PDA

Επιστροφή στο Forum : nokia



akisssssssss
02-04-10, 00:22
για σας παιδια και καλη ανασταση να εχουμε!εχω ενα κινητο nokia SGH-E250V.αυτο εχει 2 πληκτρολογια.ενα μεγαλο με τα νουμερα και ενα μικρο επιλογης στο μενου του κινητου.το μεγαλο δουλευει κανονικα.το προβλημα το χω στο μικρο πληκτρολογιο.μονο το κυμπι τερματισμου κλισης δουλευει.το χα ξαναανεβασει αυτο το θεμα και μου χαν πει να το καθαρησω με glass pen.εβγαλα λοιπον την προσοψη του πληκτρολογιου το καθαρησα και παλι τα ιδια.πρεπει να βγαλω και την πλακετουλα?ξερετε τι πρεπει να κανω?μι α βοηθεια θα μου ηταν χρησιμη.σας ευχαριστω. και παλι καλη ανασταση!

andrewsweet4
02-04-10, 00:39
Δεν γνωριζω το συγκεκριμενο κινητο , αλλα μηπως εχει κοπει καμια καλωδιοταινια που συνδεει την πλακετουλα με τα κουμπια με την κεντρικη πλακετα?Οπως ειπα δεν γνωριζω το κινητο και γιαυτο το λεω με επιφυλαξη, μιασ και μπορει να ειναι μονοκοματο πλακετα-κουμπια. απλα μια ιδεα δινω. περιμενε να απαντησουν και πιο εμπειρα μελη:001_smile:

leosedf
02-04-10, 02:32
Πώς το καθάρισες? Αφαίρεσες την μεμβράνη του πληκτρολογίου?
Τα εξαρτήματα σε αυτή την πλακετίτσα είναι όλα εντάξει?
Παίζει να είναι η καλωδιοταινία αλλα αν δεν είσαι σίγουρος πρώτα για το πληκτρολόγιο δεν μπορείς να προχωρήσεις.

rep
02-04-10, 09:03
φιλε ακη μαλλον samsung e250 ειναι κινητο σου και οχι νοκια.το προβλημα σου ειναι το flex μαλλον.ειναι η πιο συχνη βλαβη σε slide up κινητα.το ε250
δεν εχει αξιολογο μηχανησμο με αξονες κλπ οπως αλλα τηλεφωνα, δυο πλαστικα μερη που τριβονται μεταξη τους εχει και ταλεπορει και το flex.στο λινκ που σου δινω θα δεις που θα βρεις το εξαρτημα.προσεχε ομως γιατι υπαρχουν τουλαχιστον 2 εκδοσεις.επανω στο flex γραφει την εκδοση.
http://www.pds.com.gr/index.asp?mod=eshop_itemcats&id=62

akisssssssss
02-04-10, 16:19
ελα ρε συ φιλε μου. samsung ειναι το κινητο..εγω εκανα το λαθος.αυτη η μικρη πλακετουλα εχει τα button και κατι αλλα πολυ μικρα εξαρτηματα.την πλακετουλα αυτη μπορω να την βγαλω?η συνδεεται απ το κατω μερος με καμια καλοδιοταινια?γιατι το επιχειρησα και ψιλοζοριζεται.

akisssssssss
02-04-10, 16:26
ελα φιλε μου.κοιταξα τη σελιδα που μου προτεινες και στο μοντελο μου βρηκα μια καλωδιοταινια στα 18 ευρω.αυτη ομως πως την τοποθετω??πρεπει να ανοιξω ολο το κινητο?η απλα να τραβηξω την μικρη πλακετουλα που χει το προβλημα και να την τοποθετησω απο πισω?δεν ξερω.αν μπορουσες να με βοηθησεις θα σου ημουν πολυ ευγνωμον.

rep
02-04-10, 16:47
ξεβιδονεις τις βιδες τις πλατης.βγαζεις την πλακετα την κεντρικη(ενα φλεξ μικρο του πληκτρολογιου και το main απο κατω σερνεις το μηχανησμο να ανοιξει και βγαζεις 4 βιδες 2 πανω και δυο σε δυο τρυπες στη μεση.ανοιγεις το μποστινο κομματι δεν βγαζεις οθονη και πλακετα πληκτρολογιου παρα μονο το φλεξ.

rep
02-04-10, 17:37
YouTube- how to repair your samsung e250


δες και το video μονο γα το πως βγενει η κεντρικη πλακετα....

rep
02-04-10, 17:47
YouTube- sgh e250 - wymiana paska (na kacu)



αυτο ειναι καλυτερο...

leosedf
02-04-10, 18:50
Το Service manual Το κοίταξες καθόλου η περιμένεις να σου έρθει φώτιση μέρες που είναι?