PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψυγειο BOSCH KGU HOUSEHOLD APPLIANCES



τομ
10-11-10, 17:49
καλησπερα σας...εχω ενα 2 πορτο ψυγειο τησ bosch.. απο κατω ειναι η καταψυξη κ απο πανω η συντηριση...ειναι κ 'NO FROST' . τον τελευταιο καιρο μου πιανει παγο στην καταψυξη κ στη συνεχει μου βγαζει νερα απο κατω... στο manual λεει οτι αν ποιασει παγο να το κανω μια αποψυξη...το εκανα κ αποψυξη κ τωρα επιασε ξανα παγο κ παλι μου βγαζει νερα....μηπως ξερεται απο που προερχετε η βλαβη??? η θα πρεπει να φωναξω ψυκτικο???:confused1::confused1::confused1:

j kalai
10-11-10, 22:57
Η βλαβη μπορει να ειναι ενα βουλωμενο σωληνακι που βγαζει τα νερα στο πισω μερος επανω στο μοτερ και μπορει να εχει καει και η αντισταση της αποχετευσης.
Επισης το ψυγειο δεν πρεπει να γερνει προς τα εμπρος γιατι παλι δημιουργειτε προβλημα με τα νερα.
Οταν εκανες αποψυξη ποση ωρα το αφησες εκτος λειτουργιας? τις πορτες τις ειχες ανοιχτες?

τομ
11-11-10, 10:15
περιπου μιση μερα το αφησα εκτος λειτουργιας... μπορει κ μια ολοκληρη....δε νομιζω να γερνει μπροστά...θα το κοιτάξω....αν ειναι βουλωμένο το σωλινακι πωσ μπορω να το βρω κ να το ξεβουλωσω??? οσο για την αντισταση μπορω να την αλλαξω μονος μου??? ευχαριστω πολυ για την απαντηση...:001_smile:

j kalai
11-11-10, 13:47
Γραψε μου το Ε nr:........./.. το οποιο βρισκεται στον χωρο που ειναι οι φρουτολεκανες.
Για να κανεις αποψυξη σε αυτα τα ψυγεια χρειαζεται 30ωρες με ανοιχτες τις πορτες.

aris285
11-11-10, 14:34
Δες αν τα λαστιχα της καταψυξης πατανε καλα γιατι μπορει να περνει αερα και να πιανει παγο.

τομ
11-11-10, 15:49
περιπου στις 10 ωρες το ειχα κανει αποψυξη τελικα... ο κωδικος ειναι E Nr KGU44193/03 FD 8406 141322. λετε επειδή δεν του εκανα αρκετη ωρα απόψυξη???

τομ
11-11-10, 15:53
τωρα για τα λαστιχα πως θα δω αν παιρνει αερα...υπαρχει κανενα κολπο...??? γιατι μονο απο τισ 3 πλευρες μπορω να δω στισ αλλες θα πρεπει να το πιασω κ να καταλαβω αν παιρνει αερα.αν κ δεν νομιζω να καταλαβω αν φταινε η οχι με το να τα πιασω..

j kalai
11-11-10, 16:24
Με 10ωρες αποψυξη που του εκανες δεν εκανες τιποτα. Αν τα λαστιχα μενουν ανοιχτα στην καταψυξη θα βρεις παγο στο σημειο που εφαπτεται το λαστιχο αλλιως τραβας το ψυγειο εξω και κοιτας το λαστιχο.
Αν θες για αρχη κανε μια σωστη αποψυξη οπως σου εγραψα πιο πανω και καθαρισε το λαστιχακι το οποιο βρισκεται στο πισω μερος κατω στο μοτερ.
Προσεχε το πως θα το βγαλεις απο την βαση του ψυγειου γιατι σε αυτο το σημειο το πλαστικο ειναι πολυ αδυνατο και σου μενει στο χερι. Απο την μερια που παει στο λεκανακι του μοτερ δεν εχεις προβλημα για να σπασει.

τομ
11-11-10, 16:31
σας ευχαριστω πολυ...θα το κανω αμεσα κ θα σας ενημερωσω....ευχαριστω πολυ για ολες τισ πληροφοριες...

τομ
14-11-10, 20:07
δεν το εκανα απ'οψυξη το ψύγειο γιατι δεν εχω καποιο αλλο ωστε να αποθηκευσω τα τροφιμα που είδη υπαρχουννν...αλλα ελεγξα το λαστιχο(σωλινάκι) πίσω το οποιο είναι μια χαρά...είχε νερό οπότε δεν ηταν βουλομένο,. αλλά φταίει μαλλον το λαστιχο τησ πόρτας γιατι ποιάνει παγο κ πολύ κοντα στην πορτα... ξερετε που μπορώ να βρω να αγοράσω λαστιχο??? μενω χαλανδρι αλλα κατεβαινω κ καθημερινα στο κέντρο...θα αλλαξω για αρχη το λάστιχο κ μετά θα δω...ψυλογερνει μπροστα το ψυγειο αν κ το εχω σηκώσει οσο ηταν εφικτό απο τα βιδωτα πατιρακια που εχει μπροστα... λετε να είναι απο αυτο???

j kalai
14-11-10, 23:03
Πρωτα κανε μια αποψυξη οπως σου εγραψα και ρυθμισε το ψυγειο να ειναι ευθεια και πολυ λιγο προς τα πισω και αν μεσα σε ενα μηνα ξαναπιασει παγο τοτε κατι γινετε. Για το λαστιχο που αναφερεις μπορει να μην φταει αυτο αλλα το βαρος της επανω πορτας να εχει ριξει την κατω με αποτελεσμα να μην πιανει καλα ο μαγνητης στην μεταλικη επιφανεια του ψυγειου.
Λαστιχα βρισκεις μονο στην εταιρια και οχι στο εμποριο οπως παλια.
Για μενα δεν αξιζει να μπεις σε διαδικασια να αγορασεις το λαστιχο απο την στιγμη που μπορει να διορθωθει. Φωναξε εναν τεχνικο να το δει.

KarlBarks
15-11-10, 02:40
πως να κανει αποψυξη δλδ ?

που το το εγραψες ?

j kalai
15-11-10, 10:55
Γραψε μου το Ε nr:........./.. το οποιο βρισκεται στον χωρο που ειναι οι φρουτολεκανες.
Για να κανεις αποψυξη σε αυτα τα ψυγεια χρειαζεται 30ωρες με ανοιχτες τις πορτες.

To σβηνεις και το αφηνεις να κανει αποψυξη.

Νικος Κασωτάκης
17-10-11, 15:08
Καλημέρα σας και καλή εβδομέδα.

Λοιπόν έχω και εγώ ένα ψυγείο ΠΙΤΣΟΣ δίπορτο no frost. Εδώ και αρκετό καιρό μου μαζευε νερό-πάγο στο κάτω μέρος της κατάψυξης, στον πάτο.
Προσπαθούσα λοιπόν μια φορό την βδομάδα και τον αφαιρούσα.
Το ίδιο έκανα και εχθές.
Το λάθος μου ήταν που τόσο καιρό δεν έψαξα να βρώ που οφειλόταν αυτή η ιστορία.
Χθες μετό από την αφαίρεση του πάγου το πρωί, διαπίστωσα το απόγευμα ότι τα δύο πράσινα φωτάκια της συντήρησης και της κατάψυξης το ένα στου +4 και το άλλο στου -18 αναβόσβηναν και επί πλέον και το κόκκινο φωτάκι του allarm αναβόσβηνε και αυτό.
Αφαίρεσα όλα τα πράγματα από την κατάψυξη και τα μετέφερα σε ένα άλλο καταψύκτη και άφησα τις πόρτες ανοικτές για να γίνει απόψυξη.
Αυτό έγινε σήμερα το πρωί.
Έβγαλα το πίσω καπάκι της κατάψυξης και προσπάθησα κα ξεβουλώσω ένα σωλινάκι που διάβασα σε προηγούμενα ποστ ότι υπάρχει.
Του έβαλα μέσα έ καλαμάκι του φραπέ και το φύσιξα και νομίζω ότι και αν ήταν βουλωμένο ξεβούλωσε. (Αν αυτό ήταν το θέμα ότι έκανε υπερχύληση και μου γέμιζε νερό στην κατάψηξη στον πάτο.)

Πιστεύοντας ότι το θέμα τακτοποιήθηκε αφού στέγνωσε η πλάτη του ψυγείου που δημιουργεί την ψύξη το έβαλα σε λειτουργία.
Διαπιστώνω όμως ότι το ψυγείο δεν παίρνει μπροστά και τα τρία φωτάκια που ανέφερα προηγουμένως αναβοσβύνουν ρυθμικά και επίσης ακούγετα και ένα τακ-τακ-τακ με τον ρυθμό που αναβοσβύνουν τα ενδεικτικα φωτάκια. (συντήρηση-καταψυξη-allarm.)
Οι πόρτες της κατάψυξης και της συντήρησης παραμένουν ανοικτές και το ψυγείο είναι εκτός μπρίζας.

Μπορείται παρακαλώ να μου πείτε που οφείλετε αυτό ???
Χρειάζεται να του κάνω ακόμα απόψυξη η έχει άλλη βλάβη ??

Ευχαριστώ και περιμένω την βοήθειά σας.

Ioannis Nikolaou
17-10-11, 23:34
παρουσιαστηκε και μενα το ιδιο προβλημα και δεν ξερω απο που να ξεκινησω την θεραπεια,εκανες τιποτα μεχρι τωρα? αλλαξα τον πυκνωτη γιατι το μοτερ του ανεμιστηρα πισω απο το ψυγειο γυρναγε λες και ειχε προβλημα ο πυκνωτης αλλα παλι τα ιδια, βρηκες καμια ακρη?

Νικος Κασωτάκης
17-10-11, 23:38
παρουσιαστηκε και μενα το ιδιο προβλημα και δεν ξερω απο που να ξεκινησω την θεραπεια,εκανες τιποταμεχρι τωρα?

Γιάννη προσπαθώ.
Έκανα ανάρτηση και στην δική σου δημοσιευση.
Από το πρωί του κάνω απόψυξη και το δοκίμασα αν λειτουργεί πριν από λίγο και μου κάνει τα ίδια κολπα.
Θα δω μέχρι αυριο το πρωι τι θα κάνει και βλέποντας και κάνοντας.
Που θα πάει. Κάποιος θα έχει αντιμετωπίσει το ίδιο θέμα και ίσος μπορέσει να μας βοηθήσει !!!!!!

Νίκος

Ioannis Nikolaou
18-10-11, 13:53
Νικολα θα κοιταξω να ανοιξω το πισω καπακι της συντηρησης γιατι εχω την υποψια οτι μαλλον καποιο ρελε παιζει εκει και φοβαμαι οτι εχει κολλησει με το βεντιλατερ της συντηρησης,θα το κοιταξω σιγουρα απο πεμπτη μερια γιατι δεν προλαβαινω,το λογικο ειναι οταν κλεινεις πορτα να δουλευει το εν λογο βεντιλατερ οπως και της καταψυξης για να γινει κυκλοφορια του κρυου αερα,οταν ανοιγεις την πορτα αυτα σταματανε , γι αυτο ξεκιναει να δουλευει κανονικα το μοτερ,αν στο ενδιαμεσο μαθεις κατι στειλε

Νικος Κασωτάκης
18-10-11, 14:59
Νικολα θα κοιταξω να ανοιξω το πισω καπακι της συντηρησης γιατι εχω την υποψια οτι μαλλον καποιο ρελε παιζει εκει και φοβαμαι οτι εχει κολλησει με το βεντιλατερ της συντηρησης,θα το κοιταξω σιγουρα απο πεμπτη μερια γιατι δεν προλαβαινω,το λογικο ειναι οταν κλεινεις πορτα να δουλευει το εν λογο βεντιλατερ οπως και της καταψυξης για να γινει κυκλοφορια του κρυου αερα,οταν ανοιγεις την πορτα αυτα σταματανε , γι αυτο ξεκιναει να δουλευει κανονικα το μοτερ,αν στο ενδιαμεσο μαθεις κατι στειλε

Γιάννη ειδοποίησα τεχνικό.
Θα έρθεια αύριο και θα μου πεί τι παίζει με αυτή την ιστορία. Την Παρασκευή μου έκελισαν ραντεβού στην ΠΙΤΣΟΣ. Θα δώ ανάλογα που θα μου πει αυτός αύριο, γιατί μου είπε και το τρελό "να δούμε αν σε συμφέρει και να το φτιάξεις" μου είπε.......

Λοιπόν ανάλογα που θα μου πεί για την ζημιά θα σε ενημερώσω γιατί μάλλον την ίδια πλάκα έχουμε πάθει.!1!!!!

Νίκος.

Ioannis Nikolaou
18-10-11, 17:11
Νικόλα καλησπέρα,
πές μου με την πρώτη ευκαιρία γιατι αύριο πρωι πρωί θα ασχοληθώ μαζί του,αν βρω ακρη σε ενημερώνω αμέσως
ευχαριστω

Νικος Κασωτάκης
18-10-11, 21:03
Νικόλα καλησπέρα,
πές μου με την πρώτη ευκαιρία γιατι αύριο πρωι πρωί θα ασχοληθώ μαζί του,αν βρω ακρη σε ενημερώνω αμέσως
ευχαριστω

Γιάννη αύριο 11 με 1 περιμένω το τεχνικό.

Θα σου στείλω μήνυμα.!!!!

Ioannis Nikolaou
19-10-11, 11:37
Νικόλα,βρέθηκε η αρρώστια του,τελικά έβγαλα την μικρή φίσα απο το πάνελ που δίνει ρεύμα στους θερμοστάτες και στα βεντιλατέρ(τα οποια δουλέυουν κανονικά),για τους θερμοστατες μαλλον ειναι καλοι γιατι τους απομονωσα εναν εναν και δεν ξεκινουσε,εχει 2 κιτρινα καλωδια,απομονωσα το ενα και ξεκινησε κανονικα,εχω την εντυπωση οτι κατι παιζει με τον διακοπτη της πορτας της καταψυξης,θα δω και θα σου πω νεωτερα

Ioannis Nikolaou
19-10-11, 13:44
Λοιπον,στο κεντρο της πορτας της καταψυξης στο πανω μερος εχει ενα σαν ματι πλαστικο,με ενα κατσαβιδι το αφαιρεσα,εβαλα την φισα στον πανελ και ξεκινησε κανονικα,αυτο μεσα εχει μια μικρη πλακετα με ενα διμεταλλικο ελασμα το οποιο ανοιγει και κλεινει με τον μαγνητη που εχει η πορτα πανω στην καταψυξη(αμα βαλεις ενα κατσαβιδι πανω στο ημικυκλιο πανω στην πορτα θα καταλαβεις οτι εκει εχει μανγνητη,δυστυχως σημερα τα μαγαζια ειναι κλειστα και θα το αγορασω μαλλον αυριο,τωρα περιμενω να δω θερμοκρασιες,το στοιχειο της καταψυξης παντως παγωσε κανονικα

Νικος Κασωτάκης
20-10-11, 01:38
Γιάννη Καλησπέρα.

Κατ΄αρχην συγνώμη που καθυστέρησα να σου απαντήσω.
Λοιπον ήρθε ο τεχνικός και μου είπε "αδερφέ το πρόβλημα είναι η πλακέτα¨"
Προσπάθησα και επικοινώνησα με την ΠΙΤΣΟΣ και μου είπαν ότι η πλακέτα δεν υπάρχει και θα παραγγελθεί και θέλει ένα μήνα μα γίνει η παραλαβή.

Πήγα λοπόν και παρήγγειλα καινούργιο ψυγείο. Με έβγαλε από 800 σχεδόν ευρώπουλα.

Αφου μου λές λοιπον αυτό θα το κοιτάξω αύριο και αν δω ότι πέρνει γιατρειά θα το φτιάξω και είναι ότι πρέπει για το εξοχικό.
εξάλλου είναι και καινούργιο το γα@@@@@@μένο.

τα λέμε ξανά
Νίκος

Ioannis Nikolaou
20-10-11, 02:06
για τι κοστος μιλαμε? για την πλακετα εννοω.
σε εβγαλε απο 800 €? τι εννοεις?

Νικος Κασωτάκης
20-10-11, 11:22
Ioannis Nikolaou;468918]για τι κοστος μιλαμε? για την πλακετα εννοω.
σε εβγαλε απο 800 €? τι εννοεις?

Το καινούργιο ψυγείο Γιάννη που αγόρασα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

Λοιπόν τώρα σχετικά μα την ζημία. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς που ακριβώς βρίσκεται αυτό το μαγνητάκι, γιατί στην πόρτα της κατάψυξης του ψυγείοτ μου δεν έχει τέτοι πράγμα.
Από αυτό που διαπιστώνω υπάρχει κάτι τέτοιο μάλλον πάνω από την πόρτα της συντήρησης και στο πλαστικό κομμάτι που εσωκλείει την πλακέτα. μπορεί εκεί να υπάρχει αυτό που μου λές.

Με την ευκαιρία δε να ρωτήσω και κατι άλλο αν κάποιος από το φόρουμ διαβάσει όλα αυτά που γράφουμε.

Καλά δεν υπάρχει κανείς από εδώ μέσα που να μπορεί να μας δώσει μια απάντηση σε όλες μας τις ερωτήσεις αυτές τις τρεις μέρες ή έστω να μας βοηθήσει και να μας δείξει ένα δρόμο να ακολουθήσουμε ή τι τέλος πάντων να κοιτάξωμε.

Τα μοναδικά ψυγεία της ΠΙΤΣΟΣ που χάλασαν είναι τα δικάκά μας και να έχουν πάθει αυτή την ζημιά.????

Αν είναι έτσι τοτε μπράβο στην συγκεκριμένη εταιρία που δεν έχει βλάβες στις συσκευές της και αλοίμονο σε μας που πέσαμε στην μοναδική περίπτωση να χαλάσουν οι συσκευές μας.

Νικος.

Ioannis Nikolaou
20-10-11, 20:37
Νικόλα καλησπέρα,
δεν πειραξα το μαγνητακι,(βρίσκεται πάνω στην πόρτα της κατάψυξης στο κέντρο της πόρτας),ακριβως εκεί που χωρίζεται η καταψυξη με την συντηρηση(στο σώμα του ψυγείου) υπαρχει ενα μαύρο πλαστικο(κατι σαν μάτι υπερυθρων),αυτο με ενα κατσαβιδακι το εβγαλα και αντικατεστησα την μαγνητικη επαφη σημερα το πρωι,δουλεψε μεχρι τωρα που σου γραφω ρολοι και πριν απο λιγα λεπτα ξανα μανα τα ιδια.
Η πίτσος τί κόστος σου ζητησε για την πλακέτα?γιατι αν παιζει γυρω στα 100€ καλα ειναι να την αγορασω αλλιώς παμε για καινουργιο
περιμενω νεα σου φιλικα Γιάννης

Ioannis Nikolaou
21-10-11, 20:14
τελικά αυτή η μαγνητική επαφή,δίνει εντολή να δουλεύουν τα ανεμηστηρια για την συντηρηση και καταψυξη αντιστοιχα,λοιπον επι του θέματος
σημερα το ξαναεβαλα μπροστα,και το αλαρμ αναμενο συνεχως, ξεκιναει το μοτερ και διαπιστωνω οτι οι αντιστασεις τις καταψυξης δουλευουν οπως και το μοτερ,καλοε?αλλαξα και απο την πλακετα 2 traic και εγινε επανατοποθετηση,το ψυγειο δουλευει κανονικα με αναμενο το αλαρμ,επαψε να αναβοσβυνει το καντραν),οι αντιστασεις ειναι εκτος λειτουργιας(τις ξεφυσωσα),απο οτι καταλαβα δινει συνεχως εντολη για αποψυξη άσχετα αν ειναι σε λειτουργια το μοτερ,αρα παμε πλακετα(εχει κατι ολοκληρομενα),χοντρικα κανα 70αρι θα παει η πλακετα με ενα τηλεφωνο που εκανα στην αντιπροσωπεια,θα μιλησω την δευτερα και με ενα τεχνικο τους για σιγουρα, περιμενω νεα σου

Νικος Κασωτάκης
21-10-11, 23:10
Γιάννη Καλησπέρα.

Επικοινώνησα με την ΠΙΤΣΟΣ για να παραγγείλω την πλακέτα. Μου απάντησσαν οτι αυτή τον στιγμή δεν υπάρχει στην εταιρία. Περιμένουν να του έλθει ή αν την παραγείλω να έρθει με την αμέσως επόμενη παραγγελία που θα κάνουν. Η τιμή της παίζει γύρω στα 70-80 ευρώ συν αυτά του μαστόρου κανά 20άρικο.
Πήγα και αγόρασα καινούργιο ψυγείο και το παλιό το κράτησα να του αντικαταστήσω την πλακέτα και να το στείλω στο εξοχικό μου.
Μόνο και μόνο το κράτησα γιατί είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Τι να κάνω ρε γα@@@@το το ίδιο έπαθε και το αιρκοντίσιον. Και αυτό από πλακέτα την πάτησε και έχουν έρθει μέχρι τώρα τεσσερις φορές οι τεχνικοί από την εταιρία τη μιά για να διαπιστώσουν την βλάβη την άλλη με λάθος πλακέτα την άλλη με πλακέτα που ήταν σκάρτη. Τι να σου πω. Με βλέπω να αγοράζω και αιρκοντίσιον.Και το κακό είναι πως είναι 24άρι. Είναι μεγάλο.Και προσπαθώ με χίλιους τρόπους τουλάχιστον αυτό να το φτιάξω.

Πάντως δεν ξέρω για την πλακέτα του ψυγείου,αυτή την στιγμή η ΠΙΤΣΟΣ δεν την έχει.

Τα στοιχεία του ψυγείου μου είναι. P1 KCL 4400A/01.

Για δες αν γράφει και εσένα το ψυγείο σου εσωτερικά δίπλα στην αριστερη φρουτολεκάνη τα ίδια στοιχεία για να δω αν παίζουμε με το ίδιο ψυγείο.

Νικος

Ioannis Nikolaou
22-10-11, 22:59
Νικόλα καλησπέρα,
το ψυγειο ειναι P1KCL4005A/03
οπως σου ειχα πει χθες ξεφισωσα τις αντιστασεις αποψυξης και μεχρι στιγμης δουλευει ρολοι,εχω την εντυπωση πως μπερδευεται η πλακετα και δινει εντολη να δουλευουν ταυτοχρονα μοτερ και αντιστασεις,και γω που ρωτησα μου ειπαν 65-70 περιπου,εχω κξαι εναν ενδιασμο,μηπως ειναι χαλασμενο το αισθητηριο που δινει εντολη για την αποψυξη ή δουλευει με κυκλους(ποση ωρα ανοιγοκλεινει η πορτα για την αποψυξη.
Πες μου το αιρκοντισιον τι μαρκα ειναι και τι σου παρουσιασε,αν ειναι ινβερτερ ή οχι και ποια πλακετα θελουν να αντικαταστησουν(μεσα ή εξω)

nikosi
11-10-12, 22:53
Όπως έγραψα και σε άλλο σημείο το ίδιο κάνει και το δικό μου ψυγείο, το οποίο, μαντέψτε, έχει τον ίδιο κωδικό με του Νίκου (P1 KCL 4400A). Φαίνεται ότι κάτι παίζει με το μοντέλο αυτό και βγαίνει μετά από κάποια χρόνια. Πάτησα τα κουμπιά που λέγατε αλλά δεν έκανε τίποτα, απλά σταμάτησε το αναβόσβημα αλλά το μοτέρ δεν δούλεψε.