PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με sony KV-29LS60E



sadel
05-11-09, 17:04
Γεια σας!
Εχω μια Sony KV-29LS60E και παρουσιαζει τα εξης προβληματα: Στην αρχη αρχισε να χανει τα χρωματα (ποτε μου τα εδειχνε ασπρομαυρα ποτε κανονικα). Μετα προσπαθουσα να την κλεισω απο το τηλεκοντρολ και δεν εκλεινε. Τελος με αναβοσβηνε το stand-by ledακι για 3 (δεν ειμαι συγουρος για τον αριθμο, μπορει να ειναι 5) φορες, σταματουσε για λιγο και ξανα απο την αρχη. Τι να φταιει αραγε?
Υπαρχει κωδικας απο τη Sony για να καταλαβαινουμε που ειναι το προβλημα αναλογως με το ποσες φορες αναβοσβηνει το ledακι?
Μηπως μπορει κανεις να πει καμια ιδεα?
Ευχαριστω εκ των προτερων!

TaniDani
06-11-09, 10:44
Τα ακόλουθα μπορεί να σε βοηθήσουν.

mystaki g
06-11-09, 12:19
Τα ακόλουθα μπορεί να σε βοηθήσουν.
παρε και το service manual http://archive.espec.ws/section298/file18251.html
τωρα εαν θα σε βοηθησουν το βλεπω λιγο δυσκολο.

east electronics
06-11-09, 12:44
παρολο οτι οι εκλεκτοι συναδελφοι σε εφοδιασαν με τα error codes και το σχηματικο καμεις δεν σοπυ ειπε οτι αυτα που αναφερεις ειναι κατι μεταξυ ψυχρων κολλησεων και ηλετρολυτικων σε βερτικαλ και τροφοδοτικο

αυτο ειναι μια εκτιμιση μονο και δεν ξερω αν μπορει να σε βοηθησει ουσιαστικα

επισης θα πρπει να εχεις κατα νου οτι υπαρχουν επικινδυνες τασεις μεσα σε μια τηλεοραση

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
06-11-09, 13:14
καλημέρα
το συγκεκριμενο μοντελο αναβει και 3 και5 φορες το led μαζι.

η βλαβη μπορει να ειναι απο το πλακετακι εκτροπης , το κυκλωμα οριζοντιου, μεχρι και η οθονη μπορει να ειναι.
αρα οπως καταλαβαινεις θελει ωρα και εμπειρια να επισκευαστει.

sadel
06-11-09, 17:31
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Το τηλεχειριστηριο δεν παιζει κανενα ρολο τελικα.
Η τηλεοραση αν εξαιρεσεις το αλειωμενο χρωμα και οτι αργει περιπου 30 δευτ. να δειξει εικονα, παιζει μια χαρα.
Το ledακι αναβοσβηνει 5 φορες και το Service Menu μου λεει :
IKR Error at power on
Εχθες την ανοιξα, την καθαρισα και ελεγξα αν τα βυσματα ειναι στην θεση τους. Μετα την εβαλα σε λειτουργια και ειχε τα ιδια σημαδια εκτος απο το ledακι. Σημερα το ledακι αρχισε ξανα να αναβοσβηνει.
Ψαχνωντας στο internet για παρομοιες περιπτωσεις, βρηκα αυτο:
http://www.agoraquest.com/viewtopic.php?topic=16779&forum=34
Εχει το ιδιο προβλημα με εμενα αλλα εχει διαφορετικο μοντελο τηλεορασης.
Η λυση που του δινουν ειναι να αλλαξει μια διοδο.
Το τελευταιο μηνυμα ομως ειναι απο καποιον αλλο που εχει ακριβως το ιδιο μοντελο με εμενα και το ιδιο προβλημα. Λεει ομως πως υπαρχουν 6 διοδοι σε αυτη την περιοχη.
Μηπως εχει κανενας καμια ιδεα;
Προς sakis : Το τροφοδοτικο παιρνει 230 V και δινει 24, ετσι δεν ειναι;
Σε ποια σημεια βρισκονται οι μεγαλες τασεις και εντασεις;
Σορρυ για την ασχετοσυνη μου αλλα ειμαι φοιτητης ακομα.

Υσ.: εχω μια mini STAR 416 C ασπρομαυρη και αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να την κανω παλμογραφο. Καμια ιδεα;

javra
19-03-11, 21:40
παιδιά λίγη βοήθεια παρακαλώ . έχω και εγώ την ίδια τηλεόραση αλλά εμένα σβήνει εκεί που παίζει , μετά από κάνα 4 ωρο απο την ώρα που την ανοίγω . μπαίνει σε κατάσταση stant by και το φωτάκι αναβοσβήνει 3 φορές . όταν την ξαναβάλω μπροστά παίζει για καμιά ώρα . και ο χρόνος γίνετε όλο και πιο σύντομος . λίγη βοήθεια παρακαλώ ...........

mystaki g
20-03-11, 00:18
πλακετα M

javra
20-03-11, 18:25
ξέρεις που μπορώ να την βρω ? είναι σίγουρα αυτή η πλακέτα ? το Manual γράφει κάτι για πρόβλημα που προέρχεται από το (OCP) το σύστημα τροφοδοσίας και ότι πρέπει να κοιτάξω το Τ603 και το R672. δεν ξέρω τι να πω. αυτή την πλακέτα πού μπορώ να την βρω και πόσο κάνει πάνω κάτω περίπου ?? ευχαριστώ.

spiroscfu
22-03-11, 02:25
To Over Current Protection είναι πάνω στην πλακέτα τροφοδοσίας,μου είχε τύχει μια αντίσταση 270kΩ στο ocp που έκανε το ίδιο πρόβλημα.

kentavros
11-08-11, 23:10
Καλησπερα σας φιλοι μου,
Έχω και εγω μια KV-29LS60E με προβλημα απο οτι καταλαβαινω στην Πλακέτα Μ
Όποτε θέλει βγάζει το μενού της γλώσσας στην οθόνη, δεν σε αφήνει να δουλέψεις το τηλεκοντρόλ (όποτε θέλει βασικά σε αφήνει), και άλλες φορές δυναμώνει τον ήχο χωρίς να μπορείς να τον χαμηλώσεις ούτε απο την πλαϊνή κονσόλα χειρισμού καναλιών/ήχουν.

Αφαίρεσα την πλακετούλα Μ, και έχει 2 αυτοκόλλητα επάνω. Ένα πράσινο που πατάει πάνω σε ένα άσπρο, πιθανόν απο κάποια αλλαγή στην έκδοση.
ο κωδικός που βλέπω είναι
000 050860
H1634062A

Έχει και κάτι άλλους κωδικούς τυπωμένους στην πλακέτα αλλά δεν ξέρω αν είναι χρήσιμοι.
Που μπορώ να βρώ μια τέτοια πλακέτα και φτηνά ;
Θα είναι plug n play ; ή θα θέλει ρύθμιση στο service menu ;

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω σε απάντηση σας.

Καλό βράδυ


ΥΓ. Αλήθεια, αυτές οι πλακέτες επισκευάζονται ;

kentavros
22-08-11, 16:33
σε διακοπες σας πέτυχα όλους ; :)
μια απαντησούλα αν είναι εύκολο
ευχαριστώ

tsalik
22-08-11, 16:45
Τελευταία φορά πού είχα αλλάξει τέτοια πλακέτα ήταν πριν τρία χρόνια και την είχα αγοράσει από την SONY 50 ευρώ.Όταν άλλαζα πλακετάκι έπαιρνα από το παλιό την μνήμη και την έβαζα στην καινούρια για να μην χρειάζονταν ρυθμίσεις οι οποίες ήταν και πάρα πολλές.Όσο για επισκευή αν μπορείς να βρείς το IC και να το αλλάξεις(είναι SMD με πολλά ποδαράκια) ναι τότε είναι εφικτή.

kentavros
23-08-11, 17:46
απο ότι κατάλαβα είναι δυσεύρετο πλέον και δεν κάνει μόνο 50 απο την sony......ποιός μας σώνει.....