PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony kv-29fq76e (chassis AE6A) 5 φορές αναβοσβήνει το led



iagouaros
08-10-09, 21:22
Καλησπέρα σε όλους,
η παραπάνω τηλεόραση δουλεύει κανονικά αλλά με έντονο το κόκκινο χρώμα στην εικόνα της (επισυνάπτω και φωτογραφίες της). Μετά από πολλές ώρες λειτουργίας σβήνει η τηλεόραση και αναβοσβήνει το led 5 φορές.
Οι τάσεις στα RGB είναι εντάξει, σκέφτομαι για αρχή να αλλάξω τα ολοκληρωμένα εξόδου video (tda6111q) που είναι στην πλακέτα της οθόνης (C board), αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
Σε μια αντίστοιχη περίπτωση που μου έτυχε, ήταν προβληματικό το ένα tda6111q και δεν άνοιγε καθόλου η τηλεόραση, απλά έβγαζε error code 5.
Οι συμβουλές σας θα μου είναι πολύ χρήσιμες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

gdimis
09-10-09, 14:47
http://www.techlore.com/article/15444/Understanding-Sony-Television-Blinking-Codes/


σου λειπει το πρασινο...αν ειναι ολα οκ τοτε φταιει η οθονη...

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
09-10-09, 15:29
1)κανε ρυθμιση το G2
2)μπες στο service menu και δες στο ΤΤ 19 αν το production mode ειναι disable να το κανεις enable και μετα αποθηκευση

iagouaros
10-10-09, 09:48
Το G2 το είχα ήδη αυξήσει, με αποτέλεσμα να μην κλείνει η Tv τόσο γρήγορα. Το Production mode στο service mode είναι στο ON. Αλλά η κοκκινίλα στην οθόνη παραμένει..... Μόλις χαμηλώσω το G2 η τηλεόραση σβήνει πολύ γρήγορα με error code 5.
Λέτε να είμαι από οθόνη;

genesis
11-10-09, 00:11
Είναι πράγματι οθόνη. Λογικά η TV έχει πάνω από 20.000 ώρες λειτουργίας και ενδεχομένως έχει δουλέψει με "σκληρές" ρυθμίσεις (ισχυρό contrast, φωτεινότητα, κλπ.).

iagouaros
12-10-09, 10:14
Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας.....