PDA

Επιστροφή στο Forum : nokia 2600



akisssssssss
12-12-09, 20:39
για σας παιδια!εχω ενα παλιο κινητο...το 2600 το nokia.δουλευε κανονικοτατα..ωσπου μια μερα ξυπναω και σε μια φαση εκλεισε και δεν ξαναανοιξε.δεν μου επεσε πουθενα σε νερα για να καταστραφει η πλακετα.ομως ειδα οτι οι επαφες contact ειναι λιγο στραβες.εχω βρει απ το διαδικτυο ανταλλακτικα επαφης μπαταριας.και λεω να το επιχειρησω να το αλλαξω.απλα ηθελα να ρωτησω το εξης.θα βγαλω αυτο το εξαρτημα και θα κολλησω με κολλητηρι το καινουργιο ?θα πρεπει να προσεξω?εχω φτιαξει αρκετα κυκλωματα αλλα με κινητα και σε πλακετες κινητων δεν εχω ξαναασχοληθει.αν μπορειτε να με καθοδηγησετε?σας ευχαριστω..

leosedf
12-12-09, 22:27
Με το κολλητήρι ίσως να κάνεις μόνιμη ζημιά στην πλακέτα γιατι τα εξαρτήματα με πολλές επαφές πρέπει να τα βγάλεις με μιάς, αυτό προυποθέτει σταθμό κόλλησης θερμού αέρα η υπέρυθρο.

Το πιό πιθανό είναι όμως οι επαφές της μπαταρίας που έχεις να μην έχουν το παραμικρό πρόβλημα. Κάτι άλλο παίζει.

akisssssssss
13-12-09, 19:54
πιστευω πως αυτο ειναι το προβλημα φιλε μ...η επαφη εχει 3 ακροδεκτες και ο ενας εχει στραβωσει..και πιστευω πως αυτο ειναι το προβλημα..κοιταξα και στ internet για το συγκεκριμενο μοντελο και και το ανταλλακτικο ειναι φθηνο ..αυτο που ειπες με σταθμο κολλησης και υπερυθρο??τι ειναι ..?μπορεις να μου πεις ακριβως τι να κανω για να αλλαξω το εξαρτημα?? ευχαριστω..

leosedf
13-12-09, 20:07
Να αγοράσεις σταθμό κόλλησης που θα σου κοστίσει περίπου 100-200 ευρώ ενας φτηνός ανώνυμος και να μάθεις να κολλάς lead free εξαρτήματα.
Ψάξε στο google για BGA rework station.
Η απλα να πάς σε κάποιο service να στο κάνουν αυτοί. Τράβα καμια φωτογραφία να δούμε και θα σου πώ.

akisssssssss
14-12-09, 15:39
για σοθ φιλε μου..σ ευχαριστω για τις πληροφοριες..κοιταξα αυτη τη σελιδα..(http://www.aoyue.gr/menu/index.php?target=categories&category_id=166)εχει πολλες κατηγοριες..τι μου προτεινεις δλδ απο αυτα??ενα σταθμο κολλησης και αποκολλησης??θα ηταν καλος??ασχολουμε με κατασκευες...και με service διαφορων ..αλλα με τοσο λεπτες απως στ κινητα οχι...και θα ηθελα να το επιχειρησω...

leosedf
14-12-09, 21:53
Βασικά κανέναν απο αυτούς γιατί αν κρίνω απο τις τιμές ο τύπος κωλοπιάνει. Π.χ. ο 853 προθερμαντήρας παντού κοστίζει 30-40 ευρώ και αυτός το δίνει 220.
Χρειάζεται ενα σταθμό θερμού αέρα που να μπορεί να ρυθμίζει ροή αέρα και θερμοκρασία και μιας και είναι όλα lead free θέλεις και προθερμαντήρα.
Αν θέλεις να ασχοληθείς με αυτά να ξέρεις οτι μπορεί να χρειαστείς και άλλα και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για ενα 2600 να δώσεις κανα δυο χιλιάρικα.

akisssssssss
15-12-09, 18:00
να σαι καλα .. σε ευχαριστω πολυ φιλε μου..εγω ηλεκτρονικος σπουδαζω αλλα μ αρεσουν πολυ οι κατασκευες..και γι αυτο ασχολουμε οσο μπορω..σ εολες τις αλλες συσκευες μπορεις να επεμβεις με κολλητηρι..ενω σε κινητα οχι..επι ευκαιριας ηθελα να σου πω οτι εχω και αλλο ενα κινητο με πορτακι..ενα siemens..δουλευει..απλα σε ενα σημειο εχει σπασει η οθονη και με εμποδιζει να δω..και ηθελα να την αλλαζα..ειναι δυσκολη η αλλαγη μιας οθονης??εχω δει πως ειναι οι οθονες..εχουν και μια ταινια..απλα ηθελα ν μοθ πεις τη διαδικασια αν βεβαια σου ειναι ευκολο και δε σου χω σπασει τα νευρα..

leosedf
15-12-09, 19:33
Είναι σχετικά εύκολο, αν θέλεις πές μου το μοντέλο να σου δώσω service manual για να δείς πως γίνεται.