PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα αφής σε οθόνη samsung s5230 star



orca
17-08-10, 01:12
Γεια χαρά σε όλα τα μέλη του hlektronika.gr
Πρώτο μου post και με την ευκαιρία να ευχαριστήσω όλους εσάς που με τις γνώσεις σας προσφέρετε σε όλους εμάς τους υπόλοιπους πολύ χρήσιμη βοήθεια.
Το πρόβλημα είναι ένα samsung s5230 star της κόρης μου
Εντελώς ξαφνικά χωρίς να πέσει χωρίς να βραχεί χωρίς απολύτως καμία βίαιη κίνηση δεν λειτούργει η αφή στο μισό πάνω μέρος της οθόνης.
Δεν έχει καμία παραμόρφωση ούτε στα χρώματα ούτε στην γεωμετρία της η οθόνη απεικονίζει κανονικά τα πάντα.
Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά σε όλες τις άλλες χρήσεις.
Ρίξτε τα φώτα σας βρε παιδιά

button
17-08-10, 02:58
Δοκίμασες να κάνεις βαθμονόμηση οθόνης αφής …

navar
17-08-10, 03:10
Δοκίμασες να κάνεις βαθμονόμηση οθόνης αφής …
κάνε ενα calibration σωστή ιδέα !
αν και απο calibration άλλα προβλήματα εμφανίζονται !
εμένα μου μυρίζει καλωδιοταινία του touch και σε αυτά δυστυχώς πρέπει να πάει set με την υπόλοιπη !
η κάποια κομμένη γραμμή στο touch

button
17-08-10, 03:42
Εγώ έχω το Ν97mini και τελευταία έχω πρόβλημα με touch panel τρίζει και κάποιες φόρες δεν ανταποκρίνεται το έχω 7 μήνες. Επειδή η οθόνη αφής δεν είναι capacitive αλλιώς λέγεται I don’t remember θέλει αποφασιστικό πάτημα (μου μείνε όρος γιατί το είπε κόπιας στο myphone) αλλά το πρόβλημα προσήλθε από βλαμμένους φίλους που σαν τα ζώα πατούσαν την οθόνη και μετά λένε ξέρω ξέρω -- > . Με μια λογική (πρώτο κινητό με touch panel) και επειδή η φύση της κατασκευής οθόνης , Νομίζω ότι στα άκρα του πλαισίου έχει ξεκολλήσει .Γιατί κάμερα και GPS έχουν σκληρή οθόνη και όχι ευλύγιστη.
Το STAR έχει σκληρή οθόνη αφής με αποτέλεσμα για να πάθει κάτι στο hardware ………υπάρχουν πολλές εκδοχές με τα όσα λέει ο Γιάννης δύσκολα να πω κάτι για hardware
Έτσι στα καλά καθούμενα το flex χμμμ …

rep
17-08-10, 10:56
το προβλημα θα λυθει μονο με αλλαγη του touch.
http://www.pds.com.gr/index.asp?mod=eshop_itemcats&id=155

GeorgeVita
17-08-10, 11:17
... χωρίς να πέσει χωρίς να βραχεί χωρίς απολύτως καμία βίαιη κίνηση δεν λειτούργει η αφή στο μισό πάνω μέρος της οθόνης.
Δεν έχει καμία παραμόρφωση ούτε στα χρώματα ούτε στην γεωμετρία της η οθόνη απεικονίζει κανονικά τα πάντα. Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά σε όλες τις άλλες χρήσεις.
Ολες οι συσκευές έχουν εγγύηση τουλάχιστον 2 χρόνια:

Samsung επισκευαστικά κέντρα (http://www.samsung.com/gr/support/location/supportServiceLocation.do?page=SERVICE.LOCATION)

Τηλεφωνική εξυπηρέτηση:

Για κινητά τηλέφωνα
801 11 64000 (μόνο από σταθερό)
2109468800 (από κινητό)
Δευτέρα - Παρασκευή 08:30 - 18:00
Σάββατο 09:00 - 15:00Φιλικά,
Γιώργος

orca
18-08-10, 01:16
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά
Σχετικά με την αναφορά σας στο calibration με ήρθε σφαλιάρα ότι μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το πρόβλημα θα προσπαθήσω να σας το εξηγήσω με ένα παράδειγμα
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε 3 οριζόντιες σειρές στην οθόνη του κινητού τις παρακάτω
1 2 3
4 5 6
7 8 9
για να πατηθεί το 3 πρέπει να πατήσω το 9
για να πατηθεί το 1 πρέπει να πατήσω το 7
δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι τώρα σχετικά με την αλλαγή touch panel η ήταν λάθος η πρώτη αναφορά μου στο πρόβλημα και το παραπάνω παράδειγμα αλλάζει την αιτία του προβλήματος.
Από ότι διαπιστώνω τώρα που το διαβάζω μάλλον αρχικά σας έδωσα λάθος πληροφορίες
Όπως και να έχει ζητώ συγνώμη προκαταβολικά


Υ.Γ φίλε GeorgeVita δυστυχώς η εγγύηση ¨ξεχάστηκε¨ από αδιαφορία στην Κρήτη όταν σπούδαζε εκεί η κόρη μου

button
18-08-10, 01:59
Τα κάτω πλήκτρα λειτουργούν σωστά ? xmm τα πάνω ήρθαν κάτω αλλά όχι τα κάτω πάνω
Το ανταλλακτικό είναι ακριβό βρήκα στο ebay αν είναι σωστά τα έξοδα βγαίνει στα 40€ στο pds έχει 47€ αλλά έχει εξαντληθεί .Γνήσιο ώμος (νομίζω)

http://viewitem.eim.ebay.gr/Original_Touch_Screen_Panel_Samsung_S5230_S_5230_S tar/120585839230/item

τώρα τα κινέζικα απομιμήσεις η δεν ξέρω τι άλλο και είναι στα 6-8€ δεν τα έχω καμιά εμπιστοσύνη

http://search.eim.ebay.gr/?Query=+samsung++star++touch+screen




(http://search.eim.ebay.gr/?Query=+samsung++star++touch+screen)

navar
18-08-10, 02:07
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά
Σχετικά με την αναφορά σας στο calibration με ήρθε σφαλιάρα ότι μάλλον δεν διατύπωσα σωστά το πρόβλημα θα προσπαθήσω να σας το εξηγήσω με ένα παράδειγμα
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε 3 οριζόντιες σειρές στην οθόνη του κινητού τις παρακάτω
1 2 3
4 5 6
7 8 9
για να πατηθεί το 3 πρέπει να πατήσω το 9
για να πατηθεί το 1 πρέπει να πατήσω το 7
δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι τώρα σχετικά με την αλλαγή touch panel η ήταν λάθος η πρώτη αναφορά μου στο πρόβλημα και το παραπάνω παράδειγμα αλλάζει την αιτία του προβλήματος.
Από ότι διαπιστώνω τώρα που το διαβάζω μάλλον αρχικά σας έδωσα λάθος πληροφορίες
Όπως και να έχει ζητώ συγνώμη προκαταβολικά


Υ.Γ φίλε GeorgeVita δυστυχώς η εγγύηση ¨ξεχάστηκε¨ από αδιαφορία στην Κρήτη όταν σπούδαζε εκεί η κόρη μου

αυτο που λες τώρα είναι πρόβλημα calibration !

aquasonic
18-08-10, 16:51
Υ.Γ φίλε GeorgeVita δυστυχώς η εγγύηση ¨ξεχάστηκε¨ από αδιαφορία στην Κρήτη όταν σπούδαζε εκεί η κόρη μου

Θα το πας κατευθειαν στην αντιπροσωπια, οπου θα μπορουν να κανουν ελεγχο αγορας μεσω imei. Αν παλι το πηρες απο καποια vodafone cosmote klp ονομαστικα απλα ζητα αντιγραφο της αποδειξης.

orca
20-08-10, 00:59
ok από ότι βλέπω calibration δεν μπορώ να κάνω λόγο ότι στις δυο κάτω γωνίες η οθόνη δεν ανταποκρίνεται σωστά.
Καταλήγουμε στην αλλαγή touch screen
Μπορώ να το κάνω μόνος μου? Από ότι βλέπω και από ότι καταλαβαίνω η οθόνη βγαίνει από την πάνω πλευρά τραβώντας με ένα εργαλείο σαν αυτό το πράσινο της παρακάτω εικόνας
15469
υπάρχει κάποιο manual η video να με βοηθήσει στην αφαίρεση της touch screen??
Φυσικά και το καλύτερο θα είναι να με ενημερώσετε αν υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη να το πάω εκεί.
Εγγύηση δεν παίζει γιατί όπως είπα σε παραπάνω post ¨ξεχάστηκε¨ στην Κρήτη το τηλέφωνο αγοράστηκε χέρι με χέρι από συμφοιτητή της κόρης.
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας

button
20-08-10, 01:40
Να το αλλάξεις μπορείς άλλα θέλει προσοχή και υπομονή τα manual υπάρχουν
αμα εχεις χρόνο μπες στο youtube και ψάξε σε video σχετικό θέμα σίγουρα υπάρχουν δεκάδες video


σε κατάστημα και Θεσσαλονίκη χμμμ.. δύσκολα μονο on line κάτι ηπαρχει

rep
20-08-10, 10:42
εχω ενα για ιδιο προβλημα στο καταστημα μου θα σου στειλω πμ 'η εικονες σχετικες.....αναμονη..

leeperik
20-08-10, 13:32
Γιαννη προσεξε οταν βγαλεις το touch, το καλωδιακι που συνδεεται στην πλακετα.Νομιζω οτι θελέι ολο ξεβιδωμα γιατι το κλιπακι που κουμπωνει το touch πρεπει να ειναι πισω απο την οθονη.Αν ξεκολησεις απλα το touch θα κρεμεται απο το flex και μπορει να χαλασεις το κλιπ με καμια κινηση.Βρες πρωτα ενα manual.

rep
20-08-10, 14:40
1547015471154721547315474

ενα σταυροκατσαβιβο μικρο και μια πενα θα χρειαστεις.προσοχη στη οθονη σπαει ευκολα.ξεβιδωνεις τις 6 βιδες χωριζει το πισω πλαισιο βγαζεις την κεραια το φλεχ δεξια και την βιδα πανω πανωκαι τα πλαινα πληκτρα με το φλεξακι.ανοιγεις το κονεκτορα του touch με την πενα το βγαζεις βγαζεις και μεταλικο πισω κομματι για να μπει πιο ευκολα μετα το φλεξ του touch.....με την σειρα 3-5-2-1-4 οι εικονες..αν θες καλητερη ποιοτητα πες...

orca
20-08-10, 17:10
Παιδιά σας υπέρ ευχαριστώ όλους σας
Θα το επιχειρήσω… με τα βιντεάκια που είδα στο youtube με τις οδηγίες και τις εικόνες σας νομίζω ότι θα τα καταφέρω όχι τίποτε άλλο αλλά για να πουλήσω και λίγο μούρη στην κόρη :001_rolleyes:
Από Δευτέρα θα παραγγείλω από pds.com.gr η από ebay

navar
20-08-10, 21:55
κόστος επισκευής = 50€
κόστος touch = 40€
πούλημα μούρης στην κόρη και καμάρωμα = ανεκτίμητο !!!!
καλή επιτυχία ! :)