PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρήση εργαλείων σχετικά με τις κολλήσεις/αποκολλήσεις SMD και BGA devices



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

navar
08-08-11, 22:34
και μιάς και πιάσαμε το θέμα το reflow !
να πούμε επίσης οτι δεν αρκεί ενα reflow ή δεν φταίει το reflow που έχει μέγιστο χρόνο ζωής !

όλο το θέμα πρίν φτάσει στο να χρειάζεται reflow ξεκινάει απο τις αυξημένες θερμοκρασίες τις κάρτας !
αυτό ειναι και το πρώτο μεγάλο πρόβλημα που πρέπει να λυθεί !
στο νετ κυκλοφορούνε πολλές λύσεις , απο χρήση ενος κέρματος χαλκού ανάμεσα στην ψύκτρα και στο GPU μέχρι και ειδικά κομμάτια χαλκού που ταιριάζουν γάντι !
επίσης είναι απαραίτητη η χρηση σοβαρής πάστας για την σωστή απαγωγή της θερμότητας , και ο συχνός καθαρισμός απο κατάλοιπα !
σε μερικές περιπτώσεις αμα παίρνει καλές είναι οι επιπλέον τρύπες για να αερίζεται όλο το εσωτερικό ή ένα πιο δυνατό blower

αν γίνουν όλα αυτά , και το μηχάνημα καθαρίζεται συχνά και δεν ξαναπιάσει μαλιά , τότε το reflow μπορεί να κρατήσει και για πάντα !

spiroscfu
09-08-11, 00:08
Αναλόγως και την κατάσταση από τα μπαλάκια του chip, συνήθως η υπερβολική αύξηση θερμοκρασίας τίνη να τα μεταφέρει προς άλλες θέσης.

leosedf
09-08-11, 00:09
Οπότε πρέπει να προσέχεις μην μετακινήσεις τα μπαλάκια του.

spiroscfu
09-08-11, 00:12
Λογικό ακούγεται, και τα δικά μας αν μας τα πειράζουν τα παίρνουμε και χαλιόμαστε.

takisegio
09-08-11, 14:50
Λογικό ακούγεται, και τα δικά μας αν μας τα πειράζουν τα παίρνουμε και χαλιόμαστε.

+1000 σπυρο

Thansavv
09-08-11, 22:56
Μετά από αρκετό καιρό αποτοξίνωσης, σήμερα ξαναέκανα χρήση, hotair. Όμως, ενώ το ολοκληρωμένο βγήκε εύκολα, κάποια pads από το motherboard και κάποια από το chip τα "πήρα στο χέρι", όπως φαίνεται και στη φωτογραφία. Θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά που ασχολούνται πιο συστηματικά με το σπορ, και κυρίως με το ξεκόλλημα μεγάλων BGA, αν συναντούν καμιά φορά αυτό το πρόβλημα και πως δεν....
Επίσης, στο καθάρισμα του motherboard από την παλιά κόλληση, βαίνουν όλα καλώς ή συμβαίνουν ατυχήματα του τύπου "ουπς, το γ@μησ@"...Ή συμβαίνουν μόνο σε μένα?

spiroscfu
10-08-11, 00:49
Μια χαρά βγαίνουν ρε θάνο, πως σου έγινε έτσι.
Όταν το σήκωσες μην δεν είχε λίωση η κόληση ακόμη.


Για δοκίμασε να βάλεις κόλληση στης τρύπες μήπως είναι χαλκός αυτός.

Thansavv
10-08-11, 00:55
Σπύρο είχε λιώσει η κόλληση (λέω τώρα), γιατί σηκώθηκε εύκολα το ic. Υποτίθεται ότι στη φωτογραφία είναι και καθαρισμένο το motherboard.
Σε άλλο mobo μου βγήκε πιο καλά!!

spiroscfu
10-08-11, 01:01
Θα βάλεις αρκετό flux επάνω και μετά με το κολλητήρι και την κόλληση θα το στρώσης και θα φύγουν τα πολλά
και τέλος τα ψιλά, ξανά flux και φιτίλι προσεχτικά.

freecom
14-08-11, 14:06
για οποιον εχει ορεξη για διαβασμα-γνωση

ενας πολυ καλος οδηγος (με πολυ ζουμι)

ειναι το παρακατω pdf της renesas ((5,6mb)

http://www.renesas.eu/prod/package/manual/

freecom
15-08-11, 00:56
στην σελιδα 88 εχει μια πολυ καλη πατεντα για reflow
με ενα εξαρτημα που στελνει την ροη του ζεστου αερα κατευθειαν κατω sτις μπιλιες
χωρις ετσι να ταλαιιπωρητε το ιδιο το bga
αραγε υπαρχει κατι τετοιο στην αγορα ?
διαφορετικα βλεπω οι τορνοι να περνουν μπρος!!!

spiroscfu
15-08-11, 01:14
Κάποια DIY πατέντα θα είναι αυτό που λες με μικρές πιθανότητες επιτυχίας.
Τι νομίζεις να γίνει αν στήλης ζεστό αέρα κάτω από το bga,
για reflow χλομό το βλέπω το πιθανότερο μετά να θέλει και rebaling.

freecom
24-08-11, 22:26
αγαπητοι φιλοι ανακαλυψα ισως το καλυτερο forum για reballing
www.reballing.es (http://www.reballing.es)
ειναι στα ισπανικα αλλα με ενα translation tool καντε μετατροπη στα αγγλικα και ειστε οκ

oποιος εχει ορεξη και δειψα....για reballing.......σιγουρα κατι θα κερδισει απο αυτο το forum

τελικα οι ισπανοι ειναι πολυυυυυυυυυυυ μπροστα !!!

μετα απο ωρες μελετης αυτου του forum.....παω σφερα για
ACHI PRO SC......ενα κινεζακι.....που για τα λεφτα του ειναι οτι καλυτερο

spiroscfu
24-08-11, 22:33
Πόσο κοστίζει?

leosedf
24-08-11, 22:36
Και ο Jovy είναι αρκετά καλός για τα λεφτά του, το θέμα είναι οτι οι τιμές σε αυτά τα stations είναι στο χιλιάρικο και άνω.
Αν το κάνεις επαγγελματικά η γενικά βγάζεις συμφωνώ για αγορά.
Δεν μπορεί όμως ο καθένας να πάρει στο σπίτι του.
Οι Ισπανοί απλά χρησιμοποιούν soldering profiles κλπ, έχει μερικά καλά tips μέσα.

rep
24-08-11, 22:39
α ρε κωστα ποροθηκες πολυ.....

freecom
25-08-11, 10:11
η καλυτερη τιμη που βρηκα για το ACHI PRO SC ειναι 800+φπα+ 50 ευρω μεταφορικα.....περιπου ολα

δηλαδη 1000 ευρω παραδοτεο εδω.......απο ισπανια......ετσι δεν εχουμε προβλημα τελωνειου

απο κινα το βρηκα 650 ευρω παραδοτεο εδω.....αλλλα δεν εχω ορεξη να μαλωνω με τελωνεια

ειναι τεραστιο και βαρι......25 κιλα......οι τελωνιακοι θα το περασουν για αξονικο τομογραφο.....και καταλαβενετε!!!

freecom
25-08-11, 10:20
ο Jovy ειναι 50% ακριβωτερος χωρις να εχει κατι καλυτερο επανω του......η μαλλον για μενα αρνητικα εχει :001_rolleyes:

ποια ειναι τα αρνητικα του για μενα ?

1) εχει ασπρο irda και οχι dark......μαμαει τα ματια
2) εχει μικροτερο προθερματηρα......ο achi εχει τεραστιο .....σε μεγαλες πλακετες.....λαπτοπ.....νομιζω κανει πιο ομοιομορφη προθερμανση
3) o achi οτι και να παθει βρησκεις πιο ευκολα ανταλακτικα.....το ebay βρωμαει.....απο ολα τα κομματια του......βασικα παθαινουν οι 2 εγκεφαλοι θερμοκρασιας που ο ενας ειναι για την προθερμανση και ο αλλος για το irda.....με 100 ευρω εκαστος τους αλλαζεις

αν καποιος φιλος ενδιαφερετε για αγορα .....ας ενωθουμε για καλητερες τιμες.....εγω θα το ψαξω καμια 10-15 μερες και μετα θα προχωρησω

spiroscfu
25-08-11, 21:34
Όντως φαίνεται αρκετά καλός αλλά

1. Η εστίαση μάλλον θα είναι ποιο δύσκολη εκτός αν την κάνεις με το computer
2. Αρκετός είναι και του jovy
3. Και με τον jovy δεν νομίζω να μην υπάρχουν (είναι αρκετά γνωστός)


Κώστα μην νομίζεις πως μόνο με irda heater μπορείς να κάνεις reballing (θέλει και αρκετή προσπάθεια).
Εγώ πάντως είχα πάρει αυτόν http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=54107 και για απλά πράγματα είναι οκ,
και κάτι άλλο θετικό για τον achi, ο δικός μου (T862) έχει 100W λάμπα ο jovy 150W και ο achi αν κατάλαβα καλά 400W (πολύ θετικό για μεγάλα bga).

freecom
25-08-11, 23:46
αγαπητε σπυρο σαφεστατα και τον καλυτερο σταθμο να παρεις.....το reballing δεν μπορει να γινει με το πατημα ενος κουμπιου.....
ειναι δουλεια...του χεριου και του μυαλου

spiroscfu
26-08-11, 01:53
Αναλόγως τα χρήματα που θα δώσεις το κάνει και αυτό.

freecom
26-08-11, 11:54
ε καλα αν δωσεις 100.000 ευρω.......σου στελνουν και μια κοπελα να σε κανει παρεα ......πακετο με το μηχανημα :biggrin::biggrin::biggrin:

spiroscfu
26-08-11, 13:23
Ε ναι!
Μετά ο σταθμός θα παίζει με τα bga και εσύ με την κοπέλα, super!

freecom
26-08-11, 14:39
πιο σωστα......ο σταθμος θα παιζει με τα μπαλακια των gba .....και η κοπελα με τα αλλα μπαλακια.....
αντε να μην φαμε κανε baned μεσημεριατικα:lool::wiink::001_tt2:

spiroscfu
26-08-11, 15:00
ΩΡΑΙΟ !

bga-μπαλάκια .........0-1.

freecom
26-08-11, 20:11
βρηκα και το μηχανακι που λεγαμε
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=MhrarAtiavE

αλλα χαλασαμε την δουλεια με τον εισαγωγεα......μου εδεινε και μια μελαχρινη

.......εγω ομως εχω αδυναμια στις ξανθιες

.....οποτε ειμαι σε μεγαλη σκεψη

eniac22
31-08-11, 22:44
Κώστα ενδιαφέρομαι και εγώ για το ACHI PRO SC, είναι εύκολο να μου πεις συγκεκριμένα που το βρήκες?
Εγώ έχω μιλήσει με Αγγλία ( http://thebgastore.com ) αλλα μου είπε πως θα έρθει απευθείας απο κίνα οπότε θα μας γδάρει το τελωνείο

freecom
01-09-11, 23:08
φωτη
απο ισπανια
http://www.satkit.com/b2c/index.php?page=pp_productos.php&producto_busqueda=achi&tbusq=4&codf=286;ESTACIONES+REBALLING+BGA&md=1

το εχει 890+φπα+50 εuro μεταφορικα

εχει και το achi ir6000 σε πολυ καλη τιμη....600+φπα+50 euro μεταφορικα
με λιγοτερα χρηματα περνεις σχεδον το ιδιο μηχανημα
μαλλον ειναι καλητερη επιλογη τελικα

freecom
09-09-11, 00:05
τελικα καταληξα στο t862++ .......280 euro παραδωτεο ελλαδα
σε σχεση με το t862 εχει μεγαλυτερο προθερματηρα
και 3 εναλακτικους φακους διαφορετικου διαμετρου
για αρχη καλος ειναι η επομενη κινηση
achi ir6000.....750 euro παραδωτεο ελλαδα

spiroscfu
09-09-11, 00:09
Κώστα έχω τον ίδιο νομίζω πως οι διαφορές τους είναι μόνο στους επιπλέον φακούς (+2) του ++.

freecom
09-09-11, 12:14
φιλε σπυρο
ο t862 εχει προθερματηρα 650w 120x80
ο t862++ εχει προθερματηρα 800w 120x120

spiroscfu
09-09-11, 12:37
Έχεις δίκιο Κώστα.

Είδες πουθενά να πουλάνε extra τον preheater plate ή τους φακούς?

freecom
09-09-11, 13:19
το να βρουμε τον κεραμικο προθερματηρα του 862++ ειναι ευκολο
ειναι ομως και πιο μεγαλος σε μεγεθος οποτε δεν θα μπορεσει να κατσει στο
σασι απο το 862

spiroscfu
09-09-11, 13:53
Το ανοίγουμε δεν είναι πρόβλημα αυτό.

memoslar
12-09-11, 15:08
Μια ερώτηση παιδιά, έχω ενα chip γραφικών Ati 216PDAGA23F από laptop έχουν φύγει από πάνω 3 Smd capacitors.Μάλλον δεν πρόκειται να δουλέψει αν το κάνω reballing ε? Σας έχει ξανατύχει και τι κάνατε σ'αυτη την περίπτωση?
Πάντως έχω πάρει το Aoyue 968 απο Wiltec ύστερα από τη δική σας βοήθεια εδώ.Υπάρχουν smd capacitors στο Ιντερνετ αλλά ποιό είναι αυτό που ταιριάζει...

johnnyb
12-09-11, 16:18
Μια ερώτηση παιδιά, έχω ενα chip γραφικών Ati 216PDAGA23F από laptop έχουν φύγει από πάνω 3 Smd capacitors.Μάλλον δεν πρόκειται να δουλέψει αν το κάνω reballing ε? Σας έχει ξανατύχει και τι κάνατε σ'αυτη την περίπτωση?
Πάντως έχω πάρει το Aoyue 968 απο Wiltec ύστερα από τη δική σας βοήθεια εδώ.Υπάρχουν smd capacitors στο Ιντερνετ αλλά ποιό είναι πιο... που να βρεις πιο ταιριάζει...

Μάλλον όχι θέλεις άλλο

JOUN
12-09-11, 22:32
Μια ερώτηση παιδιά, έχω ενα chip γραφικών Ati 216PDAGA23F από laptop έχουν φύγει από πάνω 3 Smd capacitors.Μάλλον δεν πρόκειται να δουλέψει αν το κάνω reballing ε? Σας έχει ξανατύχει και τι κάνατε σ'αυτη την περίπτωση?
Πάντως έχω πάρει το Aoyue 968 απο Wiltec ύστερα από τη δική σας βοήθεια εδώ.Υπάρχουν smd capacitors στο Ιντερνετ αλλά ποιό είναι αυτό που ταιριάζει...
Το πλακωσες στον αερα και ξεκολλησαν ετσι;Δεν εισαι ο μοναδικος..

leosedf
12-09-11, 22:43
Καλά ρε τί κάνετε με τους σταθμούς?

JOUN
12-09-11, 22:53
Για πιο παλια μιλαω,τωρα του πηρα τον αερα(κυριολεκτικα.. ) Πανω απο 10% δεν το βαζω..

memoslar
12-09-11, 23:15
Η ζημιά έγινε πριν έρθει ο σταθμός.Με αυτό το Σατανά το όπλο του υδραυλικού :biggrin:.
Τώρα τι γίνεται όμως παίδες? Δε γίνεται? Έχετε κολλήσει ποτέ τόσο μικρό πυκνωτάκι?
Πάντως πήρα ένα άλλο Chip 16 € απο ebay.Καλά δεν έκανα?

JOUN
12-09-11, 23:49
To καταφερα να το κολλησω πριν τρεις μερες.Με καλη προθερμανση απο κατω, μια σταγονα flux στο σημειο που θελεις να γινει η κολληση και ζεστο αερα με ενα μετριο ακροφυσιο απο επανω(νομιζω το 4mm) Σημειωνω οτι εχω βαση για το hot air gun οποτε ειχα και τα δυο χερια μου ελευθερα.Ρυθμιζεις τον αερα στο 10% το πολυ και οταν αρχιζει να λιωνει η κολληση με ενα ψιλο και αρκετα μακρυ ισιο κατσαβιδι "σκουντας" το εξαρτημα ωστε να παει εκει που θελεις,μετα κολλαει μονο του.
Εννοειται οτι πριν αρχισεις προθερμανσεις και ιστοριες εχεις βαλει το εξαρτημα οσο κοντα γινεται στο σημειο κολλησης..

memoslar
12-09-11, 23:55
Joun τί κόλληση χρησιμοποιείς? Το κλασικό καλάι ή πάστα κόλλησης για BGA?

JOUN
13-09-11, 00:25
Στην συγκεκριμενη περιπτωση,τιποτα.Οσο εχει επανω ειναι αρκετο.

memoslar
13-09-11, 00:33
Αν έπρεπε να χρησιμοποιήσω τι θα μου πρότεινες? και από που? Σε ευχαριστώ !

JOUN
13-09-11, 01:50
Eχω παρει αυτο: http://www.techgsm.com/Solder_paste_for_SMD_KOKI_40g,3937.html και ειναι πολυ καλο..
Λιγο ακριβο αλλα δεν υπαρχει καλο και φθηνο solder paste, μονο καλο και ακριβο,η χαλια και φθηνο..
Το ιδιο ισχυει και για το flux.

spiroscfu
13-09-11, 15:04
Για να κολλήσεις smd πυκνωτές οι αντιστάσεις (όσο μικρά και να είναι) σου αρκεί ένα κολλητήρι με αρκετά ψιλή μύτη.

sotron1
14-09-11, 09:31
τελικα καταληξα στο t862++ .......280 euro παραδωτεο ελλαδα
σε σχεση με το t862 εχει μεγαλυτερο προθερματηρα
και 3 εναλακτικους φακους διαφορετικου διαμετρου
για αρχη καλος ειναι η επομενη κινηση
achi ir6000.....750 euro παραδωτεο ελλαδα


Από που θα αγοράσεται τον t862++ και επίσης τον achi ir6000, χωρίς τον φόβο του τελωνείου. Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ.

freecom
14-09-11, 11:24
σωτηρη θα μου τα φερει φιλος απο γερμανια
ενα t862++ περισευει ....και θα το δεις στις αγγελιες

johnnyb
14-09-11, 11:44
To καταφερα να το κολλησω πριν τρεις μερες.Με καλη προθερμανση απο κατω, μια σταγονα flux στο σημειο που θελεις να γινει η κολληση και ζεστο αερα με ενα μετριο ακροφυσιο απο επανω(νομιζω το 4mm) Σημειωνω οτι εχω βαση για το hot air gun οποτε ειχα και τα δυο χερια μου ελευθερα.Ρυθμιζεις τον αερα στο 10% το πολυ και οταν αρχιζει να λιωνει η κολληση με ενα ψιλο και αρκετα μακρυ ισιο κατσαβιδι "σκουντας" το εξαρτημα ωστε να παει εκει που θελεις,μετα κολλαει μονο του.
Εννοειται οτι πριν αρχισεις προθερμανσεις και ιστοριες εχεις βαλει το εξαρτημα οσο κοντα γινεται στο σημειο κολλησης..

Τι κλίμακας smd είναι ? ( 0805,0603,0402,0201?)

JOUN
14-09-11, 11:58
0402....

gkats
19-09-11, 23:12
Καλησπέρα σας και απο μένα. Παιδιά μπορείτε σας παρακαλώ να μου πέιτε την ακριβη διαφορά του gel solder flux απο την solder paste?
To gel flux είναι για να διαχεεται καλύτερα στην πλακέτα και στο τσιπ έτσι ώστε να γίνονται καλύτερα οι κολλήσεις - αποκολλήσεις των ολοκληρωμένων?
Το solder paste είναι στην ουσία κάτι σαν υγρο καλάι το οποίο αντικαθυστά τις μπιλλιες για reballing?
ευχαριστώ και συγγνώμη αν έγινα κουραστικός απλά ζαλίστικα από το πολύ διαβασμα στο forum

spiroscfu
19-09-11, 23:15
Σε γενικές γραμμές είναι όπως τα λες.

gkats
19-09-11, 23:31
Δυλαδύ Σπύρο μπορείς με τα κατάλληλα stencils και το κατάλληλο κιτ να κάνεις reballing σε BGA χωρίς balls απλόνωντας μόνο το solder paste και με θερμό αέρα να γίνει ένα αξιόπιστο reballing?
Στην περίπτωση που έχεις μπίλλιες στο ολοκληρωμένο απλώνεις solder gel flux?

spiroscfu
19-09-11, 23:37
Flux βάζεις και στις δυο περιπτώσεις solder paste/solder balls, διάβασε από την αρχή το θέμα (προσεκτικά) και θα σου λυθούν οι απορίες.

gkats
19-09-11, 23:42
προφανός flux βάζεις και στις δυο περιπτώσεις γιατί πρέπει να καθαρίσεις το solder απο την προηγούμενη κόλληση. σωστά? Βασικά το έχω διαβάσει το θέμα αρκε΄τες φορές αλλά με μπερδέυει λίγο το θέμα με τις πάστες.

gkats
20-09-11, 00:08
Σήμερα έκανα κάποιες αγορές και θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε την γνώμη σας...
http://shop.wiltec.info/product_info.php/language/EN/info/p2998_Aoyue---Lead-Free-Solder-Paste-50g.html
http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p2981_AOYUE-899A--SMD-Rework-Station.html
http://shop.wiltec.info/product_info.php/language/EN/info/p3002_Aoyue---Solder-Flux-Gel-10cc.html
http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p3133_Desoldering-Wick-1-5mm-wide.html
http://shop.wiltec.info/product_info.php/info/p2959_AOYUE-AAF-SPT---Selected-Prof--Tool.html
http://www.ebay.co.uk/itm/New-BGA-Kit-Reballing-Rework-Station-3-Silver-Stencils-/270810647705?pt=UK_BOI_Industrial_Supply_Material_ Handling_ET&hash=item3f0d928c99

spiroscfu
20-09-11, 01:11
προφανός flux βάζεις και στις δυο περιπτώσεις γιατί πρέπει να καθαρίσεις το solder από την προηγούμενη κόλληση. σωστά?

Κοίτα Γιάννη το flux το χρησιμοποιούμε για να λιώσει ποιο εύκολα και σε κανονική θερμοκρασία η κόλληση (και στην κόλληση και στην αποκόλληση) και μπορεί να έχει υγρή ή jel μορφή,
ενώ η solder paste είναι κόλληση σε μορφή πάστας (δεν υπάρχει λόγος να τα μπερδεύεις αυτά τα δυο).

Για τις αγορές σου μια χαρά φαίνονται με μόνη διαφορά το reballing kit, όχι που είναι κακό άλλα θα σε δυσκολέψει με την solder paste αυτά είναι για solder balls γιατί έχουν μεγάλο μέγεθος και στραβώνουν με την θερμοκρασία πολύ εύκολα.
Πολύ ποιο εύκολα θα έκανες την δουλεία σου με heat directly stencils, καλή επιτυχία και μην τα παρατήσεις σύντομα θέλει αρκετή προπόνηση αυτό το άθλημα.

gkats
20-09-11, 01:53
Χίλια ευχαριστώ Σπύρο για τις άμεσες και διευκρινέστατες απαντήσεις σου.
Τον θερμό αέρα όταν κάνω reballing σε stensils που δεν είναι heat directly και με solder paste, πρώτα βγάζω το stencil και μετά περναω θερμό αέρα (αφού φυσικά έχω περάσει πρώτα την παστα πάνω από το stencil).
Αυτό ισχύει και για reballing με balls και stencils που δεν είναι heat directly ή πρεπει οπωσδήποτε να βρω stencils heat directly και τον θερμό αέρα να τον ρίχνω πριν βγάλω το stencil απο το ολοκληρομένο?

leosedf
20-09-11, 04:35
Flux βάζεις και στις δυο περιπτώσεις solder paste/solder balls, διάβασε από την αρχή το θέμα (προσεκτικά) και θα σου λυθούν οι απορίες.

Χοντρό λάθος.
Το solder paste είναι FLUX με σκόνη κόλλησης να το πούμε έτσι, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις flux όταν κάνεις reballing με solder paste.
Τζάμπα χαραμίζεις flux και σε μερικές περιπτώσεις υπάρχει πρόβλημα.

gkats
20-09-11, 10:36
Καλημέρα Κωνσταντίνε και ευχαριστώ και σενα για την άμεση απαντηση σου.
Ισχύει αυτό που λέω πιο κάτω?

Χίλια ευχαριστώ Σπύρο για τις άμεσες και διευκρινέστατες απαντήσεις σου.
Τον θερμό αέρα όταν κάνω reballing σε stensils που δεν είναι heat directly και με solder paste, πρώτα βγάζω το stencil και μετά περναω θερμό αέρα (αφού φυσικά έχω περάσει πρώτα την παστα πάνω από το stencil).
Αυτό ισχύει και για reballing με balls και stencils που δεν είναι heat directly ή πρεπει οπωσδήποτε να βρω stencils heat directly και τον θερμό αέρα να τον ρίχνω πριν βγάλω το stencil απο το ολοκληρομένο?

spiroscfu
20-09-11, 13:12
Χοντρό λάθος.
Το solder paste είναι FLUX με σκόνη κόλλησης να το πούμε έτσι, δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις flux όταν κάνεις reballing με solder paste.
Τζάμπα χαραμίζεις flux και σε μερικές περιπτώσεις υπάρχει πρόβλημα.

Κωνσταντίνε χοντρό λάθος είναι για εσένα για εμένα είναι must, και η απλή κόλληση έχει flux ούτε εκεί χρησιμοποιείς επιπλέον flux.
Η διαδικασία που ακολουθώ εγώ είναι, όταν δημιουργηθούν τα μπαλάκια (σε σχετικά μικρή θερμοκρασία στον αέρα/irda) βγάζω το stencil τοποθετώ λίγο επιπλέον flux και ξαναζεσταίνω με μεγαλύτερη, η στρώση που βάζω από κάτω είναι ένα πολύ λεπτό στρώμα και καθαρισμένο με μπατονέτα (γίνεται σαν flux film).
Δεν υπάρχει χοντρό λάθος όταν γίνεται η δουλεία σου (το αντίθετο θα έλεγα), επιπλέον ο καθένας έχει το τρόπο του να επιτυγχάνει το σκοπό του.
Φιλικά Σπύρος.

Γιάννη δες κάποια video για να καταλάβεις.

http://www.youtube.com/watch?v=97nxZwHG5bA

http://www.youtube.com/watch?v=Nf-BspBQ-bk

Για να μου ξεκολλάει ποιο εύκολα το stencil δεν το ζεσταίνω πολύ και όταν καταλάβω πως έχουν ψιλοκολλήσει (solder balls) ή έχουν σχηματιστεί (solder paste), τότε βγάζω το stencil και με λίγο επιπλέον flux και θερμοκρασία τελειώνω την διαδικασία.

gkats
20-09-11, 16:15
Μάλιστα!!!Ευχαριστώ πολύ Σπύρο.Ανυπομωνώ να έρθουν αυτα που παρήγγειλα για να πειραματιστώ με τις ώρες. :)

leosedf
20-09-11, 18:03
Σπύρο καλά το λες κι εγώ το ίδιο θα έκανα αν έβγαζα το στένσιλ.
Αν έχεις καλής ποιότητας πάστα στις περισσότερες φορές δεν χρειάζεται κάν. Αν το αφαιρέσεις κλπ ίσως να χρειαστεί αλλά για να δημιουργήσω μπάλες συνήθως το κάνω με τη μια ώστε να μη χρειαστεί κάτι άλλο.

spiroscfu
20-09-11, 20:33
Αυτό το κάνω γιατί όσα heat directly έχω πάρει από ebay μετά από ~30 sec σε χαμηλή θερμοκρασία (140-170 κελσίου) στραβώνει με αποτέλεσμα ιδιαίτερα αν είναι universal να κολλάνε τα μπαλάκια αναμεταξύ τους <αναφέρομαι σε μεγάλα bga>.

harristh
23-09-11, 12:57
Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα την γνώμη σας:
Για πλήρη εξοπλισμό εργαστηρίου, το οποίο θα επισκευάζει σταθερούς-φορητούς Η/Υ, και με bugdet 3-4Κ ευρώ, ποιες είναι οι προτάσεις σας;
Βρισκόμαστε στον χώρο της πληροφορικής (πωλήσεις-service) 10 χρόνια τώρα, και σκεφτόμαστε σοβαρά να προχωρήσουμε στο reballing, διότι βαρεθήκαμε να στέλνουμε αλλού τις επισκευές μας και να μας γδέρνουν.
Θέλουμε προτάσεις για BGA rework stations (αξιόπιστα στις ενδείξεις θερμοκρασίας, να δέχεται profiles), προμηθευτή για stencils, solder balls, flux, ταινίες κτλ, μικροεργαλεία (τσιμπίδες, μιτοτσίμπιδα κ.α.) κατα προτίμηση από ευρώπη ή ακόμα και από Ελλάδα.
Παράλληλα καμιά πρόταση για microscope (iσως ενσωματωμένο στο station) ή άλλη λύση για pcb inspection.
Ότι άλλο θεωρείται ότι θα μας χρειαστεί.

Ο παρακάτω σταθμός λεέι;
http://www.chipspain.com/en/electronics-452/rework-and-soldering-62/reballing-station-bga-zhuomao-zm-r5860c-with-camera-and-monitor-6722.html

Περιμένω προτάσεις
Χάρης

Υ.Γ. Τι δουλειά κανουν ακριβώς τα παρακάτω; (dummy testers κτλ)
http://www.ownta.com/wholesale-dropship-repairing-tools/laptop-repairing/

gkats
23-09-11, 13:54
Παιδιά αυτό το gel flux είναι καλό?
http://shop.wiltec.info/product_info.php/language/EN/info/p3002_Aoyue---Solder-Flux-Gel-10cc.html

spiroscfu
23-09-11, 16:22
Υ.Γ. Τι δουλειά κανουν ακριβώς τα παρακάτω; (dummy testers κτλ)
http://www.ownta.com/wholesale-dropship-repairing-tools/laptop-repairing/

Σαν tester τα βλέπω dummy load - extension cord - μετρήσεις κτλ.
Σχετικά με τον σταθμό ας απαντήσει κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία.


Παιδιά αυτό το gel flux είναι καλό?
http://shop.wiltec.info/product_info.php/language/EN/info/p3002_Aoyue---Solder-Flux-Gel-10cc.html

Μια χαρά είναι.

JOUN
23-09-11, 17:06
http://www.chipspain.com/en/electronics-452/rework-and-soldering-62/reballing-station-bga-zhuomao-zm-r5860c-with-camera-and-monitor-6722.html[/URL]



Υ.Γ. Τι δουλειά κανουν ακριβώς τα παρακάτω; (dummy testers κτλ)
http://www.ownta.com/wholesale-dropship-repairing-tools/laptop-repairing/

O σταθμος καλος φαινεται αλλα αν τον παρεις με DHL απο ΗΚ ετοιμασου να τον πληρωσεις διπλο..
Τα αλλα που δειχνεις απλως σου δινουν τις επαφες της CPU ,μνημης κλπ για να μπορεσεις να μετρησεις τασεις..Δεν μου φαινεται να εχει καποια χρησιμοτητα..

harristh
23-09-11, 19:34
Ευχαριστώ παιδιά. Άλλος με πιο συγκεκριμένες απαντήσεις-προτάσεις?

(Αλήθεια γιατί από Ισπανία να πληρώσω διπλά με DHL?)

spiroscfu
23-09-11, 19:41
Από Ισπανία είναι όχι από Αγγλία, για τα διπλά και εγώ δεν το κατάλαβα.

harristh
23-09-11, 19:41
Από Ισπανία είναι όχι από Αγγλία, για τα διπλά και εγώ δεν το κατάλαβα.
Το διόρθωσα

spiroscfu
23-09-11, 19:55
Ο παρακάτω σταθμός λεέι;
http://www.chipspain.com/en/electronics-452/rework-and-soldering-62/reballing-station-bga-zhuomao-zm-r5860c-with-camera-and-monitor-6722.html


Κοίτα από εμφάνιση καλός φαίνεται και από ότι φαίνεται έχει 3 εξόδους θερμοκρασίας (κόλληση αποκόλληση με αέρα και preheat με irda), λογικά θα έχει όλα αυτά που χρειάζεσαι (manual δεν έχει),
κατά την γνώμη μου όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι βολικό να το δουλεύεις πάνω από το σταθμό καλύτερα θα ήταν να έχει και υποδοχή για σύνδεση με pc,

Υ.γ
Η κάμερα που έχει επάνω σου είναι αρκετή.

leosedf
23-09-11, 20:05
Ισπανικό είναι αλλά μου φαίνονται πολλά τα λεφτά για μάου μάου συσκευή (όπως λέει το όνομα)
Μήπως να δεις κάτι πιο δοκιμασμένο?

harristh
23-09-11, 20:06
Δεν ενδιαφέρομαι για αυτόν τον σταθμό συγκεκριμένα. Ψάχνω γενικά σε αυτήν την κατηγορία τιμών. Θεωρώ ότι με 3-4000 ευρώ όλο και κάτι καλύτερο σε σταθμό θα βρώ. Τι επιπλέον να ψάξω-επενδύσω?
Επίσης αξίζει να αγοράσω από έλληνα αντιπρόσωπο? πχ http://lentzco.gr/index.php/bga-work-stations/bga-rework-station-zx-c2-smt.html (ένας απλός φθηνός σταθμός)

harristh
24-09-11, 12:57
Εκτός από τον σταθμό, υπάρχουν κάποια άλλα εργαλεία διαγνωστικά-ελέγχου που μπορώ να χρησιμοποιήσω για την επισκευή Μητρικών? (ακόμη περιμένω προτάσεις για rework station)

harristh
26-09-11, 12:46
Τί σας λέει η τιμή το πακέτο και γενικά το site? Επίσης ACHI-6000 ή ACHI IR-PRO-SC για μητρικές και φορητούς?
http://ukconsolerepairs.co/opencart/index.php?route=product/product&path=35&product_id=101

spiroscfu
26-09-11, 13:25
Έχουν ακουστεί καλά λόγια για τους συγκεκριμένους.

harristh
26-09-11, 14:09
Έγραψα στον παραπάνω προμηθευτή στην Αγγλία:
> Hi,
> Some questions:
> 1. What is the final cost of a ACHI IR-PRO-SC (including tax, customs
> if any etc) for orders from Greece?
> 2. Can you make an ACHI IR-PRO-SC LAPTOP REBALLING SETUP (like the
> ACHI IR-6000 UKCR LAPTOP REBALLING SETUP you have)?
> 3. Do I need IR-PRO-SC or IR-6000 for repairing mainly desktops and
> laptops? What are the differences between those two?
> 4. Will I need a microscope-stereoscope and can you provide one?
> 5. Do you have desoldering-wick?
> 6. Do I need anything else (apart from LAPTOP setup you suggest)?
>
> I'm willing to buy all the nessesary tools from you, if I can. The
> budget is near 2000 euro.
> Thank you

Απάντησε:

hi

unfortunately im unable to speculate on customs charges for your country but we ask the factory to value all achi at $400 for customs.

if you would like us to build a custom package for laptop reballing similar to the ir6000 one then that would be no problem.

i would personally recommend the ir-pro-sc due to its bottom preheater size and it is easily able to accommodate larger boards.

i have never used a microscope/stereoscope during any of our repairs.

i do sell desoldering wick, i just havent had the chance to list on the store yet. i would include it in any bundle you wanted.

we would be able to supply you with everything you needed apart from liquid flux as this is not something we sell.

2000euro is easily enough for everything you would need. due to google checkout limitations we can only accept international bank transfer for international orders. All orders are shipped via fedex and we aim to ship within 48 hours of orders being placed. unfortunately the achi factory is closed from the 1st - 7th october so the closing date for orders to be potentially shipped before then is 28/09.

if you require any further help then please let us know or if you would like to purchase let us know and we will add a laptop reballing setup to the store for you.

thanks

karl

---
UK Console Repairs

www.ukconsolerepairs.co

Τι τελωνείο λέτε θα έχω? Και πως κάνω εκτελωνισμό?

spiroscfu
26-09-11, 14:19
Για ποιο λόγο να έχεις τελωνείο από Αγγλία δεν είναι?

harristh
26-09-11, 14:39
Από ότι κατάλαβα θα έρθει απευθείας από Κίνα σε μένα.

spiroscfu
26-09-11, 14:41
Γιατί δεν κάνεις την ερώτηση στους ίδιους?

harristh
26-09-11, 14:55
Την είδες την απάντηση. (unfortunately im unable to speculate on customs charges for your country but we ask the factory to value all achi at $400 for customs.)
Τι εννοεί ο ποιητής?

spiroscfu
26-09-11, 14:59
Δεν είναι υποχρεωμένη να ξέρουν τους δικούς μας νόμους, αν λέει πως το κέντρο του είναι στην Αγγλία μπορεί να τον κάνει εισαγωγή,
κάνε του μια ερώτηση σχετικά με το "αν σταλθεί από Αγγλία η από Κίνα" απλά!

leosedf
26-09-11, 15:41
Εννοεί οτι θα βάλουν πάνω στο δέμα αξία 400$ για να πάρει λιγότερο τελωνείο. Αν φορολογηθείς θα φορολογηθείς για 400.
Αν χαθεί, σπάσει κλπ το δέμα όμως αποζημιώνεσαι (αν είναι ασφαλισμένο) για τα 400$ και όχι για όλη την αξία.

JOUN
26-09-11, 18:51
Ρε παιδια ειπωθηκε παραπανω: Το δεμα θα τιμολογηθει $400 γιατι θα ερθει απο Κινα ..Οποτε αν συνυπολογισεις και την fedex θα το πληρωσεις διπλο τουλαχιστον..Γιαυτο και ο ποιητης δεν μπορει να υποθεσει τους φορους.Αν το ειχε στην αποθηκη του,εκτος που θα το εγραφε παντου(ships from our warehouse in UK κλπ ) θα σου απαντουσε οτι λογω EU δεν εχει δασμους..
Καπου μεσα στο φορουμ ειχα δει για ενα μαγαζι στην Ισπανια το οποιο νομιζω οτι ειχε εκει τους σταθμους αυτους.

harristh
26-09-11, 19:24
Και τελικά απάντησε(?) ο ποιητής:

"the machine comes direct from the achi factory.

as for VAT, there is no VAT as the item comes from outside the EU it is
calculated at customs depending on the value declared by the factory."

Άρα δεν μπορεί να μου δώσει ακριβή τελική τιμή παράδοσης πριν τον εκτελωνισμό. Σωστά?

spiroscfu
26-09-11, 23:07
Ναι, ένα πράμα σαν λότο.

harristh
26-09-11, 23:34
Ωραία, διάλεξα μηχάνημα,΄βρήκα πάνω κάτω τι εργαλεία χρειάζομαι για να στήσω το εργαστήριο.
Πάμε στα φλουξ!!
Επαγγελματικά πράματα:
Στο site της amtech http://www.amtechinc.com/pdf/amtechproduct.pdf έχει όλα τα προϊόντα της με πληροφορίες για το τι κάνει και τι περιέχει το κάθε ένα.
Το διάβασα. Τζίφος. Μπερδεύτηκα περισσότερο.
Πάμε να διαβάσουμε και ένα ωραιότατο "Selecting Fluxes for Lead-Free Wave Soldering" : http://sheaengineering.com/Documents/LF%20Flux%20Selection%20Presentation%20FINAL.pdf
Εκεί ξεδιάλυνα της ορολογίες αλλά δεν αποφάσισα ακόμα τα υγρά μου. Και εξηγούμαι:
Θέλω να κάνω αποκόλληση ένα BGA (GPU πχ από μητρική πλακέτα). Το βάζω πάνω στο ACHI και περνάω γύρω γύρω με ένα πινελάκι το υγρό Α.
Αφού γίνει η αποκόλληση, πρέπει να καθαρίσω το BGA και την μητρική από την κόλληση και τα υπολείματα. Εκεί θα βοηθήσει το υγρό Β μαζί με το desoldering wick.
Για να καθαρίσω τα δύο μέρη θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ισοπροπυλική αλκοόλη (οινόπνευμα?) ή κάποιο υγρό Γ.
Μετά, με ένα reballing kit και το stencil μου, θα τοποθετήσω τις μπιλιες κολλησης πάνω στο BGA, αφού πρώτα το περάσω με ένα στρώμα του υγρού Δ.
Αν καταφέρω να βάλω τις μπίλιες και να τις προθερμάνω ώστε να κολλήσουν στο BGA (αφού πρώτα βγάλω το stencil) θα πρέπει να καθαρήσω ξανά το BGA? (με το υγρό Ε)
Τοποθετώ το BGA ξανά στο ACHI, αφού απλώσω ένα υγρό Ζ στην μητρική στο σημείο που θα κολληθεί το bga και ξεκινάω το profile μου.
Αν όλα πάνε καλά και πετύχει η κόλληση, καθαρίζω με ένα υγρό Η και ... καθάρισα.
Τώρα πέστε μου: Ποια από αυτά τα υγρά είναι μεταξύ τους ίδια, πως ονομάζονται (flux, paste, liquid, gel) και αν διαλέγαμε από έναν προμηθευτή (amtech) ποια θα ήταν αυτά.
Απλά πράματα!!!

spiroscfu
27-09-11, 00:08
Θέλω να κάνω αποκόλληση ένα BGA (GPU πχ από μητρική πλακέτα). Το βάζω πάνω στο ACHI και περνάω γύρω γύρω με ένα πινελάκι το υγρό Α.
(Flux εγώ χρησιμοποιώ υγρό και όχι jel, για να απλώνεται ποιο εύκολα κάτω από το bga αν και με jel και ζέσταμα με το αέρα περνάει)
Αφού γίνει η αποκόλληση, πρέπει να καθαρίσω το BGA και την μητρική από την κόλληση και τα υπολείματα. Εκεί θα βοηθήσει το υγρό Β μαζί με το desoldering wick.
Για να καθαρίσω τα δύο μέρη θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ισοπροπυλική αλκοόλη (οινόπνευμα?) ή κάποιο υγρό Γ
(Μιά χαρά είναι η ισοπροπυλική αλκοόλη και όχι οινόπνεύμα "αιθυλική αλκοόλη", εγώ χρησιμοποιώ ασετόν).
Μετά, με ένα reballing kit και το stencil μου, θα τοποθετήσω τις μπιλιες κολλησης πάνω στο BGA, αφού πρώτα το περάσω με ένα στρώμα του υγρού Δ.
(Flux σε jel όχι υγρό)
Αν καταφέρω να βάλω τις μπίλιες και να τις προθερμάνω ώστε να κολλήσουν στο BGA (αφού πρώτα βγάλω το stencil) θα πρέπει να καθαρήσω ξανά το BGA? (με το υγρό Ε)
(όταν κολλήσουν το καθαρίζεις με ισοπροπυλική αλκοόλη)
Τοποθετώ το BGA ξανά στο ACHI, αφού απλώσω ένα υγρό Ζ (Flux σε jel) στην μητρική στο σημείο που θα κολληθεί το bga και ξεκινάω το profile μου.
Αν όλα πάνε καλά και πετύχει η κόλληση, καθαρίζω με ένα υγρό Η (ισοπροπυλική αλκοόλη) και ... καθάρισα.
Τώρα πέστε μου: Ποια από αυτά τα υγρά είναι μεταξύ τους ίδια, πως ονομάζονται (flux, paste, liquid, gel) και αν διαλέγαμε από έναν προμηθευτή (amtech) ποια θα ήταν αυτά.
Απλά πράματα!!!
.............

memoslar
27-09-11, 01:28
Αυτά είναι τα εργαλεία μου, που με τη δική σας βοήθεια αγόρασα απο ebay.
23917

Προσπαθησα χθες να ξεκολλήσω ενα Nvidia απο TurboX.Ρε να μη ξεκολάει με τίποτα! Το preheater στους 200 και το 968 εφτασε μέχρι 400 και ... ώσπου στο τέλος το πίεσα σιγα σιγα προς τα πάνω με μια σπατουλα. Ξεκόλλησε αλλα χάλασα τη μητρική, έφυγε ο χαλκός μαζί με την κόλληση.
Τί έφταιγε? Είχα nozzle το μεγάλο.Μήπως δεν πρέπει να χρησιμοποιώ καθόλου Nozzles ? Μήπως είχε φύγει όλο το Flux στο τέλος γιαυτο δεν έβγαινε?
Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν είχα πρόβλημα.
Ε καλα τώρα μαθαίνω δεν είμαι και Expert.

spiroscfu
27-09-11, 01:34
Στα μεγάλα bga δεν θα χρησιμοποιείς καθόλου nozzle και φυσικά δεν θα το πας στους 400 βαθμούς.

memoslar
27-09-11, 01:47
Α μάλιστα.Πάντως μέχρι πόσο να το πάω? και ροη αέρα στο 4,5?

spiroscfu
27-09-11, 01:50
Δεν πρέπει η θερμοκρασία του ολοκληρωμένου όχι του αέρα να ξεπεράσει τους 230 με 260 βαθμούς,
για περισσότερες πληροφορίες διάβασε από την αρχή το θέμα.

memoslar
27-09-11, 01:59
Δεν πρέπει η θερμοκρασία του ολοκληρωμένου όχι του αέρα να ξεπεράσει τους 230 με 260 βαθμούς,
για περισσότερες πληροφορίες διάβασε από την αρχή το θέμα.

Ευχαριστώ σπύρο

spiroscfu
27-09-11, 02:08
Παρακαλώ Μέμο.

JOUN
27-09-11, 09:23
Α μάλιστα.Πάντως μέχρι πόσο να το πάω? και ροη αέρα στο 4,5?
Αν θελεις δες εδω: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53832&page=14 μηνυμα #138 την δικη μου εμπειρια..
Εγω παντως ξεκολλαω με τερμα τον σταθμο στους 480 και τον preheater στους 250. Χρησιμοποιω βαση για το πιστολι και nozzle αναλογο με το μεγεθος του chip ωστε να το καλυπτει ολοκληρο.

gkats
27-09-11, 13:51
Καλημέρα σας. το μπορείτε να μου πείτε λίγο τις θερμοκρασίες για ένα σωστό reflow.
To ξερω ότι δεν υπαρχει στανταρ αλλά περιπου.
Ισχύει αυτό που είχε γράψει ο συνάδελφος ?
------------------------------------------------------------
Με ένα απλό θερμό αέρα ζεστένεις και το εξάρτημα και την πλακέτα απο πάνω μόνο, απο κάτω μπορεί απλά να υπάρχει προθερμαντήρας ωστε να γίνει σωστά η κόλληση. Ενδεικτικά ένα προφίλ κόλλησης μπορεί να είναι κάπως έτσι (προθερμανση 5 λεπτά στους 150) μετά (κόλληση-αποκόλληση στους 290 για 2 λεπτά max) μετά (προθέρμανση στους 150 για 2-3 λεπτά) μετά (αφήνουμε να κρυώσει). Οι κατασκευαστές έχουν μέχρι και καμπύλες θερμοκρασιών που τα κάνουν κατανοητά.

spiroscfu
27-09-11, 16:47
Ποιο πίσω έχουν μπει και άλλα.
23943

gkats
27-09-11, 17:46
Ευχαριστω πολύ.
Μπορείς σε παρακαλώ να επισυνάψεις και ένα σχετικό πίνακα για αποκολληση?

spiroscfu
27-09-11, 17:54
Όταν λιώσουν οι μπάλες κάνεις ότι θέλεις (ο ίδιος δηλ.), μπορεί λίγο μεγαλύτερος χρόνος στο Reflow zone.

gkats
27-09-11, 18:38
Όταν λιώσουν οι μπάλες κάνεις ότι θέλεις (ο ίδιος δηλ.), μπορεί λίγο μεγαλύτερος χρόνος στο Reflow zone.

Σήμερα προσπάθησα να κάνω την πρώτη μου αποκολληση σε nvidia ολοκληρομένο. Πατούσε πάνω σε καρτα γραφικών εξωτερική για pc.στην αρχη το προθέρμανα (χωρίς preheater) μόνο με το σταθμό στους 150 c για 5 λεπτα. στην συνέχεια αρχισα να αυξάνω την θερμοκρασία ώσπου την εφτασα στους 320c για 3 λεπτα. Δεν έδειχνε όμως να ξεκολλάει με τιποτα.τι με τσιμπίδα να το τραβαγα τι με σπατουλίτσα...τζίφος.
Στην συνέχεια το αφησα αυτο και προσπάθησα να ξεκολλήσω ένα πιο μικρό ολοκληρωμένο λίγο πιο δπιπλα. αυτό ξεκόλλησε αλλα χάλασε η πλακέτα...
Εννοείτε ότι έβαλα gel flux. τι δεν έκανα σωστα ρε παιδια??
Και πώς καταλαβαίνεις ότι λιώνουν οι μπαλες?

JOUN
27-09-11, 20:08
Γνωμη μου ειναι οτι χωρις preheater δεν προκειται να ξεκολλησει..Με preheater και αρκετα πιο ανεβασμενες θερμοκρασιες γινεται.
Αν κοιταξεις απο το πλαι και με καλο φωτισμο(με ενα φακο π.χ) οταν λιωσουν οι μπαλιτσες γινονται πιο γυαλιστερες γιατι η κολληση πλεον ειναι σε υγρη μορφη.

gkats
27-09-11, 20:16
Γνωμη μου ειναι οτι χωρις preheater δεν προκειται να ξεκολλησει..Με preheater και αρκετα πιο ανεβασμενες θερμοκρασιες γινεται.
Αν κοιταξεις απο το πλαι και με καλο φωτισμο(με ενα φακο π.χ) οταν λιωσουν οι μπαλιτσες γινονται πιο γυαλιστερες γιατι η κολληση πλεον ειναι σε υγρη μορφη.
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο.
Οπότε π΄ρεπει να κοιτάξω και για preheater. Είναι καλός ο 853 ε? http://www.pcb-soldering.co.uk/aoyue-853-compact-preheater.html

JOUN
27-09-11, 22:37
Mια χαρα ειναι,αν εχεις επαγγελματικο ΑΦΜ δωστο τους να γλιτωσεις το ΦΠΑ..

memoslar
28-09-11, 01:07
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο.
Οπότε π΄ρεπει να κοιτάξω και για preheater. Είναι καλός ο 853 ε? http://www.pcb-soldering.co.uk/aoyue-853-compact-preheater.html


To ίδιο πηρα και εγω πρόσφατα.Είναι πολύ καλό και φτηνο σε σχέση με τα άλλα.Κάνει δουλειά παντως.

memoslar
28-09-11, 01:12
Mια χαρα ειναι,αν εχεις επαγγελματικο ΑΦΜ δωστο τους να γλιτωσεις το ΦΠΑ..

Εννοείς ότι στο ΑΦΜ σου πρέπει να έχεις δηλώσει στην εφορία τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές για αγορές απο το εξωτερικό αλλιώς δε μπορείς να το περάσεις σαν τιμολόγιο.Αυτό μου είπε ο λογιστής μου τουλάχιστον.Εγω έχω επαγγελματικο αφμ αλλα το πλήρωσα το ΦΠΑ γιατί δεν ήθελα να μπλέξω με τη γραφειοκρατία της εφορίας παλι...
Καλα δε τα λέω?

JOUN
28-09-11, 01:36
Λαθος τα λες..Απλως δηλωνεις το ΑΦΜ σου και σου αφαιρουν το ΦΠΑ..Τωρα πως,τι γιατι δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει.Ουτε δηλωσα κατι στην εφορια ουτε με ενοχλησαν ποτε..

klik
28-09-11, 09:59
Πρέπει να έχεις καταχωρήσει το ΑΦΜ σου για συναλλαγες με το εξωτερικό για να μπορείς να γλειτώσεις ΦΠΑ. Ο έλεγχος γίνεται στην ιστοσελίδα
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do?fromWhichPage=vieshome&selectedLanguage=EL.
Η λογική είναι ότι θα κόψεις τιμολόγιο στον τελικό αποδέκτη του προϊόντος και εκείνος ΘΑ πληρώσει τελικά το ΦΠΑ. Αν εσύ είσαι ο τελικός αποδέκτης είναι παράνομο να μην πληρώσεις ΦΠΑ.

JOUN
28-09-11, 11:01
Συγνωμη αλλα κανεις λαθος.Δεν εχω καταχωρησει πουθενα το ΑΦΜ μου για συναλλαγες εντος EU και παρολα αυτα το εβαλα στην σελιδα που εδειξες,εβαλα και ενα ΑΦΜ ενος Γερμανου(τυχαιου) που βρηκα στο ebay και μια χαρα μου ειπε οτι το ΑΦΜ ισχυει(πραγμα που ηξερα βεβαια)
Το εχουν κανει αυτο αρκετοι φιλοι μεσα στο φορουμ και δουλεψε μια χαρα..Τωρα αν θελεις να με πεισεις οτι για αυτο τον λογο ειμαι παρανομος, ε ναι ειμαι και το χαιρομαι..Στο κατω κατω το ΦΠΑ θα το παρει το κρατος στην Αγγλια και οχι εδω ,οποτε;

gkats
28-09-11, 14:33
Σήμερα έδωσα το αφμ μου σε αυτούς http://www.pcb-soldering.co (http://www.pcb-soldering.co.uk/aoyue-853-compact-preheater.html) και περιμένω απάντηση. Λογικά δε χρεαιάζεται τιποτε άλλο στην εφορία για να γλιτώσεις το φπα από αυτούς.
Ρε παιδιά παρένθεση. Σήμερα πάλι δοκίμασα να ξεκολλήσω το ολοκλήρωμένο στην εξωτερική vga. το πήγα μέχρι 390 βαθμούς για αρκετή ώρα αλλά τιποτα.μήπως φταίει ο το gel flux που έχω http://shop.wiltec.info/product_info...-Gel-10cc.html (http://shop.wiltec.info/product_info.php/language/EN/info/p3002_Aoyue---Solder-Flux-Gel-10cc.html) ή είναι τόσο απαρέτητο το preheater?

JOUN
28-09-11, 14:39
Πιστευω οτι πρωτα φταιει το preheater(η ελλειψη του) και λιγοτερο το flux.

spiroscfu
28-09-11, 15:14
Ρε παιδιά παρένθεση. Σήμερα πάλι δοκίμασα να ξεκολλήσω το ολοκλήρωμένο στην εξωτερική vga. το πήγα μέχρι 390 βαθμούς για αρκετή ώρα αλλά τιποτα.μήπως φταίει ο το gel flux που έχω http://shop.wiltec.info/product_info...-Gel-10cc.html (http://shop.wiltec.info/product_info.php/language/EN/info/p3002_Aoyue---Solder-Flux-Gel-10cc.html) ή είναι τόσο απαρέτητο το preheater?

Το preheater είναι απαραίτητο σε μεγάλα bga αλλά και χωρίς αυτό κάνεις την δουλεία σου (ποιο δύσκολα),
το flux σου πήγε κάτω από το bga, πρώτα προθερμάνεις την pcb και μετά βάζεις το flux μετά το δουλεύεις σε μικρή θερμοκρασία (160-190) για να ενεργοποιήθει το flux και τέλος ανεβάζεις την θερμοκρασία σταδιακά (για κάποια λεπτά) σε πολλούς βαθμούς για να φτάσει το bga ~220 βαθμούς.
Όταν γίνει αυτό σηκώνεις το ολοκληρωμένο και κατεβάζεις σταδιακά την θερμοκρασία για να μην σου στρεβλώσει το pcb (cooling).

gkats
28-09-11, 15:38
Το preheater είναι απαραίτητο σε μεγάλα bga αλλά και χωρίς αυτό κάνεις την δουλεία σου (ποιο δύσκολα),
το flux σου πήγε κάτω από το bga, πρώτα προθερμάνεις την pcb και μετά βάζεις το flux μετά το δουλεύεις σε μικρή θερμοκρασία (160-190) για να ενεργοποιήθει το flux και τέλος ανεβάζεις την θερμοκρασία σταδιακά (για κάποια λεπτά) σε πολλούς βαθμούς για να φτάσει το bga ~220 βαθμούς.
Όταν γίνει αυτό σηκώνεις το ολοκληρωμένο και κατεβάζεις σταδιακά την θερμοκρασία για να μην σου στρεβλώσει το pcb (cooling).

Ένταξει λοιπόν θα προσπαθήσω και με αυτό τον τρόπο να βάλω μετα από την προθέρμανση flux. (μέχρι τουλάχιστον να π'αρω τον preheater) :P
220 βαθμοί λίγο δεν είναι Σπύρο?
Επίσης πως καθαρίζω το flux που έχει μείνει μετα΄απο το reflow?

spiroscfu
28-09-11, 15:49
220 βαθμοί είναι αρκετή αλλά θερμοκρασία του bga όχι του σταθμού (το σταθμό μπορείς να τον έχεις και στους 400 στην αρχή του reflow zone μέχρι να φτάσει αυτήν την θερμοκρασία και μετά την ρίχνεις για συντήρηση θερμοκρασίας).
Όταν κάνεις reflow χρησιμοποιείς no-clean flux, και ένα σωστο εξωτερικό θερμόμετρο είναι must.


Προσοχή το flux να μπει κάτω από το bga.

Αποστόλης1
28-09-11, 15:51
Φίλε, αν προσπαθείς ερασιτεχνικά/δοκιμαστικά δοκίμασε αντί για προθερμαντήρα να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό ηλεκτρικό μάτι πχ του καφέ, διατηρώντας μια απόσταση από τη πλακέτα, αν έχεις και θερμόμετρο είσαι άρχοντας.
Επίσης μπορείς να φιάξεις ένα με αντιστάσεις, ντίμμερ και ανεμιστήρα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.
Ίσως με κράξει και κανένας αλλά είμαι της "παλιάς σχολής".

spiroscfu
28-09-11, 15:57
Καθόλου Αποστόλη τα ειδικευμένα μηχανήματα είναι για άτομα με μικρή εμπειρία στο άθλημα.

gkats
28-09-11, 16:11
220 βαθμοί είναι αρκετή αλλά θερμοκρασία του bga όχι του σταθμού (το σταθμό μπορείς να τον έχεις και στους 400 στην αρχή του reflow zone μέχρι να φτάσει αυτήν την θερμοκρασία και μετά την ρίχνεις για συντήρηση θερμοκρασίας).
Όταν κάνεις reflow χρησιμοποιείς no-clean flux, και ένα σωστο εξωτερικό θερμόμετρο είναι must.


Προσοχή το flux να μπει κάτω από το bga.
Σπύρο το no-clean flux το βάζω μετά το reflow για να καθαρίσω την πλακέτα ή μαζί με το flux?
Αυτό ειναι καλό http://www.ebay.co.uk/itm/No-Clean-Rosin-Flux-Pen-Solar-Cells-Panel-PCB-Soldering-/280648601879?pt=UK_Home_Garden_PowerTools_SM&hash=item4157f5d117

gkats
28-09-11, 16:13
Φίλε, αν προσπαθείς ερασιτεχνικά/δοκιμαστικά δοκίμασε αντί για προθερμαντήρα να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό ηλεκτρικό μάτι πχ του καφέ, διατηρώντας μια απόσταση από τη πλακέτα, αν έχεις και θερμόμετρο είσαι άρχοντας.
Επίσης μπορείς να φιάξεις ένα με αντιστάσεις, ντίμμερ και ανεμιστήρα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.
Ίσως με κράξει και κανένας αλλά είμαι της "παλιάς σχολής".

Σωστός καλή σκέψη :)

spiroscfu
28-09-11, 16:18
Γιάννη το no-clean flux είναι απλό flux με την ιδιαιτερότητα ότι δεν χρειάζεται καθάρισμα (δημιουργεί ελάχιστες διαρροές σε σχέση με το απλό flux).

gkats
28-09-11, 16:24
Γιάννη το no-clean flux είναι απλό flux με την ιδιαιτερότητα ότι δεν χρειάζεται καθάρισμα (δημιουργεί ελάχιστες διαρροές σε σχέση με το απλό flux).

Ουπσ sorry.Αρα το flux που αγόρασα δεν κάνει δουλεια.ή υπάρχει άλλος τρόπος να καθαρίσω το συγκεκριμένο flux?

spiroscfu
28-09-11, 16:27
ισοπροπυλική αλκοόλη και όχι οινόπνεύμα "αιθυλική αλκοόλη" ή ασετόν για ποιο φτηνά.

gkats
28-09-11, 16:33
ισοπροπυλική αλκοόλη και όχι οινόπνεύμα "αιθυλική αλκοόλη" ή ασετόν για ποιο φτηνά.
Ευχαριστώ πολύ Σπύρο. Συγγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις αλλά μου αρέσει παρα πολυ το αθλημα :)

leosedf
28-09-11, 19:00
ή είναι τόσο απαρέτητο το preheater?
Ω ναι!!!

harristh
28-09-11, 20:53
Από αυτά που διάβασα στο http://sheaengineering.com/Documents/Selection%20of%20Wave%20Soldering%20Fluxes%20for%2 0Lead%20Free%20Assembly%20APEX%20-%20for%20dist.pdf (σελ 7)
συγκράτησα τα επόμενα όσον αφορά τα no-clean και τα water whashable fluxes. Παραθέτω:
"Electrochemical activity of the flux’s residue determines the third tier of categorization: water washable or no-clean. A flux categorized as “water washable” is corrosive and must be fully cleaned off after soldering. Most water washable fluxes contain halides and strong organic acids Originally published in the proceedings of APEX, Los Angeles, California, January, 2007
that are active at room temperature and do not get fully depleted during wave solder processing. If they were to remain on the assembly after soldering, they would continue to act on the metals in the circuits, ultimately causing failure. Because the fluxes are fully cleaned after soldering, options for the formulator are not as limited as they are in no-clean products, and water washable fluxes are usually the most highly active, effective ones available. The obvious drawbacks of water washable fluxes are that they do need to be washed, which adds cost to the assembly process, and that if they are not properly washed, reliability concerns will abound.
While no-clean fluxes reduce cost by minimizing process steps, their activity levels are limited by the need for post-soldering reliability. They must be formulated to become deactivated in the wave soldering process so that their residues will be electrically acceptable. Because they are designed to fully activate and deactivate in typical soldering cycles, a cycle that is too short may not render the residues benign, and one that is too long may spend all the activators before the assembly reaches the wave. If the activators are spent during preheat, the unavailability of active materials leads to poor solder joint quality. The need to properly activate and deactivate no-clean fluxes narrows their process window when compared to water washable products. It also narrows formulation options."

Άρα, για ένα no-clean flux, που σημαίνει ΔΕΝ χρειάζεται καθάρισμα μετά το reflow, πρέπει υποχρεωτικά να γίνει ο σωστός κύκλος ενεργοποίησης-απενεργοποίησης (σωστό profile-πιστά ακολουθούμενο) ώστε τα υπολλείματα να άπενεργοποιηθούν τελείως και να μην δημιουργήσουν πρόβληματα.
Τώρα για το αν ένα flux είναι ή δεν είναι water washable κοιτάμε την κατηγορία του (μας ενδιαφέρει η δεύτερη στήλη και το Low, Moderate, High)
23991
(για αρχάριος καλά τα πάω?)

takisegio
28-09-11, 21:56
Ευχαριστώ πολύ Σπύρο. Συγγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις αλλά μου αρέσει παρα πολυ το αθλημα :)

για να δουμε οταν θα ..........βουτηξεις στα βαθεια!!!!!ατιμα laptop

spiroscfu
29-09-11, 03:28
για αρχάριος καλά τα πάω?


Μια χαρά τα πας αλλά η θεωρία από την πράξη απέχει, ξεκίνα και την πράξη και εκεί θα αρχίσεις να μπαίνεις στο νόημα επίσης θα καταλάβεις μόνος σου ποιες διαδικασίες (solder balls, solder paste, flux, θερμοκρασίες, stencils κ.α.) είναι βασικά/χρειάζονται και με ποια μπορείς εσύ να κάνεις την δουλεία σου.

Υ.γ.
Τρόποι υπάρχουν πολύ αποτέλεσμα μόνο δυο (επιτυχία-αποτυχία), στην αρχή της πρακτικής ξεκινάς με το δεύτερο ή με μια μίξη των δυο.
Μετά από αρκετές προσπάθειες θα ξεχάσεις το δεύτερο και θα επικρατεί (επί το πλείστον) το πρώτο ΕΠΙΤΥΧΊΑ!

gkats
29-09-11, 10:32
Παιδιά έχθές αγόρασα το παρακάτω νο clean flux. http://www.ebay.co.uk/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=270820484141 θα κάνω τη δουλιτσα μου?

spiroscfu
29-09-11, 11:32
Για reflow και ξεκόλλημα πρέπει να είναι ok, στο rebaling θα σε παιδέψει καλύτερα για αυτήν την δουλεία είναι το jel.

gkats
29-09-11, 13:02
Για reflow και ξεκόλλημα πρέπει να είναι ok, στο rebaling θα σε παιδέψει καλύτερα για αυτήν την δουλεία είναι το jel.
Σπύρο εχεις να μου προτείνεις καμία που είναι gel?
Επίσης το gel flux που έχω που δεν είναι no clean να το καθαριζω με ασετον εφοσον τελειωσω το reflow και αφού είναι ζεστη ακόμα η πλακετα έτσι?

spiroscfu
29-09-11, 13:27
Αυτό πρέπει να είναι οκ http://www.ebay.com/itm/Amtech-BGA-Reballing-NC-559-Flux-Paste-Free-Shipping-/270812425554?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0dadad52.
Αν είναι αρκετα ανεβασμένη η θερμοκρασία στην pcb και ρίξεις οποιοδήποτε υγρό, το ποιο πιθανόν είναι να της πετάξεις τα μάτια έξω (πρέπει να ψιλόκρυώσει πρώτα).

gkats
29-09-11, 15:50
Καλησπέρα και πάλι παιδια.
Σήμερα έκανα το πρώτο μου reflow vga nvdia σε laptop acer aspire.
Τίρισα τις οδηγίες που με συμβουλέψατε με τους χρόνους και τις θερμοκρασίες. μόλις είδα να κουνιούντε μπάλιες απο κάτω το σταμάτησα και χαμήλωσα την θερμοκρασία σταδιακά.
Εβαλα θερμοαγώγημη πάστα καθάρισα το ανεμιστιρακι και την ψυκτρα και μην σας τα πολυλογώ έδεσα παλι το laptop και ουλαλαλαλα είκονα στην οθόνη. είμαι πολύ χαρούμενος!!!!!!! :)))))

leosedf
29-09-11, 21:33
Για οποιαδήποτε δουλειά πάνω σε BGA δεν κάνει το υγρό. ΜΟΝΟ τζέλ.

wow
29-09-11, 21:58
Αυτό πρέπει να είναι οκ http://www.ebay.com/itm/Amtech-BGA-Reballing-NC-559-Flux-Paste-Free-Shipping-/270812425554?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0dadad52.
Αν είναι αρκετα ανεβασμένη η θερμοκρασία στην pcb και ρίξεις οποιοδήποτε υγρό, το ποιο πιθανόν είναι να της πετάξεις τα μάτια έξω (πρέπει να ψιλόκρυώσει πρώτα).

Σαυτήν την τιμή είναι καλής ποιότητας ? ( ¨Οσα γράφουν original Amtech έχουν τη διπλή τιμή :confused1:)

Ποια η διαφορά μεταξύ NC559 και RMA-223?

http://www.ebay.com/itm/Amtech-BGA-reballing-repair-Flux-paste-ROHS-USA-made-/190482515556?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c59a48664

(έχει να κάνει αν είναι η κόλληση Lead free ή όχι? Ετσι γράφουν κάποιοι στο ebay)

spiroscfu
29-09-11, 22:54
Αν θυμάμαι καλά το RM-223 είναι ποιο ειδικό για irda.

memoslar
30-09-11, 12:12
Παιδιά πως θα το ξεκολλήσω αυτό για reballing? επειδή έχει γύρω του την κόκκινη κόλλα24031

spiroscfu
30-09-11, 13:21
Θα ζεστάνεις την ρητίνη και προσεκτικά θα την βγάλεις, εγώ έχω πάρει και αυτό http://www.ebay.com/itm/BGA-IC-Epoxy-Glue-Remover-Moblie-Phone-reballing-rework-/180695960752?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a12518cb0.

memoslar
02-10-11, 03:12
Σπύρο ευχαριστώ για την συμβουλή. Ξεκόλλησε με τα χίλια ζόρια. 24106

Στο reballing τώρα είναι 4-5 μπίλιες δε κολλάνε με τίποτα επάνω στο chip.Γιατί? Τι να το κάνω? Ξανα απο την αρχή?
Έβαλα Flux BAKU (απο ebay) και κάτω απο το stencil και επάνω.
Να το ζεστάνω χωρίς stencil ή θα φύγουν όλα?

spiroscfu
02-10-11, 03:48
To BAKU δεν είναι και από τα καλύτερα, και χωρίς stencil μπορείς να το ζεστάνεις με αρκετά χαμηλή ροή στον αέρα όμως.

memoslar
03-10-11, 22:19
To BAKU δεν είναι και από τα καλύτερα, και χωρίς stencil μπορείς να το ζεστάνεις με αρκετά χαμηλή ροή στον αέρα όμως.

Εχεις δίκιο έβαλα ΑΜΤΕCH και κόλλησαν.

illudium36
04-10-11, 15:48
Γεια σας παιδια και συγχαρητηρια για το site ειναι πολυ ενδιαφερον. Για να μπω στο θεμα σκεφτομουν και εγω για επισκευες reballing και εστω διαθετω τα χρηματα και αγοραζω τον εξοπλισμο και οτι πειραματιζομαι και τα καταφερνω. Αξιζουν τα λεφτα και ο κοπος, γιατι απο το λιγο ψαξιμο ειδα οτι δεν εχει μεγαλη διαρκεια ζωης η επισκευη, και οι περισσοτεροι δινουν 6 μηνες εγγυηση. Ευχαριστω προκαταβολικα.

leosedf
04-10-11, 16:05
Εάν το κάνεις σωστά θα κρατήσει περισσότερο εκτός αν υπάρχει κατασκευαστικό λάθος. Ίσως μπορείς να κάνεις και βελτιώσεις βέβαια.

wow
05-10-11, 17:18
Στις ΜΒ των υπολογιστών υπάρχει συνήθως ένας ελάχιστος χώρος

Στα mainboard από pda , κινητών κλπ που δεν υπάρχει χώρος

24251

πως γίνεται η αντικατάσταση μικρών smd (1mm και μικρότερων) που βρίσκονται περιμετρικά των bga και είναι τόσο κοντά μεταξύ τους που ακόμη και με μικρο nozzle μοιάζει απίθανο να ξεκολλήσει μόνο ένα χωρίς να επηρρεαστούν τα διπλανά εξαρτήματα?
Αρκεί η κάλυψη των διπλανών με capton tape ή θέλει άλλο τρόπο ?

spiroscfu
05-10-11, 17:28
Κολλητήρι με πολύ ψιλή μύτη (σαν καρφίτσα).

johnnyb
06-10-11, 22:04
Θέλω να αλλάξω μερικές καμμένες αντίστασεις σειράς 0201 διαφορων τιμών και δε βρίσκω eshops που να έχουν κάτω από 0402 σε μικρές ποσότητες και μικρό ελάχιστο ποσό παραγγελίας. ¨Εχει κανείς υπόψη του κάποια? ( Η Farnell τι ελάχιστο ποσα δέχεται? ( συνεχίζει min 20€ όπως παλιότερα ? )

spiroscfu
06-10-11, 22:32
Αν δουλεύεις επαγγελματικά μπορεί να σου χρειαστούν http://www.ebay.com/itm/0201-SMD-Resistor-Assortment-Book-Kit-106valuesX50pcs-/190584267176?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c5fb521a8 (http://www.ebay.com/itm/0201-SMD-Resistor-Assortment-Book-Kit-106valuesX50pcs-/190584267176?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c5fb521a8)

JOUN
07-10-11, 00:24
Μια χαρα μου φαινεται..Ενταξει ακομα δεν εφτασα στο σημειο να αλλαξω αντιστασεις σε motherboard αλλα οπως παει,θα γινει κ'αυτο..

memoslar
09-10-11, 18:52
Ερώτηση: ο Χαλκός που υπάρχει στο motherboard αλλα και στο chip γραφικών στις κολλήσεις είναι εύκολο να ξεκολλήσει -να φύγει κατα τη διαδικασία αποκόλλησης του chip? θέλει ιδιαίτερη προσοχή? είναι συχνό φαινόμενο? τι πρέπει να προσέχουμε?
αν φύγει τι γίνεται? νομιζω δεν υπάρχει σωτηρία...ετσι?

leosedf
09-10-11, 19:15
Γίνεται αν δεν έχεις θερμάνει σωστά και ο τραβήξεις.
Αν γίνει ξεκίνα να τραγουδάς το μάνα γιατί με γέννησες.

memoslar
09-10-11, 19:35
Γίνεται αν δεν έχεις θερμάνει σωστά και ο τραβήξεις.
Αν γίνει ξεκίνα να τραγουδάς το μάνα γιατί με γέννησες.

χαχα!

Επίσης αυτά που θα πρέπει να προσέξει κάποιος για ένα επιτυχημένο REFLOW με αέρα, είναι ο χρόνος θέρμανσης και το καλό FLUX (NC-559)?


Υπάρχει κανένα μυστικό στη φάση της μέγιστης θερμοκρασίας reflow εκτός απο την προσευχή?

memoslar
09-10-11, 20:18
Συνήθως οι βλάβες στα BGA είναι απο σπασίματα (cracks) της κόλλησης απο κάτω? Αν ναι ,τότε αφού με το reflow κολλάνε γιατι ξαναχαλάει?

JOUN
09-10-11, 20:26
Οταν βγαινει απο το εργοστασιο καινουριο γιατι χαλαει καποια στιγμη;

memoslar
09-10-11, 20:39
Οταν βγαινει απο το εργοστασιο καινουριο γιατι χαλαει καποια στιγμη;

Απο την υπερβολική θερμοκρασία λόγω σκόνης. Μετα το reflow απο 2-3 μήνες δεν έχει μαζευτει σκόνη ακόμα και ξαναχαλάει... γιατι? τι συμβαίνει με τις κολλήσεις?

pantelisyzfr1
09-10-11, 20:43
μήπως είναι από τις μάπα κολλήσεις?

που ειναι οικολογικές?

JOUN
09-10-11, 21:46
Απο την υπερβολική θερμοκρασία λόγω σκόνης. Μετα το reflow απο 2-3 μήνες δεν έχει μαζευτει σκόνη ακόμα και ξαναχαλάει... γιατι? τι συμβαίνει με τις κολλήσεις?
E καλα που ειναι το παραξενο;Αλλη δουλεια κανει το εργοστασιο,αλλη εσυ και εγω γιαυτο χαλαει πιο γρηγορα την δευτερη φορα.Μονο αν κανεις reball με κολληση με μολυβδο θα κρατησει.

spiroscfu
09-10-11, 21:56
γιατι? τι συμβαίνει με τις κολλήσεις?
Εμείς χρησιμοποιούμε δυο ειδών κόλληση την lead solder (με μόλυβδο) με αναλογίες 60/40 Tin/lead (Sn/Pb) ή 63/37 που αυτές αρχίζουν να λιώνουν από τους 183 έως τους 188°C .
Και της lead-free (αμόλυβδη) που αποτελείται από Sn-Ag-Cu (Tin-Silver-Copper) με αναλογίες Sn-3.5Ag-0.74Cu-0.21Zn ή Sn-3.5Ag-0.85Cu-0.10Mn που αρχίζουν να λιώνουν απο τους 211 έως τους 220˚C.

Αυτό σημαίνει πως ανάλογα την σχεδίαση και τα υλικά που έχουν επιλεχτεί από αυτούς η κατανάλωση ενέργειας θα επιφέρει θερμότητα αρκετές φορές κοντά στα παραπάνω μεγέθη,
με αποτέλεσμα να εισχωρήσει υγρασία η σκόνη ανάμεσα στην κόλληση και να αναμιχθεί με αυτή κατά την τήξη/λιώσιμο και έτσι χάνει την αντοχή της. Σε αυτήν την περίπτωση το reflow θα είναι σχεδόν αποτυχημένο.

Η άλλη περίπτωση είναι να χάσει την αντοχή της από μηχανικές ταλαντώσεις η κτυπήματα ή και προβληματική κατασκεύη που εκεί το reflow μπορεί να λειτουργήσει επιτυχημένα.



Edit:
Κάτι άλλο που θυμήθηκα η κάθε μια έχει τα υπέρ και τα κατά της,
Η lead-free είναι ποιο αναίσθητη στης θερμικές μεταβολές αλλά σπάει ποιο εύκολα ενώ η tin-lead έχει μικρότερο σημείο τήξης αλλά είναι ποιο αναίσθητη στης μηχανικές ταλαντώσεις/καταπονήσεις.

LonelyBaron
10-10-11, 18:39
αυτη είναι απάντηση ανθρωπου που το κατέχει!!!

leosedf
10-10-11, 21:22
Σπύρο σωστός αλλά μου φαίνεται λίγο χλωμό ένα xbox ή ένα κινητό π.χ. να φτάσει τους διακόσιους (αλλιώς θα κάναμε και τηγανιές πάνω σε PDA) και νομίζω οτι σταματούν τη λειτουργία τους στους 80 βαθμούς. Ισχύει όμως ότι κατά την λειτουργία σε αυτές τις συσκευές αναπτύσσονται θερμοκρασίες που καταπονούν τις κολλήσεις.
Η αρχική κόλληση γίνεται σε clean rooms τουλάχιστον σε κινητά. Βέβαια κατά τη χρήση υγρασία λίγο δύσκολο αν αναπτύσσει κάποιες θερμοκρασίες να μαζέψει, εκτός αν παίζουν άλατα αν έχει βραχεί η συσκευή. Σκόνη είναι πιο πιθανό. Αυτά τα φαινόμενα προσπαθούν να καταπολεμήσουν (μηχανική καταπόνηση και απομόνωση από το περιβάλλον) με την ρητίνη αλλά μας κάνει τη ζωή δύσκολη κατά την επισκευή. Το gel flux που χρησιμοποιούμε λόγω επιδερμικού φαινομένου γεμίζει όλο το κενό κάτω από το BGA και εκτός από το ότι απομονώνει τον ατμοσφαιρικό αέρα (οξείδωση) έχει και την ιδιότητα να μεταφέρει θερμότητα και από το τσίπ που βρίσκεται από πάνω και από την πλακέτα και μάλιστα να το μεταφέρει γύρω γύρω από την κόλληση, με αποτέλεσμα βέβαια να γίνει η κόλληση σωστά. Εκτός αυτού καθαρίζει και την κόλληση κατά την τήξη.
Το υγρό flux απλά εξατμίζεται χωρίς να έχει προλάβει να κάνει τίποτα και γι αυτό συνήθως δεν κάνει δουλειά.

Σε συσκευές χειρός πάντως το νούμερο ένα πρόβλημα είναι τα πεσίματα/χτυπήματα και τα υπολείμματα από άλατα στα BGA.

spiroscfu
10-10-11, 21:52
Έχεις δίκιο Κωνσταντίνε ήμουν αρκετά υπερβολικός γράφοντας "θα επιφέρει θερμότητα αρκετές φορές κοντά στα παραπάνω μεγέθη" σωστότερο είναι "σε κάποια μεγέθη που μπορεί να εισχωρήσουν διάφορα άλλα στοιχεία στην δομή της κόλλησης",
όσο για την υγρασία εννοούσα από απότομες μεταβολές της θερμοκρασίας π.χ. από το καλοριφέρ του σπιτιού στο ψύχος της εξωτερικής ατμόσφαιρας και αντίθετα,
αυτές οι απότομες μεταβολές της περιβαλλοντολογικής θερμοκρασίας νομίζω πως μπορούν να μεταφραστούν σε υγρασία.


Όσο για τα clean room εντάξει οι famous brand δεν στοιγκουνέυονται και πληρούν τους κανόνες αλλά είναι έτσι όλες ειδικά οι κινέζικές ή οι no-name (αυτές θέλουν παραγωγή).


Και τέλος δεν ξέρω αν το λέω σωστά αλλά το υγρό flux μου φαίνεται καλύτερο για ξεκόλλημα, είναι ποιο εύκολη η εισχώρηση του κάτω από το bga ειδικά αν είναι μεγάλο και με μικρού μεγέθους grid (πολλές μικρές μπάλες),
επιπλέον η θερμοκρασία δεν φτάνει σε τόσο μεγάλα μεγέθη για να απενεργοποιηθεί αμέσως (νομίζω πως κάνει την δουλεία του) ειδικά με σύριγγα.

leosedf
10-10-11, 22:11
Εξαρτάται και από το flux που έχεις και αν τηρείς τα προφίλ θερμοκρασίας. Σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα το προφίλ θερμοκρασίας ενός ολοκληρωμένου μπορεί να ξεπερνάει τις αντοχές του flux.
Πάντως εκτός από Gel δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο σε BGA, με την θερμοκρασία (περίπου 100 και άνω) αρχίζει και ρέει από κάτω. Το έχω δοκιμάσει φυσικά σε πολύ πυκνά MicroBGA χωρίς προβλήματα.
Και κάτι άλλο, αν κατά τη λειτουργία είναι ζεστή η πλακέτα και οι κολλήσεις η αντοχή σε μηχανική καταπόνηση μειώνεται, δηλαδή αν είναι ζεστό και ταρακουνηθεί είναι πιο εύκολο να πάθει ζημιά. (οπότε παιδάκια όποτε παίζετε μη ρίχνετε κεφαλιές στο xbox/κάρτα γραφικών/κινητό από τα νεύρα)

Ο καθένας πάντως έχει τον τρόπο του, αν κατανοεί τον τρόπο λειτουργίας, τα προβλήματα και τις λύσεις σίγουρα βρίσκει τρόπο ακολουθώντας κάποιους κανόνες.

Επίσης και οι κινέζοι σιγά σιγά ανάλογα με τις προδιαγραφές φυσικά άρχισαν και κάνουν πιο καλή δουλειά, θέλει λίγο χρόνο αλλά έχουν χρήμα έτσι κι αλλιώς.

spiroscfu
11-10-11, 03:29
Να σου πω την αλήθεια και εγώ μόνο jel χρησιμοποιώ αλλά είχα δει αρκετούς στο internet να χρησιμοποιούν υγρό στο ξεκόλλημα και την διείσδυση του την έκαναν με σύριγγα,
24423 και http://www.ebay.com/itm/F130-LIQUID-FLUX-BGA-GPU-CPU-REWORK-REFLOW-50ml-/370511692014?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item564437c0ee
και έτσι πείρα τα παρακάτω να τα δοκιμάσω γιατί σε μεγάλα ολοκληρωμένα δεν είσαι σίγουρος για την διαδρομή που θα ακολουθήσει (αν υπάρχει και το επιδερμικό) εκτός και βάλεις αρκετή ποσότητα και χρησιμοποιήσεις και των αέρα για το το σπρώξεις.

Υ.γ.
Συμφωνώ οι Κινέζοι κάνουν πάρα πολύ καλή δουλεία (οι μεγαλύτερες τεχνολογικά εταιρίες εκεί έχουν εργοστάσια), αλλά οι κινέζικές εταιρίες συνήθως απευθύνονται σε χαμηλά budget και για αυτό το λόγο ρίχνουν αρκετά την ποιότητα.

lynx
12-10-11, 15:08
μήπως είναι από τις μάπα κολλήσεις?

που ειναι οικολογικές?

οπως αναφέρθηκε και προτύτερα ο κάθε τύπος κόλλησης έχει
τα δικά του χαρακτήριστικα, με τις αμόλυβδες το πρόβλημα είναι
με την μηχανική τους αντοχή.

gkats
13-10-11, 15:33
Καλησπέρα σας.
Αγόρασα το preheater Aoyue 853A Quartz Infrared Heater (http://www.pcb-soldering.co.uk/aoyue-853a-quartz-infrared-heater.html) ο οποίος είναι πολύ καλός. Αναρωτιέμαι όμως όταν έχω την πλακέτα πανω και δουλευω αν στάξει gel flux τι θα γίνει? προφανός να καεί. πως μπορώ να προστεψω αυτο το κακό?να βαζω ενδιαμεσα αλουμινοχαρτο?

spiroscfu
13-10-11, 15:40
Δεν υπάρχει πρόβλημά, heat plate πρέπει να έχει,
πρόβλημά μπορεί να δημιουργηθεί αν την ώρα που είναι ζεστό ρίξεις κάποιο κρύο υγρό επάνω του.

gkats
13-10-11, 16:10
το συγκεκριμένο που εχει IR είναι βλαβερό για τον ανθρωπο?

spiroscfu
13-10-11, 23:10
Η υπέρυθρη ακτινοβολία υπάρχει άφθονα στον κάθε χώρο δεν σου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα (έως ένα σημείο φυσικά),
το δικό σου θερμότητα πρέπει να βγάζει με heat plates κάτι σαν τα παρακάτω
24484
Αλλά από την στιγμή που λέει ir μήπως έχει πολλές λάμπες μαζί όπως το παρακάτω
24485

leosedf
13-10-11, 23:23
το συγκεκριμένο που εχει IR είναι βλαβερό για τον ανθρωπο?
Όχι απλά αν πεινάσεις ρίχνεις και δυο πανσέτες πάνω και κανένα κιοφτέ.

spiroscfu
13-10-11, 23:53
Κωνσταντίνε τα ir είναι ειδικά για κοψίδια!!

gkats
14-10-11, 15:31
Καλησπερα και πάλι. Ναι σπύρο κάπως ετσι είναι οπως στην πρωτη photo που ανεβασες.Σημερα εκανα την πρωτη μου αποκολληση.οταν πηγα λοιπον να καθαρίσω το ολοκληρομενο απο τα gel flux και απο το καλαι εγδαρα καποιες απο τις επαφες του ολοκληρομενου με αποτέλεσμα να το χαλασω (ευτυχως το ειχα μονο για δοκιμη:) ) Ερωτηση. μηπως πρεπει να χρησιμοποιω συγκεκριμενη θερμοκρασια στο κολλητιρη μου? επισης το solder wick το απλονω πολυ χαλαρα πανω στο ολοκληρομενο? μηπως παιζει και το gel flux που εχω (δεν είναι no clean) εχω παραγγειλει το http://www.ebay.co.uk/itm/270812425554?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2648 είναι καλο?

spiroscfu
14-10-11, 15:38
Αυτήν την δουλεία πρέπει να την κάνεις αρκετά προσεκτικά και με κανονική θερμοκρασία στο κολλητήρι.

Εγώ έχω πάρει και μια μύτη http://www.ebay.com/itm/Soldering-solder-Iron-Tip-Hakko-936-900M-T-K-New-/160462101561?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item255c495c39

gkats
14-10-11, 16:24
Σπυρο οταν λες κανονικη? Επιδη ρυθμιζω την θερμοκρασια του κολλητηριου απο τον σταθμο. εχω παρει μια τετοια παρομοια μυτη.

gkats
14-10-11, 16:26
Επισης αυτο το gel flux που παρειγγειλα ειναι καλο? http://www.ebay.co.uk/itm/270812425554?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

spiroscfu
14-10-11, 16:34
Την θερμοκρασία στο κολλητήρι την έχω στους 350 °C, αλλά αυτό έχει να κάνει με την μύτη και το κολλητήρι (πρέπει να υπολογίσεις να έχεις στην μύτη ~240°C),
το παραπάνω flux πρέπει να είναι εντάξει (και εγώ το ίδιο έχω).

gkats
14-10-11, 16:48
Ευχαριστώ πολυ Σπύρο. Εχεις να μου προτείνεις stencils heat directly για καρτες γραφικών και ενα καλο solder wire?

spiroscfu
14-10-11, 16:56
Για desolder-wick χρησιμοποιώ το chem-wik, για stencils αυτά που έχω πάρει δεν μου αρέσουν (καλύτερα να σου πει κάποιος άλλος).

gkats
14-10-11, 21:49
Παιδια υπάρχει καποιος να μου προτείνει ποια stencils να παρω που να μπορω να τα χρησιμοποιω για balls ή για solder paste?

gkats
14-10-11, 23:04
Αυτες οι μπιλλιες http://www.ebay.co.uk/itm/190550420129?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649 κάνουν για bga reballing σε καρτες γραφικων για λαπτοπ ή θελει lead free?

wow
14-10-11, 23:49
Αυτες οι μπιλλιες http://www.ebay.co.uk/itm/190550420129?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649 κάνουν για bga reballing σε καρτες γραφικων για λαπτοπ ή θελει lead free?

Αυτές είναι καλύτερες από lead free

gkats
14-10-11, 23:51
Αυτές είναι καλύτερες από lead free
Σοβαρά? Γιατί ομως πως το εξηγεις?

wow
14-10-11, 23:58
Διάβασε εδώ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53832&page=5

Nikosz
15-10-11, 01:16
Καλησπερα σας
Τελικα εχει αγορασει κανεις ενα απο τα παρακατω?
ACHI IR-PRO-SC
IR-6000
Σκεφτομαι να αγορασω ενα απο τα 2 κ θα ηθελα την γνωμη σας.

gkats
15-10-11, 01:51
Διάβασε εδώ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=53832&page=5
Ναι αλλά κάνουν για τις συγκεκριμενες πλακετες ( laptop mb) οι leaded μπιλιες?
Επίσης και το solder paste πρεπει να είναι lead free για τις συγκεκριμενες πλακετες??
Κάποιος που να ξέρει σιγουρα ρε παιδια...?

Thansavv
17-10-11, 11:19
Καλημέρα σας,
πήρα ένα Amtech NC 559 ASM UV (http://www.ebay.co.uk/itm/Amtech-NC-559-ASM-UV-TPF-Soldering-Flux-Paste-100g-BGA-/260859979201?_trksid=p4340.m185&_trkparms=algo%3DDLSL%252BSIC.NPJS%26its%3DI%26itu %3DUCI%252BUA%26otn%3D10%26pmod%3D180721052394%252 B180721052394%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D35341030 63062653568) flux και εκ των υστέρων είδα ότι είναι για lead free. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με leaded balls?

spiroscfu
17-10-11, 16:48
Θανάση η βασική διαφορά του lead-free από το leaded flux είναι η θερμοκρασία ενεργοποιήσεις του,

δηλ. από την στιγμή που κανείς από μας δεν τηρεί τα ακριβή temperatures profiles τότε δεν έχεις κάποιο βασικό πρόβλημά.


Υ.γ.
Αυτό που πήρες είναι "ειδικό" και για irda.

Thansavv
17-10-11, 18:10
Ευχαριστώ Σπύρο. Δεν το δοκίμασα ακόμα σε κόλλημα αλλά για ξεκόλλημα μια χαρά είναι.

gkats
08-11-11, 17:12
Καλησπέρα παιδιά.
Σήμερα προσπάθησα να κάνω το πρώτο μου reballing σε ολοκληρωμένο της nvdia. αφού το καθάρισα καλά απο το καλάι και το καθάρισα και απο το jel flux, στην συνλεχεια του απλώνω καινουργιο flux, προσαρμώζω το κατάλληλο stencil (χωρις κιτ) και ριχνω τις μπίλλιες. Μπήκαν όλες στις τρυπίτσες μέσα. ¨οταν λοιπόν εριξα αερα με χαμηλο flow πηγαιναν όλα μια χαρα. Από την στιγμή όμως που ριχνω απο πανω απο το stencil και flux αρχισαν οι μπιλλιτσες να βγαίνουν απ εξω...και απορώ εκανα κα΄τι λαθος? δεν επρεπε να ρίξω flux, μου επεσε πολύ? Για πείτε ρε παιδια την γνώμη σας.

Ευχαριστώ

spiroscfu
08-11-11, 17:22
Το επιπλέον flux που θα βάλεις αν βάλεις, θα το βάλεις αφού ψυλοκολλήσουν τα μπαλάκια και βγάλεις το stencil.


Υ.γ.
Αν είναι universal το stencil είναι δυσκολότερο.

gkats
08-11-11, 18:04
Α μάλιστα...και κάτι άλλο όταν χρεισημοποιεις universal stencil πως βγαίνουν οι παραπάνω κολλημενες μπιλλιες;

spiroscfu
08-11-11, 18:22
Αυτό είναι το δύσκολο μέρος (πρέπει να το ζεστάνεις απαλά χαλαρά και με χαμηλή θερμοκρασία) για αρχή θα σου συνιστούσα να πάρεις stencil για το συγκεκριμένο.

gkats
08-11-11, 18:37
Έχω πάρει γυρω στα 100 stencils για συγκεκριμένα ολοκληρωμενα. το θέμα είναι ότι καποια στιγμη θα χρειαστεί να χρισιμοποιήσω universal γιατι είναι τοσα πολλά τα ολοκληρωμένα.

spiroscfu
08-11-11, 18:48
Αν έχεις την διάθεση μπορείς να βάλεις carbon tape στα σημεία που δεν πρέπει να έχει μπαλάκια (είναι λίγο χρονοβόρα διαδικασία για να γίνει σωστά).

leosedf
08-11-11, 18:52
Πάντως χρησιμοποιείστε λιγότερο αέρα, όταν λές οτι βγαίνουν έξω είναι σαν να καθαρίζεις τα φλόκια με αεροσυμπιεστή
Λιγότερο αέρα.

gkats
08-11-11, 18:55
Πάντως χρησιμοποιείστε λιγότερο αέρα, όταν λές οτι βγαίνουν έξω είναι σαν να καθαρίζεις τα φλόκια με αεροσυμπιεστή
Λιγότερο αέρα.
Όντως Κωνσταντίνε κάπως ετσι ήταν. Θα βάλω λιγοτερο αερα αν και ειμαι σχεδον σιγουρος πως ήταν πολυ λιγος ο αερας.

gkats
08-11-11, 18:56
Αν έχεις την διάθεση μπορείς να βάλεις carbon tape στα σημεία που δεν πρέπει να έχει μπαλάκια (είναι λίγο χρονοβόρα διαδικασία για να γίνει σωστά).
Καλή σκέψη Σπύρο.

spiroscfu
08-11-11, 18:58
Και λίγο αέρα να βάλεις αν η θερμοκρασία περάσει κάποιο όριο που έχει να κάνει με την ποιότητα των stencil, στραβώνουν και κολλάνε τα μπαλάκια αναμεταξύ τους.

gkats
08-11-11, 20:43
Να σας ρωτήσω κάτι.υπάρχει κανένα μαγαζι εδω Ελλάδα -Αθηνα που να έχει αποθέματα σε τέτοια υλικά για bga;solder paste jel flux, stencils, balls.τουλάχιστον αυτά που είναι αναλοσιμα και τα χρειάζεσαι άμεσα και δε μπορείς να περιμένεις σχεδόν 1 μήνα απο ebAy.

leosedf
08-11-11, 22:07
Να σας ρωτήσω κάτι.υπάρχει κανένα μαγαζι εδω Ελλάδα -Αθηνα που να έχει αποθέματα σε τέτοια υλικά για bga;solder paste jel flux, stencils, balls.τουλάχιστον αυτά που είναι αναλοσιμα και τα χρειάζεσαι άμεσα και δε μπορείς να περιμένεις σχεδόν 1 μήνα απο ebAy.
Απάντηση: Όχι.

gkats
09-11-11, 20:29
Παιδια καλησπέρα. Εχετε να προτείνετε καποια stencils που είναι για reballing με solder paste?

spiroscfu
09-11-11, 20:52
Γιάννη αν έχεις heat directly κάνουν για αυτή την δουλεία,
απλά αντί για μπαλάκια θα βάλεις solder paste.


με universal και solder paste είναι δύσκολο, εκτός και είναι μικρό το bga.

SIERA
09-11-11, 21:02
Να σας ρωτήσω κάτι.υπάρχει κανένα μαγαζι εδω Ελλάδα -Αθηνα που να έχει αποθέματα σε τέτοια υλικά για bga;solder paste jel flux, stencils, balls.τουλάχιστον αυτά που είναι αναλοσιμα και τα χρειάζεσαι άμεσα και δε μπορείς να περιμένεις σχεδόν 1 μήνα απο ebAy.

εχω υποψιν αυτο το καταστημα απο ελλαδα δες το και κρινε απο τιμες κτλ γιατι δεν γνωριζω ποσο κυμαινονται η τιμες πανω σε αυτα τα προιοντα τα παιδια λογικα θα μας πουν αν ειναι ακριβος η οχι...???

http://www.wap5.gr/index.php?cPath=5_76_137_455

gkats
09-11-11, 21:38
Γιάννη αν έχεις heat directly κάνουν για αυτή την δουλεία,
απλά αντί για μπαλάκια θα βάλεις solder paste.


με universal και solder paste είναι δύσκολο, εκτός και είναι μικρό το bga.

Σπύρο και εννοείτε ότι το θερμένεις χωρις να βγαλεις το stencil ετσι μέχρι να σχυματιστούν οι μπιλλιες εστι?

spiroscfu
09-11-11, 22:02
Φυσικά ...

leosedf
10-11-11, 01:19
εχω υποψιν αυτο το καταστημα απο ελλαδα δες το και κρινε απο τιμες κτλ γιατι δεν γνωριζω ποσο κυμαινονται η τιμες πανω σε αυτα τα προιοντα τα παιδια λογικα θα μας πουν αν ειναι ακριβος η οχι...???

http://www.wap5.gr/index.php?cPath=5_76_137_455
Είναι τσιμπημένοι και περιορίζονται μόνο σε μερικά γενικά αναλώσιμα, δεν έχουν και την τελειότερη ποιότητα αλλά για πειράματα καλοί είναι.

wow
10-11-11, 21:44
"Εχω μπερδευτεί με τις μύτες της σειράς 900Μ

25392

Το κολλητήρι είχε πάνω την 900Μ-Τ-Ι (δε μου άρεσε για πολύ λεπτές κολλήσεις )

Πήρα τις μύτες 900Μ-Τ-0,5C και 900Μ-Τ-LB με μακριά μύτη 0,2r


H 900Μ-Τ-LB περίμενα να είναι λεπτή αλλά αυτή που παρέλαβα μοιάζει περισσότερο στις φωτό με την 900Μ-Τ-1,2LD τσέκαρα μήπως μου έστειλαν λάθος κωδικό αλλά γράφει πάνω Μ-Τ-LB

Υπάρχουν μύτες στη σειρά 900M ποιο λεπτές από την 900Μ-Τ-0,5C ? ( όπως πχ στην antex που φτάνει μέχρι 0,11mm) εκτός της 900M-T-S8

memoslar
15-11-11, 22:48
Σπύρο μπορείς να μου στείλεις ένα link από ebay, για solder paste? έχω heated directly stencils. Με έχουν σπάσει τα νεύρα οι μπίλιες δεν μπαίνουν όλες ευκολα και βάζω τις υπόλοιπες μία μία...
Ειδάλλως υπάρχει άλλη λύση με κανένα βουρτσάκι λέω εγω...


Γιάννη αν έχεις heat directly κάνουν για αυτή την δουλεία,
απλά αντί για μπαλάκια θα βάλεις solder paste.


με universal και solder paste είναι δύσκολο, εκτός και είναι μικρό το bga.

spiroscfu
16-11-11, 10:23
Αυτήν έχω πάρει http://www.ebay.ca/itm/1PC-MECHANIC-MCN-300-SOLDER-PASTE-50g-Sn63-Pb37-25-45um-/250892744945?pt=BI_Electrical_Equipment_Tools&hash=item3a6a5f78f1

wow
16-11-11, 23:56
Αυτήν έχω πάρει http://www.ebay.ca/itm/1PC-MECHANIC-MCN-300-SOLDER-PASTE-50g-Sn63-Pb37-25-45um-/250892744945?pt=BI_Electrical_Equipment_Tools&hash=item3a6a5f78f1

Πολύ καλή τιμή την έχεις δουλέψει αρκετά? δίνει καλές κολλήσεις ? ( τη συνδιάζεις με amtech 223TF ή NC 559ASM FLUX? )

spiroscfu
17-11-11, 14:40
Γιάννη για την ακρίβεια καθόλου αλλά έχω δουλέψει λίγο κάποιες παρόμοιες (απλές),
το πρόβλημα με αυτές είναι πως όταν ανοιχτούν μετά από λίγο καιρό ξεραίνονται και είναι για πέταμα (όταν χρειαστώ αυτήν και ανοικτή θα την βάλω στο ψυγείο να δω αν θα κρατήσει).

Κατά την γνώμη μου η solder paste δεν είναι και η καταλληλότερη για αυτήν την δουλεία μπορεί να φαίνεται απλή η διαδικασία αλλά με το χρόνο θα δεις πως με τα solder balls η διαδικασία είναι ευκολότερη και ποιο αξιόπιστη,
μια χρήση που μπορείς να κάνεις με την πάστα είναι κόλλημα smd αν δεν έχεις ευκαίρια με το σύρμα κόλλησης (δες το βίντεο).

http://www.youtube.com/watch?v=YSdihwWegIg
διάβασε και αυτό σχετικά με το μέγεθος της το μόλυβδο ή μη και το flux που μπορεί να εμπεριέχει water solubler (δεν θέλει καθάρισμα) ή rosin based (θέλει καθάρισμα) http://en.wikipedia.org/wiki/Solder_paste (http://en.wikipedia.org/wiki/Solder_paste) και ένα μεσαίο μέγεθος (π.χ. 25/40) πρέπει να είναι οκ.

leosedf
17-11-11, 18:00
Γιάννη για την ακρίβεια καθόλου αλλά έχω δουλέψει λίγο κάποιες παρόμοιες (απλές),
το πρόβλημα με αυτές είναι πως όταν ανοιχτούν μετά από λίγο καιρό ξεραίνονται και είναι για πέταμα (όταν χρειαστώ αυτήν και ανοικτή θα την βάλω στο ψυγείο να δω αν θα κρατήσει).

Κατά την γνώμη μου η solder paste δεν είναι και η καταλληλότερη για αυτήν την δουλεία μπορεί να φαίνεται απλή η διαδικασία αλλά με το χρόνο θα δεις πως με τα solder balls η διαδικασία είναι ευκολότερη και ποιο αξιόπιστη,

Με πάστα βάζεις κολλήσεις με ένα πέρασμα ενός δευτερολέπτου.
Οι πάστες χαλάν έτσι κι αλλιώς γι αυτό κοιτάμε ημερομηνία κατασκευής, χρειάζεται ψυγείο για να διατηρηθεί και λίγο περισσότερο.

memoslar
04-12-11, 02:14
Μου ήρθε.Φοβερή.Τελικά ειναι πιό εύκολο με πάστα το reballing. με τις μπίλιες παιδεύομαι.
Σ'ευχαριστώ Σπύρο.
Πάντως θέλει ψυγείο το γράφει κιόλας.


Αυτήν έχω πάρει http://www.ebay.ca/itm/1PC-MECHANIC-MCN-300-SOLDER-PASTE-50g-Sn63-Pb37-25-45um-/250892744945?pt=BI_Electrical_Equipment_Tools&hash=item3a6a5f78f1

memoslar
04-12-11, 02:20
Κάτι άλλο τώρα, για να θίξω θέμα υγείας σχετικά με τα χημικά που χρησιμοποιούμε όπως flux και solder paste κατά τη διαδικασία που εξατμίζονται ειδικά.
Χρησιμοποιείτε μάσκες χημικών? Εγώ πάντως παράγγειλα για καλό και για κακό.
http://www.ebay.com/itm/220902157644?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_3917wt_1247

leosedf
04-12-11, 10:35
Η μάσκα αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο όταν κόβεις ξύλα κλπ.
Βέβαια και καλή μάσκα με φίλτρα να είχες δοκίμασε να κολλήσεις με αυτήν και θα σου πώ μετά.

JOUN
04-12-11, 11:41
Μου ήρθε.Φοβερή.Τελικά ειναι πιό εύκολο με πάστα το reballing. με τις μπίλιες παιδεύομαι.
Σ'ευχαριστώ Σπύρο.
Πάντως θέλει ψυγείο το γράφει κιόλας.
Kαλα δεν σου κολλαει το στενσιλ; Μονο σ'εμενα γινεται αυτο ρε γμτ..

leosedf
04-12-11, 11:46
Kαλα δεν σου κολλαει το στενσιλ; Μονο σ'εμενα γινεται αυτο ρε γμτ..
Βάζεις flux από κάτω? Μήπως πατάς την πάστα πολύ?

JOUN
04-12-11, 11:56
Βαζω πολυ λιγο..Την παστα ομως την παταω πολυ.Λες αυτο να φταιει;
Εσυ βαζεις gel flux και εδω;

leosedf
04-12-11, 11:59
Όχι φυσικά ΚΑΘΟΛΟΥ flux με πάστα. Η πάστα είναι flux με κόλληση. Και ναι εφ΄ όσον την πατάς πολύ μάλλον τρέχει απο κάτω.

JOUN
04-12-11, 12:13
Η αληθεια ειναι οτι οταν λιωσει το solder paste και τελικα καταφερω να ξεκολλησω το στενσιλ, απο κατω(πανω στο τσιπακι δηλαδη ) εχει πολλες μπιλλιες που εχουν γινει μια μαζα..Μαλλον βαζω πολυ ετσι;
Εχω και καλη πιστευω αυτην εδω http://eleka.info/arts/en/b04/ss4-m951dk_5_20__2.html οπως επισης και ενα κουτι 500gr στο ψυγειο κλειστο.Το ειχα βρει σε καλη τιμη στο γερμανικο ebay αλλα απο την απογοητευση μου με αυτη την ιστορια ουτε που το ανοιξα και τωρα εληξε..
Ασχετο: Μια και μου τελειωσε και το gel flux τι λες για αυτο: http://www.ebay.com/itm/270710508182?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649#ht_1411wt_1185 νομιζω ειναι καλη περιπτωση..

leosedf
04-12-11, 12:16
Της AMTECH αν είναι γνήσια είναι καλά flux.
Μάλλον πατάς πολύ την πάστα και επειδή το στένσιλ σου δεν πατάει καλά τρέχει από κάτω.

spiroscfu
04-12-11, 19:08
Σ'ευχαριστώ Σπύρο.
Παρακαλώ Μέμο, για μάσκα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την απλή (αυτή που έχουν ξυλουργοί-βαφιάδες κ.α.)

button
05-12-11, 14:57
Η μάσκα αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο όταν κόβεις ξύλα κλπ.
Βέβαια και καλή μάσκα με φίλτρα να είχες δοκίμασε να κολλήσεις με αυτήν και θα σου πώ μετά.

καλά υπερβάλεις ... αυτη μασκα ειναι για χημικά εργαστήρια (η για διαδηλώσεις :wiink:) όχι για να κόβεις ξύλα το πολλή παίρνεις μια φθηνή μιας χρήσης που έχουν στα νοσοκομεία..

wow
05-12-11, 16:12
Στα καταστήματα ηλεκτρονικων στις κατηγορίες με κολλητήρια - σταθμούς - υλικά κόλλησης έχει και απορροφητές καπνού - κόλλησης
26100

memoslar
05-12-11, 16:49
Kαλα δεν σου κολλαει το στενσιλ; Μονο σ'εμενα γινεται αυτο ρε γμτ..

Ναι! μου κολλάει περισσότερο απο τις μπίλιες.Ειδικά όταν ειναι μεγάλο το BGA,δύσκολα βγαίνει.ούτε εγώ βάζω flux.Μήπως να βάζω λίγο?

memoslar
05-12-11, 17:09
Kαλα δεν σου κολλαει το στενσιλ; Μονο σ'εμενα γινεται αυτο ρε γμτ..
Ναι! μου κολλάει περισσότερο απο τις μπίλιες.Ειδικά όταν ειναι μεγάλο το BGA,δύσκολα βγαίνει.ούτε εγώ βάζω flux.Μήπως να βάζω λίγο?
Την πάστα την πατάω και γώ αρκετα.

leosedf
05-12-11, 18:34
καλά υπερβάλεις ... αυτη μασκα ειναι για χημικά εργαστήρια (η για διαδηλώσεις :wiink:) όχι για να κόβεις ξύλα το πολλή παίρνεις μια φθηνή μιας χρήσης που έχουν στα νοσοκομεία..
Αυτή η μάσκα είναι για σκουπίδια.
Πώς είσαι σίγουρος οτι φιλτράρει βαρέα μέταλλα και τα χημικά μετά την καύση (αν καεί) του flux? Πώς είσαι σίγουρος οτι τα μικροσωματίδια δεν περνάνε μέσα απο το φίλτρο μιας απλής μάσκας? Γιατί αν το μυρίζεις... Σίγουρα το έχεις αναπνεύσει.

button
05-12-11, 20:34
Ε δεν θα έχεις τόσο κοντά τη μύτη σου και σίγουρα θα έχεις αεριζόμενο χώρο ..

μια γνώμη λέω δεν έτυχε να περάσω αυτο το τεστ:001_smile:

memoslar
09-12-11, 02:07
Τελικά η μάσκα κάτι κάνει. Προς το παρόν βρωμάει πλαστικό :)

memoslar
09-12-11, 02:14
Ανάμεσα απο Flux Nc-559 και RMA-223 UV υπάρχει κάποια που χρησιμοποιείτε πιο πολύ για ξεκόλλημα BGA και η άλλη για κόλλημα BGA ή και τα δύο μπορείς να τα χρησιμοποιείς για όποια δουλειά θες?
Επί της ουσίας ποιά βολεύει περισσότερο?


Η RMA 223 TF δεν εξατμίζεται τόσο εύκολα όσο η 223 UV γιατί?

Μπορούμε να τα ξεκαθαρίσουμε αυτά όλα?

dovegroup
25-12-11, 23:03
Χρόνια πολλά σε όλους.
Επιτέλους μετά απο ολική ανασυγκρότηση και αναδόμιση των γερασμένων ματιών μου αποφάσισα να πάρω ενα AOYUE 852A+ γισ τπτ παλιοreworking.

Αφού έβγαλα την βίδα της αντλίας τον ξεκίνησα Α100 F51 και τι πώς αμάν...τι κομπρεσέρ και γεννήτρια θορύβου είναι αυτό ρε παιδιά τρέμει όλος ο πάγκος και σου παίρνει το κεφάλι.
Το έβαλα stand by στο 1 λεπτό για να μην τα σπάει και χαμήλωσα την πίεση στο minimul level.

Ανοιξα καπάκι να δώ μήπως και έχει τπτ στον αέρα τπτ αντλίες κολλημένες με ταινία και αντι αυτού είδα να είναι δεμένη η αντλία με πλαστικά δεματικά!!!
Τώρα τα φώτα σας ωτοασπίδες πουλάνε ειδικά γι αυτό, γιατί δεν δίνουν μαζί όταν το αγοράζεις και αν ναί που βρίσκω:lool::lool::lool:
Πέρα απο το αστείο έτσι είναι αυτός ο σταθμός μπορεί να το βεβαιώσει κάποιος συμφορουμίτης ή έπεσα σε επισκευασμένο απο μαθητευόμενο Γερμανό Ninja?
Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους.

paul333
27-12-11, 03:52
εμενα ειναι μαιμου aoyue 968 το ιδιο προβλημα ειχα και εγω ετρεμε
ολος ο παγκος εβαλα ενα βαρος απο πανω απο τον σταθμο και σταματησε να τριζει.

Thansavv
27-12-11, 07:33
Χρόνια πολλά σε όλους.
Επιτέλους μετά απο ολική ανασυγκρότηση και αναδόμιση των γερασμένων ματιών μου αποφάσισα να πάρω ενα AOYUE 852A+ γισ τπτ παλιοreworking.

Αφού έβγαλα την βίδα της αντλίας τον ξεκίνησα Α100 F51 και τι πώς αμάν...τι κομπρεσέρ και γεννήτρια θορύβου είναι αυτό ρε παιδιά τρέμει όλος ο πάγκος και σου παίρνει το κεφάλι.
Το έβαλα stand by στο 1 λεπτό για να μην τα σπάει και χαμήλωσα την πίεση στο minimul level.

Ανοιξα καπάκι να δώ μήπως και έχει τπτ στον αέρα τπτ αντλίες κολλημένες με ταινία και αντι αυτού είδα να είναι δεμένη η αντλία με πλαστικά δεματικά!!!
Τώρα τα φώτα σας ωτοασπίδες πουλάνε ειδικά γι αυτό, γιατί δεν δίνουν μαζί όταν το αγοράζεις και αν ναί που βρίσκω:lool::lool::lool:
Πέρα απο το αστείο έτσι είναι αυτός ο σταθμός μπορεί να το βεβαιώσει κάποιος συμφορουμίτης ή έπεσα σε επισκευασμένο απο μαθητευόμενο Γερμανό Ninja?
Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους.

Άκη βάζω μια φωτογραφία του CIF852 (κάτι σε αντίγραφο του AOYUE 852) που έχω εγώ. Η αντλία είναι δεμένη όντως με δεματικά, αλλά μπορώ να πω ότι δεν κάνει πολύ θόρυβο, εκτός αν έχω κάτι ξεχασμένο πάνω στο σταθμό....

dovegroup
27-12-11, 09:48
Ευχαριστώ για τι απαντήσεις πραγματικά θα στείλω ενα email και θα τους πάρω ενα τηλέφωνο να τους ευχαριστήσω για το προϊόν πολλά σε ένα που μου πούλησαν, τώρα μπορώ να την πέσω στους Γερμανούς που το πατρονάρουν και έχουν και τα logo τους (τρομάρα τους) τιμή τους και καμάρι τους και τα manual μόνο είς την Γερμανικήν...λές και το προϊόν είναι μόνο για εσωτερική κατανάλωση...ά κάνουν πρόβες για την Ευρώπη με Γερμανική κηδεμονία μάλλον...
Ναι το προϊόν είναι στο ίδιο χάλι με το CIF852 του Θανάση πιό πάνω και υποτίθεται οτι είναι AOYUE 852Α+, ο Κωνσταντίνος που είναι και χρόνια χρήστης της AOYUE τι λέει?

paul333
27-12-11, 11:49
στα μαιμου γινεται αυτο οχι στα γνησια Aoyue εμενα ειναι PT968 πολωνικος κλωνος
και το βιβλιο για βαρος που εβαλα απο επανω ελατωθηκε ο θορυβος, μεσα το ιδιο ειναι και
σε εμενα με δεματικα πιασμενη η αντλια εγω βρηκα μεσα και ζελοτειπ χυμα το κουτι φταιει πιστευω.

http://i39.tinypic.com/2myn8t2.jpg

ST10
29-02-12, 13:36
Χαιρετω τους χρηστες του forum και απο εδω. Τα συγχαρητηρια μου για την φοβερη δουλεια που γινεται και σ'αυτο το topic. Το εχω διαβασει σχεδον ολο και εχω παρει αρκετες χρησιμες πληροφοριες.
Με το BGA ασχολουμαι ερασιτεχνικα οπως και γενικοτερα με τα ηλεκτρονικα. Εχω ομως ενα (ή και λιγα παραπανω :p ) προβληματακι.

Καταρχην εκτος απο pre-heater που απουσιαζει απο το εργαστηριο μου, ολα τα υπολοιπα εργαλεια νομιζω οτι τα εχω. Σταθμος, gel flux amtech γνησια αλλα και την...κινεζικη , Reballing KIT αυτο το κλασσικο μπλε απο ebay, μπαλακια 0.6 / 0.5 κλπ ετοιμα επισης απο ebay + εξωτερικο θερμομετρο. Εμπειρια βεβαια το πιο σημαντικο απ'ολα οπως ειπα ειδικα σ'αυτον τον τομεα εχω μηδαμινη.

Οπως και να 'χει το εριξα στα πειραματα με μια κατεστραμμενη motherboard αφαιρωντας ενα επισης κατεστραμμενο nvidia graphic component και παλευω τουλαχιστον να πετυχω το reballing.
Το κυριο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης : Δουλευωντας καταρχην με Universal Stencil (δεν εχω κατι ακριβες για το συγκεκριμενο chipset), κανω τα εξης κατα σειρα :

1) Βγαζω οτι υπολλειμα solder εχει μεινει, καθαριζω κλπ ωστε να ειναι το chipset ετοιμο.
2) Απλωνω λιγη amtech gel flux.
3) Κουμπωνω το chipset στο kit, βαζω πανω το stencil, βαζω τις μπαλιτσες, αφαιρω stencil...
.....μεχρι εδω εστω και αν εχω αρκετα περισσια μπαλακια λογω του unversal stencil πες ολα καλα...by the book τουλαχιστον με βαση οσα ξερω, βλεπω στο youtube και διαβαζω εδω απο το forum....
4) Εδω πλεον αρχιζουν τα προβληματα. Ειτε αρχικα με λιγο preheat ζεστου αερα απο τον σταθμο ειτε οχι, ακολουθω ενα κλασσικο temperature profile . Φτανω στους 245 που θεωρητικα ειναι temperature peak και αρχιζω να κατεβαινω αλλα μονο κολλημενα δεν ειναι τα μπαλακια μολυβδου. Κανωντας αρκετες δοκιμες ειδα (ανεξαρτητως την ποσοτητα gel flux που εχω απλωσει ΠΡΙΝ βαλω τα μπαλακια...μιας που ΜΕΤΑ απ'οτι καταλαβα δεν ειναι αναγκαιο να προσθεσεις και αλλη) πρεπει να φτασω κοντα στους 400 βαθμους ( ! ) για να κολλησουν. Μαλιστα αυτην την θερμοκρασια την μετρησα με εξωτερικο θερμομετρο δεν ειναι σταθμου. Φυσικα (νομιζω) επακολουθο της τοσης υψηλης θερμοκρασιας ειναι ενα ψιλο-μπαχαλο με μπαλακια που κολλαννε μεταξυ τους, ανισοκατανομη υψους κλπ κλπ. Η πιεση αερα ειναι 2/5 ή και λιγο παραπανω.

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι κατι προφανες γινεται λαθος ή απλα δεν το εχω προσεξει στη θεωρια ωστε να το εφαρμοσω καν στη πραξη. Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια. Βαζω και μια φωτογραφια "τερας" απο την τελευταια αποπειρα για να καταλαβετε περιπου τι ακριβως ενοω με συννενωση των solder balls, ανισοκατανομη κλπ. Στο ολοκληρωμενο σαν σχημα μην δινετε και πολη σημασια ειναι κατεστραμενο & σπασμενο just for testing.

Ευχαριστω!

29903

spiroscfu
01-03-12, 14:27
Στέφανε με τα universal είναι κατά πολύ δυσκολότερο (θέλει αρκετέςςςςς δοκιμές/εμπειρία),
θα πρέπει να πάρεις το συγκεκριμένο stencil, σχετικά με την θερμοκρασία οι 400 είναι στον αέρα όχι στο bga.

Αν η θερμοκρασία στο bga φτάσει ~220°C τότε σίγουρα θα κολλήσουν!


Υγ.
Θέλει καλό καθάρισμα με φυτίλι/flux πρωτού βάλεις τα μπαλάκια.

ST10
01-03-12, 16:07
Σπυρο σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Για την θερμοκρασια ναι οντως εχεις δικιο, καθως ακομα και με το εξωτερικο θερμομετρο αν και ειμαι πολυ κοντα στο ολοκληρωμενο το εξαρτηματακι που εχει μετραει στον αερα.
Διαθετει αλλο ενα εξαρτημα που υποθετω οτι ακουμπαει το συρματακι του πανω σε chipset...ελα ομως που οταν το δοκιμασα..αρχισε να καιγεται το λαστιχενιο περιβλημα απο τον θερμο αερα! Κατι και εδω παει πολυ λαθος ειτε απο εμενα ειτε απο την ποιοτητα του..κινεζικου θερμομετρου.

29956


Οσο για το stencil ειναι μεσα στο προγραμμα μου να παραγγειλω μερικα να δοκιμασω και με αυτον τον τροπο.
Τωρα για την ολη διαδικασια του reballing... βλεπω οτι υπαρχουν και διαφοροι τροποι. Για παραδειγμα σε μερικα βιντεο στο youtube καποιοι προσθετουν gel flux οχι μονο πριν την τοποθετηση των solder balls αλλα και αργοτερα αφου αυτες εχουν τοποθετηθει.
Γενικοτερα αν εχετε και καποια αλλη ιδεα κυριως ως προς το προβλημα που κανει αρκετες μπαλες να ενωνονται μεταξυ τους και να δημιουργειται αυτο το χαος... μπορειτε να μου πειτε.

Ευχαριστω και παλι.

spiroscfu
01-03-12, 16:14
Αν διαβάσεις το θέμα από την αρχή αναφέρονται αρκετές από τις απορίες σου,

σχετικά με τον αισθητήρα θερμοκρασίας πρέπει να ακουμπήσει πάνω στο κέλυφος του bga, μην σε απασχολεί που καίγεται η ταινία δεν υπάρχει πρόβλημα, αν θέλεις αφαιρεσέ την εντελώς!.

JOUN
01-03-12, 17:21
Επειδη εχω και εγω ενα θεμα με τον τροπο που κολλανε τα μπαλακια μεσα στα αμεσα σχεδια μου ειναι να παρω αυτο: http://www.youtube.com/watch?v=n7YoZYZhJQM το οποιο χρησιμοποιηται κυριως για αυτο τον σκοπο.Πιστευω ετσι θα γινεται πολυ ποιο ευκολα και σωστα..
To εχω βρει εδω: http://thebgastore.com/HontonHT1212HotPlate40.aspx 150 Ε με τα μεταφορικα και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα μια και αλλιως δεν βλεπω να κανω δουλεια ( με preheater και αερα και τετοια χαζα.. )
Ενα πολυ καλο tutorial για τοποθετηση στενσιλ ειναι εδω:http://forums.cvxgameconsolerepair.com/phpbb/viewtopic.php?f=66&t=1343 εγω ετσι κανω πολυ ευκολα(πλεον) τοποθετηση της κολλησης.

spiroscfu
01-03-12, 17:25
Γιατί δεν δοκιμάζεις με ένα απλό μπάνιο κόλλησης "χωρίς το pot".

JOUN
01-03-12, 17:33
Παλιοτερα το ειχα πει και εδω Σπυρο αλλα βρηκα οτι δεν εχει καθολου ελεγχο θερμοκρασιας.Κατι παρομοιο που πηγα να κανω δεν βγηκε καλο και εκαψα ενα chip ( δοκιμιο ηταν ετσι κι αλλιως)Τωρα αν παρεις μια πλακα και ενσωματωσεις το αισθητηριο ,το συνδεσεις σε PID και καπως τα ταιριαξεις ολα σε ενα κουτι κατι γινεται αλλα μαλλον δεν αξιζει τον κοπο ουτε και θα σου βγει ομορφο η αισθητα φθηνοτερο..

spiroscfu
01-03-12, 19:43
Γιώργο να σου πω τη νομίζω,
κατά αρχάς τα απλά κινέζικα δεν νομίζω να έχουν τίποτα special (induction heater κτλ.), μάλλον πρέπει να έχουν μια απλή αντίσταση σύρματος πχ. 220V/300W
που αυτή θα έχει κάποια αναλογία W/°C.

Και πάλι ας πούμε στα 300W βγάζει ~400°C ε τότε στα 150W θα βγάζει ~200°C, το πρόβλημα θα είναι αν θα ακουμπήσουμε κάτι πάνω σε αυτήν που λόγο της επαγωγής θα μεταφερθεί θερμότητα στο "πράγμα" και θα χάσει η αντίσταση
αλλά μάλλον μετά από κάποιο χρόνο το "πράγμα" θα πάρει την θερμοκρασία και θα σταθεροποιηθεί και στην αντίσταση (ανάλογα και το μέγεθος/υλικό του "πράγματος" θα χάσει και κάποιους °C η αντίσταση).

Ένα άλλο θέμα είναι που αυτά έχουν μια ελάχιστη θερμοκρασία (μάλλον υπολογισμένου και του cup και κόλλησης μέσα σε αυτό) που αν το δουλέψεις σκέτο θα ανέβει αρκετά,
μια πιθανή λύση είναι τα ξηλώνεις όλα και αφήνεις μόνο την αντίσταση και με ένα απλό dimmer (ωμικό φορτίο είναι) κάνεις την δουλεία σου.

JOUN
01-03-12, 20:08
μια πιθανή λύση είναι τα ξηλώνεις όλα και αφήνεις μόνο την αντίσταση και με ένα απλό dimmer (ωμικό φορτίο είναι) κάνεις την δουλεία σου.
Aυτο ακριβως δοκιμασα με ενα ματι για μπρικι ελληνικου καφε:Ενω εβαλα dimmer μετρησα θερμοκρασια γυρω στα 190-200 βαθμους(ρυθμιζοντας το dimmer ωστε να εχω σταθερη θερμοκρασια δηλαδη αντισταθμιζοντας τις θερμικες απωλειες), με το που εβαλα τσιπακι για reballing μου το εκαψε..Μιλαμε το εκανε καταμαυρο.Μαλλον η θερμοκρασια δεν ειναι ιδια παντου η κατι αλλο,ξερω γω..
Δοκιμασα τρεις φορες παντα με το ιδιο αποτελεσμα: Θερμοκρασια στο probe ψιλοσταθερη,αλλα τσιπακι καμενο..

spiroscfu
01-03-12, 23:17
Δοκίμασες να βάλεις ένα κομμάτι χοντρής λαμαρίνας πάνω από το μάτι.

JOUN
01-03-12, 23:53
Να σου πω την αληθεια οχι, οπως το λες ισως κατι γινει απλως θα πρεπει να ειναι ανοιχτο αρκετη ωρα για να σταθεροποιηθει η θερμοκρασια.Αν και θα ειναι στο περιπου η ολη φαση ισως κατι γινει..

spiroscfu
01-03-12, 23:58
Θα το βάλεις φουλ για λίγο και καμιά 10αριά με 20 βαθμούς πρίν θα το χαμηλώσεις αρκετά, θα το αφήσεις λίγο να σταθεροποιηθεί και είσαι έτοιμος.

JOUN
02-03-12, 00:00
Σωστος..Εσυ ετσι κανεις reballing η χρησημοποιεις τον preheater η την λαμπα;

spiroscfu
03-03-12, 18:10
Αν είναι μικρό με τον αέρα αν είναι μεγάλο με τον preheater και τον αέρα ή το irda.

GSR600
03-03-12, 18:51
Εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτο? --->http://www.ebay.com/itm/180824716386?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
Μαλλον για την κοκκινη ρητινη πρεπει να ειναι,αλλα δεν ξερω αν κανει δουλεια.

spiroscfu
03-03-12, 19:06
Για αυτήν είναι, το έχω πάρει αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Λογικά με αυτήν και με την βοήθεια του αέρα θα γίνεται δουλεία.

JOUN
04-03-12, 06:56
Εγω που το πηρα ειχα μετρια αποτελεσματα.Την εβγαλε αλλα οχι απο κατω και θελει να προσεξεις τις οδηγιες χρησης.

axel12p
09-03-12, 14:23
Αρχικά θα ήθελα να σας χαιρετήσω, μιας και αν και παρακολουθώ την συζήτηση είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω.
Διάβασα λοιπόν όλα τα μηνύματα του συγκεκριμένου θέματος, αλλά έχω μπερδευτεί σχετικά με τον εξοπλισμό που απαιτείται για να κάνει κάποιος reballing. Θα το εκτιμούσα αν γίνεται να με βοηθήσετε να τα ξεκαθαρίσω.

Από ότι κατάλαβα, για να κάνει κάποιος reballing -σε μεγάλο chip, όπως π.χ. σε GPU από laptop- υπάρχουν δύο τρόποι:
1. Μέσω είτε ενός hotair repairing system (όπως το Aoyue 968 με το κατάλληλο κάθε φορά nozzle και ενός preheater (π.χ. Τ-8280) για καλύτερο αποτέλεσμα και ταχύτητα
2 Μέσω ενός σταθμού irda το οποίο συνήθως περιλαμβάνει και τον preheater (π.χ Τ862 IrDA ή Aoyue 732)

Τα έχω καταλάβει καλά; Αν δε κάνω λάθος, με την δεύτερη λύση μπορείς να αποκολλήσεις μεγαλύτερα chip, πιο εύκολα και με καλύτερο αποτέλεσμα. Και πως επίσης είναι πιο εύκολο να ρυθμίσεις την θερμοκρασία μέσω profiles. Να υποθέσω πως εκεί οφείλεται και η μεγάλη διαφορά στο κόστος μεταξύ των δύο παραπάνω λύσεων.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

memoslar
15-05-12, 00:07
Θέλω να πάρω ένα εργαλείο μέτρησης θερμοκρασίας - thermocoupler για τα reflow και reballing. Τι μου προτείνετε?