PDA

Επιστροφή στο Forum : Nokia 6600 slide



navar
07-08-10, 17:07
όχι οτι είναι κανένα τρομερό κινητό αλλα δεν θα με χαλούσε να το σώσω !

το έχω εδώ και καιρό off και σήμερα έπεσε το μάτι μου πάνω του !
λοιπόν ξεκίνησε με αντιστροφή χρωμάτων στην οθόνη , σαν να έβλεπα crack filmnet χωρίς διόρθωση πολικότητας !
μετά συνέχισε με λευκή κατάλευκη οθόνη !
μετά έβγαζε τα κλασικά ζαζού που το ένα γράμμα πάει εδώ και το άλλο στο γάμο του καραγκιόζη !
προσ στιγμήν σκέφτικα μήπως είναι software καθότι με restart έστρωνε για λίγη ώρα !
μετά νέκροσε εντελώς η οθόνη και μένει κατάλευκη !
το διλλημά μου είναι οθόνη η καλωδιοταινία ?
και ρωτώ εσενα αναγνώστη αυτου το forum που μπορεί να σε λένε Κωνσταντίνο (λέμε τωρα :001_tt2: ) η ακόμα και leodsf(λέμε τώρα :001_tt2: ) ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?????

υγ δεχτεί η βοήθεια απο όποιον μπορεί απλά είπα ένα όνομα μιας εχω καταλάβει πως τα πάει καλά με το άθλημα !

leosedf
07-08-10, 17:12
LOL
Καλωδιοταινία χαλαρά.
Άλλαξε την με τη μία, γνήσια κατα προτίμηση. Επίσης να προσέχεις πάρα πολύ κατα την τοποθέτηση, ούτε τσάκισμα ούτε δίπλωμα κλπ. Πολλοί τις καταστρέφουν βάζοντας τες και μετά κλαίγονται.

navar
07-08-10, 17:18
και που στον κορακα να βρώ εδω στα Τρίκαλα ?????
υστερα τα εξιδικευμενα μαγαζιά του νομού μου εχουν μια τάση να μήν δίνουν ούτε βίδα αλλα να θέλουν να στο επισκευάσουν αυτοί (και λογικό μιας και είναι η δουλειά τους !)
κάπου online ξέρεις αν παίζει ??? και αν ειναι δυνατόν και απο elanta ?


edit : είδατε ? ήξερα απο ποιος θα με βοηθήσει ... μήπως να αρχίσω να μασάω φύλλα και να λέω χρησμούς ??? ευχαριστώ αν και σου παραποιήσα το nick !

leosedf
07-08-10, 17:23
http://mobile-parts.com.gr/gr/navigation-key/flex-cable/nokia-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16/nokia-6xxx-series-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10/6600-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11.html

Ορίστε. Ο Βαγγέλης έχει γνήσια εξαρτήματα. 4-5 χρόνια δεν είχα ούτε ένα ελλατωματικό. Λογικό θα μου πείς αφού τα γνήσια περνάνε ελέγχους. Υπάρχουν και άλλα online καταστήματα που πουλάνε δήθεν γνήσια αλλα πάρε και μπανάνες μαζί για να τα ταίσεις.

Xarry
07-08-10, 17:23
Μην ψαξεις να το βρεις σαν καλωδιοταινια. Flex το λενε στην ωρολογια της κινητης και το κοστος σε ενα μαγαζι ειναι κατω απο 30 ευρω.

leosedf
07-08-10, 17:27
Στα Ελληνικά καλωδιοταινία λέγεται και είναι ακριβής μετάφραση. Φυσικά μπορείς να το αναφέρεις και flex.

navar
07-08-10, 17:29
μετά πάω πάσο !!! δέν ήξερα ποιες είναι οι τιμές αυτόν τον parts !!! οπότε μια χαρά κάνουν και ζητάνε στο service 50€+ , τους είχα παρεξηγήσει ! με βλέπω να το παραδίδω κατευθείαν στον έμπειρο τεχνικό μιας και η διαφορά τιμής ειναι αμελητέα αν συνυπολογιστούν και τα έξοδα αποστολης κλπ κλπ !
ευχαριστώ πολύ !

leosedf
07-08-10, 17:31
Το πρόβλημα δεν είναι αν σου βάλει αυτό και σου πάρει 50. Το πρόβλημα είναι αν σου βάλει flex cable που κοστίζει 6 ευρώ και σου πάρει 50.