PDA

Επιστροφή στο Forum : MIELE TURBOTHERMIC G590 SC



peter
18-11-10, 21:08
Γεία σας έχω ένα πλυντήριο πιάτων MIELE
TURBOTHERMIC
G590 SC καί δέν μού βάζει αρκετό νερό ώστε νά γίνη η πλύση,τήν βαλβίδα τήν έλεξα λειτούργη σωστά,παρατήρησα ότι δίνη νερό σέ ένα πλαστικό διανομέα,όπου
καί αυτός μέ τήν σειρά του δίνη στήν αποσκλήρηση καί μέσω μιάς άλλης βαλβίδας
δίνη στό αλάτι,μήπως ξέρει κάποιος πώς λειτούργη αυτός ο πλαστικός διανομέας
γιατί εστιάζω εκεί τό πρόβλημα,ευχαριστώ.

MacGyver
18-11-10, 23:18
Στο σημείο που συνδέεται ο σωλήνας εισαγωγής - ηλεκτροβάνα στην παροχή νερού, υπάρχει ένα μικρό φίλτρο.
Μήπως εκεί υπάρχει 'υλικό' για να .... χτίσεις αυθαίρετο?

peter
19-11-10, 15:40
Τό έχω καθαρίση , καμία άλλη ιδέα....

stefanoszis
23-11-10, 13:57
πριν το διανομεα πρεπει να εχει μια συνδεση μεταξη τουλαστιχου που ερψετε απο τη βαλβιδα που αν δε κανω λαθοσ πρεπει να ειναι και μπλε και του λαστιχου που παει στο διανομεα. δεσ την στιγμη που περνει νερο το πλυντηριο αν το λαστιχο για το διανομεα φουσκωνει απο τη πιεση

peter
23-11-10, 16:27
Ναί φουσκώνει καί έχω επικεντρώθει στήν βαλβίδα τής ανναγένησης, αυτή πού βρίσκετε στόν διανομέα,απάντησε εάν γνωρίζεις τίποτα άλλο.

peter
23-11-10, 16:32
Άλλη μία ερώτηση,δέν πρέπει νά περνάει νερό μέσα από τήν ανναγένηση όταν διοχετεύει νερό στήν μπανιέρα!!!

takisdgr
23-11-10, 17:15
θα παρεισ ενα μπουκαλι calcor (το ασπρο) ειναι για τα αλατα, θα ξεβιδωσεις την παροχη απο τη βρυση, θα την σηκωσης ψηλα, και θα βαλεισ το πλυντηριο να παιρνει νερο, εσυ απο την παροχη θα ριχνεις το calcor (ολο το μπουκαλι) μολις τελιωσει ξανασυνδεσε το στη βρυση βαλτο να παρει και νερο και εισαι ετοιμος!!

stefanoszis
23-11-10, 21:04
Ναί φουσκώνει καί έχω επικεντρώθει στήν βαλβίδα τής ανναγένησης, αυτή πού βρίσκετε στόν διανομέα,απάντησε εάν γνωρίζεις τίποτα άλλο.
αυτο που κοιτας εσυ ειναι ο αφαλατωτης ο οποιος δεν εχει προβλημα. το λαστιχο τησ παροχησ καταληγει στο διανομεα νερου οποιος βρισκετε στο δεξι πλαινο του πλυντηριου μεταξυ του εξωτερικου τοιχωματος και του καδου και ειναι fix. μεσα στο διανομεα υπαρχει ενα στενο περασμα για το νερο για να πεσει η πιεση.εκεινο πιανει αλατα και φραζει.το καλο στη περιπτωση σου ειναι οτι περναει εστω και ελαχιστο νερο οποτε με λιγο αφαλατικο το προβλημα θα διωρθωθει.

peter
24-11-10, 20:36
Τό πρόβλημα αυτό είναι έχω πάρει και calcor ,καί ένα υγρό γιά τά άλλατα,πού βάζουν γιά νά ξεβουλώσουν οι τρύπες στά ηλεκτρικά σίδερα,ακόμα τίποτα,θά το αφήσω όλο το βράδυ καί βλέπουμαι....

stefanoszis
24-11-10, 20:38
το υγρο αυτο που το εβαλες? πρεπει να το περασεις απο το διανομεα

KarlBarks
24-11-10, 21:26
τι ειναι το calcor ?

takisdgr
24-11-10, 22:18
Τό πρόβλημα αυτό είναι έχω πάρει και calcor ,καί ένα υγρό γιά τά άλλατα,πού βάζουν γιά νά ξεβουλώσουν οι τρύπες στά ηλεκτρικά σίδερα,ακόμα τίποτα,θά το αφήσω όλο το βράδυ καί βλέπουμαι....
το calcor θα το περασεις απο την παροχη!! οπως σου ειπα θα παιξει σιγουρα!! (7 χρονια εξουσιοδοτημενο service της miele)

peter
25-11-10, 19:30
Φίλε μου (takisdgr) θέλω νά σέ ευχαριστήσω γία τήν βοήθεια σου. Τό πλυντήριο λειτούργη σάν καινούργιο.Ευχαριστώ καί τόν φίλο KarlBarksg
γιά τήν βοήθεια του.