωρος του reballing και θελω να ασχοληθω εντονα, ισως και επαγγελματικα μελλοντικα.
Για ξεκινημα λεω να παρω τον WEP 853AAA. Τον εχει δοκιμασει κανεις; Πιστευω αντι να παρω και σταθμο και preheater, βγαινει φτηνοτερα.

Τον βρηκα σε καταστημα της Πολωνιας περιπου 150 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.
http://www.hotair.pl/pl/sklep/stacje-lutownicze/stacja-lutownicza-bga-hotairkolbapreheater-wep-853aaa.html

Το θεμα ειναι οτι δεν δεχεται paypal.... παρα μονο τραπεζικο εμβασμα...και δε ξερω αν πρεπει να το εμπιστευτω.
Γνωριζει κανεις αυτο το site; Εχει ψωνισει κανεις απο αυτο;

Σε γενικες γραμμες βλεπω πολυ καλες τιμες σε μεγαλα μηχανηματα, που συμφερει να τα παρεις απο Πολωνια παρα απο Κινα.


μην κανεις κανα αστειο ..
αυτο το πραμα δεν κανει για τιποτε...μονο ζημια κανει
δεν βαζεις μια σομπα αλογονου και ενα θερμοπιστολο καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις.

hackertom
10-02-17, 15:16
Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω καλό flux απο Ελλάδα;

ganagnost02
07-04-17, 15:12
με μια πρωτη ματια απο google..

http://www.pds.com.gr/index.asp?mod=eshop_itemcats&id=102&pg=2
http://www.acdcshop.gr/flux-c-4_142.html
http://www.markidis.gr/advanced_search_result.php?keywords=flux
http://www.antoniadis.com.gr/index.php?cPath=94_50_299
http://www.mikra.gr/index.php?cPath=1012_1038_1049
http://www.e-anagnostou.gr/advanced_search_result.php?keywords=flux&x=0&y=0
https://venieris.com/

felix_w
11-04-17, 15:46
Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για preheater, είδα το hotair.pl και έχει και το κλασσικό Puhui Τ-8280 που έχω δεί σε πολλά βίντεο τη χρήση του.

Προφανώς για entry-level μηχάνημα. Επικοινώνησα κι εγώ σήμερα με το κατάστημα αυτό και περιμένω απάντηση για μεταφορικά.

Μέχρι στιγμής έχω ένα ZD-915 για αποκόλληση THT, ένα Aoyue 852Α+ για hot-air και ένα ΑΤΤΕΝ 938D. Όλα entry-level μηχανήματα όπως βλέπετε, αλλά για να κάνω πολύ βασικές δουλειές είναι οκ πτος το παρόν.

Με το παραπάνω preheater (Puhui T-8280) σε συνδυασμό με το 852A+ πιστεύετε θα γίνεται δουλειά για reflow/reballing ΝB/SB/GPU ?


Επίσης θα παραγγείλω τη Warton Jelly από τον ίδιο που όπως έχετε πεί προηγουμένως είναι καλή.

kpro
05-09-17, 17:55
Καλησπερα στο φορουμ,

Εχω μια ερωτηση γιατι δε βρηκα την απαντηση που διαβασα το θεμα.

Εξωτερικο θερμομετρο που αναφερεται εννοειται θερμομετρο υπερυθρων ?

Για reflow το θελω αρχικα , αλλα φανταζομαι οτι και μετα αν δοκιμασω reballing θα ειναι το ιδιο

johnnyb
05-09-17, 19:32
Καλησπερα στο φορουμ,

Εχω μια ερωτηση γιατι δε βρηκα την απαντηση που διαβασα το θεμα.

Εξωτερικο θερμομετρο που αναφερεται εννοειται θερμομετρο υπερυθρων ?

Για reflow το θελω αρχικα , αλλα φανταζομαι οτι και μετα αν δοκιμασω reballing θα ειναι το ιδιο

Οχι θερμομετρο επαφης με probe οπως αυτο
http://www.ebay.com/itm/TM-902C-Digital-LCD-K-Type-Thermometer-Meter-Single-Input-Thermocouple-Probe-/282554675248?hash=item41c9923030:g:5xMAAOSw8GtZWft 3

kpro
08-09-17, 16:23
Οχι θερμομετρο επαφης με probe οπως αυτο
http://www.ebay.com/itm/TM-902C-Digital-LCD-K-Type-Thermometer-Meter-Single-Input-Thermocouple-Probe-/282554675248?hash=item41c9923030:g:5xMAAOSw8GtZWft 3

Αυτο δεν εχει θεμα να λιωσει εκει στην ακρη του απο τη θερμοτητα κατα τη διαδικασια του reflow ?

Επισης ειναι ασφαλες να ακουμπησει την gpu σε λαπτοπ πχ ενω γινεται reflow ?

Θα το εχω μονιμα εκει λογικα

johnnyb
12-09-17, 17:31
Αυτο δεν εχει θεμα να λιωσει εκει στην ακρη του απο τη θερμοτητα κατα τη διαδικασια του reflow ?

Επισης ειναι ασφαλες να ακουμπησει την gpu σε λαπτοπ πχ ενω γινεται reflow ?

Θα το εχω μονιμα εκει λογικα

Δε θα λιωσει γιατι αυτη ειναι η δουλεια του , ακουμπαει διπλα στη gpu και το θεμα σταθερης στηριξης του ειναι αρκετα δυσκολο. Τα θεματα που ρωτας ειναι απαντημενα στις 113 σελιδες αυτου του τοπικ , ειναι λιγο μεγαλο αλλα αξιζει να το διαβασει κανεις , λυνει πολλες αποριες και εχει χρησιμοτατες οδηγιες

kpro
15-09-17, 17:37
Διπλα απο το bga δλδ της gpu θα το στηριξω καπως δυσκολα απο οτι λες.

Wanton flux απο που περνετε παιδια ?

JOUN
15-09-17, 21:06
https://www.pcb-soldering.co.uk/catalogsearch/result/?q=warton+rework+flux+jelly

kpro
18-09-17, 12:34
https://www.pcb-soldering.co.uk/catalogsearch/result/?q=warton+rework+flux+jelly

Υπαρχει καποιο φτηνοτερο αλλα καλο ?

johnnyb
18-09-17, 17:57
https://www.acdcshop.gr/advanced_search_result.php?keywords=amtech&x=0&y=0

angelpap
04-01-18, 14:29
Καλησπερα και καλη χρονια. Μπορω να χρησιμοποιησω solder paste με μολυβδο ωστε να επιτυχω καλυτερο και για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα αποτελσμα, αντι για solder paste χωρις μολυβδο ?
Και αν ναι, υπαρχει καποιο προιον της warton ή εχετε να προτεινετε καποια αλλη εταιρια ?

mtzag
03-11-18, 13:34
Βαλε χωρις μολυβδο ο μολυβδος ειναι τοξικοτατο δηλητηριο.
Εκανα σε ενα συγγενη μου επιτυχημενο reflow σε gpu laptop
με το σταθμο που ειχα φτιαξει πριν 4 χρονια με ir λαμπες.
Ποσο κραταει περιπου ενα reflow ?
Να του πω να αγορασει νεο laptop η παιζει να κρατησει το επισκευασμενο και να μην ξαναχαλασει?

leosedf
03-11-18, 13:51
Αν κάνεις χωρίς μόλυβδο θα γελάσουμε.

biomed
03-11-18, 20:35
Καλησπερα και καλη χρονια. Μπορω να χρησιμοποιησω solder paste με μολυβδο ωστε να επιτυχω καλυτερο και για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα αποτελσμα, αντι για solder paste χωρις μολυβδο ?
Και αν ναι, υπαρχει καποιο προιον της warton ή εχετε να προτεινετε καποια αλλη εταιρια ?



τι ακριβώς θέλεις να κάνεις γίνε πιο σαφής για να πάρεις τις σωστές απαντήσεις , θες να χρησιμοποιήσεις solder paste lead free σε τι πράγμα τι θες να κολλήσεις?

GSR600
19-02-19, 23:09
Καλησπέρα,θα ήθελα μια γνώμη όσο αναφορά για την αγορά-κατασκευή pid controller.Έχω ήδη κατασκευάσει ένα bottom preheater με ένα rex-c100 αλλα θέλω να κάνω ανακατασκευή και να προσθέσω και τον top heater.Επειδή παίζει πολύ σαν controller ο pc410 θέλω να ρωτήσω εαν υπάρχει software στα αγγλικά γιατί όλοι παραπονιουνται ότι είναι στα κινεζικά και εάν τελικά τον χρησιμοποιεί κάνεις απο δω μεσα με κάποιο άλλο software.Πραγματικά εχω φάει όλο το net να βρω κάποιο software και το μονο που βρήκα είναι ένα Psoft rework που δεν ξερω εάν συνεργαζετε με τον συγκεκριμένο.

Επίσης είμαι σε διλλημα να κατασκευάσω αυτον (http://andybrown.me.uk/2015/07/12/awreflow2/)
ή να αγοράσω έναν απο αυτούς.link1 (https://www.x-toaster.com/overview/what-is-x-toaster/) - link2 (http://www.zallus.com/product/zallus-learning-controller-kit/)
Θα προτιμούσα να κατασκευασω τον πρώτο άλλα άμα ο pc410 δουλεύει ικανοποιητικα και υπαρχει κάποιο software να μην κάνω πειράματα.
Καθε βοηθεια πολυτιμη...ευχαριστω.

xani
21-02-19, 11:26
Καλησπέρα,θα ήθελα μια γνώμη όσο αναφορά για την αγορά-κατασκευή pid controller.Έχω ήδη κατασκευάσει ένα bottom preheater με ένα rex-c100 αλλα θέλω να κάνω ανακατασκευή και να προσθέσω και τον top heater.Επειδή παίζει πολύ σαν controller ο pc410 θέλω να ρωτήσω εαν υπάρχει software στα αγγλικά γιατί όλοι παραπονιουνται ότι είναι στα κινεζικά και εάν τελικά τον χρησιμοποιεί κάνεις απο δω μεσα με κάποιο άλλο software.Πραγματικά εχω φάει όλο το net να βρω κάποιο software και το μονο που βρήκα είναι ένα Psoft rework που δεν ξερω εάν συνεργαζετε με τον συγκεκριμένο.

Επίσης είμαι σε διλλημα να κατασκευάσω αυτον (http://andybrown.me.uk/2015/07/12/awreflow2/)
ή να αγοράσω έναν απο αυτούς.link1 (https://www.x-toaster.com/overview/what-is-x-toaster/) - link2 (http://www.zallus.com/product/zallus-learning-controller-kit/)
Θα προτιμούσα να κατασκευασω τον πρώτο άλλα άμα ο pc410 δουλεύει ικανοποιητικα και υπαρχει κάποιο software να μην κάνω πειράματα.
Καθε βοηθεια πολυτιμη...ευχαριστω.


Καλημερα


Η διαφορα του 410 με τον 100 ειναι οτι μπορεις να ρυθμισεις και χρονο στην επιθυμητη θερμοκρασια.επισεις
μπορεις να του φορτωσεις μεχρι 10 διαφορετικα profile.
Πριν κανα χρονο ειχα κανει 1 με arduino ενοειτε με K type ευκολο και φτηνο .

45909
Tο Psoft rework δουλευει μια χαρα η τελευταια εκδοση που δοκιμασα ΑΛΛΑ θελει αλλες ρυθμισεις ο 410 στο setup του.

info!! τον zallus τον ξεχνας δεν υπαρχει.software για τον 410 εχω και μπορω να σου στειλω.

GSR600
21-02-19, 17:38
Καλημερα


Η διαφορα του 410 με τον 100 ειναι οτι μπορεις να ρυθμισεις και χρονο στην επιθυμητη θερμοκρασια.επισεις
μπορεις να του φορτωσεις μεχρι 10 διαφορετικα profile.
Πριν κανα χρονο ειχα κανει 1 με arduino ενοειτε με K type ευκολο και φτηνο .

45909
Tο Psoft rework δουλευει μια χαρα η τελευταια εκδοση που δοκιμασα ΑΛΛΑ θελει αλλες ρυθμισεις ο 410 στο setup του.

info!! τον zallus τον ξεχνας δεν υπαρχει.software για τον 410 εχω και μπορω να σου στειλω.

Στάθη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου με βοηθάς αρκετά. Έχω βρει το PSoft Rework v 2.3.1 άμα έχεις κάποια πιο καινούργια έκδοση θα την ήθελα αν γίνετε. Επίσης τις ρυθμίσεις του 410 για να παίξει με το software σωστά θα μπορούσες να μου τις στείλεις?

Για τον android reflow controller (http://andybrown.me.uk/2015/07/12/awreflow2/) που δείχνω πως σου φαίνεται?
Έμενα με χαλάει στο ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα profile έχει μόνο δυο, leaded 210c και leadfree 240c.Δεν ξέρω αν με καλύπτουν..
Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για την συγκεκριμένη κατασκευή μιας και παίζει και με android εφαρμογή.
Επίσης μου άρεσε πολύ και ο X-toaster (https://www.x-toaster.com/overview/what-is-x-toaster/) πολύ εύκολος στην ρύθμιση τον profile και με touchscreen άλλα λίγο ακριβός.

xani
23-02-19, 21:25
Στάθη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου με βοηθάς αρκετά. Έχω βρει το PSoft Rework v 2.3.1 άμα έχεις κάποια πιο καινούργια έκδοση θα την ήθελα αν γίνετε. Επίσης τις ρυθμίσεις του 410 για να παίξει με το software σωστά θα μπορούσες να μου τις στείλεις?

Για τον android reflow controller (http://andybrown.me.uk/2015/07/12/awreflow2/) που δείχνω πως σου φαίνεται?
Έμενα με χαλάει στο ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα profile έχει μόνο δυο, leaded 210c και leadfree 240c.Δεν ξέρω αν με καλύπτουν..
Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου για την συγκεκριμένη κατασκευή μιας και παίζει και με android εφαρμογή.
Επίσης μου άρεσε πολύ και ο X-toaster (https://www.x-toaster.com/overview/what-is-x-toaster/) πολύ εύκολος στην ρύθμιση τον profile και με touchscreen άλλα λίγο ακριβός.

Kαλησπερα

μαλλον bga rework station θελεις να κανεις αν καταλαβα καλα.

Η γνωμη μου
εχω δει μηχανημα απο καλο κατασκευαστη να σκοτωνει pads κυριολεκτικα γιατι ο χειριστης ηταν απειρος,
εχω δει μηχανημα ιδιοκατασκευη να κανει παπαδες σε reball,
καποια παιδια σε αλλα ποστ πριν τα ειπαν ολα ...ΕΜΠΕΙΡΙΑ.. δλδ πρεπει να ασχοληθεις αρκετα,
πεζουν πολλα ρολο ...πχ αποσταση του pcb απο preheater το παχος του pcb ,το μεγεθος του pcb , ακομη και η θερμοκρασια δωματιου.
ο 410 ειναι μια χαρα και ο 100 για το preheater ,βαλε γνησια OMEGA k type ομως.
Και μετα κανε πειραματα να το μαθεις,τωρα κατι γραφηματα σε pc σε tablet ktlp κατ εμε δεν χρειαζονται.
Επισης ενοειτε MONO γνησια flux κτλπ ,δεν ειναι μονο οτι δεν κανουν δουλεια ,αυτο ενοειτε ,μονο καπνο βγαζουν ,αλλα μπορει μεχρι και δηλητηριαση να παθεις.

duvdev
15-05-19, 06:59
Καλημερα, καναν καλο σταθμο κολλησης για ερασιτεχνικη χρηση εχετε να προτεινετε;
Και φυσικα να μπορεις να βρεις μυτες και λοιπα ανταλακτικα στο εμποριο, ειτε εξωτερικο είτε ελλαδα.
Ευχαριστω.

sotron1
15-05-19, 07:25
Καλημερα, καναν καλο σταθμο κολλησης για ερασιτεχνικη χρηση εχετε να προτεινετε;
Και φυσικα να μπορεις να βρεις μυτες και λοιπα ανταλακτικα στο εμποριο, ειτε εξωτερικο είτε ελλαδα.
Ευχαριστω.

Ψάξε ή ρώτα και εδώ.

https://www.hlektronika.gr/index.php?tabid=38

biomed
15-05-19, 12:50
https://www.electrohoros.gr/%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%C F%83%CE%B7%CF%82/19243-yh-952d-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%BCo%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%B1.html

value for money

duvdev
18-05-19, 14:33
https://www.electrohoros.gr/%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%C F%83%CE%B7%CF%82/19243-yh-952d-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%BCo%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%B1.html

value for money
Ευχαριστώ, το περιμενω απο απο Δευτέρα!

Sakismpatarias
11-11-20, 17:15
Καλησπέρα μόλις επανήλθε το πρόβλημα YouTube f.u32033 έκανα εργοστάσιακες ρύθμισης

mikemtb73
11-11-20, 21:02
Καλησπέρα μόλις επανήλθε το πρόβλημα YouTube f.u32033 έκανα εργοστάσιακες ρύθμισηςΕίσαι σίγουρα στο σωστό θέμα???

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk