PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλυντήριο Pούχων INDESIT WIA101 - RESET



Radiometer
14-11-10, 12:10
Παιδιά έχω το πλυντήριο ρούχων INDESIT WIA101 ξέρει κανείς πως μπορώ να το κάνω ένα reset :?:
αναβοσβήνει ενα Led συνεχεία και γενικά μπερδεύει τα προγράμματα πλύσεις.

j kalai
14-11-10, 13:53
Πιο led σου αναβει? στην οριζοντια σειρα ή στην καθετη? ποσες φορες αναβοσβηνει?
Θα κοιταξω στα χαρτια αν εχει το μοντελο και θα σου πω. Το φιλτρο της αντλιας το εχεις καθαρισει?

Radiometer
14-11-10, 14:17
είναι στην οριζόντια σειρά, κόκκινο χρώμα το led με μια κλειδαριά ζωγραφισμένη.
η συχνότητα που αναβοσβήνει είναι 1 φορά το δευτερόλεπτο περίπου.

το φίλτρο ναι είναι καθαρό

j kalai
14-11-10, 22:24
Αν θυμαμαι καλα το πλυντηριο εχει δυο κουμπια δεξια που το δεξι ειναι για να το αναψεις και το αριστερο ειναι για να ξεκινησει το προγραμμα. Βαλε ενα προγραμμα και κρατα πατημενο το αριστερο κουμπι απο αυτα τα δυο για 5 δευτερολεπτα και λογικα θα κανει reset. Μετα το reset κλειστο για λιγο και μετα βαλτο να κανει ενα στυψιμο να δεις αν το κανει.
Περισσοτερα αυριο μπορω να σου πω που θα εχω μπροστα μου τους κωδικους για τις βλαβες.

Radiometer
14-11-10, 22:35
αυτό είναι το πάνελ του,
ένα κουμπί για της στροφές, ένα για γρήγορο πλύσιμο και το κεντρικό
σήμερα έκανε 2 φόρες το πρόγραμμα τα ρούχα βγήκαν αστραφτερά, λες να θέλει καμιά πλακέτα αλλαγή ?

j kalai
14-11-10, 22:55
Απο οτι καταλαβαινω ειναι, ή πλακετα ή το μπλοκο πορτας. Βγαλε την πλακετα που ειναι στο πισω μερος και κοιτα την αν εχει καει τιποτα.

Radiometer
17-11-10, 23:27
επειδή το πλυντήριο δουλεύει κάθε μέρα δεν μπορώ να το βγάλω εκτός ενεργείας για πολλές μέρες, λόγο ότι δεν έχω αρκετό χρόνο να ασχοληθώ.
γιαυτό ρώτησα να του έκανα ένα RESET σε πρώτη φάση και άμα δεν... να το κάνω βίδες :biggrin:

Radiometer
05-12-10, 22:47
Αν θυμαμαι καλα το πλυντηριο εχει δυο κουμπια δεξια που το δεξι ειναι για να το αναψεις και το αριστερο ειναι για να ξεκινησει το προγραμμα. Βαλε ενα προγραμμα και κρατα πατημενο το αριστερο κουμπι απο αυτα τα δυο για 5 δευτερολεπτα και λογικα θα κανει reset. Μετα το reset κλειστο για λιγο και μετα βαλτο να κανει ενα στυψιμο να δεις αν το κανει.
Περισσοτερα αυριο μπορω να σου πω που θα εχω μπροστα μου τους κωδικους για τις βλαβες.


δεν μπόρεσα να το κάνω reset,
αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι άμα έχω τον περιστροφικό διακόπτη στην πάνω θέση που είναι off οπός στην φωτογραφία δηλαδή χωρίς να του ορίσω κάποιο πρόγραμμα πλύσεις,
και πατήσω το κουμπί από πανό του για να ανάψει, αυτό ξεκινά να λειτουργεί, είναι σωστό ?

j kalai
07-12-10, 08:48
Reset κανει οταν παει στο μηδεν-off.


δεν μπόρεσα να το κάνω reset,
αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι άμα έχω τον περιστροφικό διακόπτη στην πάνω θέση που είναι off οπός στην φωτογραφία δηλαδή χωρίς να του ορίσω κάποιο πρόγραμμα πλύσεις,
και πατήσω το κουμπί από πανό του για να ανάψει, αυτό ξεκινά να λειτουργεί, είναι σωστό ?

Οχι. Τι κανει οταν ξεκινησει να δουλευει? π.χ. παιρνει νερο και το βγαζει, γυρναει συνεχεια ο καδος? οπως σου εγραψα και παραπανω δειχνει για πλακετα.

Radiometer
30-10-11, 13:31
Επανέρχομαι στο θέμα διότι το πλυντήριο παρέδωσε πνεύμα.

Εκεί που έπλενε για κάποιο λόγο άρχισε να γεμίζει με νερό τον κάδο ασταμάτητα, σαν να κόλλησε η ηλεκτροβανα.
το έβγαλα από την πρίζα το ξανά έβαλα άλλα δεν.. αυτό συνέχιζε να γεμίζει μέχρι που γέμισε όλος ο κάδος,
και αναγκαστικά τα το σβήσω και να αδειασω τα νερά από το φίλτρο του.

Είδα την πλακέτα του δεν βρήκα κάτι εμφανές κομμένο η καμμενο, και απλός καθάρισα λίγο τις επαφές,
όταν το ξανά έβαλα σε λειτουργιά το νερό σταμάτησε να γεμίζει και συνέχισε το πρόγραμμα από εκεί που σταμάτησε
άλλα μετά από κάνα 2 στροφές σταμάτησε και μύρισε κάτι καμένο από το κάτω μέρος
βάζοντας το να συνεχίσει ακούγεται το ρελε να οπλίζει άλλα ο κάδος δεν γυρνά

Υποψιάζομαι ότι πρέπει να έχει αυτόματο ζύγισμα του κάδου και να ρυθμίζει τις στροφές,
όποτε αυτό θυμόταν ότι είχε μέσα ρούχα και νερό ενώ όταν το σταμάτησα εγώ και το ξανά έβαλα ο κάδος ήταν άδειος.

καμιά ιδέα ?????2503125032

j kalai
06-11-11, 09:13
Το γεμισμα του καδου με νερο οφειλεται:

1. Σε χαλασμενη βαλβιδα νερου. (Αν το εβγαλες απο την πριζα και σταματησε να παιρνει νερο δεν εχει προβλημα)
2. Χαλασμενος πιεσσοστατης.
3. Βουλωμα στο πλαστικου δοχειου απο το οποιο παιρνει εντολη ο πιεσσοστατης.

Για τον καδο που δεν γυρναει κοιτα τα καρβουνακια.



Με το προηγουμενο προβλημα τι εγινε?

Κυριακίδης
06-11-11, 12:25
Αφού καθαρίσεις το πλαστικό δοχείο που έχει για τον (πιεσοστάτη) και το δοκιμάσεις και πάλι δεν σου κάνει τίποτα. Άσε τα καρβουνάκια του μοτέρ ... δεν φταίνε ... γιατί ανέφερες πριν ότι μια - δυο φορές που το δοκίμασες δούλευε.
Αλλά πρέπει να δώσεις και σημασία σε αυτό που λες " μύρισε καμμένο "
μετά από το καθάρισμα του δοχείου του πιεσσοστάτη
Δες το "μπλόκο" της κλειδαριάς που έχει μέσα στο λάστιχο της πόρτας .... "φτάσε το" από κοντά και μύρισε το .... αν είναι από εκεί η έντονότερη μυρωδιά . άλλαξε το μπλόκο της κλειδαριάς.