PDA

Επιστροφή στο Forum : Motorola V9 με ξεπατωμένη USB



staaronis3
19-09-09, 02:53
Μου έφεραν ένα Motorola V9 με ξεπατωμένο το USB βύσμα (το οποίο έχει πάρει μαζί του τις επαφές απο την πλακέτα) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξανακολήσει (οχι ότι αν δεν τις είχε πάρει θα ξανακολούσε).

Που θα μπορούσα να βρω μια πλακέτα να του τη βάλω; Απο το service της motorola θέλουν πάνω από 170 ευρώ.

HFProject
19-09-09, 07:14
Αν το κινητό δουλεύει ακόμα τότε σίγουρα υπάρχει τρόπος να κολλήσεις το βύσμα. Αν δεν σε ενδιαφέρει η USB συνδεσιμότητα, τότε θες μόνο ένα pin για την θετική τάση και μία οποιαδήποτε γείωση.

leosedf
19-09-09, 09:23
Βγάλε μια κοντινή φωτογραφία με macro.

staaronis3
19-09-09, 19:10
Δεν μπορώ να το ξεκουμπόσω. Αν και έβγαλα τις βίδες δεν ανοίγει. Επίσης Δευτέρα φεύγω απο Ηράκλειο, και δεν θα το δω μάλλων εγώ, απλώς πρέπει να βρω την πλακέτα.

Υπάρχει μήπως κανένα service manual να δω; Αν υπάρχει θα μπορέσω πιστέβω να το κολήσω, αν δεν έχει μεγάλη ζημιά, έχω ξανακολήσει smd.

Το βύσμα όπως αποκολήθηκε πήρε παραμάζομα και ένα κομάτι πλακέτας. Ίσως το κόλησαν πάνω για να μη φεύγει και είχε σφινώσει το βύσμα και δεν έβγενε και το τράβηξαν βίαια και τα πήρε όλα μαζί του. Πάντως τα ποδαράκια είναι πολύ κοντά κομένα.

leosedf
19-09-09, 19:43
Αν δεν έχεις κάποιο μικροσκόπιο και μύτη 0.2mm λίγο δύσκολο να μην κάνεις ζημιά όμως.

staaronis3
19-09-09, 20:39
Πλακέτα που θα βρουμε? :whistle:

leosedf
19-09-09, 21:42
Προφανώς πουθενά, εκτός αν βρείς κανένα χαλασμένο η σπασμένο κλπ

staaronis3
19-09-09, 22:02
Κάνα μαγαζί στο εξωτερικό δεν υπάρχει;

Μήπως υπάρχει εξωτερικός φορτιστής να βγάζει τη μπαταρία να του τη βάζει να τη φορτίζει;