PDA

Επιστροφή στο Forum : τηλεόραση 100Hz PHILIPS model : 28PT7106/12R HELP!!!



christaras
11-12-09, 23:06
:cursing:Αγαπητοί φίλοι της ιστοσελίδας hlektronika, τεχνικοί και μη. Έχω μια τηλεόραση 100 Hz PHILIPS model : 28PT7106/12R - UVSH 100W 220-240 VOLT -50Hz και πρέπει να 'ναι έτος κατασκευής 2000-2001. Επειδή το βράδυ πολλές φορές κοιμόμουν και έπαιζε ως το πρωί αποφάσισα να τοποθετήσω ένα χρονοδιακόπτη πρίζας, ώστε να κάνω οικονομία ενέργειας και το ρύθμισα έτσι ώστε να δουλεύει επί εικοσιτετραώρου βάσεως και να ανοίγει και να κλείνει το ηλεκτρικό ρεύμα σε σταθερά χρονικά διαστήματα. Χθες εκεί που παρακολουθούσα μια ταινία την καθορισμένη ώρα που έκλεινε η TV, έσβησε και όταν την ξανάνοιξα μου εμφάνισε το εξής πρόβλημα: από τις δύο πλευρές της οθόνης μου 'βγαλε δύο κουρτίνες μαύρες κατ' ατό τον τρόπο [) (]. Η εικόνα δεν χάθηκε όμως οι μαύρες καμπύλες κουρτίνες δεξιά και αριστερά δεν φεύγουν πατώντας τα κουμπιά του τηλεκοντρόλ. Σας παρακαλώ να με διαφωτίστε για το τι συνέβη και πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα. Είναι καλή τηλεόραση και δεν θέλω όμως να ξοδέψω μια περιουσία για να την φτιάξω. Τι μπορώ να κάνω από μόνος μου και αν όχι, πόσο θα μου κοστίσει να την φτιάξω σε τεχνικό.

ggr
12-12-09, 19:18
Καλησπερα, το προβλημα της τηλεορασης σου ειναι στο κυκλωμα E-W απο την περιγραφη που εκανες. Σιγουρα σε συμφερει να την φτιαξεις καθως η συγκεκριμενη βλαβη για να αποκατασταθει δεν απαιτει συνηθως καποιο ακριβο εξαρτημα, βεβαια το κοστος θα σου το πει ο τεχνικος που θα την κοιταξει και θα δει ακριβως τι φταιει.