PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με TV LCD Samsung LE40R51B



Skontos
15-12-09, 00:57
Καλησπέρα σας

Ενας φίλος μου έφερε μια TV Samsung LE40R51B με πρόβλημα στην εικόνα (πιθανον Backlight problem) μιας και υπάρχει ήχος και οταν βλέπεις απο πλαγια χωρίς φως στο δωμάτιο υπάρχει μια στοιχειώδη - ελαχιστη φωτεινότητα. Με τα χιλια ζόρια λοιπον την άνοιξα αλλά δε ξέρω που να εστιάσω!!! Απο που πρέπει να αρχίσω.
Σχέδιο δε βρήκα παρα μόνο το manual.
Επίσης όπως την άνοιξα έχει αριστερα και δεξια δύο πλαισια θωρακισμένα και στη μέση άλλο ένα που εμπεριεχει το τροφοδοτικό (χωρίς εμφανής φουσκωμένους ηλεκτρολυτικούς) και tuner κ.λ.π

Οταν ανοίγει η tv έχει ένα θόρυβο που θυμίζει ηλεκτρονικό παιχνίδι περίπου 1 sec ....το ίδιο και οταν κλείνει (Αυτο βέβαια θα μπορούσε να είναι και φυσιολογικό μιας και δεν ξέρω αν είναι του συστήματος ON - OFF)
Δεν υπακούει στο control αλλα ανοιγοκλείνει απο το power μπροστά και αλλάζει channels απο τα κουμπιά πάνω στη TV

μήπως υπάρχει καμια ιδέα

Ευχαριστώ προκαταβολικά.:crying:

mystaki g
15-12-09, 08:58
Σχέδιο δε βρήκα παρα μόνο το manual.

http://archive.espec.ws/section328/file18834.html

Skontos
15-12-09, 10:28
Γιώργο σε ευχαριστώ αλλα καμμια ιδέα απο που να αρχίσω ?:cursing:

mystaki g
15-12-09, 10:51
περιμενε τον γερμανο μας/οι λαμπες αναβουν;

Skontos
15-12-09, 11:16
Ετσι όπως είναι ανοιχτη και χωρίς τις θωρακίσεις να την κάνω on και να δώ αν ανάβουν οι λάμπες ?
Sorry αλλα πρώτη φορά ανοίγω τέτοια tv και δε ξέρω τη περιμένω να δώ!!:001_wub:

east electronics
15-12-09, 11:34
κατα πασα πιθανοτητα δεν δουλεουν τα inverter που αναβουν τις λαμπες γυρω απο το πανελ
----καμμενες ασφαλειες
----ηλεκτρολυτικοι φουσκωμενοι στο πρωτευων τροφοδοτικο
---- η και πλαινα τροφοδοτικα κλασμενα

αν ειναι το τελευταιο ειναι μαλλον δυσκολο να την φτιαξεις και θα κοστισει αρκετα

εναλλακτικα υπαρχει μια εταιρια η οποια εισαγει τροφοδοτικα κατ ευθειαν απο τα εργοστασια και ετσι το κοστος ειναι πολυ χαμηλο ...αν καταληξεις παρε με να σου πω

τελος στην εξοδο του κεντρικου τροφοδοτικου συνηθως στις φισσες λεει και την ταση που βγαζει κανε ενα ελγχο εκει αν οι τασεις σου ειναι αυτο που γραφει ....

αυτα

mystaki g
15-12-09, 11:35
αφου την φοβασε γιατι την ανοιξες;δεν σου λεμε να βαλεις τα χερια σου μεσα

Skontos
15-12-09, 11:41
θα το δώ το απογευματάκι που θα επιστρέψω και θα ενημερώσω.

Thanks

MadAss
15-12-09, 23:30
μπορεις να δοκιμασεις και κατι αλλο... βγαλε το καλωδιο που συνδεει την κεντρικη πλακετα(αυτη με το tuner και τα HDMI, RCA κτλ) με το πλακετακι που βρισκεται πανω στο πανελ(συνηθως ειναι πανω πανω στο κεντρο του πανελ) και αναψε την TV αν δειχνει ολο το πανελ ασπρο τοτε ειναι η τροφοδοτικο η το inverter, αλλιως το προβλημα το εχει η κεντρικη πλακετα.

Skontos
16-12-09, 16:17
Μετα απο τις υποδείξεις σας αναφαίρω τα εξής:


24 Volt οκ στα πλαινα τροφοδοτικά
οι Λάμπες ανάβουν όπως βλέπω
Οταν βγάζω τη φίσσα που αναφαίρει ο MadAss δεν ανοίγει η TVκαι ακούγεται ο ρελες να ανοιγοκλείνει
Κάτι καινούριο που παρατήρησα και μαλλον είναι ενδεικτικο, οταν η tv γίνεται ON το Led αναβοσβύνει 4 φορές (:cursing:)

Επόμενη κινησή μου είναι κατα τη γνώμη μου να αλλάξω κατι ηλεκτρολυτικούς που βέβαια δεν φαίνονται φουσκομένοι πάνω στο κεντρικο τροφοδοτικό 120μF/450V και κάποιοι μικρότεροι (2200..etc)

Σας ευχαριστώ για τη πολύτιμη βοήθειά σας
μετά την αλλαγή θα επανέλθω ......Οποιαδήποτε άλλη υπόδειξη δεκτή

klik
16-12-09, 19:54
Τον 120/450 αλλαξε τον τελευταίο. Ξεκίνα απο τους μικρούς πρώτα (σε μέγεθος).

Skontos
18-12-09, 00:59
Τελικά δε βρέθηκε η βλαβη όλες οι τασεις οκ
αλλαχτηκαν ολοι οι πυκνωτές στο τροφοδοτικό αλλα boots
Μάλλον είναι για αλλαγή inverter or κεντρική πλακετα

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοηθειά σας

Καληνύχτα:crying:

alex504
29-05-11, 23:09
το PANEL ειναι παιδια εχει καταργιθει δεν υπαρχει

alex504
29-05-11, 23:11
inverter δεν ειναι εχω στειλει αρκετες για ανακυκλωση

alex504
29-05-11, 23:15
αν θες να ασχολιθεις στειλε μου το email sou να σου στειλω ολο το service manual